09 Aralık 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Evet dünyanın heryerinde öyledir, insanlar kazandıkları sıfatları isimlerinin önüne koyarlar, bunda ne gibi garip birşey gördüğünü anlayamadım, Havacılık hukuku Deniz hukukundan gelir, terimlerde öyle. Bu arada PS da gemileride rahatlıkla kullanabilirsin, neden zor dedinki? Yani aklıma gelenler; Süratlari düşüktür, motorlar durursa yüzmeye devam eder, Elektrik şebekeleri çok daha basittir. Hidrolik v yakıtta öyle ;)) Bilgisayarda da çocuklar birde simcity oynuyor, evleri kolaylıkla yapıyorlar, karakterlerini de yaratıyorlar, hayvanlarını besliyorlar vs vs herşey kolay, O yüzden oyun, gerçek hayatla oyun arasındaki farkları insanlar yaşadıkça öğreniyorlar, sende yaşadıkça öğreneceksin inşallah..Kazasız belasız olması dileğiyle!
  • Kaptanlara ne kadar çok kızan var, üzüldüm doğrusu, kimisi kaptanları aşağılamaya, yaptıkları işi küçük görmeye filan çalışmış, onursuz demeye getirenler vs olmuş, neden böyle diye soruyorum sebep Kaptanların onların istediklerinin yapmaması, kendi yollarını kendilerinin çizmeye çalışması, ayrıca mesleki çekememezlik ve kıskançlık ..Kısacası kimse olduğu yerden ve statükodan memnun değil, bu yüzden Kaptanlara böyle saldırılar var..
  • Evet çınlıyor, sağolsun Bahadır
  • burda yorum yapan kaptanlar kızıyorsunuzda eleştirilere: grevden son saatte caydınız ! genel kurula gelmekten son gün caydınız! bi düşünün biz en son ne zaman caymadan dedigimizi yaptık diye nooluyo kulemi izin vermiyoo? bi türlü iniş yapamıyorsunuz neyse siz en iyisimi iki tur daha atın nasıl olsa alıştınız.
  • Öyle havalı havalı gezip sağa sola ahkam kesmekle adam olunmuyormuş değil mi, THY'nin zavallı kaptancıkları! Hele sendikacı hiç olunmuyormuş. Utanın sebep olduğunuz rezillikten! İçlerindeki az sayıda adam gibi adamın bu zavallılara nasıl katlanabileceği, nasıl meslekdaşlarının kaypaklıklarına dayanabileceğini hep beraber göreceğiz. Ben en çok o kaptanlara üzülüyorum, onlar için utanç verici çünkü. Yoksa bu kaptancıkların ar damarı çatlamış, suratlar köseleye dönmüş zaten; bütün işçiler suratlarına tükürse kaç yazar, aman paracıklara bişey olmasın, şımarık veletlerinin arabalarının taksitlerini ödemeye devam etsinler de, işçi hakkıymış, onurlu yaşamakmış, bunlar eski Türk filmlerinde kalmış onlar için. Tabi emekçi olduğunun bile farkına varamayacak kadar zeki(!) ve uyanık(!) paraya tapan kabin de öyle; rezilsiniz!
  • kabin aş gelsin ihaleler açılsın, kölelik yeni başlıyor!
  • THY çalışanını gözümüzde fazla büyütmüşüz; ne kadar saygı duyardık. "Bizim sendikalarımız fos çıkıyor, bak THY öyle mi mesela" derdik. Meğer THY işçisi ne zavallı, delegeler ne korkak, ne kadar iş bilmez, sendikacılıktan anlamaz insanlarmış.Emekçi olduğunuzun bile farkında olduğunuzu sanmıyorum. Hak ettiklerini de görecekler zaten. Yazıklar olsun sana THY işçisi! Özellikle de kaptanlara!
  • güzel yazı , toplumdaki omurgasızlığın kanser gibi her yeri sardığına ilişkin isabetli bir tespit !
  • "Sorumlu Kaptan Pilot" bu THY kimlik kartlarında da yazan resmi olarak geçerli bir ifadedir. Soran arkadaşa malumat amacıyla..
  • Tüm grev ekibine allah sabır ve yardım etsin inş her şey çözülür hakkınızı verirler...

KAPTAN... KULAKLARIN ÇINLIYOR MU?

Hava İş Sendikası genel kurulunda beklenilenin aksi bir sonuç ortaya çıkmadı. Özellikle son bir kaç haftada bütün faktörler Reform Hareketi lehine değişirken muhalefetin de böyle olması için üstün gayret sergilediği gerçeğini inkar etmemek gerekir!

Başından beri omurgasızlık temelinde yürütülen muhalefetin,  işveren tandanslı olduğu tescilli Reform Hareketi'nin ekmeğine yağ süreceğini herkesin bilmesine rağmen muhalefetin ısrarla ve kararlılıkla, sadec e ve sadece Ayçin'in gitmesi üzerine politika izlemesi aslında amacın üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olduğunu ortaya koyuyordu. Uçuş işletmedeki delege seçimleri sonrası zafer çığlıkları atan Gökkuşağı Hareketi, 'işveren baskısı var' diye saçma bir gerekçe göstererek seçimden çekilirken, Ayçin ve kendisinin de içinde bulunduğu tekneyi havaya uçuruyor,  Reform Hareketi'ne de karaya sağ salim ulaşması için filika tedarik ediyordu!

Genel kurula saatler kala geri çekilme kararının hangi masum gerekçeyle alındığını açık yüreklilikle açıklamadığı sürece bu kara leke Bahadır Altan'ın üzerinde yapışıp kalacaktır. İşitme kaybı yaşasa bile kulakları ilelebet çınlamaktan kurtulmayacaktır.

2007 yılındaki grev oylamasında 'evet' çıkmasına rağmen Atilay Ayçin'in greve gitmek yerine toplu iş sözleşmesini imzalaması karşısında ' hangi pazarlıkla ne aldın da greve gitmedin' sorusunun muhatabı bu kez net bir şekilde Bahadır Altan olacaktır. Uçuş işletmede alınan 1600 civarında oyun sahiplerinin tek tek bu soruyu Bahadır Altan'a sorma hakları vardır. Baskıcı bir dönemde süren seçimleri 'baskı var' yalanıyla terk edersen buna kimse inanmaz. Ne yani sırtınızı sıvazlamalarını mı bekliyordunuz?

 O yüzden çekilme kararını alanlar açık yüreklilikle gerçek sebebi kamuoyuna bir an önce açıklamalıdır. Eğer sendikal geleceğini düşünerek bunu bir sır olarak saklamayı düşünüyorsa, Bahadır Altan şunu bilmelidir ki, üçüncü bir kez o şansı kimse ona vermeyecektir. Altan'ın sendikal kariyeri 8 Aralık itibariyle noktalanmıştır.

Tabi onunla birlikte Türkiye'deki klasik sendikacılık anlayışının en güçlü mevzisi de kaybedilmiştir. Bu vebal son anda kendisine oy verenleri hiç sayarak kişisel hırslarına yenik düşenlerindir ve onlar asla unutulmayacaktır.

BENCE...

BENCE, pos bıyık muhalifleri Reform Hareketi'nin Başkanı Ali Kemal Tatlıbal'ın bıyıklarının da pos olması dolayısıyla bir dahaki seçim döneminde gönül rahatlığıyla 'pos bıyık' muhalifliği yapabilirler.

BENCE,  Bahadır Altan, 'baskı var' demek yerine baskıya rağmen 'ölen ölür kalan sağlar bizimdir' diyerek genel kurula gelmiş olsaydı bugün kendisi değil genel kurula gelmeyen delegeleri kaypak damgası yiyecekti.

BENCE, Atilay Ayçin sadece seçimi kaybetti ama Gökkuşağı lideri Bahadır Altan, seçimden çok daha fazla şey kaybetti.

BENCE, henüz sendikacılığın ABC'sini bilmediği aşikar olan Reform Hareket'nin ciddi anlamda profesyonel destek alması şarttır. Divan Başkanı'na bile, 'Acemilerle genel kurul yapmak çok zor' sözünü söyleten Reform Hareketi'nin, mali ve idari bütün maddeleri onayladıktan sonra, iş ibraya gelince 'ibra etmiyoruz' demesi işi bilmediklerini gösteren top noktadır.

BENCE, işten atılan 305 kişinin yargı sürecinde THY lehine ifade veren Ali Kemal Tatlıbal'ın "305 kişinin işe iadesini sağlayacağız" sözleri samimiyetten son derece uzaktır.

BENCE, 305'in dönme umudu olmadığı gibi TİS imzalandıktan sonra greve çıkanlarla da, geri dönmüş olsalar bile, hesaplaşılacaktır.

BENCE, 29 Mayıs eylemi, 15 Mayıs grevi ve son genel kurul göstermiştir ki, kokpit ile diğer çalışanlar arasında organik ya da inorganik hiçbir bağ kalmamıştır. Bu bağın tesis edilmesi mümkün olmadığından kokpit ve diğerleri olarak bundan böyle ayrı ayrı karar alınması daha mantıklı ve olasıdır.

BENCE, tek bir açıklama, tek bir basın toplantısı, tek bir propaganda yapmadan seçimi kazanan Reform Hareketi, sendika tarihine geçmiştir.

KAPTAN... KULAKLARIN ÇINLIYOR MU?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (51)

Pilota ~ 5 yıl önce
Evet dünyanın heryerinde öyledir, insanlar kazandıkları sıfatları isimlerinin önüne koyarlar, bunda ne gibi garip birşey gördüğünü anlayamadım, Havacılık hukuku Deniz hukukundan gelir, terimlerde öyle. Bu arada PS da gemileride rahatlıkla kullanabilirsin, neden zor dedinki? Yani aklıma gelenler; Süratlari düşüktür, motorlar durursa yüzmeye devam eder, Elektrik şebekeleri çok daha basittir. Hidrolik v yakıtta öyle ;)) Bilgisayarda da çocuklar birde simcity oynuyor, evleri kolaylıkla yapıyorlar, karakterlerini de yaratıyorlar, hayvanlarını besliyorlar vs vs herşey kolay, O yüzden oyun, gerçek hayatla oyun arasındaki farkları insanlar yaşadıkça öğreniyorlar, sende yaşadıkça öğreneceksin inşallah..Kazasız belasız olması dileğiyle!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saldırı ~ 5 yıl önce
Kaptanlara ne kadar çok kızan var, üzüldüm doğrusu, kimisi kaptanları aşağılamaya, yaptıkları işi küçük görmeye filan çalışmış, onursuz demeye getirenler vs olmuş, neden böyle diye soruyorum sebep Kaptanların onların istediklerinin yapmaması, kendi yollarını kendilerinin çizmeye çalışması, ayrıca mesleki çekememezlik ve kıskançlık ..Kısacası kimse olduğu yerden ve statükodan memnun değil, bu yüzden Kaptanlara böyle saldırılar var..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çınlıyor ~ 5 yıl önce
Evet çınlıyor, sağolsun Bahadır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
grevci ~ 5 yıl önce
burda yorum yapan kaptanlar kızıyorsunuzda eleştirilere: grevden son saatte caydınız ! genel kurula gelmekten son gün caydınız! bi düşünün biz en son ne zaman caymadan dedigimizi yaptık diye nooluyo kulemi izin vermiyoo? bi türlü iniş yapamıyorsunuz neyse siz en iyisimi iki tur daha atın nasıl olsa alıştınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptancıklar ~ 5 yıl önce
Öyle havalı havalı gezip sağa sola ahkam kesmekle adam olunmuyormuş değil mi, THY'nin zavallı kaptancıkları! Hele sendikacı hiç olunmuyormuş. Utanın sebep olduğunuz rezillikten! İçlerindeki az sayıda adam gibi adamın bu zavallılara nasıl katlanabileceği, nasıl meslekdaşlarının kaypaklıklarına dayanabileceğini hep beraber göreceğiz. Ben en çok o kaptanlara üzülüyorum, onlar için utanç verici çünkü. Yoksa bu kaptancıkların ar damarı çatlamış, suratlar köseleye dönmüş zaten; bütün işçiler suratlarına tükürse kaç yazar, aman paracıklara bişey olmasın, şımarık veletlerinin arabalarının taksitlerini ödemeye devam etsinler de, işçi hakkıymış, onurlu yaşamakmış, bunlar eski Türk filmlerinde kalmış onlar için. Tabi emekçi olduğunun bile farkına varamayacak kadar zeki(!) ve uyanık(!) paraya tapan kabin de öyle; rezilsiniz!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tyler ~ 5 yıl önce
kabin aş gelsin ihaleler açılsın, kölelik yeni başlıyor!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zavallılar! ~ 5 yıl önce
THY çalışanını gözümüzde fazla büyütmüşüz; ne kadar saygı duyardık. "Bizim sendikalarımız fos çıkıyor, bak THY öyle mi mesela" derdik. Meğer THY işçisi ne zavallı, delegeler ne korkak, ne kadar iş bilmez, sendikacılıktan anlamaz insanlarmış.Emekçi olduğunuzun bile farkında olduğunuzu sanmıyorum. Hak ettiklerini de görecekler zaten. Yazıklar olsun sana THY işçisi! Özellikle de kaptanlara!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dikkatli ! ~ 5 yıl önce
güzel yazı , toplumdaki omurgasızlığın kanser gibi her yeri sardığına ilişkin isabetli bir tespit !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TK8 ~ 5 yıl önce
"Sorumlu Kaptan Pilot" bu THY kimlik kartlarında da yazan resmi olarak geçerli bir ifadedir. Soran arkadaşa malumat amacıyla..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tk8 ~ 5 yıl önce
anladım teşekkür ederim resmi olarak da kaptan diye geçiyo yani.
murat kyani ~ 5 yıl önce
Tüm grev ekibine allah sabır ve yardım etsin inş her şey çözülür hakkınızı verirler...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000