01 Haziran 2015, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • Birde 90senedir sizin gibiler yüzünden bu ülke geri kaldı diyene sözüm 90yıl içinde sağ partiler yönetti arkadaşım insan aynayı biraz kendine tutar hiçmi yanlışım yok diye.13senelik iktidarın şimdimi uçak yapası tuttu neredeydi akılları 90senedir yok erbakan md yi alıcakmışta piyasada tutulmayan ekonomik olmayan yolcu konforu olmayan md mi alınır 2000yılında hiçmi uçağa binmedin airbus neler yapıyor bildinmi flyby wire Arinch429 duydunmu bunlarıda benim fikrimi beğenmiyorsun.Ayrıca dinide her şeye alet etti senin o adamın elinde kuranmı sallamadı meydanlarda söylenmedik yalanmı kalmadı.Allah aşkına bunu söyleyen Temel Kotil olursa tabi inanmam nasıl thy yi yönettiğini gördük 6000kişi işten atıldı daha ne diyim.Allah inancı tabikide yaşama sebebimiz ama bu kadar yalan dolan ve sahtekarlar bana Allah inancını öğretmedi sizden önce ineğe tapmıyorduk.
  • Sen binme o zaman dorniere Madem hırsızsa bunlar. Yok efendim dini argümanmış. Hayattaki varlık sebebini anlamamışsın sen daha biraz oku bunları çözersin. Biz inanmıyoruz devletin bir kuruşunu çaldıklarına , milli uçağı yapacakları içinde minnettarız
  • Zaten bir tek muhalif yazarlar bilir bu işi hükümet kara cahil
  • Seçim öncesi Muhalefet yapacam diye saçmalıyorsun. Bu ülke sizin gibi zavallılar yüzünden 100 yıl geri kaldı. Almanlar sizinle gurur duyuyor

Kemikleri sızlayan adamlar...

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun tanıtarak ve yerli uçak olarak lanse ettiği Dornier 328 uçağı, okuduğum havacılık tarihi karşısında yüzümü kızarttı. Havacılık konusunda geçmişi altın sayfalarla dolu Türkiye'nin; Dornier adından montajlayacağı uçağa ne yerli diyebilirim ne de milli.

Bana göre ha Ford montajlamışsın, ha Hyundai, ha Renault. Bir anlamı yok. "Üretmiyorum" dediği anda bitmişdir.

Zamanında "F16  üretiyoruz" sözlerini de çok duyduk. Ama montajdan öteye gidemedik. Ne bir yazılım yapabiliyoruz ne de bir parça. Yaptığımız tek şey başkasının çöplüğünde gezinmekten başka bir şey değil.

Oysa ben, Lagari Hasan Çelebi isterim. Türk düşüncesiyle ta 1600'lü yıllarda roketimsi icat ile uçmayı başarmıştı. Ben başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan bir "Lagari Hasan Çelebi çıkarttık" demesini beklerdim.

Oysa ben, Vecihi Hürkuş isterim. Vecihi adını verip, yaptığı uçaklarla Türk Havacılık tarihine altın harflerle yazılan Vecihi Hürkuş, bugün batık Dornier firmasının satın alınmış haklarının yeniden canlandırıldığını görmedi ama eminim ki kemikleri sızladı.

Oysa ben Nuri Demirağ isterdim. NUD kodu vererek yaptığı uçakların kıymetini bilemedik. Şimdi Almanların çöpe attığını biz metan gazı olarak dışarı çıkartıyoruz.

Yusuf Kahvecioğlu bile Samsun'da evinin balkonunda uçak yaparken, kendi dinamiklerimizi hayata geçirememenin ezikliğini yaşıyorum ben.

Demek istediğim nedir biliyor musunuz?

Bizim onlarca uçak mühendisimiz var. Kim bilir yurt dışında kaç uçak mühendisimiz var? Ve kim bilir bu mühendislerimizin ne kadar uçak projesi var. Eminim ki bu mühendislerimizin bir çoğu bu projeleri devletimizin büyüklerine sunmuştur. Lakin "Türk" olduğu için itibar görmemiştir.

Bir örnek vermek istiyorum. İsmini asla zikretmeyeceğim. Bir girişimcimiz havacılık sektöründe çok ihtiyaç duyulan bir cihaz üretiyor. Demosunu yapıyor. Sonra bir bakanlığa gidip arge desteği istiyor. Sonuç ne biliyor musunuz? %10 komisyon isteniyor girişimcimizden. Bu arkadaş reddediyor ve kapıyı vurup dışarı çıkıyor.  Ve bu girişimcimiz maalesef halen o işi yapmak için direniyor. "Ben ülkemin parasının yurtdışına gitmesine izin vermeyeceğim" diyerek direniyor.

İşte bu yüzden biz kendimiz yapamayız. "Türk" olunca yapamaz.

Milli duygularımın ifadesidir buraya kadar yazdığım.

Gelelim mantığımın dediklerine.

Evet, adı her ne kadar Dornier olsa bile Türkiye'de üretilecek olması heyecan verici. Yukarıda bahsettiğim ve fakat bir türlü şans verilmeyen mühendislerimiz aynı çatı altında buluşup çalışabilecekler.

TRJ628 İnşallah sadece siyasi reklamda kalmaz. İnşallah lanse edenlerin mahçup olmayacağı bir girişim olur.

Üretim tesisi falan kurmaya da gerek yok. Eski HABOM yeni THY Teknik bu uçağın üretim tesisi olarak biçilmiş kaftan gibi. O yüzden bir de üretim tesisi kurmak için para harcamanın zaman harcamakla eş değer olduğunu bilmek gerek.

Fransa Toulouse'deki ATR tesislerini gördük. Dökük bir üretim hattı var. Bizde en modern şekilde yapılmış tesisler var. Buraları kullanırsak zamanı kazanır, yapmak istediğimizi de yaparız.

Karşı değilim. Lakin "ah keşke bizim, her şeyi ile bizim olaydı" dememe de kimse bir laf edemez.

İşte bu yüzden yukarıda isimlerini saydığım ölümsüz havacılarımızın "kemikleri sızlıyor" diyorum.

Kemikleri sızlayan adamlar...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (33)

iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Birde 90senedir sizin gibiler yüzünden bu ülke geri kaldı diyene sözüm 90yıl içinde sağ partiler yönetti arkadaşım insan aynayı biraz kendine tutar hiçmi yanlışım yok diye.13senelik iktidarın şimdimi uçak yapası tuttu neredeydi akılları 90senedir yok erbakan md yi alıcakmışta piyasada tutulmayan ekonomik olmayan yolcu konforu olmayan md mi alınır 2000yılında hiçmi uçağa binmedin airbus neler yapıyor bildinmi flyby wire Arinch429 duydunmu bunlarıda benim fikrimi beğenmiyorsun.Ayrıca dinide her şeye alet etti senin o adamın elinde kuranmı sallamadı meydanlarda söylenmedik yalanmı kalmadı.Allah aşkına bunu söyleyen Temel Kotil olursa tabi inanmam nasıl thy yi yönettiğini gördük 6000kişi işten atıldı daha ne diyim.Allah inancı tabikide yaşama sebebimiz ama bu kadar yalan dolan ve sahtekarlar bana Allah inancını öğretmedi sizden önce ineğe tapmıyorduk.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Sen binme o zaman dorniere Madem hırsızsa bunlar. Yok efendim dini argümanmış. Hayattaki varlık sebebini anlamamışsın sen daha biraz oku bunları çözersin. Biz inanmıyoruz devletin bir kuruşunu çaldıklarına , milli uçağı yapacakları içinde minnettarız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sefer ~ 3 yıl önce
Zaten bir tek muhalif yazarlar bilir bu işi hükümet kara cahil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Seçim öncesi Muhalefet yapacam diye saçmalıyorsun. Bu ülke sizin gibi zavallılar yüzünden 100 yıl geri kaldı. Almanlar sizinle gurur duyuyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000