06 Temmuz 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • GULDURME BEY'e: Ben pilot olmak istiyom.Uzak doguda hangi cok gelismis ulkeymis o?Lutfeb ismini verin.Gidip orda pilot olacam.Babamin parasi ver,gonderir.Bende o medeni UZAK DOGU ulkesinde havayolu pilotu olurum.Cevap lutfen GULDURME bey.
  • THY DE CALISAN BIRKAC ARKADASIM VAR.HEPSI AYNI SEYI SOYLUYOR.PILOTLAR VE KABIN MEMURLARI BIRBIRINE DUSMANMIS. SIVIL KOKENLI GECKIN YASTA PILOT OLANLAR DA, GENC YASTA PILOT OLAN ASKERLERE DUSMANMIS. ASKERLERIN ICINDE DE HAVACILAR KARACILARA DUSMANMIS. KENDISINE KAPTAN DENEN BIRCOK KOCA ADAM DA ELEKTRONIK ORTAMDA BIRBIRLERINE BK ATMAYI MARIFET SAYARMIS. DEDILER KI TEK CARE YABANCI PILOT ISTIHDAMI, ONLAR HIC OLMAZSA DAHA GORGULU IMIS. VALLAHI KAYNAKLAR SAGLAM.
  • Arkadaslar lutfen bilen varsa aciklasin bu konuda basvurmadigim yer kalmadi Aday pilot alimlarinda Dlr1 ve Dlr 2 yi tek seferde gecen mulakattan elenen adaylarin Tekrar sinava cagrilma sansi olup olmadagi Konusunda bilgisi olan varmi Maillerime olumlu veya olumsuz cvp Alamiyorum
  • Türk düşmanlığı yapan, Atatürk'e nefretle yaklaşan çirkef ve hain diyen biri var. Attığı iftiraları bıraktım bu yazının burada olması bile Anayasaya göre suçtur. Irkçılık yapan bu kişi erdem ve haysiyetten yoksundur.
  • ılker Ayci yi kim yönetiyor arkasında kim var bence bunu tartışmalı birden yönetime giriyor ve ardından hoop yönetim kurulu başkanı Temel Kotil bile olamıyor sabun fabrikasına dondurduler koca şirketi yazık bazıları egosunu tatmin etmeye calisiyor.Başarıyı golgelemeye çalışanlar eninde sonunda aynı duruma dusebilirler taktik belli 1 -2 3:)
  • thy call centerda calısan varmı
  • THY genel muduru ve yardimcilari,ozellikle Ucus isletme yardimcisi cok kaliteli ve kalifiye kisilerdir.Takma isimlerle b.k atan korkaklar nasil olup THYde ise alinmislar hayrettir.Insan yemek yedigi kaba pilemez.Domuzlar, evet.
  • Bence THY de butun turkler isten cikarikip yerine sadece yabanci pilotlar aliinmalidir. Cunku bu kadar cirkeflik kabul edilemez. Gizli cirkef pusudaki hayduttur. Ayrica idari gorevde olan her thy calisani isini halen cok guzel yapmakta oldugu icindir ki cirkef sozlere maruz kalmaktadir. Hainlik affedilemez. Hain pilot ucamaz, belki gider baska pis isler yapabilir.
  • Vakın paralel falan hikaye,paraleller halen görevdeler ve fitneye devam ediyorlar.Bundan tam 4 sene önce muhasebe şefim gülen cemaatinin elemanı ve hanımıda cemaatin ablası olduğu için yanımda istemedim ve başka bir istasyona gitti.İşin ilginç yanı bu adam geçen sene müdür oldu ve halen ortadoğuda bir istasyonda müdür.Sakın ola bu aldatmacaya inanılmaya.
  • Kokpit ve kabin kimlerin elinde? Ne başarı var ortada bir bakın. 12.000 uçucu var ama Yöneticileri profesyonel değil

KLM ve Air France pilotları kral çıplak dedi - THY'de cadı avı

DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, geçtiğimiz günlerde hem üçüncü havalimanı hem de Atatürk Havalimanı'ndaki genel durum üzerine değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım'ın açıklamalarında iki dikkat çekici nokta vardı.

Birincisi DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım'ın ağzından ilk kez üçüncü havalimanı projesinde gecikme yaşanacağını öğrendik. 29 Ekim 2017'de hizmete açılacağı söylenen havalimanı için Yıldırım, 2018'in ilk çeyreğini işaret etti. Yani havalimanında bugün için 5-6 aylık rötar resmen kabul edilmiş oldu.

Yıldırım bir başka konuda ise realiteden uzak görüşler beyan etti. Atatürk Havalimanı'nda 240 civarında kontrolör olduğunu ve bu sayının hava trafiğinin kontrol edilmesi için yeterli olacağını söyledi.

Serdar Hüseyin Yıldırım belli ki bu konuda yanlış yönlendiriliyor. Birileri İstanbul'daki hava trafiğinin yoğunluğunu göz ardı ederek, operasyonu dikensiz gül bahçesi olarak yansıtma çabasında gibi görünüyor. En vahimi de şu ki, Yıldırım, radar ve frekansların tamamen kullanılamadığı anlarda ( bir hava trafik kontrolörü, frekanslar gidince 5 dakika boyunca havada ne olduğundan haberimiz olmadı diye değerlendirmişti) bile hava trafiğinin risk oluşturmayacağına inandırılmış!

Serdar Hüseyin Yıldırım'a bu bilgileri tam olarak kim verdi bilmiyorum ancak bu konuda hava trafik kontrolörlerinden ciddi anlamda bilgi desteği almasında ve onların görüşlerine başvurmasında fayda olacağını düşünüyorum. Halen 240 değil 150 civarında hava trafik kontrolörünün bulunduğu Atatürk Havalimanı'nda radar ve frekans arızası olduğunda ne gibi sonuçlarla karşılaşabileceğini en iyi, bir hava trafik kontrolörü anlatabilir. Bizler zaman zaman hava trafik kontrolörleri ile konuşuyoruz. Durumun sanıldığından daha ciddi olduğunu biliyoruz.

Atatürk Havalimanı trafiğini yöneten bir hava trafik kontrolörünün, " İstanbul'dan kalkan ve inecek uçakta olmak istemem" sözünden daha fazla, durumun ciddiyetini ne anlatabilir ki?
Yıldırım, yanındakilerden çok sahadakilere kulak kesilmeli. İstanbul'da son yıllarda yakın geçme sayılarının önceki yıllara göre artışını değerlendirmeli. Avrupa'daki muadil yoğunluktaki havalimanlarındaki yakın geçmelerle İstanbul'dakilerin arasında Atatürk Havalimanı aleyhine nasıl uçurum olduğunu görmeli. Dilden dile dolaşan, KLM Havayolları pilotunun, meteorolojik şartların ağır olduğu bir günde, " Buluttan kaçınırken bir uçaktan TCAS aldım. Ondan kaçarken bir başka uçaktan TCAS aldım. 5 dakika boyunca kendi başımaydım. ATatürk Havalimanı'na gelecekseniz iyi bir TCAS sisteminiz olmalı. Çünkü Atatürk Havalimanı'nda ciddi kaza riski var" raporu yazdığı bilgisi doğruysa bu raporları mutlaka değerlendirmeli.

Bu uyarıdan bir süre sonra bu kez benzer şikayetlerin bir Air France pilotu tarafından yazıldığı bir başka raporu göz ardı etmemeli.

Kısacası Serdar Hüseyin Yıldırım, Atatürk Havalimanı'ndaki durumu yardımcılarından değil bizzat sahada işi yöneten kontrolörlerinden dinlemeli. Çünkü Atatürk Havalimanı asla ve asla dikensiz gül bahçesi değil!

THY'NİN CADI AVLARI!
Türk Hava Yolları’nın, haftalardır beklenen atama listesi üç şekilde yorumlandı.

Birincisi, şirket içi olağan değişiklikler,

İkincisi eski Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’ya yakın ekibin ayıklanması,

Ve üçüncüsü, paralel operasyonun devamı…

Atamaları tek başına ‘Hamdi Topçu’nun ekibinin ayıklanması’ olarak değerlendiren de var, paralel operasyon olarak düşünen de, olağan diyen de…

Ama ben atamaların tamamını tek bir başlık altına sığdırmanın doğru olmayacağını çünkü yukarıdaki üç başlık altına alınabilecek atamaların ve isimlerin olduğunu düşünüyorum.

Daha önceki bir yazımda Hamdi Topçu’nun gidiş sebeplerini ve sonrasında THY yönetiminin dizayn edilmesinde kimlerin nasıl rol aldığını yazmıştım. Yine aynı noktadayım ve son atamalarda bazı isimlerin yakın geçmişteki duruşlarından dolayı görevlerinden alındıklarını sanıyorum.

Duruştan kastım, Hamdi Topçu’ya yakınlıkları…

Hamdi Topçu’nun ayrılmasından sonra THY’de bir genel müdür yardımcısının bizzat cadı avına çıktığı ve “ Hamdi Topçu ile ne bağlantınız var? Neden onun döneminde doğrudan onunla iletişim kuruyordunuz?” diye bazı yöneticileri sorguya çektiğini, bizzat bu sorguya maruz kalan yöneticiden dinledim.

THY yakın geçmişte önce 'gezici' olarak tanımladığımız muhalif çalışanlarını ayıklamak için cadı avına çıkmıştı. Sonrasında paralelciler THY'nin hedefindeydi. Tek tek onları tespit ettiler ve birer ikişer onları da işten çıkardılar. Şimdi de Hamdi Topçu'ya yakın isimler tek tek tespit ediliyor. Yakın zamanda daha alt kademelerde daha fazla sayıda kıyım olacağı bilgisi var. THY başarıyı ve liyakatı gözardı ederek çalışanların 'kimin adamı' olduğuna bakarak tasarrufta bulunuyor. THY gibi kurumsal bir şirkette bu tarz yaklaşımların artık son bulması gerekiyor. Bugün birilerine yakınları temizleyenler, farkında olmadan yarın kendilerine yakınların da temizlenmesine zemin hazırlıyor. Profesyonellikten uzak bu insan kaynakları politikası THY gibi bir markaya hiç mi hiç yakışmıyor.

KLM ve Air France pilotları kral çıplak dedi - THY'de cadı avı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (39)

Kerem Yildiz ~ 3 yıl önce
GULDURME BEY'e: Ben pilot olmak istiyom.Uzak doguda hangi cok gelismis ulkeymis o?Lutfeb ismini verin.Gidip orda pilot olacam.Babamin parasi ver,gonderir.Bende o medeni UZAK DOGU ulkesinde havayolu pilotu olurum.Cevap lutfen GULDURME bey.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FATIH OZTURK ~ 3 yıl önce
THY DE CALISAN BIRKAC ARKADASIM VAR.HEPSI AYNI SEYI SOYLUYOR.PILOTLAR VE KABIN MEMURLARI BIRBIRINE DUSMANMIS. SIVIL KOKENLI GECKIN YASTA PILOT OLANLAR DA, GENC YASTA PILOT OLAN ASKERLERE DUSMANMIS. ASKERLERIN ICINDE DE HAVACILAR KARACILARA DUSMANMIS. KENDISINE KAPTAN DENEN BIRCOK KOCA ADAM DA ELEKTRONIK ORTAMDA BIRBIRLERINE BK ATMAYI MARIFET SAYARMIS. DEDILER KI TEK CARE YABANCI PILOT ISTIHDAMI, ONLAR HIC OLMAZSA DAHA GORGULU IMIS. VALLAHI KAYNAKLAR SAGLAM.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
alican ~ 3 yıl önce
Kardeş kusura bakmada yorumun çamur atmaktan öteye geçememiş.Ben Thy de çalışıyorum böyle düşmanlıklar görmedim.Herkes birbirine saygılı.Bu kuruma fitne bulaştıramayacaksınız.
Zeren ~ 3 yıl önce
Arkadaslar lutfen bilen varsa aciklasin bu konuda basvurmadigim yer kalmadi Aday pilot alimlarinda Dlr1 ve Dlr 2 yi tek seferde gecen mulakattan elenen adaylarin Tekrar sinava cagrilma sansi olup olmadagi Konusunda bilgisi olan varmi Maillerime olumlu veya olumsuz cvp Alamiyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türk düşmanı ~ 3 yıl önce
Türk düşmanlığı yapan, Atatürk'e nefretle yaklaşan çirkef ve hain diyen biri var. Attığı iftiraları bıraktım bu yazının burada olması bile Anayasaya göre suçtur. Irkçılık yapan bu kişi erdem ve haysiyetten yoksundur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kimin adami ~ 3 yıl önce
ılker Ayci yi kim yönetiyor arkasında kim var bence bunu tartışmalı birden yönetime giriyor ve ardından hoop yönetim kurulu başkanı Temel Kotil bile olamıyor sabun fabrikasına dondurduler koca şirketi yazık bazıları egosunu tatmin etmeye calisiyor.Başarıyı golgelemeye çalışanlar eninde sonunda aynı duruma dusebilirler taktik belli 1 -2 3:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kimin adamına.. ~ 3 yıl önce
Herkesin bir şekilde girdiği gibi kendiside öyle girmiştir..Önemli olan icraatlarıdır..Egosu yoktur.Koltuk sevdalısı değildir.Personelin içindedir.Adamdır..Yoksa sizde yakında çıkacak,koltuğu altından alınacak olanların listesindemisiniz,bir duyummu aldınız,kulağınızımı çektiler..?
Guldurme ~ 3 yıl önce
THY GMY yardimcilari cok kaliteli kisilermis. Omrunuzde herhalde kaliteli yonetici gormemissiniz. Eger kalieli insanlar olsalardi isi bilen calisani gozetirlerdi. 5 yilda hicbir akli basind insanlar tarafindan yonetilen bir sirkette kimse uzman baslayip GMY olamaz. Bundan iki yil once bir THY baskani Uzakdogudaki bir havayolunu ziyaret etmis. Uzakdogulu yoneticinin gorusme sonunda yanindaki tercumana yaptigi yorum oldukca trajikomik: Herhalde bu yonetici cok ustun zekali ve meziyeetli olmali ki bu genc yasinda bu kadar yuksek bir pozisyona gelmis. Tabi tercuman torpil diyememis cunku o ulkenin dilinde oyle bir kelime dahi yokmus....
Kaybeden0101 ~ 3 yıl önce
thy call centerda calısan varmı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gurol Mert ~ 3 yıl önce
THY genel muduru ve yardimcilari,ozellikle Ucus isletme yardimcisi cok kaliteli ve kalifiye kisilerdir.Takma isimlerle b.k atan korkaklar nasil olup THYde ise alinmislar hayrettir.Insan yemek yedigi kaba pilemez.Domuzlar, evet.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cirkeflik nedir? ~ 3 yıl önce
Bence THY de butun turkler isten cikarikip yerine sadece yabanci pilotlar aliinmalidir. Cunku bu kadar cirkeflik kabul edilemez. Gizli cirkef pusudaki hayduttur. Ayrica idari gorevde olan her thy calisani isini halen cok guzel yapmakta oldugu icindir ki cirkef sozlere maruz kalmaktadir. Hainlik affedilemez. Hain pilot ucamaz, belki gider baska pis isler yapabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Emekli müdür ~ 3 yıl önce
Vakın paralel falan hikaye,paraleller halen görevdeler ve fitneye devam ediyorlar.Bundan tam 4 sene önce muhasebe şefim gülen cemaatinin elemanı ve hanımıda cemaatin ablası olduğu için yanımda istemedim ve başka bir istasyona gitti.İşin ilginç yanı bu adam geçen sene müdür oldu ve halen ortadoğuda bir istasyonda müdür.Sakın ola bu aldatmacaya inanılmaya.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kokpit Kabin ~ 3 yıl önce
Kokpit ve kabin kimlerin elinde? Ne başarı var ortada bir bakın. 12.000 uçucu var ama Yöneticileri profesyonel değil

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000