11 Mayıs 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Kelkit Vadisiné de havaalanı istiyoruz.
  • Havaalani yatirim parasini cikaramayacak diyen arkadaslar o zaman soyle diyebiliriz sehirler arasi yollar parali olmazsa bu maliyetleri devlet karsiladigi icin kar edemez kapatalim.adamin ugku bu kadar.
  • Yunus Bey, doluluk herşey değildir. Orgi'ye yatırılan para hiç bir zaman geri dönmeyecek. Hep zarar edecek. Uçacak yolcu aydan gelmeyecek. Trabzon ve Samsun'dan çalınacak. Konu budur ve kaçaksaraydan sonra yapılan en büyük israftır.
  • havaalanı yolcu uçmak olayı bu iktidara havadan en az yüzde 20 oy getiriyor hiçbir iktidar bu ballı kaymak oyu bırakmak istemez o havalimanı az iş yaparmış zarar edermiş personeli sigara toplarmış bakmaz onlar konuşur akp oyu alır

KÖPÜRTÜLEN HAVACILIK PROJELERİMİZ!

Son günlerde Türk havacılığında yaşanan baş döndürücü hareketlilik dikkatinizi çekti mi? Aylardır hatta yıllardır raflarda tutulan projeler               nasıl bir anda nihayetlendirilmeye başlandı. Bunun sebebi tahmin ettiğiniz gibi yaklaşan genel seçimler...

2010 yılındaki referandum öncesinde ortaya atılan yerli uçak üretimi  projesinde, geçen süreçte birkaç çalıştay ve göstermelik temaslar dışında elle tutulur pozitif bir adım atılmadı. Ama her seçim öncesi yerli uçak üretimi konusu köpürtüldü. 2014 seçimleri yaklaşırken bir kez daha yerli uçağın kanadına tutunuldu.

Yerel seçimlerden önce Ukrayna üretimi Antonov  ile temasa geçildi. Ortak üretim için adımlar atılmasına karar verildi.  Ama sonuç?  Koca bir sıfır…  Unutuldu gitti!

Şimdi bir seçim öncesinde bu kez Dornier markası üzerinden yerli uçak üretiminin yapılacağı kamuoyuna pohpohlanmaya başlandı. Çok sürmez onun da finalini yakında görürüz!

Yerli uçak meselesi, seçim arifesinde en önemli kozlardan biri kabul edelim ama havacılığın diğer alanlarının da kitlelerin kanaatini etkilemek açısından son derece etkili olduğunu yabana atmayalım.

Bir hızla dağ, taş, deniz demeden yer yana havalimanı yapma aşkı geldi ki sormayın gitsin! Yeni illere havalimanı yapmaya, henüz bitmemiş olanları da yarım yamalak haliyle açmaya, üstelik henüz açmadan potansiyeline ilişkin pek de olumlu tablo olmamasına rağmen yeni açılan havalimanlarına haftanın her günü sefer koymaya bile başladılar.

Tek tek bakalım…

Avrupa ve Türkiye'nin deniz üzerine inşa edilen ilk havalimanı olan Ordu - Giresun Havaalanı’na henüz projenin yüzde 70’lik kısmı tamamlanmış olmasına ve ciddi alt yapı eksikliklerinin bulunmasına rağmen ve belki de uçuş emniyetini gözardı ederek   22 Mayıs’ta THY tarifeli seferlere başlama kararı aldı.

Ağrı Havalimanı terminal binası büyütülerek hizmete açıldı. Adı da Kars Havalimanı'nda olduğu gibi durduk yerde “Ahmed-i Hani” olarak değiştirildi!

İlkinden nasıl bir sonuç alınacağı kestirilemeden Türkiye'nin deniz dolgusu üzerine inşa edeceği ikinci havalimanı olma özelliğini taşıyan Rize-Artvin Havalimanı'nın sondaj çalışmalarının başlamak üzere olduğu açıklandı.

Hiçbir ön hazırlık ve fizibilite yapılmadan Niğde-Aksaray arasına havalimanı yapılacağını bizzat Başbakan Ahmet Davutoğlu açıkladı.  

Üçüncü havalimanında sürüncemede bırakılan yer teslimi nihayet yapıldı. Aylardır bulunamayan kredi DHMİ'nin beş milyar euro'luk kefaletiyle bir anda bulundu.

Hakkari Yüksekova Havalimanı da seçimlere yetiştirildi.  26 Mayıs’ta açılacak havalimanına THY, şimdiden haftanın her günü sefer koydu.  

Antalya’ya üçüncü havalimanı epeydir konuşuluyordu, unutulmuştu ama şimdi alel acele yer bakılmaya başlandı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından Tokat Havaalanı 2016 yılı yatırım programına alındı.

Kağıt üzerinde özel şirket olarak görünse de vaadlerin yerine getirilmesi noktasında en büyük iş her zamanki gibi THY’ye düştü. Dolayısıyla onun alt markası Anadolujet’e…

Peşpeşe İstanbul Sabiha Gökçen-Malatya Hattını, Dalaman-Ankara hattını, Bursa’dan Trabzon ve Erzurum hattını, İstanbul-Adıyaman hattını açtı. Hatta Adıyaman bilet fiyatlarını yüksek fiyattan satışa sunması tepki çekince belki de ilk kez böyle bir tepki dikkate alındı ve fiyatlar yarıya indirildi.

Aylardır kimsenin yüzüne bakmadığı Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’nda uçuşlar yeniden başladı.

 Aslında yukarıda saydıklarım havacılık sektörü açısından sevindirici şeyler ama keşke onlar seçim yatırımı değil de planlı programlı işlerimiz olabilseydi…  Keşke…

KÖPÜRTÜLEN HAVACILIK PROJELERİMİZ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Watercity ~ 3 yıl önce
Kelkit Vadisiné de havaalanı istiyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Havaalani yatirim parasini cikaramayacak diyen arkadaslar o zaman soyle diyebiliriz sehirler arasi yollar parali olmazsa bu maliyetleri devlet karsiladigi icin kar edemez kapatalim.adamin ugku bu kadar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Yunus Bey, doluluk herşey değildir. Orgi'ye yatırılan para hiç bir zaman geri dönmeyecek. Hep zarar edecek. Uçacak yolcu aydan gelmeyecek. Trabzon ve Samsun'dan çalınacak. Konu budur ve kaçaksaraydan sonra yapılan en büyük israftır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ÇALACAKMIŞ... ~ 3 yıl önce
Trabzon ve Samsun bugüne kadar Ordu ve Giresun'dan çalarken iyi, Ordu ve Giresunlular kendi havalimanından uçarken Trabzon ve Samsun'dan çalınanlar oluyor öyle mi? Zekana hayranım valla, saçma saçma yorum yapmayın...
yüzde 20 ~ 3 yıl önce
havaalanı yolcu uçmak olayı bu iktidara havadan en az yüzde 20 oy getiriyor hiçbir iktidar bu ballı kaymak oyu bırakmak istemez o havalimanı az iş yaparmış zarar edermiş personeli sigara toplarmış bakmaz onlar konuşur akp oyu alır

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000