14 Haziran 2010, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Atlas jet alırsa kendini kurtaracak KTHY nı değil. Bu numarayı da KKTC de kimse yemez. Milleti enayi yerine koymayın. Neden sadece atlas başvurdu. Diğer havayolları bu işi bilmiyor mu ? Tek akıllı atlas mı ?
  • arkadaşım ben bu havacılık işinden anlamam da birkaç kişi Atlasjet alırsa pişman olur diyip duruyor. Neden pişman olacak? İnsanlar KTHY veya Atlasjet' e binmeyecek mi artık böyle bir durumda? Bir de Atlasjet in vazgeçmesini salık vermek hoş ama KTHY için de bir çözüm öneriniz var mı? Yoksa siz bu şirketi Atlasjet de almasın da şirket batsın yok olsun mu istiyorsunuz? Bu nasıl bir düşünce???
  • sefa bey, lütfen size hotmailden gelen TeknikOgretmenR rumuzlu mesajı okuyun.
  • Kaza ile atlasjet alırsa KKTC de büyük olaylar yaşanacak ve eminim Atlasjet aldığına pişman olup vazgeçecek. Onun için yol yakınken geri dönmesinde fayda var.

KTHY'DE ŞAİBELİ YAKLAŞIMLAR

Son haftaların en çok üstünde durulan ve karşılıklı açıklamalar ve politikacıların ve sendikaların karşıt görüşleri doğrultusunda içinden çıkılmaz bir durum aldığı anlaşılan KTHY sorunun ardındaki gerçekleri, her zaman siz okuyucularımla, şüphe bile duymadığınızı bildiğim tarafsızlığımla paylaşacağım. 
 
Hatam ya da yanlışlarım olursa şimdiden af ola...
 
Önce biraz geriye gelerek yavaş, yavaş günümüze gelmekte ve yaşanan gelişmeleri özümseyerek anlamaya çalışmakta yarar var.
                         
Bilindiği gibi; Kıbrıs’ta 19 Nisan 2009’da yeni seçimler yapıldı. Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, seçimleri kaybetti, yerine; Derviş Eroğlu başkanlığında, Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümeti geldi.

Hükümetin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy oldu. Bu hükümet değişikliğinden sonra, KTHY Yönetim Kurulu da doğal olarak değiştirilerek, Yönetim Kurulu Başkanlığına Erol Atakan atandı.
 
Derviş Eroğlu hükümeti; AKP yanlısı bir hükümet görüntüsü vermese de, KTHY’nin zor durumdan kurtulması için, TC Hükümetine; “THY çatısı altında çözüm önerilerine hazır olduğunu” bildirdi. Bu konuda da ısrarlı tutum izlemesinin sonucunda Hamdi Topçu başkanlığında bir kurul, Kıbrısı ziyaret etti. (Bildiğim kadarı ile, işadamları da bu ziyarete katıldı.) Bu gidişin ardından Hamdi Topçu, 1 aya yakın bir süre THY uzmanlarına, KTHY’yi inceletti ve sonucunda İstanbul’da THY Yönetim Binasında Kıbrıs Ulaştırma Bakanı ve KTHY Yönetim Kurulu Başkanı gibi yetkililerin katıldığı görüşmede, ilgili THY’nin KTHY için yapabilecekleri ve bu konudaki görüş ve önerilerini sıraladılar.
 
Yapılan toplantılar sonucunda; THY destek kararına paralel olarak 10 Aralık 2009’da Genel Müdürlüğe Bilal Ekşi getirildi, Bilal Ekşi; ilk olarak personel ücretleri ve 13. maaş konusunda indirime gitti. Daha sonra 137 personeli (bu personelin maaşları KTHY tarafından veriliyor ve CAS a kiralanmıştı) KTHY’den ayırarak, CAS’a devretmek için KTHY İcra Kurulu’ndan karar çıkarttı. Bu kararın ardından Sendika eylem yaptı ve Bakanlar Kurulu KTHY İcra Kurulunun aldığı kararı iptal etti. Bu nedenle de, Bilal Ekşi, 07 Nisan 2010 da istifasını Yönetim Kuruluna sundu.
 
18 nisan 2010’da bu sefer Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı. Kıbrıs politikasında AKP Hükümeti ile aynı çizgide olan Mehmet Ali Talat, seçimleri yitirdi. Yerine UBP Başkanı ve Başbakan Derviş Eroğlu seçildi. Derviş Eroğlu’ndan boşalan Başbakanlığa da UBP Milletvekili olan İrsen Küçük 17 Mayıs 2010’da Başbakan oldu. Kurulan hükümette, Bilal Ekşi ile ters düştüğü söylenen Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy görevden alınarak, yerine Hamza Ersan Saner atandı.
 
Daha sonra Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeler de ayrıldı. KTHY yeni Yönetim Kurulu Başkanlığına Fikret Çavuşoğlu getirildi.
 
Şimdi gelelim Urfalı işadamının KTHY’ye talip oldu iddiasına; 
 
Özelleştirme konusunda ilk olarak eski milletvekili, BRT Genel Müdürlüğü yapmış ve halen gazetecilik görevini sürdürmekte olan İsmet Kotak ve Derviş Eroğlu’nun kızı Hasret Eroğlu ile Urfalı, Mehmet Çelik adında bir işadamı KTHY’ye talip olmuşlardır.

Düşünceleri, 50 milyon dolar vermek, 3 yönetim kurulu üyeliği ayrıca 6 ay sonunda KTHY konusunda karar istemek, verdiği 50 milyon dolar karşılığında ya şirketin %51 hissesini ya da birinci yıl sonundan başlamak üzere 24 ay taksitlendirerek %5 faizle geri ödenmesini talep etmişlerdir. 
 
İsmet Kotak ile Cumhurbaşkanının kızının da bu projeye ortak olması, büyük tepkilere yol açmış, Serdar Denktaş yanlısı Hava-Sen Sendikası ve çalışanların tepkisi ile hükümet bu kararı alamamıştır. Bunun üzerine Türkiye’de bulunan Havayolları ile ön görüşmeler yapılmış ve sonucunda bu yeni projelendirme aşamasında yapılması gereken ihale aceleye getirilerek adeta bir oldu bitti dönemi yaşanmış (Cuma akşamı yollanıp, pazartesi akşamı cevap istenmiştir). Ancak bu ihaleyi de Serdar Denktaş mahkemeye götürmüştür. Bu arada, ihaleye teklif sunan tek şirket olan Atlas Jet’in verdiği ihale zarfı da çalınmıştı.
 
Kuzey Kıbrıs’ta örgütlenmiş 21 sendikayı birden hareketlendiren bu AtlasJet-KTHY birlikteliğinin anlaşma metninin resmi belgesinin kaybolması ve ardından bu öneride yazılanlara yönelik senaryolar, şu anda Kıbrıs halkının gündeminde duruyor. Bu öneri metni bana da ulaştı. 
 
Yıllardır; gerek Türkiye’deki, gerekse Kıbrıs’daki siyasilerin arka bahçesi olan KTHY’nin, şimdiye kadarki operasyonel başarısızlıklarının şirket yöneticilerinin beceriksizliği sonucu oluştuğuna kesinlikle inanmıyorum. KTHY’nin bu duruma düşmesinin nedenleri hakkında; öncelikle hükümet çevrelerini “acaba biz nerde yanlış yaptık?” diye düşünmeye çağırıyorum.
 
Kıbrıs’a yollanan bir mektupta bile “Mersin 10 Türkiye” ibaresi yazılmadan yerine ulaşamıyorsa, alınan hizmetler diğer özel havayolu şirketlerimiz gibi Outsource edilemiyor ve şirketin az sayıda uçağı olması nedeniyle yer hizmetleri-ikram-yakıt vb. gibi zorunlu alması gereken hizmetler diğer şirketlere nazaran daha pahalı almak zorunda kalınıyorsa, şirkete alınan personel hükümet tarafından alınmaya zorlanıyor ve sonra da kabahat KTHY yönetiminin beceriksizliğine odaklanıyorsa, burada kocaman bir haksızlık vardır.
 
Bunlardan çok daha önemlisi; Türkiye’deki THY ve Özel şirket uçucu personeline yönelik 147 sayılı gelir vergisi kanununun 29.maddesi gereği teşvik adı altında vergi ödemezken, Kıbrıs kanunlarında tüm maaş ve tazminatlar vergili... Bu madde bile Türkiye’deki diğer havayolu şirketleriyle KTHY arasında haksız rekabete yol açıyor. Sadece bu rakam senede 3 milyonu buluyor.
 
KTHY’nin 670 çalışanı bulunuyor ve bunun 137’sini Havaş’la ortak kurdukları CAS şirketine kiralamış, ama maaşını kendi ödeyip CAS ortaklığından alacağı kazançtan düşüyor veya ekliyor. Tabii ki bu 147 kişinin maliyeti Türkiye’deki handling firmalarında çalıştırılan personelden çok daha pahalı olduğundan, kendi ülkesinde ve kendi ortak olduğu şirkette aldığı handling hizmeti KTHY ye pahalıya mal oluyor. (Pegasus bu hizmeti daha ucuza alıyor)

Kıbrıs’ta 21 sendika var. Bu sendikalar, henüz yıpranmamış olduğundan, güçlüler ve siyasi otorite nezdinde çok etkinler. Buna örnek vermek gerekirse; Sendikalar 147 işçi çıkartılacak diye hükümeti değiştirebilecek güçte olduklarını gösterdiler. Bizde ise, değil 147 kişi, 350 kişi bir anda çıkartıldığı halde (2006’da) ölen ölür, kalan sağlar bizimdir deniyor.
 
KTHY’nin artılarına baktığımızda ise; sıfır kaza oranı ile Türk sivil havacılığının göz bebeği olduğunu görüyoruz. Son derece güvenli bir şirket ve diğer bazı şirketler gibi, Hold Item’le uçmuyorlar. KTHY, Kıbrıs Pazar payının %35’ine sahip. KTHY’nin özellikle İngiltere’de çok saygın bir konumu ve hiç bir özel havayolunun alamayacağı Heathrow gibi bir meydanda çok uygun zamanlı slotları var. Kısaca; marka değeri ve bilinirliği olan bir şirket. 
 
Bu şirket, Kuzey Kıbrıs gibi izolasyonlarla yaşanmak zorunda olunan bir ülke konumunda değil de Türkiye’de özel şirket statüsünde faaliyet gösterseydi, inanıyorum ki, 35 senede her geçen gün kendini büyütecek ve bugün Türkiye’nin sayılı havayollarından biri haline gelecekti.
 
KTHY nasıl kurtulur? Türk halkı, Kıbrıs’ın kendinden alınan vergileriyle desteklendiği konusunda son derece duyarlı.Ben de bir Türk vatandaşı olarak; bu duyarlılığı gayet iyi anlıyorum. Ancak, KTHY’nin 100 milyon dolar borcu var.Bu borcun 60 milyon doları vergi borcu.(çok uzun vadeye yayılabilir)  Diğer önemli rakam 40 milyon dolarının ivedi olarak ödenmesi gerekiyor. Bu ödeme yapıldığında, KTHY’ye uzun süre rahat nefes aldırabilir. Bu rakamın bir makam uçağından da düşük olduğu düşünülecek olursa, hükümetimizin, bu kez bu kadar eli sıkı davranması, siyasi yapıyla ilgili olabilir mi acaba? Yoksa, başka planlar mı(!) içeriyor? diye de düşünmekten kendimi alamıyorum.
 
Ya da, bir başka seçenek olarak KTHY; şu anki ekonomik darboğazını, (aynı Pegasus-İzair yapılanmasında olduğu gibi) büyük bir şirketin network ağıyla birleştirerek ortak uçuşlar düzenleyerek çözebilir, masraflarını minimize edebilir. (Çok uçak olursa, tabii ki  ucuz handling-ikram-yakıt gibi maliyetlerde tasarrufa gidilecek ve Türk havayolu şirketlerinin uçucu ekiplerine uyguladıkları vergi muafiyeti onlara da kullandırılmalıdır.
 
KTHY’nin kar ortaklığı arayışı içersinde isminden sıklıkla bahsedilen AtlasJet'in KTHY ile ortaklığında AnadoluJet'i kullanacağı, hatta şimdiden Anadolu Jet’ le görüştükleri, KTHY ve Kıbrıs hükümeti ile yaptıkları ilk toplantılarında mutabakat olarak kayda alındığı iddia edilmektedir. Senaryoya göre; AtlasJet-KTHY ortaklığı oluşursa, Ankara merkezli Anadolu Jet’le birlikte yeni bir codeshare uçuşlar düzenlenerek Ankara üzerinden tüm Anadolu’ya ve yine THY codeshare anlaşması ile de İstanbul üzerinden tüm dünyaya en düşük maliyet ve herhangi bir boş koltuk riski üstlenilmeden ulaşılmış olacaktır. Bu ticari düşünceler doğru ise, AtlasJet’i bu akıllı stratejisinden dolayı kutlamak lazım.
 
Ancak; benim burada anlayamadığım,AtlasJet-KTHY-Anadolu Jet-THY beraber codeshare uçuş düşünülebiliniyorsa, sadece KTHY ile Anadolu Jet ve THY beraberliği düşünülemez mi? Madem Anadolu jet de bu projeye destek verecek ve THY de yurt dışı uçuşlarla destekleyecek bırakın ikisi beraber girsin. O halde arada Atlas Jet in işi ne diye insanın aklına saçma sapan şeyler geliyor yani.
 
Sakın; THY veya Anadolu Jet olmaz, sermaye kurulundan geçmez, falan demeyin! Derseniz; o zaman ben de size Air Bosna’yı kime sorup ta aldınız veya Austrian ve LOT’la neden flört ettiniz. Onlarla ortak olabiliyorsunuz da, bununla (KTHY) neden olamıyorsunuz diye sorarım.
 
KTHY’yi bir özel şirketin altında %50 kar payıyla da yönetmek olanaklı. Ancak bir şirket çıkar da; “ben sadece pilot ve kabini alırım, diğerlerini almam ne yaparsanız” yapın derse, bu anlaşma uygun olmaz. Halbuki, KTHY ile kar ortaklı codeshare uçuşlarla Kıbrıs pastasının %70’ine anında ulaşma olanağı var. Bunun yanı sıra, eğer tur operatörlüğü de yapıyorsanız, bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz.   
 
Sonuç olarak; KTHY ve çalışanları için hayırlısı neyse o olsun. Gelişmeleri yakından izleyeceğiz. Önemli olan bu tür anlaşmalarda TC ve KKTC hükümetlerinin siyasi kaprislerden ırak, kayırıcı tutumlar izlememesi bunun yanı sırada çalışanların ve sendikanın önce şirket sonra biz mantığında elbirliği ile şirketin kurtulmasına çalışması gerekiyor.

KTHY'DE ŞAİBELİ YAKLAŞIMLAR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Misafir ~ 8 yıl önce
Atlas jet alırsa kendini kurtaracak KTHY nı değil. Bu numarayı da KKTC de kimse yemez. Milleti enayi yerine koymayın. Neden sadece atlas başvurdu. Diğer havayolları bu işi bilmiyor mu ? Tek akıllı atlas mı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
arkadaşım ben bu havacılık işinden anlamam da birkaç kişi Atlasjet alırsa pişman olur diyip duruyor. Neden pişman olacak? İnsanlar KTHY veya Atlasjet' e binmeyecek mi artık böyle bir durumda? Bir de Atlasjet in vazgeçmesini salık vermek hoş ama KTHY için de bir çözüm öneriniz var mı? Yoksa siz bu şirketi Atlasjet de almasın da şirket batsın yok olsun mu istiyorsunuz? Bu nasıl bir düşünce???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
sefa bey, lütfen size hotmailden gelen TeknikOgretmenR rumuzlu mesajı okuyun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Kaza ile atlasjet alırsa KKTC de büyük olaylar yaşanacak ve eminim Atlasjet aldığına pişman olup vazgeçecek. Onun için yol yakınken geri dönmesinde fayda var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000