10 Şubat 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Kimdi ya şafak evren miydi ?
  • Yorum yapayım ;ordan konuşmak kolay bu is gercekten yürek ister .Var mı sizde ? Bence yok
  • Sabah 7 de kalkar arabama binerdim,ise 10 dakika geç kalırsam ne olur diye düşünmem ararım arkadaşları sorun cozulurdu,hava kötüyse herkes kadar sorun yasardim oda yaşadığım sehirde 15 gun olurdu en fazla.İs çıkışı eşimle dostumla buluşurdum.Yazlari tatlime giderdim rahat rahat.Esimle dostlarıma istediğim zaman plan yapardım.İsimle ilgili yaşadığım son stress ise alınma gunumdu.Bir zamanlar ofis calisaniydim.Rahat gunlerdi.Artik pilotum bu söylediklerimi yasamıyorum.Ama ofis calisaniykende o öyle yapmalıydı bu böyle yapmalıydı diye anlamadığım isler hakkında yorum yapmazdim.Birilerinin üstünden para kazanmazdim çünkü bilirdim ki o para colugumun cocuğumun boğazından geçecek.Simdi ben sizin ısınızı daha once yapmış biri olarak sizin hakkınızda b
  • Sahip olamadigimiz mesleklere ve o meslekteki insanlara oturdugumuz yerden ahkam keserek ve hakkinda fikrimiz olmayan işlerini kucumsemeye calisarak ne kadar kompleks sahibi oldugumuzu ortaya cikariyoruz
  • TALİHSİZ BİR YAZI OLMUŞ. DAHA DİKKATLİ YAZILABİLİRDİ.BİZ BUNA "DESK TOP AVIATOR" DİYORUZ
  • kimsenin kahraman ilan edilenleri kahraman kabul ettiği yokki.
  • rusların Kore Havayolları'na ait 747'yi nasıl indirdiklerini duydunuz mu?Bi araştırın bence.Kaptanın ne kadar doğru bir iş yaptığını anlarsınız o zaman.
  • katılıyorum, çünkü hiç birimizin belki adını duymadığı, kendilerinin dahi anlatmaktan hoşlanmadıkları ama başkaları tarafından haklarında çok şey anlatılan o kadar çok isimsiz kahraman varki, vadilerde ateş altında uçan, yaralı almaya giden, kimsenin yaptığını küçümsemek istemiyorum , sonuçta bahsi geçen olayda doğru verilmiş bir karar var , bence tabi , isimsiz kahramanlar sizleri seviyorum, sizlere çok şeyler borçluyuz, hepinizin ismini burada tek tek yazmayı çok arzu ederdim, hepinize saygı ve sevgilerimle,
  • IPhone uygulaması , sen hiç boş teneke duydun mu
  • Eeeee noolmuş hava kuvvt. De hangi harp uçakları ile uçmuşta nolmuş ? Ucacak tabii bosuna mi besledik o kadar subayı pilotu ? İşinizi yaptınız diye neye ekstra bekliyorsunuz ? Kaldıkı zaten adam akıllı da yapmamışsınız işinizi yapsaydınız ülkenin hali bugun boyle olmazdı. Kağıttan kartallar sizi. Hatta hormonlu kagittan kartal.

KAHRAMAN PİLOTLAR!

Her olaydan bir kahraman çıkarma hastalığımız Pegasus Havayolları uçağının kaçırılma girişiminde de nüksetti.

Öyle bir durumdayız ki, rutin prosedürlerin uygulanması dahi kahramanlık olarak nitelendirilmeye başlandı.

Örnekleyelim…

Son dönemde dinlediğim kahramanlık(!) hikayelerinden en etkileyici olanı Corendon Havayolları’nın kokpitinden duman çıkan uçağının kaptan pilotunun ‘derhal tahliye edin’ talimatı sonrası kahraman ilan edilmesiydi. Böyle bir durumda, nasıl bir talimat verilmesi ve hangi yolun izlenmesi gerekiyordu merak ediyorum. Alev alması muhtemel bir uçağı ‘boşaltın’ demek kadar olağan ne olabilir!

Mesela Nijerya’nın Lagos kenti yerine Togo’ya inen THY uçağının pilotunu da kahraman ilan ettik. Navigasyon aletleri olmadan uçağın Togo’ya inmesi elbette takdir edilesi bir durum ancak Lagos’a giden uçağın Togo’da ne işi var, o uçağı oraya kim götürdü diye önce bir sormamız gerekmez mi ki, hemen kahramanlık methiyeleri döşüyoruz.

Bir başka olayda eşini,  dostunu, arkadaşlarını gezintiye çıkaran Emniyet Müdürü’nün kullandığı helikopter Marmara Denizi’ne düşünce benzer ‘kahramanlık’ hikayeleri dinledik. “Emniyet Müdürü arızalanan helikopteri insanların yaşadığı alana değil denize indirerek büyük bir kahramanlık örneği sergiledi” dedik. Yine hiç şunu sorgulamadık:   Görev uçuşu olmayan bu helikopterin havada ne işi vardı? Helikopterde neden sivil bir vatandaş bulunuyordu? Bunları hiç sormadan- sorgulamadan bir kahraman daha yaratıverdik.

Benzer kahramanlık öykülerini Amsterdam kazasından sonra çok kez dinledik. Altimetre arızasını fark edemeyen pilotun ‘yumuşak zeminli tarlaya iniş yaparak onlarca yolcunun hayatını kurtardığını’ okuduk gazetelerde... Yine demedik ki, altimetre arızası neden fark edilmedi, fark edilseydi tarlaya  inilmesine gerek kalacak mıydı?

En son Lübnan’da kaçırılan pilotları kahraman ilan ettik mesela... Günlerce bilmedikleri bir yerde tanımadıkları insanlar tarafından esaret altında tutulan pilotları Türkiye’ye adım atar atmaz ‘Kahraman pilotlar özgür’ başlıklarıyla karşıladık. Katar aracı oldu, kaçıranlar kabul etti, bindiler uçağa gittikleri gibi geldiler… Neresinde bunun kahramanlık?

Ve son olarak Pegasus’taki uçak kaçırma girişimi... Uçağın kaptan pilotu İlyas Karagülle son kahramanımız. Uçak kaçırılma girişiminde hangi prosedür uygulanması gerekiyorsa onu uyguladı. Aslına bakarsanız biraz risk de aldı. Kaptan pilot kurallara uygun olarak başından sonuna kadar kokpitin çelik kapısını kapalı tutsa da korsanın ‘Soçi’ye in’ isteğini Soçi yerine İstanbul’a inme yolunu seçerek ciddi anlamda risk almadı mı sizce? Her şey yolunda gitti de kimse bunu sorgulamadı. Ya korsanın elinde silah, belinde bomba olduğunu varsaysak, korsan Soçi yerine İstanbul’a indiklerini öğrendiğinde nasıl bir tepki verirdi hiç düşündünüz mu? Pilotun bir sebeple korsanı İstanbul’a inmeye ikna ederek ondan sonra rotasını İstanbul’a çevirmesi en doğrusu olmaz mıydı?

Bu nokta hariç pilotlar, uçak kaçırma girişiminde hangi prosedür uygulanıyorsa onları yerine getirdiler de, nur topu gibi yeni kahramanlarımız daha oldu bu olaydan sonra…

Havayolu yöneticilerine, ‘Kahraman pilot mu istiyorsunuz kurallara uyan prosedürleri uygulayan pilot mu?” diye sorun. İstisnasız kurallara uyan pilot cevabını alırsınız.  Sivil havacılığın gerektirdiği de zaten budur. Ancak Amerikanvari, (Kahraman çocuk, kahraman itfaiyeci, kahraman köpek gibi…)  her olayda bir kahraman yaratma hastalığına her seferinde yenik düşmekten kurtulamıyoruz. Sivil havacılıkta kahraman pilot olmaz, olmamalı... Sıfır risk ile görevini yerine getiren pilot sivil havacılık için en makbul olanıdır. Eğer kahraman pilot arıyorsanız Trablusgarp savaşına bakın, birinci dünya savaşına bakın... Ya da ikinci dünya savaşında Amerikan savaş gemilerine uçaklarla kamikaze dalış yapan Japon pilotlara bakın... Onların hepsine gönül rahatlığıyla kahraman pilot diyebiliriz. Ama pist inişe elverişli olmadığında pas geçen, duman çıkan uçağı tahliye ettiren, motorlarından biri duran uçağı havaalanına indiren pilotlara kahraman demek biraz abes kaçıyor.

KAHRAMAN PİLOTLAR!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (68)

iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Kimdi ya şafak evren miydi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Yorum yapayım ;ordan konuşmak kolay bu is gercekten yürek ister .Var mı sizde ? Bence yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Sabah 7 de kalkar arabama binerdim,ise 10 dakika geç kalırsam ne olur diye düşünmem ararım arkadaşları sorun cozulurdu,hava kötüyse herkes kadar sorun yasardim oda yaşadığım sehirde 15 gun olurdu en fazla.İs çıkışı eşimle dostumla buluşurdum.Yazlari tatlime giderdim rahat rahat.Esimle dostlarıma istediğim zaman plan yapardım.İsimle ilgili yaşadığım son stress ise alınma gunumdu.Bir zamanlar ofis calisaniydim.Rahat gunlerdi.Artik pilotum bu söylediklerimi yasamıyorum.Ama ofis calisaniykende o öyle yapmalıydı bu böyle yapmalıydı diye anlamadığım isler hakkında yorum yapmazdim.Birilerinin üstünden para kazanmazdim çünkü bilirdim ki o para colugumun cocuğumun boğazından geçecek.Simdi ben sizin ısınızı daha once yapmış biri olarak sizin hakkınızda b

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Sahip olamadigimiz mesleklere ve o meslekteki insanlara oturdugumuz yerden ahkam keserek ve hakkinda fikrimiz olmayan işlerini kucumsemeye calisarak ne kadar kompleks sahibi oldugumuzu ortaya cikariyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CULA ~ 5 yıl önce
TALİHSİZ BİR YAZI OLMUŞ. DAHA DİKKATLİ YAZILABİLİRDİ.BİZ BUNA "DESK TOP AVIATOR" DİYORUZ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ABC ~ 5 yıl önce
kimsenin kahraman ilan edilenleri kahraman kabul ettiği yokki.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Korean ~ 5 yıl önce
rusların Kore Havayolları'na ait 747'yi nasıl indirdiklerini duydunuz mu?Bi araştırın bence.Kaptanın ne kadar doğru bir iş yaptığını anlarsınız o zaman.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
korean a cevap ~ 5 yıl önce
bu olayı biraz ayrıntılı verirsen bizde ögrenmiş oluruz bence sizinkisi kulakdan dolma haber korean air de sizin ima ettiginiz gibi bir olay olmadı siz anlatın bende size dogrusunu anlatım ve kamuyu yanlıs bilgilendirerek iddianızın dogrulugunu ispatlayamazsınız.ayrıca bu yazı olukca dogru tespitler icermekte,sunuda soylemeden edemeyecegim pegasus un kaptanının yaptıgı hatayı bu bahane ıle ortbas etmek ıse kafayı kuma sokmaktan ıbarettır ve bence yolcuların ve hatta pegasusun bu kaptan hakkında TCk ya gore savcılıga suc duyurusunda bulunması gerekır cunku 2920 sayılı kanun kaptana yetkı vermek ıle beraber cezai yukumluluklerden harıc tutmamaktadır bu olayda hukuki fiil gerceklesmıs ve herkes olayın dogrusunu ve sorumlusunu ırdelemek yerıne ıcgudusel savunma mekanızmasını calıstırarak kurtarma cabasında kı bu da bızım sıvıl havacılıkta nerde oldugumuzun ılanı nıtelıgınde.bıraz empatı yapın ve kaptanın kararının ne kadar emnıyetı ve gorevı suıstımal oldugunu gorun..
Ne alaka ~ 5 yıl önce
Kore Hava Yllarının 747'si ile bu olayın ne alakası var. O uçak asker taşıyordu ve izinsiz olarak Rus Hava Sahasına girmişti. Kaçırılan bir uçağa her ülkenin hava sahasını ve hava alanlarını açma zorunluluğu var.
yazara ~ 5 yıl önce
katılıyorum, çünkü hiç birimizin belki adını duymadığı, kendilerinin dahi anlatmaktan hoşlanmadıkları ama başkaları tarafından haklarında çok şey anlatılan o kadar çok isimsiz kahraman varki, vadilerde ateş altında uçan, yaralı almaya giden, kimsenin yaptığını küçümsemek istemiyorum , sonuçta bahsi geçen olayda doğru verilmiş bir karar var , bence tabi , isimsiz kahramanlar sizleri seviyorum, sizlere çok şeyler borçluyuz, hepinizin ismini burada tek tek yazmayı çok arzu ederdim, hepinize saygı ve sevgilerimle,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kahraman gazeteci ~ 5 yıl önce
IPhone uygulaması , sen hiç boş teneke duydun mu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Eeeee noolmuş hava kuvvt. De hangi harp uçakları ile uçmuşta nolmuş ? Ucacak tabii bosuna mi besledik o kadar subayı pilotu ? İşinizi yaptınız diye neye ekstra bekliyorsunuz ? Kaldıkı zaten adam akıllı da yapmamışsınız işinizi yapsaydınız ülkenin hali bugun boyle olmazdı. Kağıttan kartallar sizi. Hatta hormonlu kagittan kartal.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000