17 Kasım 2014, Pazartesi
Lale KAPLAN
Lale KAPLAN lalekaplan@airporthaber.com

KURAL TANIMAZ YOLCU KİMDİR?

Bu hafta farklı bir konuda yazı hazırlamayı planlarken Trabzon uçağındaki kural tanımaz yolcu haberini okuyunca aşağıdaki yazıyı kaleme almak istedim.

29.01.2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilecek idari para cezalarında hakkındaki yönetmeliğe (SHY_IPC) göre  uçuşlarda belirli kuralları ihlal eden yolculara  para cezası uygulanmaya başlamıştır.

Bu yönetmeliğe göre ;

Kural tanımaz yolcu kimdir?

Uçağa binişten, uçak indikten sonra kapı açılmasına kadar olan sürede yolcu veya personelin düzenini veya güvenliğini tehlikeye atacak hareketlerde bulunan, uçaktaki malzemelere zarar veren, tehdit eden veya sivil havacılık alanında uygulanan mevzuat kurallarına ve mürettebatın uyarılarına uymayan kişi kural tanımaz yolcu olarak nitelendirilir ve kendisine aşağıdaki durumlarda para cezası uygulanır.

İdari Para Cezası Uygulanacak Durumlar ve Ceza Miktarları

İhlalin açıklaması Uygulanacak ceza miktarı
Uyarılmasına rağmen taşınabilir elektronik cihazları çalıştırmaya devam etmek1.000 TL
Uyarılmasına rağmen yerine oturmamak, emniyet kemerini bağlamamak, baş üstü dolabını kapatmamak, başka yolcular ile veya kabin ekibi ile tartışmaya devam etmek, kabin ekibinin görevini yapmasına güç kullanarak engel olmak, kabin ekibine ve diğer yolculara sözle tacizde bulunmaya devam etmek, kabin ekibinin verdiği talimatları yerine getirmemek gibi uçuş emniyet ve güvenliğini tehdit oluşturan davranışlarda bulunmak1.000 TL
Uçak içerisinde sigara içmek1.000 TL

İlgili Yönetmelik Madde:5

(1) Kural tanımaz yolcunun bu Yönetmelikte belirlenen ihlallerden birini uyarıya rağmen sürdürmeye devam etmesi halinde ihlale ait tutanak, uçağın kaptanı ile uçağın iki kabin memuru olmak üzere üç kişinin tutacağı bir tutanak ile tespit edilir. Bu tutanakta ilgili kişinin adı soyadı, Türk vatandaşı ise T.C. kimlik numarası ve tespit edilebiliyor ise adres bilgileri yer alır. Yabancı uyruklu yolcuların ise adı, soyadı ve pasaport numarası ile tespit edilebiliyor ise adres bilgileri yer alır.

(2) Kural tanımaz yolcu hakkında tutanak tutulabilmesi için kendisine, eyleminin SHGM talimatlarına aykırı olduğu, sonlandırmaması halinde ilgili kişi hakkında bu Yönetmeliğe göre belirtilen miktarda idari para cezası uygulanması için tutanak tutulacağı hakkında sözlü ikazın yapılması gerekir.

 (3) Kural tanımaz yolcu hakkındaki tutanak ilgili havayolunun tutanakta imzası olan kendi personeli ile yapacağı inceleme ve mutabakat sonrasında kalite sistem yöneticisi ve sorumlu müdürün ortak imzası ile SHGM'ye gönderilir. SHGM gerektiğinde konu ile ilgili havayolundan ve ilgililerden ilave bilgi ve belge isteyebilir.

(4) Kural tanımaz yolcu ile ilgili uygulanan cezalara itirazlarda ispat sorumluluğu ilgili havayoluna aittir.

Kendisine idari para cezası verilen yolcu söz konusu cezaya karşı cezanın tebliğinden itibaren on beş gün içinde sulh ceza mahkemesine başvurabilecektir. Bu süre içerisinde başvurulmaması halinde ise idari para cezası kesinleşecektir. Bir fiil hem idari para cezasına konu olup hem de suç olarak tanımlanmış ise sadece suçtan dolayı yaptırım uygulanmasını teminen Genel Müdürlük tarafından yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'na ihbarda bulunulacağı da Yönetmelik'te düzenlenmiştir.

Bunun yanı sıra ;

Kaptan pilotun cezai yetki ve sorumlulukları ise Sivil Havacılık Kanunun 102. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre sorumlu kaptan pilot, hava aracında işlenen suç veya kabahatlerle ilgili delilleri toplama ve saklamakla yükümlü olduğu gibi; can ve mal güvenliğini tehdit eden veya gecikilmesinde zarar doğabilecek durumlarda gerekli tedbirleri almaya; kolluk görevlileri olaya el koyuncaya kadar kişileri gözaltında tutmaya, kişilerin üzerini veya eşyasını aramaya, suçun işlenmesinde kullanılan veya kullanılmasına teşebbüs edilen ya da bulundurulması suç veya kabahat oluşturan eşyayı alıkoymaya bizzat veya emrindeki diğer mürettebat ile birlikte yetkilidir. Sorumlu kaptan pilot gereken kanuni tedbirlerin alınmasını sağlamak amacı ile durumu en kısa zamanda yetkili makamlara intikal ettirmek ve yurt dışında ise Türk konsolosluğuna bildirmek veya bildirilmesini sağlamak ve her iki halde de ayrıntılı bir rapor vermek mecburiyetindedir.

Emniyet uçuşlarda en önemli konu olduğu için uçuşun sıkıntısız ve sorunsuz gerçekleşmesi için yolcuların uçuşun güvenliğini sağlamaya yönelik olarak tüm KURALLARA uyması zorunludur.

Kurallara uymayan bu yolcuların öncelikli olarak kendi güvenliklerini düşünerek bu tip davranışlardan uzak durmaları gerekir, diğer taraftan bu yolculara sadece para cezası verilmeyip “Kara Liste”ye alınıp belirli süreyle uçuşlara kabul edilmemesi kanaatimce para cezasından daha ileri  bir caydırıcılığa sahip olacaktır.

KURAL TANIMAZ YOLCU KİMDİR?

Facebook Yorum

Yorumlar

Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Teşekkürler Lale Hanım. Bilinçli yolcuların ve bilgilendiren yazılarınızın artması dileğiyle...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
121,5 ~ 4 yıl önce
Aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler.Devamını ilgi ile bekliyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hukuk ~ 4 yıl önce
Dayanağını yasalardan almayan hiç bir düzenleme mahkemede hakim önünde muteber değildir. Siz hukuçu olduğunuzu söylüyorsunuz, ama nedense hukuksuzluğu söylemiyorsunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
teasers ~ 4 yıl önce
Teşekkür ederiz, harika bir yazı. Öneriniz de çok mantıklı. Bir tek, belki uygulamada sorun çıkabilir. Yolcu check-in sırasında mı kabul edilmeyecek? Online-check in var.. Pasaport geçişi sırasında olsa, yurt dışı uçacak yolcu pasaport kontrolünden geçirilmeyebilir ancak yurt içi uçuşlarda bu yasak hangi aşamada uygulanacak.. gibi.. kontrol gate'te yapılıp yaptırım uygulansa da büyük sorun çıkar diye düşünüyorum. kavga gürültü. o aşamaya kadar gelen yolcu herhangi bir sebeple uçuşa kabul edilmediği/geciktiği zaman bile kapı/uçak hemen gözünün önünde olduğu için çöküntü çok daha fazla oluyor, kavga, bağırış çağırış, ağlamalar kaçınılmaz oluyor, bundan tüm yolcular etkileniyor. Sadece o kapı değil, sağda soldaki kapının yolcuları da.. Bu iş yapılacaksa kesinlikle bu aşamadan önce yapılmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
seducer ~ 4 yıl önce
bilet satışı tckimlik no ile yapılabilir.
tgs ~ 4 yıl önce
tgs ye alım varmı acaba

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Bilgilendirme için teşekkürler Lale hanım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Teşekkürler, yazınız için...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000