11 Ocak 2009, Pazar
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Üstadım bizim Cesur yürek koydu Benjamin Franklinli Kağıt paralarını cebine hadi bana eyvallah dedi. Şimdide muhtemelen bize gülüyor. Sorma üstadım First Class için sıra varmış??? Ama THY'nin değil Emiratesve Vritihs Aiyways'in first class uçuşları için. Thy'nin koltuklarında en önde olduğu için muhtemelen uçuş ekibi seyahatlarda dinlenmektedir. Apronda deve kesmeye benzemiyor bu işler Temel Kotil ,Candan Karlıtekin.
  • kimin poposuna kalırsanız kalın ama üzerine 50-100 bin tl eğitim yatırımı yapılan elemanınızı 3-5 kuruş için kaptırmayın.vayandaş ta thy den istifasını verince kardeşim sen niye istifa ediyon diye sormayın.e brv ohal sizin kotilinize de karlı tekinize de bilmem hangi yönetim kurulu üyenize de onlara dar gelen bana bol gelir.kevin e saygımız sonsuz ama ötekileri bilmem.11 eylül sınrası maaşımın bi kısmını thy ye mecburen bağışladığım için pek ii şeyler söyleyemeceğim...
  • Hocam yerden göğe kadar haklısın... Aslında çok kişi aynı fikirde ama bağımlı olanlar ezber okumaya devam ediyorlar. Üstelik bütün patırtı sadece ve sadece 24 koltuk için.Reklam talep patlatsa koltuk adetin 24 oda belli hatlarda. Neye hizmet ettiğini anlamak,çözmek mümkün değil.
  • SEFA BEYE KATILIYORUM BU KONUDA YALNIZ THY E YAZI DİZİLERİYLE FAYDALI OLMAYA ÇALIŞTIĞINA İNANIYORUM VE OLDUĞUNU DA BİLİYORUM SEFACIM DEVAM ET SUSMA DOĞRULARI SÖYLÜYOSUN O YÜZDEN ELEŞTİİRİDE ALMAN NORMAL SONUÇ FAYDALI OLMAYA HALEN DEVAM EDİYOSUN O YÜZDEN ONURSAL BAŞKANIMISSIN
  • sayın sefa bey yazılarınızı merakla takip ediyorum aynı zamanda kara kutu programınızı da yalnız olayları aneliz etmeniz ve gerçekleri tam olarak ortaya çıkarıp bunu rahatlıkla kimseden çekinmeme cesaretinizide saygıyla karşılıyorum tek kelimeyle bu yazınıza üç şey söliyecem BRAVO BRAVO BRAVO
  • Sefa Bey, sizin yazilarinizi zevkle ve her cümlesine kendi imzami atacak kadar katilarak okuyorum. Ülkemizde THY yönetiminin S(h)ak S(h)akcilari her gecen gün artarken birilerinin halen gercekleri konusup yazabilmesi takdir edilecek bir durum. Bu yazinizida zevkle okudum tesekkür ederim.
  • sayın sefa bey KTHY ye verdiğiniz desteği birazda THY ye verseniz...
  • çelik kardeş; sendikamizin başındaki 20 yıllık ağamız,sultanımız.paşamız ATİLAY AYÇİN varken ve şu aralae boş otururken SEFA BEYDEN yardım isteyip,medet beklemenize çok şaşırdım. saygılar
  • THY yönetimine soruyorum bu şirket sizin şirketiniz olsaydı bu zamanda bu uçakları bünyenize katıp artı Kevin COSTNER e bu meblağı ödeyip böyle bir reklem filmi çektirirmiydiniz.Hiç zannetmiyorum.Nasıl olsa devlet malı deniz yemeyen keriz hesabı ile har vurup harman savurmaya devam edeceksiniz. Allah akıl fikir versin ne diyeyim. Aslında söylenecek çok şey var ama.!
  • ty.com.tek. rumuzlu arkadaşa ve bu proje ye katılan tüm arkadaşlara sesleniyorum.Tüm dünyada ülkeleri sarsan bu ekonomik kriz varken THY nin bu 777 leri alması ve ardından Kevin COSTNER e bu kadar yüklü bir meblağ ödemesi hangi mantığa sığar.Burada 1.5 milyon avro dan bahsediliyor.THY nin bu parayı geri dönüştürebilmesi bu koltukları kaç kişi ile ne kadarda dolduracağı ise şüphelidir.Çalışan seni bu günlere getiren emekçine verme git elin adamına bu paraları ver,hemde bu kriz ortamında.toplu sözleşme zamanı da ekonomik kriz var benden para talep etmeyin de olacak işmi bu.Yöneticiler bilgisiz idareciler basiretsiz.Böyle başa böyle tarak.Tebrikler başkan , kanayan yaralara parmak bastığın için.

KEVIN’IN POPOSUNA KALDIK(!)…

THY’nin B-777’lerde uygulamak istediği, fakat bu güne kadar promosyonel yolculuklar dışında, nakit para vererek First Class uçuş yapmak isteyen yolcu potansiyelinde beklenen artış hedefinin şimdilik tutturulamadığını hepimiz yakından biliyoruz.

Şimdi tüm basın, Kevin Costner’ın THY reklamında oynamasına kilitlenmiş durumda. Kimisi, bu reklam çekiminin rakamsal değerinin çok olduğunu vurguluyor, kimisi ise; Kevin’in yerine başka isimlerin daha etkin olacağı fikrini savunuyor.

Dünyada ( 70 ülkede) yayınlanması düşünülen bu reklam filmindeki aktör seçimi, eğer mutlaka dünyada tanınmış bir aktör olması koşuluna bağlandıysa, bence de Kevin Costner doğru seçim. Ancak, ben bu reklamlar sonunda, THY’nin First Class’ına, sadece “Kevin de orada uçtu” diye istek olacağını düşünmediğimden, umarım o tarz bir yaklaşımla reklam senaryosu işlenmemiştir.

70 ülkenin TV’lerinde yayınlanacak olan bu reklam, THY’den çok, karizmasının zamana yönelik düşme trendinde olan Kevin içinde bir avantaj olacaktır.

THY’nin bu reklam projesi, daha reklam yapılmadan gereken ilgiyi çekip tüm basında yer aldığından, iç piyasa için şimdiden başarılı olmuştur. Fakat, bu reklam; Türkiye’den çok, dış ülkelerdeki yolcular düşünülerek hazırlanmış gibi...

Reklamın senaryosu incelendiğinde; “Kevin, havalimanına bir iş adamı olarak geliyor ve uçağa biniyor. Bu yolculuktan o kadar çok memnun oluyor ki, yolculuk sonrasında kendini, Kevin Costner olarak görerek iniyor”. Buraya kadar her şey güzel, ancak, reklam sadece First Class talebini artırmaya yönelik ise yanıltıcı. Çünkü sırf Kevin Costner uçtu diye, First’te yolculuk yapabilmeyi düşünebilecek seviyede olan (show amaçlı, sadece bir kere uçmak için değil) gerek Türkiye’de gerekse tüm dünyada kompleksli bir iş adamı veya kadını çıkabileceğini düşünmüyorum.

Gerçek First Class yolcular, bu seçimlerini başkalarına ya da medyaya malzeme olsun diye değil, rahatlık ve konfor amaçlı yaparlar. Bu kişilerde bu tür komplekslere rastlanmaz. Aynı Kevin Costner’ı Anadolu Jet’in dar koltuklarına oturtarak “üffff, ne rahat” söyleminde de bulundurmak mümkün.

B–777 kiralandığını ve bunu dünyaya lanse etmeyi düşünüyorsak; Dubai’ye gittiğinizde bu uçaklardan onlarcasını orada Emirates adı altında görebilirsiniz. Bu uçakların ilk kullanıcısı da veya sahibi de biz değiliz. Bu uçaklar, Air France’da kargo uçağı olarak kullanılacak ve ilki kargo uçağı olarak uçmak için hazır.

Candan bey, her ne kadar bu reklam filminin First class a yönelik olmadığını da Kevin Costner la yapılan basın toplantısında söylediyse de gerek senaryo gerekse genel intiba bu şekilde oluşmuş değil.. Uygulanması düşünülen senaryo çekim aşamasında aynen uygulanırsa, ön plana kesinlikle Kevin çıkar.

Bu reklam, THY’nin yurt dışındaki isim bilinirliğini artırma amaçlı olup aynı zamanda Türkiye’nin tanınmasına ve bilinmesine faydalı olacağı nedeniyle çekilmelidir. Bence reklam senaryosunda tema olarak sadece 777 ve ondaki First Class hizmetini ön plana çıkartmadan, daha farklı bir senaryo ile THY ve ülke tanıtımı yapılabilmeliydi diye düşünüyorum.

 Eğer, First Class uygulaması hedefse, yukarıda anlattığım gibi; hiçbir gerçek First Class yolcusunun, “Kevin’ın poposu o koltuğa değmiş olabilir diyerek tercihini bu First Class’tan yana kullanacağını da düşünmüyorum. Kala, kala elimizde THY’nin isminin bilinirliğini yükseltmek ve Türkiye tanıtımı kalıyor. Bu nedenle uygulanacak senaryo istenilen sonucu vermekte yeterli olacak mıdır?

Şüphelerim var...

Dünya sivil havacılığına baktığımızda, şirketlerin genelde; ya Flag Carrier ya da Low Cost mantıklı çalıştığını görürsünüz. Çünkü bir yönetimin kafasında farklı şapkalar zor durur.

Sen, hem bayrak taşıyıcılık yaparak Star Alliance grubunda başa güreşmeye çalışacaksın, hem low cost mantıklı Anadolu Jet ile iç piyasada rekabeti sürükleyeceksin. Sadece bunlarla kalmayıp, Do-Co ile ikram ortaklığı, Havaş ile TGS ortaklığı yürütecek bunlarla da yetinmeyip, Boğazda yalı alarak, turizmin farklı bir boyutuna girmeye çalışacaksın. Şimdi de arabesk kültür örneği bir uygulama olan First Class uygulaması ile segmentini yükseltmeye çalışıp, Avrupa’da bile; değil First Class uygulama yapmak, Business Class uçuşlarda bile yoğun azalma yaşanırken, uygulamaya sokacaksın. İnşallah bu tüm atılımlarda yanılmazlar. Her zaman sıklıkla ifade ettiğim gibi, dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olunabilir.

Gelelim, Candan Karlıtekin’in absürt örneklemesine;
Candan Karlıtekin bir röportajında şöyle diyor;  ABD başkanı Barack Obama Kenyalı imiş. Barack Obama köyüne gitmek istiyorsa biz onu önce İstanbul’a getirebilir ve sonra buradan da evine götürebilirmişiz. breh breh breh…

Burada; THY’nin uçuş noktalarının çoğaldığı anlatılmak isteniyorsa, bu hatlarda uçan birçok dev havayolları var. Yani tek değilsin. Üstelik İstanbul’a gelmesine de gerek kalmadan.

Neredeyse, “Obama’ya bile öneri götürebilir ve reklam filminde oynamasını isteyebilirdik” havasında bir mesaj verilmeye çalışılmış sanırım. 

Sonuç olarak; reklamın iyisi kötüsü olmaz, mutlaka yararı dokunur. THY’nin havacılıkta global oyuncu olabilmesi için, bu tür reklamlar gereklidir. Benim eleştirdiğim konu; reklam ve harcanacak 1,5 milyon Euro’ya yakın para değil. Benim eleştirdiğim, bu reklam senaryosunun sadece First’teki 8 koltuğa veya uçağın tipine endekslenme yanlışlığı ve Aktörün yani Kevin Costner’ın THY’nin önüne çıkma ihtimalinin yüksekliği ( bazı reklamlarda reklamın hangi firma reklamı olduğu unutularak, reklamdaki tiplemelere yoğunlaşmanın yaşandığı bir gerçek.)

Düşünüyorum da; Ülkemizde Seçimle ve atama ile iş başında olanlar ne kadar rahat para harcamaktalar. Bakın aidatla yaşayan dernek, sendika gibi kurumlarımıza, bakın kamu şirket yönetimlerine, ne kadar rahat harcamalar yapmaktalar. İşin asıl komik olan yanı, kimsenin bu harcamaların kendinden bir şekilde çıktığının farkında olamaması.

İyi haftalar...

KEVIN’IN POPOSUNA KALDIK(!)…

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Misafir ~ 10 yıl önce
Üstadım bizim Cesur yürek koydu Benjamin Franklinli Kağıt paralarını cebine hadi bana eyvallah dedi. Şimdide muhtemelen bize gülüyor. Sorma üstadım First Class için sıra varmış??? Ama THY'nin değil Emiratesve Vritihs Aiyways'in first class uçuşları için. Thy'nin koltuklarında en önde olduğu için muhtemelen uçuş ekibi seyahatlarda dinlenmektedir. Apronda deve kesmeye benzemiyor bu işler Temel Kotil ,Candan Karlıtekin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
koaka ~ 10 yıl önce
kimin poposuna kalırsanız kalın ama üzerine 50-100 bin tl eğitim yatırımı yapılan elemanınızı 3-5 kuruş için kaptırmayın.vayandaş ta thy den istifasını verince kardeşim sen niye istifa ediyon diye sormayın.e brv ohal sizin kotilinize de karlı tekinize de bilmem hangi yönetim kurulu üyenize de onlara dar gelen bana bol gelir.kevin e saygımız sonsuz ama ötekileri bilmem.11 eylül sınrası maaşımın bi kısmını thy ye mecburen bağışladığım için pek ii şeyler söyleyemeceğim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Demir Kus ~ 10 yıl önce
Hocam yerden göğe kadar haklısın... Aslında çok kişi aynı fikirde ama bağımlı olanlar ezber okumaya devam ediyorlar. Üstelik bütün patırtı sadece ve sadece 24 koltuk için.Reklam talep patlatsa koltuk adetin 24 oda belli hatlarda. Neye hizmet ettiğini anlamak,çözmek mümkün değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KANKİLER ~ 10 yıl önce
SEFA BEYE KATILIYORUM BU KONUDA YALNIZ THY E YAZI DİZİLERİYLE FAYDALI OLMAYA ÇALIŞTIĞINA İNANIYORUM VE OLDUĞUNU DA BİLİYORUM SEFACIM DEVAM ET SUSMA DOĞRULARI SÖYLÜYOSUN O YÜZDEN ELEŞTİİRİDE ALMAN NORMAL SONUÇ FAYDALI OLMAYA HALEN DEVAM EDİYOSUN O YÜZDEN ONURSAL BAŞKANIMISSIN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
alper ~ 10 yıl önce
sayın sefa bey yazılarınızı merakla takip ediyorum aynı zamanda kara kutu programınızı da yalnız olayları aneliz etmeniz ve gerçekleri tam olarak ortaya çıkarıp bunu rahatlıkla kimseden çekinmeme cesaretinizide saygıyla karşılıyorum tek kelimeyle bu yazınıza üç şey söliyecem BRAVO BRAVO BRAVO

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Swissair ( Tugrul Özalp) ~ 10 yıl önce
Sefa Bey, sizin yazilarinizi zevkle ve her cümlesine kendi imzami atacak kadar katilarak okuyorum. Ülkemizde THY yönetiminin S(h)ak S(h)akcilari her gecen gün artarken birilerinin halen gercekleri konusup yazabilmesi takdir edilecek bir durum. Bu yazinizida zevkle okudum tesekkür ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sean paul ~ 10 yıl önce
sayın sefa bey KTHY ye verdiğiniz desteği birazda THY ye verseniz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
demir ~ 10 yıl önce
çelik kardeş; sendikamizin başındaki 20 yıllık ağamız,sultanımız.paşamız ATİLAY AYÇİN varken ve şu aralae boş otururken SEFA BEYDEN yardım isteyip,medet beklemenize çok şaşırdım. saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SRDR ~ 10 yıl önce
THY yönetimine soruyorum bu şirket sizin şirketiniz olsaydı bu zamanda bu uçakları bünyenize katıp artı Kevin COSTNER e bu meblağı ödeyip böyle bir reklem filmi çektirirmiydiniz.Hiç zannetmiyorum.Nasıl olsa devlet malı deniz yemeyen keriz hesabı ile har vurup harman savurmaya devam edeceksiniz. Allah akıl fikir versin ne diyeyim. Aslında söylenecek çok şey var ama.!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TEKNİKB ~ 10 yıl önce
ty.com.tek. rumuzlu arkadaşa ve bu proje ye katılan tüm arkadaşlara sesleniyorum.Tüm dünyada ülkeleri sarsan bu ekonomik kriz varken THY nin bu 777 leri alması ve ardından Kevin COSTNER e bu kadar yüklü bir meblağ ödemesi hangi mantığa sığar.Burada 1.5 milyon avro dan bahsediliyor.THY nin bu parayı geri dönüştürebilmesi bu koltukları kaç kişi ile ne kadarda dolduracağı ise şüphelidir.Çalışan seni bu günlere getiren emekçine verme git elin adamına bu paraları ver,hemde bu kriz ortamında.toplu sözleşme zamanı da ekonomik kriz var benden para talep etmeyin de olacak işmi bu.Yöneticiler bilgisiz idareciler basiretsiz.Böyle başa böyle tarak.Tebrikler başkan , kanayan yaralara parmak bastığın için.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000