13 Temmuz 2008, Pazar
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com

KTHY nereden koşuyor?

Geçenlerde THY’de birlikte çalıştığımız, çok değerli arkadaşım Cemal Topuzlu ile karşılaştım. Önce hal hatır sorarak girdiğimiz sohbet sırasında; kendisinin KTHY’de danışman olarak çalıştığından sözetti. Aslında, endüstri mühendisi olan Cemal Topuzlu, THY’de iken çok değerli bir ekip planlamacısıydı. 2006 yılında, THY’nin gazabına birlikte uğramış ve şirketten aynı zamanda ayrılmıştık.

 

Cemal’in “danışman” olarak KTHY’de bulunması, benim hemen, epey zamandır sessiz sedasız bir takım gelişmelerin yaşandığı, hemen hemen şimdiye kadarki her yönetimini yakından tanıdığım KTHY ile ilgili sorular sormama olanak sağladı.

 

 

Yavru THY olarak da anılan ve %100 devlet malı olan bir şirkette; ileriye dönük gelişme planları yapılırken, son derece dikkatli olunması bile yeterli olamıyor. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür öğütme makinesi olarak tanınan bu şirkette, bundan böyle, anladığım ve umduğum kadarıyla bu tür olayların bir kez daha yaşanma olasılığı oldukça zayıf.

 

Çünkü;

Kıbrıs’taki yeni hükümetin koalisyon iktidarı olduğunu biliyorsunuz. Bu tür koalisyon iktidarlarında, KTHY Yönetim Kurulu Üyeleri belirlenirken, politik dengelere son derece dikkat edilir.

Örnek; Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Candanal ve Genel Müdür Ahmet Akpınar’ın siyaset dışı bir yapı içinde olmaları, kurum için bir avantaj. Mustafa Candarel’in bir mühendis olduğunu ve Airbus Endüstri’nin bir şirketinde yönetici olarak çalıştığını biliyorum. Genel Müdür Ahmet Akpınar ise; fiili olarak A-321’lerde uçan bir kaptan ve hem Genel Müdürlük hem de hat pilotluğu görevini birlikte sürdürüyor.

Fakat, bunlar kadar, yönetimdeki dengelerin, yani taşların yerine iyi oturtulabilmesi için, her ikisinin de Kıbrıs’ın köklü ailelerinden olmaları, Kıbrısta’ki koalisyon hükümetinin iç politikaları açısından da önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Ne yazık ki, bir havayolunda yönetim kurulu ve genel müdürün etkili ve becerikli isimlerden oluşması, yeterli olamıyor. Alt kadrolarda iş yapacak, iş kotaracak kişilerin seçimi de, en az yukarıdakilerin seçimi kadar önem taşıyor.

KTHY’nin 11 aylık yeni yönetimine baktığımızda, her zaman sıklıkla yapılan ve hata olan; “her şeyi ben bilirim” den uzak bir yapılanma söz konusu. Yeni yönetim, yeniden yapılanmaya giderken, sektörde kendi konularında uzmanlaşmış profesyonellerden danışmanlık hizmeti alıyor.

 

Kendilerine profesyonel destek sağlayan bu danışmanların önerileri sayesinde; şirkette şimdiden, yapılan operasyonlarda gider hanelerinin hızla azalması, net olarak gözlemleniyor.

Örneğin; sadece Yugoslavya hava sahasındaki değişiklik, şirkete bir milyon dolar tasarruf sağlamış. Bunların yanı sıra, E-ticket uygulamasına geçilmesi, call center kurulmasının yanı sıra,

Sanki yeni bir şirket kuruluyormuş gibi; yeniden personel, mali ve iletişim odaklı reformlara önem verilmesi yeniden yapılanmaya örnek teşkil etmekte.

 

Filosundaki uçaklar de son derece bakımlı, koltuk araları sanki birilerine nazire yapar gibi geniş tutulmuş. İkramda sınır yok. Low-cost uygulamalar hakkındaki soruma, Genel Müdür Ahmet Akpınar; “Kıbrıslı istemiyor“ diyor ve business class uygulamalar için şimdiden çalışma yürütüldüğünü söylüyor.

 

Havayollarının en büyük sorunlarının başını çeken pilot eksikliğini ise; aylık uçuş planlaması ve kurallara uygun uçuş saati uygulamalarıyla çözen şirket, 11 ay önce pilotların kaçmasına neden olan yönetimsel bozukluğu tersine çevirerek, bugün THY den bile kendilerine birçok başvurunun yapıldığı konuma gelmiş durumda. Tabiidir ki pilotluk camiasında şirket seçimi yapılırken, aylık uçuş planlaması kadar, uçuş işletmenin başındaki isim de önemli oluyor. KTHY’ de uçuş işletme bölümünün başında, havacılık camiasınca sevilen bir isim yer alıyor; Kaptan Pilot İlyas Karagülle. Şirketten pilot kaçışının tersine döndürülmesindeki kilit isimlerden biri olarak gözlenmekte.

 

Gelelim, yeni KTHY’nin bundan sonra yapacaklarına; Filosunda 3 adet B-737-800 ve 2 adet A-321 olan bu şirket, filosunu 2010 yılında 10 uçağa çıkartmaya ve tek tipe dönmeyi planlıyor. Şubat 2009’da, bir adet kesinleşmiş B-737-800’ü filosuna katacak olan bu şirketimiz, şimdi uçtuğu parkurların yanı sıra, Kuzey Avrupa ve İsrail pazarına girmeyi planlıyor. Pazar payı Kıbrıs’ta bugün için %46’larda olan KTHY, önce pastanın büyümesini sonra da pastadan alınacak payın artmasını önemsiyor.

 

5 uçağa karşılık şirkette 700 personelin çalışıyor olması, KTHY’nin önündeki en önemli engel gibi görünüyor. İşçi çıkartmanın, Kıbrıs’taki çok güçlü sendikal örgütlülük nedeniyle, (bence) mümkün olamadığını da düşünürsek, yapacaklarının; ellerindeki personelin havacılık eğitimlerine ağırlık vererek, işçi çıkartmadan, filo ve yeni hat açılımlarıyla zaman içinde çözülebilmesinden başka çare yok gibi.

 

Ayrıca, yaz saati uygulaması nedeniyle, çalışanlar haftada 2 kez yarım gün çalışıyor. Çalışanların kazanılmış haklarına dokunmak düşünülmüyor bile. Çünkü, Kıbrıs’taki 35 sendika, gerçek sendikacılık yapıyor. Hala, anavatandaki sendikal ağalık sisteminden, benzer işler yapan ağabeylerinden, şükür ki henüz etkilenmemişler. Ayrıca, Kıbrıs’taki hükümet partilerinin başlarının da sendika kökenli olduklarını göz ardı etmeden geçemeyeceğim.

 

Kıbrıs’ımızın hala dünya ülkeleri tarafından tanınmıyor olması, KTHY’nin ilerlemesine ve büyümesine büyük bir engel oluşturuyor. IATA üyesi olamamaları, Ercan havalimanının kapatılma korkusu, Ortadoğu’da her an gelişebilecek gelişmeler ve tabii ki yakıt.

Bu kadar dezavantaja karşın Kıbrıs’ın coğrafi konumunun yanı sıra turizmdeki canlılığı, üniversiteleri ve her ne kadar Kıbrıslılar kızsa da kumar turizm getirisi, oldukça avantajlı.

Sonuç olarak; Yavru vatanın bayrak taşıyıcısı KTHY’de artık suların durulması şart.KTHY yönetimi gelecek planlamalarını yaparken; olası olumsuz gelişmeleri değil, geleceklerine olumlu beklentileri koyarak, hiçbir sorun çıkmayacakmış gibi davranmak zorundalar.

Tabiî ki burada ne yazılırsa yazılsın, bunlar sadece benim kişisel görüşümden öteye gidemez.

Sonucu, bize ilerleyen zaman içinde KTHY yönetimi gösterecektir. Gönül ister ki, bu iddialı, çalışkan, bir şeyler yapmaya, üretmeye çalışan insanlar ve yavru vatan Kıbrıs’ın KTHY’si başarılı olsun. 

İyi haftalar..

KTHY nereden koşuyor?

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 10 yıl önce
Kıbrıs Türk Hava Yollarında, aynı işe farklı ücret uygulamasına ne zaman son verilecek....? Kıbrıs ve Türkiye'de çalışanın aldığı ücret farkı yüzde yüzü geçti... Airport TV'de, Karakutu programına konuk olan Sayın Genel Müdür "KTHY nin ayıbıdır" diye kabul etmesine rağmen hiçbir gelişme olmamıştır.... Kıbrıs'ta çalışan 650 personele hertürlü hakları verilirken, Türkiye'de çalışan yaklaşık 60 personele gelince "Şirkette para yok" denilmektedir.... Son 4-5 yıldır böyle bir ayırım yapılmaktadır... Daha önce, Türkiye'de çok daha fazla personel olmasına rağmen Kıbrıs'ta çalışan arkadaşlarımız ile aynı ücret alınıyordu.... İnşallah en kısa zamanda bir düzenleme yapılır.... Üvey evlat.........

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lefke ~ 10 yıl önce
YorumunSayın Sefa bey yazdığınız yazılarınızla gündemi elinizde tutuyorsunuz, havacılığın içinden gelmeniz sebebiyle konu seçimi ve zamanlamanız bu işte de yeteneklerinizi ortaya koyuyor. Aynı zamanda hafıza oluşturuyorsunuz. KTHY de değişimin olumlu sinyallerinin alındığı şu günlerde yeni yönetimin elindeki kıt imkanları (enkaz devraldık edebiyatı yapmadan) KTHY nın hiç bir devirde olmayan zararını kapatma çabaları ile birlikte şirketi ileriye götürme erkini ortaya koyuyor. Yanlız bu değişimin olabilmesi için güven ortamı, zamana ihtiyaç, ve takım ruhuyla hareket eden bir ekibin olması aşikardır. Konusunda deneyimli profosyonel kadroların gelişim ve değişim süresince KTHY ye yaratacağı katma değerle hareketle, başta siyasiler olmak kaydıyla, sendika ve şirketle geçmişten hesabı olanların artık yönetimin çabalarını görmezlikten gelmemelerini umarım. THY nin son derece olumlu değişim sürecinde Sn Cem Kozlu ve Ekibinin yaptıklarının, hala etkileri görülmektedir. Değişim kafalarda başlar. İnanç gerektirir. Değişim inancına sahip kadrolar gerektirir(Gnl.Müdüründen temizlik elemanına kadar). Tüm bunlara KTHY sahip olup, KTHY ve çalışanlıları bunları haketmektedirler. Kıbrıs haketmektedir. Rekabetin acımasızca yaşandığı artan maliyetlerin (yakıt gibi)şirketleri bunalttığı bu dönemde, KTHY nin varolması başta turizm olmak üzere Kıbrıs ekonomisinin lokomotifi olduğunu söylemek hiç te yanlış olmaz. uz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
karpaz ~ 10 yıl önce
İlk kez yönetime havacılık camiasının içinden birileri geldi.Hem köklü ailelere mensuplar hem de gözleri tok...Hey gidi günler, bu şirket Ümit Utku'yu da gördü..Kadıköy'de ufacık bir yeri ,sahibi dostu diye dünya kadar paraya kiralamıştı..Londra'daki Mukadder Ablaya kıyağını da unutmayalım.Ondan sonrakileri saymıyorum...Her gelen ucundan kıyısından kopardı..İskelet halinde hükümete teslim etti..Şimdi yönetimin elinde tam bir "enkaz" var.Herkezin sabretmesi lazım..Yoksa, bu şirket uçamaz hale gelir.Çalıp çırpmıyorlarsa bu kişilere destek vermek gerek..Yoksa Kıbrıs hava ulaşımını dengeleyen , THY ve diğer şirketlere karşı pazarı dinamik tutan KTHY batarsa bundan tüm kıbrıs ekonoımısi zarar görür.Tabii, sendikaya da hak veriyorum, üyelerinin hakkını koruyacaklar.Ama şirket hasta, yoğun bakımda..Bırak, önce iyileşsin, kendine gelsin ondan sonra isteklerini söyle..Ya hasta ölürse??? Benzer bir kriz ortamında 2001 yılında, tüm THY çalışanları maaşlarının % 10'unu şirkete bağışlamışlardı..Biz de yapalım demiyorum ama hiç olmazsa şirket ayağa lkalkana kadar zorlamayalım, sıkıştırmayalım.Biraz sabır ve tolerans lütfen..Bu şirket bizim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tecrübe ~ 10 yıl önce
SEFA BEY, BİZDEN UZAKTA AMA BİZE ÇOK YAKIN BİR HAVAYOLUNU GATET GÜZEL DEĞERLENDİRMİŞSİNİZ.BENCE DE, SİYASET KTHY'NA KARIŞMAMALI...ÇALIŞAN DA ŞİRKETİNİN KIYMETİNİ BİLMELİ.OKUDUĞUM KADARI İLE ÜST YÖNETİM , HAVACILIKLA İLGİLİ KİŞİLERDEN OLUŞUYOR. BAŞINIZA GELEN EMEKLİ ÖĞRETMENLERİ, SAADETTİNLERİ UNUTMAYIN.. SAADETTİN GEZMEK'İ HATIRLAYIN...THY'DEN "PİLOT OLAMAZ" DİYE ÇIKARTILAN KTHY'YE GENEL MD. OLAN, SONRA DA BEST AİR'DE HOSTESLERİ TACİZ ETTİĞİ SÖYLENEN ZAT...BENCE ŞİRKETİN KIYMETİNİ BİLİP YARDIMCI OLUN...SONRA BİRGÜN BİR BAKMIŞSINIZ, ŞİRKET ÖZELLEŞİVERMİŞ VE HEPİNİZ SOKAKTA KALMIŞSINIZ.SENDİKA İYİ HOŞ DA, ASIL AMACI ŞİRKETİ BÜYÜTMEK VE BÜYÜYEN PASTADAN EMEĞİN KARŞILIĞINI ALMAK OLMALI...YOKLUK PAYLAŞILMAZ.UNUTMAYIN 1, SIFIRDAN BÜYÜKTÜR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SENDİKACI ~ 10 yıl önce
Kıbrıstaki 35 sendika yönetimin ana vatan Türkiyedeki sendikalardan çok öğrenecekleri şeyler var. Sağ gösterip sol vurmalar,Toplu iş sözleşmesi zamanında ortaya çıkıp sonra kaybolmalar.Temsilcisine dokunulunca bağırıp normal üyesine vurulduğunda sessiz kalmalar. 20 seneyi aşkın iktidarda kalabilmek adına verilen ödünler,Sendika ağalık sisteminin incelikleri vb. İdaealist sendikacı dönemi maalesef bitti gibi.Bu devirde ya sanayici yada sendikacı olacaksın.Piyasada para yokmuş problem yok,her ay muntazam yatan işcilerin alın teriyle ödedikleri aidatları yemek rahat.Nasıl olsa bir dahaki ay yine aynı rakam bankaya mutlaka yatacak. Sadece işciyi kandırmak ve etkili konuşma kabiliyeti yetiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ECN ~ 10 yıl önce
Kıbrısta kamu kurumlarının başında yer alan KTHY bu güne kadar havacılıkla ilgisi olan olmayan birçok yönetici ile çalıştı. Her yiğidin bir yoğurt yemesi vardır mantığıyla havacılık desturlarına uymayan bir çok uygulamalara maruz kalan bu şirkete Kıbrısın başta siyasileri olmak üzere yeni yönetime gerekli sabrı gösterirlerse sizin de bahsettiğiniz temenniler gerçekleşebilir. Bildiğimiz kadarıyla 11 aylık yönetimle sürekli uğraşan ve başarılarından korku duyanların bu süredeki aymazlıkları kişisel çıkarlarından olsa gerek . Umarım KTHY geleceğe güvenle bakacak tedbirleri alıyordur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kıbrıslı ~ 10 yıl önce
Sn Sefa bey Köşenizi yavruvatandan sürekli izlemekteyim.Havacılık sektörünü bu kadar iyi bilen sizlerin bizleride unutmamasını çok hoş karşıladık. Gerçekten Kıbrıs THY yollarını iyi analiz etmişsiniz bizler çalışanları olarak artık iyiye doğru yol alan havayolumuzun tüm sorunları geride bırakarak yenileşme sürecinde var gücümüzle bu sektörde olacağız. Her zaman ayrı tad aldığım yazılarınızda bizim de olmamız gurur verici .

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000