30 Eylül 2013, Pazartesi
Erdal GÜLMEZ
Erdal GÜLMEZ erdalgulmez@airporthaber.com
  • OLAY YABANCI PILOT OLAYI DEĞIL NEDIR BILIYORMUSUNUZ ? OLAY 60 YAŞINDA YUNANLIYI ALIP 5YIL YANI 65 YAŞ SONUNA KADAR SÖZLEŞME İMZALAYIP ÖBÜR YANDAN 63 YAŞINDAKI TÜRK KAPTANLARA HADI SENIN İŞN BITTI DIYEN TÜRK DÜŞMANI ZİHNİYETTEDİR.HOŞ GELDIN KAPİTİLASYONLAR....
  • Yazıda anlatılmak istenen masumane olsa da Merhum Lefter'i sadece bir Rum kelimesi ile değerlendirmek hem kendisine hem de sevenlerine büyük saygısızlık. Lefter Türk vatandaşı idi, elin Rum pilotu ile bir tutulamaz. Bir şey anlatmaya çalışırken daha dikkatli olmak lazım
  • Daha cok detay verirrim size. Ogrenmek isterseniz
  • Lerfter turk vatandasidir.. Bunuda unutmayalim. Kizim sana soyluyorum gelinim sen anla oldu biraz. Airport haberin havacilik camisina yapacagi en buyuk iyilik bu konuyu gundemde tutmasidir..

KAPTAN LEFTER

Merhaba, Futbol  ile ilgilenenlerin  hemen hatırlayacağı bir isim ;Lefter Küçükandonyadis, hatta futbol ile hiç ilgisi olmayanların çoğu da Lefter ismini anımsayacaktır.

“Ordinaryüs” lakabı ile yıllarca Fenerbahçe’de futbol oynamış hatta futbol  milli takımımızın kaptanlığını yapmıştır. Milli takım forması ile aralarında Yunanistan’nın da bulunduğu çok sayıda ülkeye goller atmıştır. Bu kadar başarılı bir futbolcu olan Lefter’in bir başka özelliği ise Rum asıllı olmasıdır.

Havacılık haber sitesinde futbol yazısı yazacak değilim, zaten  futbol yazısı yazacak kadar futbol bilgim de yok. Geçen hafta gündeme gelen THY ‘nin  Rum pilot çalıştırması konusu ile ilgili yazmak istedim ve  yabancı pilot istihdamı tartışmaları  içinde yer alan pek çok doğrunun yanında işi sadece milliyet boyutuna indirgeyen  yanlışa  dikkat çekmek için Lefter’i hatırlatmak istedim.

                                                                       **

Rum  pilotların bile  iş için başvurduğu  bir ülke haline nasıl geldik ?

Önce konu hakkında kısa bilgi yazalım; Rum pilotun THY’de göreve başlaması söz konusu değil. İş başvurusu yapan pilot bu süreçte belli bir noktaya kadar gelmiş daha sonra bir iddiaya göre  doğrudan THY tarafından bir iddiaya göre de basın tarafından  yazıldıktan sonra süreç bitirilmiş. Burada yanlış olan bir Rum’un  ülkemizde çalışması değil ülkemiz tarafından tanınmayan  Kıbrıs Rum kesimi vatandaşının istihdam sürecinin başlangıcında elenmemesi. Yabancı personel çalıştırma ile ilgili kurallar ve ülkemizin dış işleri ile ilgili mevzuat nedeniyle daha başvuru safhasında görülmesi gerekenlerin daha sonra fark edildiği anlaşıyor. Bu tartışmanın mecrasından saptırılarak sadece Rum düşmanlığı haline getirilmesi yanlış olur. Bu durumda Yunan milli takımına gol atan Türk milli takım kaptanı Lefter’e ayıp olmaz mı ?     

                                                                       **

Bizler gibi yerli malı yurdun malı herkes yerli malı kullanmalı  diyerek büyüyen bir neslin  yabancı pilotlara sıcak bakmasını kimse beklemiyor hele birde işsiz pilotlardan biriyseniz.

Ülkemizin sivil havacılık alanında hızlı mesafe almasının temel nedeni ülke ekonomisinin  büyümesi. Bu ekonomik  büyümenin getirmiş olduğu  kişi başı milli gelir artışı, kişisel konfora yansırken uçak ile ulaşımın bundan etkilenmemesi mümkün değildi. Yine bu ivmenin sağladığı ihracat ve ithalat artışı da hem yolcu hem kargo trafiğine doğrudan ve dolaylı olarak yansıdı. Havacılıkta yaşanan pozitif  gelişmelerin bir veya birkaç kişinin başarısı olmadığını  her ne kadar kişisel gayret ve başarıların etkisi olsa da asıl etkenin ülkenin genel durumu ile daha çok ilgili  olduğunu düşünüyorum. Sonuç için gerekli çok sayıda etkeni göz ardı edip başarıyı sadece kendi yaptıklarına bağlayanların, Rigas Doganis ve Olympic Airways örneğine bakmalarında fayda var. Ülkeniz batıyorsa siz istediğiniz kadar başarılı yönetim sergileyin sonuç  “Olympic” olabilir. Kaptanın yelkeni doğru yönlendirmesi  tabii ki çok önemlidir fakat rüzgarı da  ben estirdim yaklaşımları yanlıştır. Ali Sabancı, bir röpörtajında Pegasus’tan önce birkaç iş batırdığını yazmıştı. Başarı sadece kişi ile ilgili olsa PGS’nin de batması ya da daha önceki işlerin de iyi olması gerekirdi. Sadece havayolu değil genel manada salt sonuç odaklı olmanın yanlış olduğunu düşünürüm.

                                                                       **

Havacılıkta  hızlı büyümenin para ile uçak alma kısmını hallettik fakat kalifiye personel temini kısmı için aynı şeyi söylemek zor. Özellikle pilot  yetiştirme konusunda geçmiş yılların  yanlışlarının faturası bugünlerde ödeniyor.

Ülkede daha önce kullanılmayan yeni tip uçak alımlarında  first officer olmasa da kaptan temini konusunda sorun yaşanabiliyor. Örneğin 777 uçurmak istediğinizde daha önce ülkemizde bu tip uçak olmadığı için uçuş saati vb sorunlar nedeniyle belli bir dönem yabancı kaptan istihdamı olabilir. Bunun dışında yabancı pilot istihdamı  bir yerlerde hata yaptığımızı gösteriyor. Topu sadece SHGM’ye atmak doğru değil.Yıllar içinde pilot  temini için asker  emeklisi  pilotlar dışında ciddi bir kaynak oluşmaması / oluşturulmaması  ile ilgili uzun süreli eksiklerin günümüze yansıması söz konusu. Hem bu kadar işsiz pilot var hem de pilot arayan havayollarımız yabancı pilot çalıştırıyor bu nasıl iş diyenlere  daha önce  Airporthaber’de yazdığım ; “YERLİ PİLOTA İŞ YABANCI PİLOTA LEVEL 4“ yazısını tavsiye  edebilirim.

                                                                    **

Geçtiğimiz hafta sessiz sedasız iki toplu iş sözleşmesi anlaşmayla sonuçlandı.

Hava İş sendikası ve Turkish Engine Center  ve THY Teknik A.Ş arasında  devam eden görüşmeler anlaşma ile sonuçlandı. Darısı, THY Anonim Ortaklığı ile Hava İş  arasındaki TİS’e diyelim.

Bir başka gelişme de  27-28 eylül tarihlerinde ülkemizde ilk defa düzenlenen IFTE 2013 ( İstanbul Uçuş Eğitim Fuarı ) idi. Yerli –Yabancı çok sayıda katılımcıya ev sahipliği yapan fuar genel itibariyle başarılı idi emeği geçenlere teşekkürler.

Beyrut’ta kaçırılan iki pilotumuz halen özgürlüğüne kavuşamadı, ilgililerin gayretinden şüphem yok fakat daha fazlası lütfen demekten de kendinizi alamıyorsunuz.

Saygılarımla.

Erdal GÜLMEZ

KAPTAN LEFTER

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
OLAY YABANCI PILOT OLAYI DEĞIL NEDIR BILIYORMUSUNUZ ? OLAY 60 YAŞINDA YUNANLIYI ALIP 5YIL YANI 65 YAŞ SONUNA KADAR SÖZLEŞME İMZALAYIP ÖBÜR YANDAN 63 YAŞINDAKI TÜRK KAPTANLARA HADI SENIN İŞN BITTI DIYEN TÜRK DÜŞMANI ZİHNİYETTEDİR.HOŞ GELDIN KAPİTİLASYONLAR....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
Yazıda anlatılmak istenen masumane olsa da Merhum Lefter'i sadece bir Rum kelimesi ile değerlendirmek hem kendisine hem de sevenlerine büyük saygısızlık. Lefter Türk vatandaşı idi, elin Rum pilotu ile bir tutulamaz. Bir şey anlatmaya çalışırken daha dikkatli olmak lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lefter devam ~ 5 yıl önce
Daha cok detay verirrim size. Ogrenmek isterseniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mail lütfen ~ 5 yıl önce
erdalgulmez@airporthaber.com
Lefter degil olay 5 ~ 5 yıl önce
Lerfter turk vatandasidir.. Bunuda unutmayalim. Kizim sana soyluyorum gelinim sen anla oldu biraz. Airport haberin havacilik camisina yapacagi en buyuk iyilik bu konuyu gundemde tutmasidir..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000