25 Ocak 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • http://www.rishworthaviation.com/newsdetail.aspx?newsid=70 Turkler gidiyor mu gitmiyor mu gorursunuz..
  • Norvegian Air Shuttle B787 Roadshow İstangul da 18/19.05.16
  • Allah gözünüzü doyursun...doyurmazsa t.....doyursun açgözlüler sizi...kefenin cebinde yok
  • Hepsi türk pilot gelsin diye debeleniyo.

Körfez havacılığı ve Türk havayolu şirketlerini bekleyen tehlike!

Geçen hafta Bahreyn'de düzenlenen Air Show'a katıldım. Başkent Manama'daki Sakhir Airbase'de düzenlenen fuara 45 dakikalık yolculuk sonrası ulaştım.  Yol boyunca sağlı sollu kurulmuş petrol kuyularının arasında ilerledikten sonra tam teçhizat askerler, çeşit çeşit askeri araçlar ile yüksek güvenlik önlemleri arasında fuar alanına girdim. Açıkçası Dubai Air Show varken yakın coğrafyada ikinci bir fuarın yüksek potansiyelli olmasını beklemiyordum. Fuar alanına girer girmez ne kadar büyük bir yanılgı içinde olduğumu farkettim.  Sağ tarafımda Emirates'in Airbus 380 uçağı, sol tarafımda Katar Airways'in A380 ve A 350 uçakları beni selamladı. Önce askeri  uçaklar ve Emirates'e ait A380 uçağının bulunduğu yöne ilerledim. Emirates haricinde sivil uçağın bulunmadığı fuarın sağ bölümü tamamen askeri hava araçları için ayrılmış ve ABD Hava ve Deniz Kuvvetleri, binlerce kilometre ötedeki Bahreyn Air Show'a adeta çıkarma yapmıştı. Askeri hava araçlarının ziyaretçilere açık olmamasını beklerken sıcakkanlı Amerikan askerlerinin eşliğinde bütün araçların içlerini tek tek gezebildim.

Fuarın diğer bölümünde ise  tam anlamıyla Katar Havayolları'nın ağırlığı söz konusuydu. Fuara bir Airbus 380 ve bir Airbus 350 ile birlikte bir de bölgesel uçakla katılan Katar Havayolları, adeta fuarın ev sahibi rolündeydi. Asıl ev sahibi Gulf Air ise evinde adeta Katar Havayolları'nın ağırlığının altında ezilmişti. Gulf Air, sadece ekonomi sınıf bir Airbus 330 ile fuarda boy gösterirken ABD üretimi sivil uçakların azlığı ise dikkat çekiciydi. Fuar alanında bir adet Boeing 777 ile Boeing 737-300 tipi bir uçak vardı. Gulf Air ve Boeing'in fuara neden ilgi göstermediğini düşünürken bu ikili fuarın bombasını patlattı. Gulf Air, 16'sı Boeing 787 olmak üzere 40 uçaklık sipariş ile fuara adeta damasını vurdu.

Bahreyn Air Show'un, hava gösterileri kısmı kusursuzdu. Avrupalı Eurofighter üretimi Typhoon model askeri uçağın yaptığı gösteri izleyenleri adeta büyüledi. Artık bir klasik haline gelen DHL'e ait Airbus 330 tipi uçağın gösteri uçaklarıyla yaptığı kol uçuşu  da görülmeye değerdi. Bu manzarayı izlerken Atatürk Havalimanı'nda rutin havalimanı trafiği arasına sıkıştırılan ve bırakın gösteri uçuşunu demo uçuşların bile bin bir güçlükle yapıldığı İstanbul Air Show'u düşündüm. Ve bir kez daha İstanbul'daki havacılık fuarının kesinlikle İstanbul dışında örneğin çok yoğun kullanılmayan ve İstanbul'a da kısmen yakın sayılabilecek Cengiz Topel, Balıkesir veya Zafer Bölgesel Havalimanı'nda yapılmasının isabetli olabileceği kanısına vardım.

Fuara Türk sivil havacılık sektöründen hiç katılım yoktu. Askeri havacılık kısmında ise Samsun Yurt Savunma Sanayi, Otokar, Tai ve Roketsan ülkemizi temsil etti.  Roketsan'ın Locheed Martin ile birlikte ürettiği Som-J tipi füzeden beklentiler oldukça yüksekti. Ancak fuarda şunu öğrendim ki, Roketsan'ın ürettiği yeni nesil silahların hiçbiri yazılımları bize ait olmadığı için F-16 uçaklarında kullanılmıyormuş. Bu füzeler sadece F-4 uçaklarında kullanılabiliyormuş. Buradan da şu sonucu çıkardım: Üst üste kaza yapmalarına ve güvenlikleri ciddi şekilde sorgulanmasına rağmen filodan çıkarılmayan F-4 uçakları, belki de sırf bu yüzden filoda tutuluyordur. Kim bilir!

Türk Hava Yolları fuara fiilen katılmamış olsa da bu coğrafyadaki gücü ve gördüğü ilgi inkar edilemez. Türkiye'nin belki de en bilindik markası haline gelen THY'den, herkes övgüyle bahsediyor. Özellikle transit uçuş konusundaki başarısı adeta dillere destan olmuş. Ancak THY ve Türk şirketler için bir başka tehlikeye de vurgu yapmak istiyorum. Körfez ülkelerinin havayolu şirketlerinde para problemi yok. Avrupa'dan her türlü imkanları seferber ederek yönetici transfer edebiliyorlar. Son dönemde benzer bir durum pilotlar için de geçerli. Bu coğrafyada pilotlara sunulan imkanlar gerçekten olağanüstü. Körfez havayollarında çalışan pilotların aldıkları maaşlar  (15-20 bin dolar) Türkiye'deki pilot maaşlarını ikiye üçe katlıyor. Üstelik maaşın yanı sıra ev, araba ve çocukların okul giderlerini karşılıyorlar ayrıca 10 yılın sonunda ciddi tazminat veriyorlar. Bu tabloya bakarak başta THY olmak üzere Türk şirketlerin, pilotları ellerinde tutmakta ciddi zorlanacaklarını düşünüyorum.

Fuarla ilgili notlarım bunlar. Son bir not da Bahreyn Havalimanı ile ilgili. Bahreyn Havalimanı, körfez ülkelerindeki lüks ile tamamen tezat bir terminale sahip. Apronu oldukça büyük ancak terminali eski otogar sahnelerini aratmayan görüntüde. Yapılış tarihini bilmiyorum ancak yılların verdiği yorgunluk terminalin her yerinde kendisini gösteriyor. Sadece bina olarak değil işletme anlamında da ciddi sıkıntıları var. Onca yolcu huni gibi sadece iki güvenlik cihazından içeri alınıyor. Böyle olunca metrelerce uzayan kuyruklar ortaya çıkıyor. Bir arkadaşımla dönüş yolunda, " Bu havalimanına TAV'ın el atması lazım" diye şakalaşırken Türkiye'ye dönünce terminal ihalesini 1.1 milyar dolara TAV'ın aldığını öğreniyorum. Lüks gökdelenlerle, 5 yıldızlı otellerle, plazalarla adeta tezat bir görüntü yaşatan Bayreyn Havalimanı TAV ile  yepyeni bir görüntüye kavuşacağından artık eminim.

Körfez havacılığı ve Türk havayolu şirketlerini bekleyen tehlike!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

Norwegian 18-19.05 ~ 2 yıl önce
http://www.rishworthaviation.com/newsdetail.aspx?newsid=70 Turkler gidiyor mu gitmiyor mu gorursunuz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IST ~ 2 yıl önce
Norvegian Air Shuttle B787 Roadshow İstangul da 18/19.05.16

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IST ~ 2 yıl önce
norwegian ist pilot roadshow ile ilgili internette herhangi bir bilgi bulamadım,nerede yapıldığını da yazarsan faydalı olacaktır,teşekkürler;))
Rezo ~ 2 yıl önce
Allah gözünüzü doyursun...doyurmazsa t.....doyursun açgözlüler sizi...kefenin cebinde yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hee ~ 2 yıl önce
Hepsi türk pilot gelsin diye debeleniyo.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000