18 Mayıs 2009, Pazartesi
Tevfik UYAR
Tevfik UYAR tevfikuyar@airporthaber.com

KKTC’nin ümitsizliği

İngiltere’deki CTA Limited adındaki kollektif turizmciler örgütünün imza kampanyası ve talepleriyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne doğrudan uçuş yapılabilmesi yeniden gündeme gelmiş durumda.

Doğrudan uçuş nedir, ne değildir? Ya niçin Rumlar rahatsızlık duymakta, itiraz etmektedir?

Uluslararası çözümü nedir? Merak edenlerle birlikte bu soruların yanıtlarına hep birlikte bakalım.

Zaman zaman gündeme gelen bu “ılık” konunun içeriğini biraz daha açmak gerek; çünkü her bu konu yeniden gündeme geldiğinde heyecanla bu sefer olacakmış gibi bekliyoruz; oysa ICAO’nun Chicago konvansiyonuna doğrudan aykırı olan bu durum pek de mümkün olacak gibi değil.

Konvansiyon engeli

ICAO ülkeleri arasında imzalanan uluslararası bir anlaşma olan Chicago Konvansiyonunun 1. maddesi her devletin kendi hava sahası üzerinde tam ve münhasır egemenliğe sahip olduğunu içermektedir. Bu madde KKTC‘ye direkt uçuş yapılmasını hukuki olmaktan çıkarmıştır. Böylece batı dünyası tarafından tanınmayan Kıbrıs’taki Türk Devleti, kendisini tanıyan Türkiye Cumhuriyeti’nin bayrağı dışında bir bayrağı taşıyan herhangi bir uçağı 31 yıl boyunca Ercan Havaalanı’nda görememiştir. Türkiye aktarmalı olmadan doğrudan uçuş yapılması hala ve hala mümkün değildir.

O ülkeye gerçekleştirilecek bir doğrudan uçuşun geçerli olabilmesi ya da yapılabilmesi yine o ülkenin kendisinde saklı tuttuğu haklara dayanarak o ülkenin iznine tabidir.

Chicago anlaşmasının altında KKTC imzası olmadığından ve KKTC hava sahasını temsilen Rum hükümetinin kalemi o belge üzerine kaydığından KKTC’ye gerçekleştirilecek doğrudan uçuşlarla Rum Hükumeti de doğrudan ilgilidir. Rum Hükumeti, Kuzey Kıbrıs’taki Havaalanlarını yasadışı giriş ve çıkış noktaları olarak tanımlamaktadır. KKTC’ye üçüncü bir ülkeden uçuş yapılabilmesi ya da havalimanları aracılığıyla ticari mal girişi yapılabilmesi için uçağın ya da beraberine taşıdığı malların muhakkak önce Türkiye’ye giriş yapması gerekmektedir.

Yani hukuken KKTC’ye, onu tanımayan üçüncü bir ülkeden doğrudan uçuş yapmak imkansızdır.

Şu ana dek, aralarında İngiltere, Çin, ABD, Kırgızistan, Almanya’nın da bulunduğu bir çok ülke zaman zaman bu durumun aşılmasına katkıda bulunacak söylemlerde ve hatta girişimlerde bulunmuş olsa da yasalar daima engel olmuştur. Hatta Azerbaycan’ın bir defa uçuş gerçekleştirdiği, ancak arkasından gelen rum baskısı ve tehdidiyle verdiği sözleri de geri aldığını unutmamak gerekir.

Kartlar iyi oynanamadı

Bu durumun çözülmesi için tek yol KKTC’nin tanınması ya da daha farklı bir statüye sahip olmasıdır. Şu anki konjünktürde KKTC’ye başka hiçbir şekilde uçuş yapılamaz.

Kıbrıs’ın Annan Planı oylamasından sonra uluslararası ilişkilerde “Self-Determinasyon” olarak tanınan bağımsızlık ya da bir derece altı olan özerklik hakkını elde etmesi an meselesiydi ancak KKTC ve Türkiye bu kartı kesinlikle iyi bir şekilde kullanamamıştır. Hala da kullanamamaktadır. KKTC’nin yeni yönetiminin bu konuda daha öncelikli davranacağı beklenmektedir.

Diğer yandan Kosova’nın bağımsızlaşma sürecinde yapılması gereken hiçbir baskı da yapılmamış ve başta KKTC yönetimi (ve Talat) tarafından son derece pasif ve teslimiyetçi bir politika izlenmiştir.

Şu durumda hem Türkiye’nin, hem de KKTC’nin önemli girişimlerde bulunması gerekiyor. Türkiye ve Ermenistan arasında ilişkilerin normalleştirilmesi alanında önemli baskılar yapılıyor.

Bence Karabağ’daki ihtilafın çözülmesi kadar KKTC’nin tanınması da her ülkeye önemli müzakerelerde şart koşulacak niteliktedir. Özellikle “Hayır”cı güney kesiminin Annan Planı’ndan yediği golün skor tabelasına yazdırılması bu noktada önem teşkil etmektedir.

Esenlikler...

KKTC’nin ümitsizliği

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 9 yıl önce
Evet eminim Her Gerçek Türk Vatanaşı Bu Soruya Kayıtsız EVET der ama Dış Politika ve Kaybedilecek veya ödenemeyecek bedeller Buna engel O yüzden kendimizi kandırmayalım bunun bedelini yıllarca ödedik ödüyoruz KKTC halkıda ödüyor ambargolarla ama artık karar zamanı yaklaştı Ya KKTC nin Devamı ve Tanıtımı konusunda gerekli girişimler Derhal devreye sokulmalı yada 1960 KIBRIS CUMHURIYETININ pasıf azınlık hakları ile yetinecek KIBRIS Türkleri.Yani yine Kanla Kazandığımızı masada Teslim edecek ve" Megalo IDEA" ya Hizmet eden bir Barış anlaşması Güney Kıbrısla İmzalarsınız. Megalo İdea ,Etniki Eteryanın Ve Helenizmin Ruyası bu arada & 50 sini gerçekleştirdiği Hangilerimi Mora yarım adası,Girit,Rodos,Kıbrıs,EGE ,Kostantinopolos ,Trabzon Pontu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Yine ilginç bir konuya değinmişsiniz. KKTC'nin durumuyla ilgili yorumlarınıza tamamıyle katılıyorum. Kartlar iyi oynanamadı ne yazık ki...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000