23 Şubat 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • İlahi adalet diyorum butun mudurleri erzincanli neredeyse..
  • izmirdeki güzel kadını aldın ve vip müdür yaptın, kim bilir hangi duygularla bu mini etekli bayanı vip müdürü yaptın. yanındaki bir başka bayanı aldın başmüdür yardımcısı yaptın.basın sorumlunu aldın meydan müdürü yaptın. çapsız bir başmüdürü aldın genel müdür yardımcısı yaptın.bunlar bildiklerim. havalimanlarının en büyük haber kaynağı olan ve bu konuda otorite olan airport haber sitesini bile yasakladın. facebook ve tvittır gibi sosyal ağları yasakladın. sizlerin zamanında yüzlerce yasaklayıcı tamim imzaladık.hiç bir sendikayı kale almadın. sendikacılara randevu vermedin. bağırarak konuşuyordun. o kadar kabaydın ki, sana çay veren bayanlara teşekkür dahi etmiyordun. güvenlik adeta senin düşmanın oldu. en az beş kadroyu yükselme sınavlarına sokmadın. devamlı trafiğe çalıştın. bütün parayı onlara verdin.milletin hakkını onlara verdin.unutmadan zehir zıkkım olsun. senin zamanında hiç bir alt kadro eğitime gönderilmedi. ama daire başkanları devamlı antalyadaydılar. yazıklar olsun.
  • Şu cinci hoca kim Allah aşkına gülmekten karnım ağrıdı:):) Adamım manyak mısın sen Allah aşkına neyin kafasını yaşıyon sen?böyle memur mu olur,bu tip insanları kim hdmi alıyor arkadaş bu nedir ya?Adam uçmuş saçma sapık şeyler yazıyor para diye bunlar bombalı eylem de yapar Allah muhafaza.işinizin kıymetini bilin oturun oturduğunuz yerde valla bu arff ve apronun işi tavuklardan bile daha rahat hayvancıklar yatıyorlar ama yumurtlamak için ıkınıyor,bu arff ve apron hem yatıyor hem de ıkınmadan 3500-4000 tl para kazanıyor:):) Memlekette uzman kadrosunda çalışanlar akademisyenler TSK da binbaşı alamıyor bu maaşı İş yokluğundan cinlere sarmışlar):)):) Yav her kimsen Allah akıl fikir versin kardeşim!
  • İdareci olmanın mesuliyeti çoktur. Maiyetindekilere adaleti gözetmeyen âmir, onlara zulmetmiş olur. Zulmün günahı ise büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Allahü teâlânın en sevmediği kimse, zalim idarecidir.) [Tirmizi] (Kıyamette, insanlar arasında en çok azap görecek kimse, zalim idarecidir.) [Taberani] (Âdil olmayan âmir, yüzüstü Cehenneme atılır.) [Hakim] (On kişiye âmirlik eden kıyamette, elleri bağlı olarak getirilir. Âdilse kurtulur, değilse zulmü yüzünden helak olur.) [Taberani] (Hiç kimse yoktur ki, on kişiye âmir olsun da, kıyamette, idare ettiği kimseler arasında hüküm verilinceye kadar elleri bağlı olmasın!) [Taberani] (Cehenneme girecek ilk üç sınıf insandan biri zalim âmirdir.) [İbni Hibban] (Halkın işlerini üstlenip de onlara güçlük çıkarana lanet olsun!) [Ebu Avane] (Siz âmir olmaya düşkünsünüz. Halbuki, hakkını gözetenler hariç, âmirlik, kıyamette pişmanlıktır.) [Buhari] Sayın genel müdürüm şimdi sen arasından seç
  • Yahu ciddi ciddi yalakalıkla itham eden insanlar var. :) Yalakalık yapacak olsam kendi adımı yazarım ki,Orhan Bey yalakalık yapanın kim olduğu bilsin... Bu neyin kafasıdır ? Hakikaten şaka gibisiniz.Siz nasıl ki fütursuzca sallıyorsunuz ben de kendi fikirlerimi yazıyorum.Bu kadar da olmaz,ithamlarınız eleştiri sınırlarını aşıyor.
  • Kotil önce kendı kurumuna baksın onları düzene koysun orada ne dolaplar dönüyor biliyoruz dhmi ye Orhan beye söz söyleme yetkisine sahip degil sanırım başarılı kişiligiyle ön plana çıkması Orhan beyin kıskanılması ile bahane oldu Atatürk havalimanı kargalar güler bu zavalılıgınıza bunları heçelim airport haber de bilir geçmişte şikayet etmiştim thy sınavında çocugum 25.ci oldugu halde mülakatta eeten püften sorularla elemişledi sayın kotile sordular hersey uygun diye cevap vermıstı bunlar önce kemdilerine baksınlar malesef personelde onların ekmdgine yag sürerek onları haklı gıbı gosterıyor ama yemezler
  • siz beyaza siyah deyince o siyah olmuyor, aksine beyazlığı tescilleniyor, bilginize. Orhan Birdala böyle ucuz eleştirilerle sallamak onda bir şey götürmez onu daha da yüceltir.
  • hırsızlar...çalan ve talan eden hırsızlar...Allah topunuzun belasını tez elden versin inşallah..rabbimden niyazımdır hepinizi metelliğe muhtaç edip sürüm sürüm süründürmektir...yüce Allahtan dileğim sizin gibi yalaka sürüsünü cinlere ve şeytanlara musallat etmektir..vallahi var olduğum müddetçe her ortamda ve her sohbette orhanın yaptığı pislikleri, haksızlıkları, yalakalıkları, iğrençlikleri, sahte atamalarını, manitalarını bir yerlere atamasını, liyakatsiz ve ehliyetsiz kişileri bir yerlere atamaları hiç unutmıycam ve her sanal ortamda yazıcam.. herkese anlatıcam..orhan zamanında öyle bir yalaka sürüsü zuhur ettiki; kendisi aldığı maaşla sürünen, bazı tepeden torpilli ama yaranmak için en yüksekten tazminat alan insanların hakkını savunan yalakalar türedi. bu topraklar bu zamanda olan ahlaksızlığı tarihin hiç bir zamanında görmedi, bilmedi, duymadı. kadroları öyle yaptılarki, dışardan lise mezunu olan insanlar örgün üniversite okuyandan da üstün oldu.zehir zıkkım olsun.
  • Orhan Bey;buraya yazılanları okuyor musunuz bilmiyorum.Bazı yorumlar okuduğumda sizin adınıza gerçekten üzüldüm.Tazminattan pay alabilsinler diye didindiğiniz 2. ve 3. grup, defalarca anlattığımız halde En-route için verilen paradan hiç de hak etmedikleri halde pay aldıklarını bir türlü anlamadılar ve nankörce,saygısızca yorumlar yapıyorlar.Şu anda toplu bir iftira ve linç girişimine maruz kaldınız tıpkı birkaç yıl önce benim maruz kaldığım gibi. Demek ki neymiş Orhan Bey ;birileri bir şeyler söylüyor diye insanlar hakkında yargıda bulunmamak gerekirmiş.Demek ki insanlar çıkarları söz konusu olduğunda çirkefleşip,ağız birliği yapıp, karalama kampanyası başlatabiliyorlarmış.Demek ki kalabalık olmak haklı olmak anlamına gelmiyormuş.Ben sizin gibi maneviyatı yüksek biri değilim ama hakkaniyetliyim ve ''helalleşmek'' gibi şeylere inansaydım size hakkımı helal ederim.
  • personelin tazminat sorunu biran önce çözülmeli..derhal yeni bir yasa için çalışma düzenlemeliler.

KENDİN ETTİN KENDİN BULDUN ORHAN BİRDAL!

İstanbul’da kar yağışı son 28 yılın en yüksek değerlerine ulaştı. Her zamanki gibi hazırlıksız yakalandığımız kar yağışı sırasında Atatürk Havalimanı da önemli bir sınav verdi. Buna yakın kar yağışını en son 2004 kışında yaşamıştık. Hemen hemen yakın manzaralar vardı ancak her şeye rağmen operasyonda bu denli aksama yaşanmamıştı.

Havacılık istatistiklerinin yer aldığı Flightaware adlı internet sitesinde 18-19 Şubat günlerinde en çok iptalin olduğu havaalanları listesinde Atatürk Havalimanı zirveyi kimseye bırakmadı. En çok sefer iptali yapan şirket de THY idi. Çarşamba günü tam 749 sefer iptal edildi. Perşembe günkü iptal sayısı 219’du. Cuma günü bile, havaalanında ortalama rötar süresi 30 dakikayı buldu.

Son yıllarda Türk Hava Yolları, bu tarz meteorolojik beklentiler öncesinde uçuşlarını bir gün öncesinden iptal etmeye başlayınca eleştiriyorduk ki aslında THY başına geleceklerden korkmakta çok da haksız sayılmazmış, bunu net bir şekilde anladık. Sonuçta olağanüstü meteorolojik şartlarda en çok uçuşu ve en çok bağlantılı seferi bulunan THY olduğu için, olan bitenden en çok da THY’nin etkilenecek olması tedbir alma refleksini de beraberinde getiriyor. İşte tam da bu noktada şunu sormak gerekiyor. THY kendince önlemini alırken meydan otoritesi ne yapıyor?

Bu sorunun cevabını yaşadığımız üç günlük deneyimin sonunda hemen hemen aldık. Plansız ve vurdumduymaz tavrın, nasıl milyonlarca dolarlık zarara ve yüz binlerce insanın mağduriyetine sebep olduğunu beraber izledik.  

Tabi eleştiri yaparken yetersiz ekip ve ekipmanla elinden geleni yapmaya çalışan DHMİ çalışanlarının hakkını yememek gerek. Onlar yapabileceklerinin en iyisini yaptı. Burada eleştirilmesi gereken onlar değil, yetersiz ekip ve ekipmanla başarısız bir operasyon yürüten DHMİ yönetimidir.  Yüzlerce uçuş iptal olmuş, son uçak piste 3 saat önce teker koymuş, yolcular saatlerce hem havada hem de apronda uçakların içinde mahsur kalmış, aprondaki kar yığınlarından araçlar hareket edemez hale gelmiş, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal twit atıyor, diyor ki, “ Pistler açık, operasyonda olağanüstü aksama yok”…

Orhan Birdal’ın açıklamasından, Atatürk Havalimanı’nda operasyonun tıkır tıkır olmasa da bir şekilde işlediğini anlıyoruz ancak  THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu bu mesaja bir hayli bozulmuş olacak ki, o da " Atatürk Havalimanı fiilen kapalı" diyerek Birdal'a sert bir ayar veriyor!

Orhan bey, aslında pistler açık diyerek kendince bir laf oyunu yapıyor. Pistlerin açık olmasının operasyon için yeterli olmadığını en iyi o biliyor çünkü… Benzer bir duruma daha önce de şahit olmuştuk. Birkaç yıl önce yine bir kar yağışı sonrası Birdal, embedded( iliştirilmiş) muhabirlerini alarak sadece o bölümü özenle temizlenmiş pist başına gitmiş “ Bakın pistler açık” diye açıklama yapmıştı.

Tamam bütün ekipleri ekipmanları pistlere yönlendirerek pisti açık tutmayı başarabilirsiniz ancak operasyonun yürütülebilmesi için pistlerin açık olmasının yanı sıra taksi ve bağlantı yollarının, park sahalarının da açık olması gerekmiyor mu? Tek başına pistlerin açık tutulmasının bir anlamı var mı?

Orhan Birdal pistler açık derken kendi çalışanı aslında onu yalanlıyor. Atatürk Havalimanı’na inmek isteyen bir pilot diyor ki, “ Yakıtım bitiyor iniş izni istiyorum” Kule de diyor ki, “ Atatürk’e iniş yok, diğer havaalanlarında da yer yok. Dolayısıyla yapabileceğim bir şey yok”

Birdal, bu konuşmalardan, havada saatlerce tur atan uçaklardan, merdiven aracı gelemediği için saatlerce uçak içinde mahsur kalan yolculardan, bir metre ilerleyemeyen puscback araçlarından, uçak altında kalan bagajlardan habersiz olabilir mi?

Pist açık demek kurtarıyor muymuş Orhan bey? Hem sonra böyle olağanüstü bir durumda her şirketin yöneticisi operasyonu yerinde yönetirken siz neden Atatürk Havalimanı’nda değildiniz, bunu hiç düşündünüz mü?

Uçan kuştan para alıyorsunuz. Her yıl milyonlarca dolar hazineye kâr aktarıyorsunuz. Neden yeterli ekipman sağlamıyorsunuz?

“DHMİ çukura düşmez, başkalarını çukurda arayın” diyerek gönderme yaptıklarınızın milyonlarca dolarlık zararını kim karşılayacak şimdi?

Unutmayın DHMİ’nin başındaki kişi olarak yetkilerinizi devredebilirsiniz, ancak sorumluluk her zaman ama her zaman sizindir!

Belediyeden araç getirterek apron temizliği yapılmaz. Böyle durumlarda belediyeden araç kiralayacağına sen ekipmanını al, sen belediyeye kirala! Olağanüstü durumlardan önce de, getir ekipmanlarını tertemiz çık işin içinden. Zaten sıkış tepiş normal zamanda operasyon zorluğu olan bölgeye apron eğitimi olmayan şoförleri de belediye araçlarını da sokma! Kar yüzünden uçamayan ve milyonlarca dolar zarar eden havayollarına bir de belediye araçlarıyla çarparak zarar verdirme…

Neyse zaten artık bunları yapabilmek için çok geç kaldın…

Özel ilişkilerinle çok konuşuldun. Çalışanları ayrıştırdın. Gazetecilik mezunu olmana rağmen, Airporthaber'e erişimi engellettin, sansür uyguladın... İki yılda bitecek Smart projesini 8 yılda tamamlayamadın. Aylarca lodos yüzünden havayollarına uçuş iptal ettirdin, milyonlarca dolar zarara uğrattın. Sonunda pistlerin yönünü değiştirmeyi Hamdi Topçu akıl etti de koltuğunda oturabildin. Eşin dostun verdiği yılın bürokratı ödülleriyle ancak buraya kadar devam edebildin. 

Bu fiyaskoların karşılığı istifa etmekti ama görevden alınana kadar bekledin.

Şimdi sakın kimseye kızma. Kendin ettin, kendin buldun…

KENDİN ETTİN KENDİN BULDUN ORHAN BİRDAL!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (53)

arf ~ 3 yıl önce
İlahi adalet diyorum butun mudurleri erzincanli neredeyse..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
orhan birdal ~ 4 yıl önce
izmirdeki güzel kadını aldın ve vip müdür yaptın, kim bilir hangi duygularla bu mini etekli bayanı vip müdürü yaptın. yanındaki bir başka bayanı aldın başmüdür yardımcısı yaptın.basın sorumlunu aldın meydan müdürü yaptın. çapsız bir başmüdürü aldın genel müdür yardımcısı yaptın.bunlar bildiklerim. havalimanlarının en büyük haber kaynağı olan ve bu konuda otorite olan airport haber sitesini bile yasakladın. facebook ve tvittır gibi sosyal ağları yasakladın. sizlerin zamanında yüzlerce yasaklayıcı tamim imzaladık.hiç bir sendikayı kale almadın. sendikacılara randevu vermedin. bağırarak konuşuyordun. o kadar kabaydın ki, sana çay veren bayanlara teşekkür dahi etmiyordun. güvenlik adeta senin düşmanın oldu. en az beş kadroyu yükselme sınavlarına sokmadın. devamlı trafiğe çalıştın. bütün parayı onlara verdin.milletin hakkını onlara verdin.unutmadan zehir zıkkım olsun. senin zamanında hiç bir alt kadro eğitime gönderilmedi. ama daire başkanları devamlı antalyadaydılar. yazıklar olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yalancı ~ 4 yıl önce
senin gibi cinsiyetçi iftiracı yalancı biriyle aynı havayı soluduğum için utanıyorum.
Terbiyesiz ~ 4 yıl önce
Sendikaların sitelerinde genel müdüre yapılan ziyaretlerin fotoğrafları daha dün gibi. Nereden uyduruyorsun randevu vermediklerini ? Ki hakkında fişleme yapmışlar ona rağmen . Atış serbest nasıl olsa salla sallayabildiğin kadar. Bayanların müdür yapılması neden bu kadar zoruna gitti bayanlar birşey mi yaptı sana ?
doğru ~ 4 yıl önce
tespitler tamamen doğru kendisinden aşağıda gelen kişilere aşağılayıcı kırıcı sert tavrı kendisinden üsttekilere ise tam tersi çantacı durumu vardı kendisine 12 yıl önce bir toplantı da iş ile ilgili soru sorma gafletine düştüm o kadar kalabalıkta bağırır ses tonuyla azarladı beni, dernekler kendisinin yanına giderdi kurum içi durumlarını görüşmek için kendileriyle samimi olmayan bir havada görüşür sadece görüşmek için görüşülürdü ne samimiyet ne içtenlik hiçbiri yoktu kesinlikle tüm konularda kendi bildiği yoldan gitti ama büyüklerinin isteklerini yanlış olsa bile kabul etti en ufak eleştri getirmedi -ki getirse o koltukta bir gün daha oturamayacağını biliyordu-
ahlak eksikligi ~ 4 yıl önce
milletin parasini almis da trafikcilere vermis. Sen kimsin de senin olmayan para icin millete zehir zikkim olsun diyorsun? Aksama kadar cay icip 4000 tl maas aliyorsunuz, bu mu zehir zikkim olacak yoksa trafikcilerin aldigi mi? Gözünüz doysun biraz ahlak yoksunu nankörler.
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Şu cinci hoca kim Allah aşkına gülmekten karnım ağrıdı:):) Adamım manyak mısın sen Allah aşkına neyin kafasını yaşıyon sen?böyle memur mu olur,bu tip insanları kim hdmi alıyor arkadaş bu nedir ya?Adam uçmuş saçma sapık şeyler yazıyor para diye bunlar bombalı eylem de yapar Allah muhafaza.işinizin kıymetini bilin oturun oturduğunuz yerde valla bu arff ve apronun işi tavuklardan bile daha rahat hayvancıklar yatıyorlar ama yumurtlamak için ıkınıyor,bu arff ve apron hem yatıyor hem de ıkınmadan 3500-4000 tl para kazanıyor:):) Memlekette uzman kadrosunda çalışanlar akademisyenler TSK da binbaşı alamıyor bu maaşı İş yokluğundan cinlere sarmışlar):)):) Yav her kimsen Allah akıl fikir versin kardeşim!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İDARECİLİK ~ 4 yıl önce
İdareci olmanın mesuliyeti çoktur. Maiyetindekilere adaleti gözetmeyen âmir, onlara zulmetmiş olur. Zulmün günahı ise büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Allahü teâlânın en sevmediği kimse, zalim idarecidir.) [Tirmizi] (Kıyamette, insanlar arasında en çok azap görecek kimse, zalim idarecidir.) [Taberani] (Âdil olmayan âmir, yüzüstü Cehenneme atılır.) [Hakim] (On kişiye âmirlik eden kıyamette, elleri bağlı olarak getirilir. Âdilse kurtulur, değilse zulmü yüzünden helak olur.) [Taberani] (Hiç kimse yoktur ki, on kişiye âmir olsun da, kıyamette, idare ettiği kimseler arasında hüküm verilinceye kadar elleri bağlı olmasın!) [Taberani] (Cehenneme girecek ilk üç sınıf insandan biri zalim âmirdir.) [İbni Hibban] (Halkın işlerini üstlenip de onlara güçlük çıkarana lanet olsun!) [Ebu Avane] (Siz âmir olmaya düşkünsünüz. Halbuki, hakkını gözetenler hariç, âmirlik, kıyamette pişmanlıktır.) [Buhari] Sayın genel müdürüm şimdi sen arasından seç

Yanıtla

Kalan karakter 1000
✈BLΛCK✈ ~ 4 yıl önce
Yahu ciddi ciddi yalakalıkla itham eden insanlar var. :) Yalakalık yapacak olsam kendi adımı yazarım ki,Orhan Bey yalakalık yapanın kim olduğu bilsin... Bu neyin kafasıdır ? Hakikaten şaka gibisiniz.Siz nasıl ki fütursuzca sallıyorsunuz ben de kendi fikirlerimi yazıyorum.Bu kadar da olmaz,ithamlarınız eleştiri sınırlarını aşıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dhmi ~ 4 yıl önce
Kotil önce kendı kurumuna baksın onları düzene koysun orada ne dolaplar dönüyor biliyoruz dhmi ye Orhan beye söz söyleme yetkisine sahip degil sanırım başarılı kişiligiyle ön plana çıkması Orhan beyin kıskanılması ile bahane oldu Atatürk havalimanı kargalar güler bu zavalılıgınıza bunları heçelim airport haber de bilir geçmişte şikayet etmiştim thy sınavında çocugum 25.ci oldugu halde mülakatta eeten püften sorularla elemişledi sayın kotile sordular hersey uygun diye cevap vermıstı bunlar önce kemdilerine baksınlar malesef personelde onların ekmdgine yag sürerek onları haklı gıbı gosterıyor ama yemezler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
siyah ~ 4 yıl önce
siz beyaza siyah deyince o siyah olmuyor, aksine beyazlığı tescilleniyor, bilginize. Orhan Birdala böyle ucuz eleştirilerle sallamak onda bir şey götürmez onu daha da yüceltir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
orhanın yalakaları ~ 4 yıl önce
hırsızlar...çalan ve talan eden hırsızlar...Allah topunuzun belasını tez elden versin inşallah..rabbimden niyazımdır hepinizi metelliğe muhtaç edip sürüm sürüm süründürmektir...yüce Allahtan dileğim sizin gibi yalaka sürüsünü cinlere ve şeytanlara musallat etmektir..vallahi var olduğum müddetçe her ortamda ve her sohbette orhanın yaptığı pislikleri, haksızlıkları, yalakalıkları, iğrençlikleri, sahte atamalarını, manitalarını bir yerlere atamasını, liyakatsiz ve ehliyetsiz kişileri bir yerlere atamaları hiç unutmıycam ve her sanal ortamda yazıcam.. herkese anlatıcam..orhan zamanında öyle bir yalaka sürüsü zuhur ettiki; kendisi aldığı maaşla sürünen, bazı tepeden torpilli ama yaranmak için en yüksekten tazminat alan insanların hakkını savunan yalakalar türedi. bu topraklar bu zamanda olan ahlaksızlığı tarihin hiç bir zamanında görmedi, bilmedi, duymadı. kadroları öyle yaptılarki, dışardan lise mezunu olan insanlar örgün üniversite okuyandan da üstün oldu.zehir zıkkım olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mehmet fırat ~ 4 yıl önce
daha buraya ismini yazmaya cesaretin yok bir de sallıyorsun yalan yanlış. sen yaz bütün ortamlarda, hepsinde de beddualarını esirgeme, ne de olsa herşeyin bir hesabı var diğer tarafta.
BLACK ~ 4 yıl önce
Orhan Bey;buraya yazılanları okuyor musunuz bilmiyorum.Bazı yorumlar okuduğumda sizin adınıza gerçekten üzüldüm.Tazminattan pay alabilsinler diye didindiğiniz 2. ve 3. grup, defalarca anlattığımız halde En-route için verilen paradan hiç de hak etmedikleri halde pay aldıklarını bir türlü anlamadılar ve nankörce,saygısızca yorumlar yapıyorlar.Şu anda toplu bir iftira ve linç girişimine maruz kaldınız tıpkı birkaç yıl önce benim maruz kaldığım gibi. Demek ki neymiş Orhan Bey ;birileri bir şeyler söylüyor diye insanlar hakkında yargıda bulunmamak gerekirmiş.Demek ki insanlar çıkarları söz konusu olduğunda çirkefleşip,ağız birliği yapıp, karalama kampanyası başlatabiliyorlarmış.Demek ki kalabalık olmak haklı olmak anlamına gelmiyormuş.Ben sizin gibi maneviyatı yüksek biri değilim ama hakkaniyetliyim ve ''helalleşmek'' gibi şeylere inansaydım size hakkımı helal ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
personelin iht. ~ 4 yıl önce
personelin tazminat sorunu biran önce çözülmeli..derhal yeni bir yasa için çalışma düzenlemeliler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000