17 Mayıs 2010, Pazartesi
Tevfik UYAR
Tevfik UYAR tevfikuyar@airporthaber.com

KTHY İÇİN KURUMSAL YÖNETİM!

 Şirketlerin ortalama ömürlerinin ne kadar küçük olduğunu hiç duymuş muydunuz?

Yapılan araştırmalara göre ömrü 7 seneden uzun şirket oranı %80’i geçmiyor. Yani bir şekilde şirketler ya batıyor, ya satın alınıyor, ya evleniyor, ancak artık varlığını sürdüremiyor.

Şirketlerin hata ile batması dışındaki tüm seçenekler işletme kuramı gereği tercih edilebilir bir seçenektir.

KTHY’yi ele alalım.

Tanınamamış bir devletin ulusal havayolu olarak faaliyet göstermeye çalışıyor. Bir ucu orada, diğer ucu burada. Personel sayısı işin içinde yanlış bir şeyler olduğunun tek başına bile bir göstergesi. Şimdi de ödemeler dengesi bozuldu. Hatta bilançoda kocaman bir açık var. Şirket bildiğiniz: Batıyor.

KKTC’nin statüsü gereği bildiğiniz özel bir şirket değil de Devlet Havayolu olsa idi ne olacaksa o olmuş aslında. Bugün Dünya üzerindeki bütün kamuya ait havayollarının durumu ortada. Bilhassa Yunanistan, İtalya gibi, Türkiye benzeri Akdeniz ülkelerinde. Yoksa Kuzey Avrupa’da bir sıkıntı yok. Özelleşmelerini de erken tamamladılar. Kurumsal Yönetim kültürü zaten oturmuş.

THY’nin başarısı örnek gösterilecek olursa, o da bir şekilde halka arz olmanın ürünü. Halka arz olununca Kurumsal Yönetim İlkeleri geldi. İşin içine Sermaye Piyasası Kurulu girdiği zaman, olayların seyri değişiyor. Küçük yatırımcısından büyük babalara kadar herkesin gözleri bir şekilde şirketin verileri üzerinde. Hataya yer yok. Her tür komite görevini iyi şekilde yerine getiriyor.

Şimdi KKTC Bakanlar Kurulu şirkete ortak aramaya çıkmış...

Muhteşem bir karar.

Zira sermaye piyasasına arz olacak durumda değil. Eninde sonunda hisselerin satılması gerekiyor ve bu karara asla ve asla batan bir şirketin satılma yoluyla kurtulması olarak bakmamak gerekiyor. Burada hedeflenen, işin içine özel bir karar mekanizması koyarak işleri yoluna koymak.

KTHY, her ne olursa olsun KKTC gibi bir simgedir çünkü. Batması kimseye yaramaz. Ama çıkması, ve hatta belki de bunun Türkiye’deki güçlü bir ortakla gerçekleşmesi... Çok işe yarar...

Ancak, nacizane bir uyarım olacak bu konuda,

Devlet yardımlarıyla ya da aracılığıyla kurtarılan firmaların büyük çoğunluğunun devlet kanadına harap ve viran şekilde geri döndüğü ekonomi tarihinde sabittir. Sümerbank, SEKA gibi işletmeler bunun yerli örneklerindendir.

Eğer ki bu satıştan sonra iyi bir kurumsallık yakalanamazsa, işin içinde SPK olmasa bile bazı ilkeler yayınlanmaz ve yerine oturtulamazsa KTHY beraberinde yeni sahibini de batırır.

Kısacası, kökten bir reform gerekiyor şimdi.

İyi haftalar.
KTHY İÇİN KURUMSAL YÖNETİM!

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 8 yıl önce
AĞZINA SAĞLIK, ALLAH YOLUNU AÇIK ETSİN..TÜM YAZDIKLARINA KATILIYORUM.. Ö.G

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
tevfik bey yaklasiminiz dogru ama cok yuzeysel.cunku KTHY cok ayri bir dunya ve oranin icinde olmayan inanin orayi bilemez.orasida ayri bir konu icinde olmak demek orayi bilmek anlamina gelmiyor kurulus amacindan tutun siyasi ve gizli amaclari var.neyse fazla derine girmeye gerek yok zaten..kolay gelsin.bence o sirket acilen kapatilmali ve bir daha kktc halkina ve hukumetine devlet ortakli asla sirket vermemeli...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
sayın uyar mutlaka biliyorsunuzdur...ama yine hatırlatmak isteriz KTHY 36 YAŞINDADIR..OLDUKÇA ESKİ VE KÖKLÜDÜR...VE YAŞAMASI ÇİN ÇABA GÖSTEREN TEK VE EN KUVVETLİ EL DE PERSONELİDİR...ZİRA ADADA SAĞLAYICI FİRMALAR OLMADIĞINDAN KENDİ HANDLING ,İKRAM, İŞLETME TEKNİK HİZMETLERİNİ KENDİ PERSONELLERİ İLE SAĞLADI BU BAĞLAMDA PERSONELİ OLMASINDAN DOĞAL BİRŞE Y YOKTUR..DİĞER FİRMALARLA KARŞILAŞTIRMAK SÖZKONUSU OLAMAZ HİZMET SATIN ALMIYOR ÜRÜNÜNÜ KENDİ YARATIYOR ÇÜNKÜ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000