09 Ocak 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Şayet bu köşe yazisindaki, yazılanlar doğru ise Murat bey kaleminize sağlık.Ben sitki bey döneminde calistigim icin bu baş müdür arkadaşi tanimiyorm. Değerli arkadaşlar, Yonetici oldugum donemlerde D.H.M.I den başlığı yanlış hatırlamıyorsam ''Kış tedbirleri ve Karla mücadele'' olan bir toplantı daveti gelmişti.Toplantiya sıtkı bey başkanlık ediyordu.Sitki bey orada bulunan tüm konuşmacılara kışla ilgili havayollarına uçuşlarinizi az altın,çhs,habaş,Tgs en az şukadar de icing aracin olsun,şuralari siz temizleyin,şöyle yapın,böyle yapın diye sayıp durdu.Bir ara hatta çocuk azarlar gibi şu yapmayan olursa kartını alırım yakasından,bunu yapmayaniñ kartını alırım yakasından gibi saçma sapan bir tabir sergilediğini dün gibi hatırlıyorum.Neyse çok uzatmayım lafı.Bunlarin Sonrasinda konuşmacılara söz verdi.Her konuşmacı şirket olarak ne önlem aldıklarını anlattı.Son konuşmacı ise (ilker bey) 'sayın baş müdürüm D.H.M.I olarak siz nasıl bir plan yaptınız ne gibi tedbirler aldınız? Diye sordu. Cevap:(Sıtkı bey) Gayet gereksiz espirili bir dilli ''Biz Allaha kar yağmasın diye dua ediyoruz'' demişti. Şimdi eğer yazılanlar doğru ise ve D.H.M.I yine aynı zihniyet ile yonetiliyorsa yazık hemde çok yazık... Bu zihniyette olanlar bir an evvel gorevden alinmali (sitki bey gibi)ve bu tür zihniyetlerde olanlarda asla bu kadrolarda olmamalı... Saygılarımla
  • Derhal sorumlular istifa etmeli ya da görevden alınmalı. En üst sorumluluk kimde Dahmi Atatürk Hava limanında ? O alınmalı yoksa onu almayan alınmalı.
  • Ve maalesef yalnız da değil. S.Bayraktar, F.Cigal, S.Kahraman ve M.Akalın. Bunların hepsi kripto FETÖ´cüdür ve Almanya daki temizleme operasyonunu yönetiyorlar. Zaten M.Akalın kripto olduğu için şuan görevden alındı. Hepsinin başında da zamanında paralele en çok destek veren ve göz yuman paralel yandaşı Murat Gür var. Başarılı ve FETÖ´cü olmayan kaç kişiyi işten çıkarmaya çalıştı. Günah çıkartmaya çalışıyor şimdi. Vay halimize....
  • Hâlâ mes'eleyi haklılık haksızlık meselesi olarak görmeyi konuşuyoruz. Liyakate göre adam seçmemek bizde herkesin söylediği ama gerçekte gazoz ağacı. Onun için Halisdemir gibiler tesadüfe çıkıyor. Ömer halisdemir kahraman yapan inanç ve kararlılıktır, ölçülen parametreler kahraman ölçmez. Demek oluyor ki Önce Adalet ve liyakât, ortak akıl ve bunların hepsinin üstünde vicdan lazım. Bunları yaparken de sistem yaklaşımı şart. Ömer Halisdemir gibi cephede olma bilinci ile iş yapılmaktan bahsediyoruz. Yoksa Kahramanlar çıkartmakla öğünmek züğürt tesellisi, her devirde kahramanlarımız çok, bu konuda münsbit bir toplumuz, sahte kahramanlar da çok ürettik/üreteceğiz bu kafalarla. İnsanların ürettiği hizmetlerin sonucuna bakmak lazım. Kişileri konuşmak bize bir şey kazandırmaz. Bu kadar adam ne iş üretiyor. Ürettikleri belli 50 cm karda havalimanı felç. Havalimanı ülkenin namusu ise namus diye bir şey bırakmayan kamu yöneticileri ve kamu zihniyetli özel şirket sorumlularıdır.

Kar fiyaskosu! Başmüdür Sıtkı'nın ne suçu vardı?

Aynı şehirde iki havalimanı…

Birisi Avrupa yakasında Atatürk Havalimanı.

Diğeri Anadolu yakasında Sabiha Gökçen Havalimanı.

Hemen hemen aynı iklim şartları

Ama her nedense aynı şehirde, aynı iklim koşullarında ortaya çıkan iki farklı sonuç!

Bir tarafta tek pistle operasyonu aksatmadan sürdüren Sabiha Gökçen Havalimanı.

Öte yakada, üç pistle iki gün üst üste akşamdan sabaha kadar tek bir uçak indirilemeyen  Atatürk Havalimanı.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın meydan otoritesi Heaş, Atatürk Havalimanı’nda ise DHMİ…

Baktığınızda Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na bağlı Heaş’ın imkanları daha kısıtlı. Bir avuç personel, onlara yetecek kadar ekipmanla, adeta karla nasıl mücadele edileceğinin dersini veriyorlar.

Öbür tarafta ise DHMİ, kriz nasıl yönetilemezin kitabını yazıyor. Üstelik son 5 yıldır aynı manzara ortaya çıkmasına rağmen bir türlü organize olamıyorlar, her seferinde tam tabirle ‘çuvallıyorlar’. Günler öncesinden havayolu şirketleri uçuşlarını iptal etmese ortaya daha ağır tablo çıkması işten bile değil. Ama gel gör ki, havayolu şirketlerinin öngörüsünün onda biri DHMİ’de yok!

Havayolu şirketleri DHMİ’nin ayağına gidiyor, 'bu yıl sıkıntıdayız bize tarifede teşvik uygulayın' diyor. Her yandan maliyetleri düşürmenin derdindeler. Bir bakıyorsunuz, beceriksiz kar operasyonunun maliyeti havayollarına milyonlarca dolara patlıyor! 

Kim verecek bunun hesabını? 

Mesela, karın ilk yağdığı gece 3.5 sağ pist yerine 3.5 sol pistini temizleterek sonrasında görüşün düşmesiyle uçakları Cat 2 olmayan 3.5 sol pistine indiremeyen, sağ pist de bu sırada karla kapandığı için operasyonun durmasına yol açan aklı evveller verebilecek mi bunun hesabını?

Pisti temizleyip taksi yollarını kara teslim edince temizledikleri pistin bir anlamı olmadığını anlamayacak kadar öngörüden uzak olamazsınız.  Şunu düşünmüyor musunuz? Temizlediğin piste inen uçak, taksi yolu karla kaplı iken o pisti nasıl terk edecek, sefere vereceğin uçak o temiz piste nasıl ulaşacak?

Peki ya, pisti temizlemeye giden kar aracı nasıl donar? Bunun izahını yapabilecek biri var mı? O araçlar kış şartları için alınmadı mı? Eksi 50 derecelerde çalışan araç o sıcaklık seviyelerine düşülmemesine rağmen neden dondu? O aracı dondurduğunuzu ve pistin ortasında araca de icing yaptığınızı üretici firma görse aracı elinizden alır! Meteoroloji sensörlerinin donmasını saymıyorum bile...

Güya böyle durumlar için kriz merkezi var! Hangi pistin temizleneceğine, operasyonun nasıl yürütüleceğine onlar karar veriyor ama verdikleri kararlar ortada! Kış hazırlık toplantıları düzenlediniz, o toplantılardan boy boy fotoğraf paylaştınız. Ne işe yaradı o kadar toplantılar? Ada çayı içmek için mi toplandınız?

 Bu kar operasyonunu DHMİ beceremedi, beceremiyor. Daha önce bir genel müdür ve bir başmüdür kar operasyonundan sonra görevden alındı.

Açıkçası şunu çok merak ediyorum. Bugün Atatürk Havalimanı’nda 20 cm kar ile baş edemeyenler yeni havalimanında daha ağır kış koşullarıyla nasıl mücadele edecekler?

Bakın biraz ötenizde Sabiha Gökçen Havalimanı’nda iki gün boyunca sadece tek bir uçak meydana inemeyip başka havalimanına yönlendirildi. Cuma gecesi Cumhurbaşkanı'nı taşıyan uçak bile Atatürk kapalı olduğu için Gökçen'e indi. Avrupalı, ABD'li nasıl yapıyor demiyorum, Sabiha Gökçen'den bahsediyorum.

Gel gelelim Atatürk Havalimanı'na...

Onlarca uçak inemedi. Başka illere yönlendirildi. İzmir ve Antalya’da yer kalmadı, Kuala Lumpur uçağını Elazığ’a, Hong Kong uçağını Gaziantep’e, Singapur uçağını Erzurum’a indirdiler!

Geçen yıl da aynı manzaralar yaşandı ve sorumlusu olarak Başmüdür Sıtkı Zeybel görevden alındı. Madem işin sorumlusu Başmüdürdü ve görevden alınınca her şey düzelecekti neden düzelmedi?

Madem düzelmeyecekti neden görevden aldınız?

 O zaman Başmüdür Sıtkı’nın suçu neydi?

PEGASUS KARDA KÂR PEŞİNDE!

Yüzlerce uçuş iptal edildi, birçok uçuş rötarlı yapıldı. Böyle olunca binlerce yolcu mağdur oldu. Uçamayan yolcular biletlerini değiştirmek için havaalanlardaki bilet satış gişelerine akın etti. Havaalanlarına ulaşamayanlar da telefona sarıldı. Pegasus Havayolları, bildiğiniz gibi çağrı merkezini dakikası 1.5 TL’den ücretlendiriyor. Binlerce yolcu çağrı merkezini aradığında da öyle birkaç dakikada işini halledemediği için minimum 15-20 dakika telefon bekletiliyor. Beklediğin her dakika için 1.5 TL de Pegasus’un cebine nakit olarak giriyor.

Pegasus Havayolları low cost bir şirket ve böyle alternatif gelir kalemleri uydurabilir, lafımız yok. Ama en azından böyle olağanüstü durumlarda şu çağrı merkezini ücretsiz yapsanız ne kaybedersiniz! 

Kar fiyaskosu! Başmüdür Sıtkı'nın ne suçu vardı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (166)

Havayollarında Eski bir yönetici ~ 2 yıl önce
Şayet bu köşe yazisindaki, yazılanlar doğru ise Murat bey kaleminize sağlık.Ben sitki bey döneminde calistigim icin bu baş müdür arkadaşi tanimiyorm. Değerli arkadaşlar, Yonetici oldugum donemlerde D.H.M.I den başlığı yanlış hatırlamıyorsam ''Kış tedbirleri ve Karla mücadele'' olan bir toplantı daveti gelmişti.Toplantiya sıtkı bey başkanlık ediyordu.Sitki bey orada bulunan tüm konuşmacılara kışla ilgili havayollarına uçuşlarinizi az altın,çhs,habaş,Tgs en az şukadar de icing aracin olsun,şuralari siz temizleyin,şöyle yapın,böyle yapın diye sayıp durdu.Bir ara hatta çocuk azarlar gibi şu yapmayan olursa kartını alırım yakasından,bunu yapmayaniñ kartını alırım yakasından gibi saçma sapan bir tabir sergilediğini dün gibi hatırlıyorum.Neyse çok uzatmayım lafı.Bunlarin Sonrasinda konuşmacılara söz verdi.Her konuşmacı şirket olarak ne önlem aldıklarını anlattı.Son konuşmacı ise (ilker bey) 'sayın baş müdürüm D.H.M.I olarak siz nasıl bir plan yaptınız ne gibi tedbirler aldınız? Diye sordu. Cevap:(Sıtkı bey) Gayet gereksiz espirili bir dilli ''Biz Allaha kar yağmasın diye dua ediyoruz'' demişti. Şimdi eğer yazılanlar doğru ise ve D.H.M.I yine aynı zihniyet ile yonetiliyorsa yazık hemde çok yazık... Bu zihniyette olanlar bir an evvel gorevden alinmali (sitki bey gibi)ve bu tür zihniyetlerde olanlarda asla bu kadrolarda olmamalı... Saygılarımla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Derhal ~ 2 yıl önce
Derhal sorumlular istifa etmeli ya da görevden alınmalı. En üst sorumluluk kimde Dahmi Atatürk Hava limanında ? O alınmalı yoksa onu almayan alınmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Almanya ~ 2 yıl önce
Ve maalesef yalnız da değil. S.Bayraktar, F.Cigal, S.Kahraman ve M.Akalın. Bunların hepsi kripto FETÖ´cüdür ve Almanya daki temizleme operasyonunu yönetiyorlar. Zaten M.Akalın kripto olduğu için şuan görevden alındı. Hepsinin başında da zamanında paralele en çok destek veren ve göz yuman paralel yandaşı Murat Gür var. Başarılı ve FETÖ´cü olmayan kaç kişiyi işten çıkarmaya çalıştı. Günah çıkartmaya çalışıyor şimdi. Vay halimize....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Emin ~ 2 yıl önce
Siz bu insalarin isimlerini neye dayanarak veriyorsunuz. Bu asil sizin fetocu olma ihtimalinizi ortaya cikariyor. Masum insanlara iftira atacaginiza. Allaha dua etmelisiniz. Belki bir gün affedilirsiniz. Gerceklerin elbet bir gün ortaya cikma gibi bir özelligi var.
emine ~ 2 yıl önce
emin haklisin ama ayni yorumu yizbinlerce insan islerinden atilinca da yazsaydin. bunlarin ocu bucu oldugunu bilmem ama islerinde cok ama cok basarisiz olduklarini biliyorum. basarisizliklarini da basarili insanlari kovdurarak kapattiklarini da.. cik haklisin allah herkesin yardimcisi olsun...
bu sekilde olmaz ~ 2 yıl önce
isimlere iftira atmayalim . bunlar fetocu degildir belki ama cok ama cok basarisiz olduklari kesin. munih dus nue bre nue hepsi bakkal yöneticisi olur mu diye bile on defa düsünürüm...
bu sekilde olmaz ~ 2 yıl önce
isimlere iftira atmayalim . bunlar fetocu degildir belki ama cok ama cok basarisiz olduklari kesin. munih dus nue bre nue hepsi bakkal yöneticisi olur mu diye bile on defa düsünürüm...
bu sekilde olmaz ~ 2 yıl önce
isimlere iftira atmayalim . bunlar fetocu degildir belki ama cok ama cok basarisiz olduklari kesin. munih dus nue bre nue hepsi bakkal yöneticisi olur mu diye bile on defa düsünürüm...
yalnis ~ 2 yıl önce
o nu bilemem ama o usimlerin hepsi cok beceriksiz. basarisiz . bakkal teslim edilmez ama düsseldorfu münihi frankfurtu bremeni friedrichhafeni nuernbergi bunlara teslim ettiler. bir düsmana desen ki bu sirketi batir bu kadar bile zarar veremezdi. yillanmis sarap sefleri var ye babam ye köln gibi istasyon satis bol bol yatissss.
Gülünç yazana ~ 2 yıl önce
Hâlâ mes'eleyi haklılık haksızlık meselesi olarak görmeyi konuşuyoruz. Liyakate göre adam seçmemek bizde herkesin söylediği ama gerçekte gazoz ağacı. Onun için Halisdemir gibiler tesadüfe çıkıyor. Ömer halisdemir kahraman yapan inanç ve kararlılıktır, ölçülen parametreler kahraman ölçmez. Demek oluyor ki Önce Adalet ve liyakât, ortak akıl ve bunların hepsinin üstünde vicdan lazım. Bunları yaparken de sistem yaklaşımı şart. Ömer Halisdemir gibi cephede olma bilinci ile iş yapılmaktan bahsediyoruz. Yoksa Kahramanlar çıkartmakla öğünmek züğürt tesellisi, her devirde kahramanlarımız çok, bu konuda münsbit bir toplumuz, sahte kahramanlar da çok ürettik/üreteceğiz bu kafalarla. İnsanların ürettiği hizmetlerin sonucuna bakmak lazım. Kişileri konuşmak bize bir şey kazandırmaz. Bu kadar adam ne iş üretiyor. Ürettikleri belli 50 cm karda havalimanı felç. Havalimanı ülkenin namusu ise namus diye bir şey bırakmayan kamu yöneticileri ve kamu zihniyetli özel şirket sorumlularıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zamanın Ruhu ~ 2 yıl önce
Hocam! Sence Ömer HALİSDEMİR bugün yaşasa Özel Kuvvetler Kom.lığına tekrar alırlarmı? Lütfen objektif ve düşünerek cevap ver. Kahramanları "Zamanın Ruhu" ve Allah'ın misyon yüklediği kulları çıkarır. Halisdemir'e Komutanı emir vermeseydi yapmış olduğu eylemi yine yaparmıydı? Tek başına Karar verebilirmiydi? Devletin ve Toplumun Güvenliğini sağlamakla görevli olanlar bu Ülkenin neyi?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000