14 Haziran 2010, Pazartesi
Oya TORUM
Oya TORUM torumoya@hotmail.com
  • 5.ci kuralı unutmuşsunuz,her kuralı bozmak için yarışan milletimiz.Bencede en önemli kural bu 5.ci kural.Her kural bizlerce delinmek için konulmuş bozulması da çok zevk veren bir kuraldır.Siz hangi kuralı koyarsanız koyun biz delmek için her şeyi düşünür ve buluruz.
  • bende şahit oldum. görevli Şişman kadına, kibar bir şekilde 'bebek mi bekliyorsunuz ' diye sordu. şişman yolcuda 'evet uçakta doğuracağım' dedi..... görevli utandı. şişman hanım midesini ve göbeğini gösterdi.
  • NADİRDE OLSA REZALET ÇIKARANLAR VAR. KENDİLERİNE SANATÇI DİYENLER DİKKAT ÇEKMEK İÇİN KURALALLARA ALDIRMAMAK DURUMU TAKINIYORLAR.
  • çocukalrın velayeti ve yurt dışına çıkmaları önemli sorunlardan biridir. anne bab ayrı olunca vahim şeylerle karşılaşılabilmektedir. ERDAL
  • Biz yer hizmetlerinde çalışanlara sizin yazılar çok iyi geliyor. daha çok gözlem yapmazını bekleriz.
  • Biz kuralları sevmeyiz. kendimizi korumak için yapılmış kuralları bozmaya meraklıyızdır. Sanırım bu düşüncelerin arkasında -bana bir şey olmaz duygusu yer alıyor.
  • HER ZMANA SABREDİP DAYANMAK KOLAY DEĞİL.
  • Kuralın cilvesi ile, tanık olduğunuz olayların ne gibi bir ilgisi var acaba? Kusura bakmayın ama web sitesinde boşluk doldurmuşsunuz....
  • İŞİMİZİN BU EĞLENCELİ YÖNLERİ OLMASA DAYANILMAZ. OLAYLARA BU AÇIDAN BAKABİLİRSEK MOTİVASYONUMUZ DA ARTAR.
  • yolcuların komikliklerini de unutmamak gerek: mesela uçaktan inerken bu otobüs kadıköye gider mi evladım diyenler gibi... ve burdan lütfen bilenler bilmeyenlere öğretsin: kontuara en geç yarım saat önceden gelin lütfen. sonra uçak geçiktiğinde yayagara çıkarmayın...

Kuralların Cilveleri

 Kural, kural, kural... Kurallar insanlar için. Dikkat ederseniz kurallarla olaylar arasındaki ilişkinin 4 değişkeni vardır. Birincisi kuralları belirleyenlerdir. Kural belirleyiciler, olaylara pratik ve bilimsel yaklaşırlar. Deneyimler, yani kazalar/arızalar/aksaklıklardan öğrenilenler, bir de bilimsel bazlı teoriler, varsayımlar, olasılık hesapları, sağlık, sosyoloji, gelenek, alışkanlıklar gibi çalışmalar sonucunda kuralları oluştururlar. Gözetilmesi gereken en önemli husus ise uygulanabilirliğin dikkate alınmasıdır.

İkincisi, kuralları uygulama sorumluluğunu taşıyanlardır. Sektörün gereklerine göre eğitilirler, kuralları öğrenirler ve uygularlar. Öğrenme sürecinde kuralların nedenleri, niçinleri ile birlikte ele alınmışsa uygulamada zorluklar azalır.

Üçüncüsü, kuralların uygulanmasını denetleyenler ki bunların işi çok zor olduğu kadar kolaydır da. Kolaydır, çünkü kurallara uyulmuş mu uyulmamış mı? Yanıt evet veya hayırdır cevap. Tıpkı kadın ya hamiledir, ya da değildir gibi... Zordur, çünkü ortam değişkendir. Farklı etki ve tepkiler sonucunda kurallar esneyebilir.

Dördüncüsü, kurallara uymak zorunda olanlardır. İşte zurnanın ‘dur’ dediği yer burasıdır. Kimi bilmez uymaz, kimi bilir uymaz, kimi de aldırmaz. Bazısı da işine geldiği gbi davranır. Uygulayıcı nasıl davranacaktır? Bir yandan müşteri odaklı olacakken diğer yandan müşteriye ‘kuralları’ hatıratacaktır...
Çelişkileri birlikte yaşıyoruz. Hem kiloları alıyoruz, hem vermeye çalışıyoruz. Nereden çıktı şimdi kilo, kurallardan kiloya ne alaka diyeceksiniz?

Hamile uçak yolcularıyla ilgili kuralı hatırlayalım:
• Yirmi sekiz hafta/yedi ayı doldurmamış olan hamile yolculardan rapor istenmez...
• Tek bebeğe hamile yolcuların 28 haftadan-36 haftaya kadar kendi doktorundan aldığı “Uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan raporu ile seyahatine izin verilir. 36 haftadan sonra ise doktor raporu olsa dahi seyahatine izin verilmez…
• İki veya daha fazla bebeğe hamile yolcuların 28 haftadan- 32 haftaya kadar kendi doktorundan aldığı “Uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan raporu ile seyahatine izin verilir. 32 haftadan sonra ise doktor raporu olsa dahi seyahatine izin verilmez…
• Doktor raporunun tarihi yedi günden eski olamaz.
• Rapor üzerinde; raporu düzenleyen doktorun adı soyadı, diploma numarası ve imzası mutlaka olmalıdır.
Bir de bebek ve çocuk yolcularla ilgili kurallar var:
• Üç yaşına erişmemiş, bebek yolcudur. (0-24 ay dahil)
• Çocuk yolcu yaşı ise 12’dir.
• Bebek yolcular doğumlarından itibaren ilk 48 saat içerisinde uçuşlara kabul edilmez.
• Sekiz gün dahil ve yedi yaşından gün almamış bebek ve çocuk yolcular uçuşlara refakatsiz kabul edilmez.
• Dış hat uçuşlarında ise çocuğun kendi pasaportu yoksa anne veya babadan birinin pasaportuna işlenmiş olması gerekir.

Kuralları yapanlar detaylı bir şekilde bu hususları belirtmişlerdir.
Gelelim kuralın cilvesine... Birkaç kez tanık olduğum bir olaydan söz etmek istiyorum: Yolcular kontuarda bekliyorlar. Görevli genç kız karşısındaki yolcuya uzun uzun ve dikkatlice baktı, baktı ve sonunda ‘nasılsınız efendim’ dedi. Bayan yolcu ‘iyiyim’ diye cevap verdi aksi bir ifadeyle. Görevli devam etti: ‘Bebek, ne kadar?’ Bayan yolcu: ‘Ne bebeği... Yalnızım.’ dedi. Görevli: ’Şey... 32 haftadan sonra doktor raporu gerekiyor da’ deyince, aksi yolcu hiddetlendi. ‘Ne hamilesi ben hamile falan değilim, ayrıca 10 yıldır aynıyım...’ Yüzü kıpkırmızı oldu, söylenmeye başladı... Sizi şikayet edeceğim vb... Görevli özür üstüne özür diledi.

Benzer olaya bir kez daha tanık oldum. Bu defa kilolu yolcu, hoşgörülü ve esprili biriydi... Kahkahalar atarak: ‘Ay şekerim uçakta doğuracağım, adını da UÇKU koyacağım’ diye şakalaştı. Hepimizi güldürdü. Gizlice göbeğini bile gösterdi. Bu iki vakanın da yer personeli eğitimlerinde örnek olarak ele alınmasında yarar var.

Başka bir hoşluk da dış hatlardan... Kontuarlar kalabalık, işlemleri hızlı ve dikkatli yapmak gerekiyor. Tabii kimlik, pasaport süresi, vizelerin kontrol edilmesi de gerekiyor aynı zamanda. Görevli, pasaport sayfalarını bir soldan sağa, bir sağdan sola telaşla karıştırıp duruyor. Belli ki bir şey arıyor, bulamayınca da yanındaki görevli arkadaşına gösteriyor ve ‘bebek pasaporta işlenmemiş sanırım, bulamıyorum, yardımcı olabilir misin’ diyor telaşla. Diğer görevli de bakıyor pasaporta hızlıca ama o da bulamayınca yolcuya sormaya karar veriyorlar ki tam ‘bebeğiniz pasaportunuza kayıtlı değil’ derken kadının kucağındakinin koca bir oyuncak bebek olduğunu anlıyorlar ve ben de dahil basıyoruz kahkahayı.

Sözün özü:
Kuralları belirliyoruz ama geçek hayat bazen cilveli durumlarla karşılaştırıyor bizi. Biz yolcular da bu değişkenlerden dolayı görevli arkadaşlarımıza karşı anlayışlı olmalıyız.

Kurumlar açısından ise; kuralların öğrenilmesini kolaylaştırmak gerekiyor. İletişim olanaklarının en güçlü olduğu dönemde kısa bültenlerle yolcu bilgilendirme hatlarının kurulmasında yarar görüyoruz.
Kuralların Cilveleri

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Misafir ~ 8 yıl önce
5.ci kuralı unutmuşsunuz,her kuralı bozmak için yarışan milletimiz.Bencede en önemli kural bu 5.ci kural.Her kural bizlerce delinmek için konulmuş bozulması da çok zevk veren bir kuraldır.Siz hangi kuralı koyarsanız koyun biz delmek için her şeyi düşünür ve buluruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bende şahit oldum. görevli Şişman kadına, kibar bir şekilde 'bebek mi bekliyorsunuz ' diye sordu. şişman yolcuda 'evet uçakta doğuracağım' dedi..... görevli utandı. şişman hanım midesini ve göbeğini gösterdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
NADİRDE OLSA REZALET ÇIKARANLAR VAR. KENDİLERİNE SANATÇI DİYENLER DİKKAT ÇEKMEK İÇİN KURALALLARA ALDIRMAMAK DURUMU TAKINIYORLAR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
çocukalrın velayeti ve yurt dışına çıkmaları önemli sorunlardan biridir. anne bab ayrı olunca vahim şeylerle karşılaşılabilmektedir. ERDAL

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Biz yer hizmetlerinde çalışanlara sizin yazılar çok iyi geliyor. daha çok gözlem yapmazını bekleriz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Biz kuralları sevmeyiz. kendimizi korumak için yapılmış kuralları bozmaya meraklıyızdır. Sanırım bu düşüncelerin arkasında -bana bir şey olmaz duygusu yer alıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
HER ZMANA SABREDİP DAYANMAK KOLAY DEĞİL.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Kuralın cilvesi ile, tanık olduğunuz olayların ne gibi bir ilgisi var acaba? Kusura bakmayın ama web sitesinde boşluk doldurmuşsunuz....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
İŞİMİZİN BU EĞLENCELİ YÖNLERİ OLMASA DAYANILMAZ. OLAYLARA BU AÇIDAN BAKABİLİRSEK MOTİVASYONUMUZ DA ARTAR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
yolcuların komikliklerini de unutmamak gerek: mesela uçaktan inerken bu otobüs kadıköye gider mi evladım diyenler gibi... ve burdan lütfen bilenler bilmeyenlere öğretsin: kontuara en geç yarım saat önceden gelin lütfen. sonra uçak geçiktiğinde yayagara çıkarmayın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000