22 Şubat 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Yakinda push-back soforlarindanda para isterler ise almak icin.
  • thy dısında zaten maaşlar iyi degil, kabin memurlugunun hakkını verende tk oda ucretsız veriyor.
  • 22 Tane üniversitede bölüm var da hoca var mı? tutturmuşlar ales puanı, yüksek lisans doktora... Sektöre 20 yaşında girip 45 in de emekli olan ne yapsın? 20-25 yıl uçuyorsun onca yıl eğitim alıyor hocalık yapmaya gelince tecrübe değil diploma isteniyor. Bulamayınca bu şartları sağlayan kabin memurlarını hoop turizm otelcilikten bir öğretim görevlisi bir tane de İngiliz Dil Edebiyatından bir tane de 3 yıllık kabin memuru bulsunlar hemen bölüm açsınlar... 3 yıllık kabin memurluğu tecrübesiyle, daha kabin amiri bile olmadan üniversitede hoca olmak, dünyanın her yerinde sivil havacılık otoriteleri tarafından özel sertifika gerektiren CRM, DGR, Inflight Security derslerini instructor sertifikası olmayan kişiler tarafından veriyor olması üniversitelerde nasıl mümkün oluyor inanılmaz ama gerçek!
  • para tuzagı olması için iş garantili diyip parayı aldıktan sonra işe almaması falan olmalı. Ama böyle bi durum söz konusu değil. Tavsiyem 10bin tl lik kurs veren ,reklamını yaptıgınız şirketleri yazın biraz (:
  • Sektör yazıları yazan bir köşe yazarı için oldukça talihsiz bir yazı olmuş. Türkiyede sivil havacılık mezunları zaten hiç bir zaman kabul edildikleri havayolunda eğitimden muaf değildiler. Sektörü denetleyen bir kurum var ise onay vermesi kadar doğal birşey olamaz kaldı ki yurt dışında örnekleri sayılamayacak kadar çok. Ayrıca tecrübeli işe alım adı altından birbirinden eleman çalan havayolları olduğu sürece havayolu şirketleride masrafları kısmak isteyeceklerdir normal olarak. Biraz daha vizyonunuzu genişletmeniz dileğiyle...
  • Bir işi yapmak için uzun ve masraflı bir eğitim almak gerekiyorsa işveren kendini korumak ne yapabilir? 20'li yaşlarda vasıfsız bir insan bir işe başvuruyor, işveren aylarca eğitim, maaş, SGK primi vs bir sürü masraf yapıyor, personel planlaması da buna göre yapılıyor, bu durumda işçinin canının istediği gibi işi bırakma özgürlüğü olabilir mi? Bunun iki yolu var. Ya eğitimi paralı yaparsınız işçi gittiği zaman şirket kayba uğramaz, veya kefil-senet ile tazminat anlaşması yapılır şirket istifa eden işçilerden tahsilat yapmaya çalışır. Ben birinciyi seçerdim.
  • Yok böyle bir uygulama. Şark kurnazlığı başka bir şey değil. Buradan her seferinde SunExpress'i eleştirenlere ufak bir lafım var. SunExpress bu eğitimi ücretsiz verdiği gibi bir de üzerine maaş veriyor. Otel,yol, indirimli bilet vs sağlıyor.
  • Yahu bu çarpık sistemi değil işsizliği nasıl çözerizi konuşalım.. olmazmı murat herdem bey... her yıl binlerce sivil havacılık mezunu torpil bulamazsa işsiz geziyor... ee ne yapsın bu insanlar? iş sahibi olabilmek için insanın duygularını sömüren tacirlere paralarını kaptırmak zorunda kalıyor.. öncü olun thy yeni istihdam ilanları yayınlasın bizleri bilgilendirin yöneticilerle toplantılar yapın.
  • Atlas a laf yok ama değilmi cünkü o sizde reklam veriyor haftalarca yayınlıyorsunuz reklam kapısı nerdeyse ona laf yok.... Bu işi tip eğitimindede kabindede başlatan atlastır. Yazıklar olsun
  • Aynı şeyi atlasglobalde yapıyor afa adı altında uçuş okulu kurmuş yazık çok yazık insanlar parası olmadan kabin memuru olamıyacaklar mı ?

Kabin memuru adaylarına para tuzağı - Yüzsüzlüğün bu kadarına pes...

Türkiye'deki özel havayollarında son dönemde yeni bir furya başladı. O furyanın adı, çalışan adayından para kazanma!

Şimdilik kabin memuru alımında kullanılan sistem şöyle işliyor: İşe alacağın kabin memuru adayına sen para vermiyorsun, o sana veriyor. Aslında insaflı sayılırlar! Çünkü paranın tamamını peşin istemiyorlar. Düne kadar ücretsiz verdiği eğitimi ücret karşılığında sana satıyor. Onun karşılığında bir yıllık ödeme planı çıkarıyor. İşe girişinden itibaren bir yılına resmen ipotek koyuyorlar. Borç yükünün altına girdiğin için, işi bırakamıyorsun. Maaşından taksit taksit kesildiği için de bir yıl boyunca neredeyse karın tokluğuna yarım maaşla çalışıyorsun. 

Son dönemde bu sisteme, üniversiteler de alet edilmeye başlandı. Hatta baş aktör oldular. Havayolu şirketleri, mantar gibi çoğalan kabin hizmetleri bölümü olan üniversitelerle işbirliğine giderek eğitim anlaşması adı altında hem üniversiteyi nemalandırıyorlar, hem iş yükünden kurtuluyorlar hem de ekip ihtiyaçlarını gideriyorlar. Türkiye'de şu an benim sayabildiğim devlet ve vakıf olmak üzere 22 üniversitede kabin hizmetleri bölümü var. Bu bölümlerde binlerce öğrenci iki yıl boyunca eğitim alarak kabin memuru olmanın hesaplarını yapıyor. Bazıları bir yıl hazırlıkla birlikte üç yıl eğitim görüyor. Vakıf üniversiteleri her yıl öğrencilerden 10 ile 15 bin TL arasında para alıyor. Öğrenciler kendi harcamaları ile birlikte iki yılda minimum  40-50 bin TL'yi kabin memuru olabilmek için gözden çıkarıyor. Tabi öğrencilerden bu paralar alınırken sürekli olarak havayolları ile anlaşmaları olduğu ve iş garantisi verildiği telkin ediliyor. Ancak gerçekten anlaşması olan bir kaçı haricindeki okuldan mezun olanlar kendi imkanlarıyla işe girebiliyorsa giriyor, giremiyorsa başka mesleklere yönelmek zorunda kalıyor.

Geçtiğimiz günlerde Pegasus Havayolları ile Hasan Kalyoncu Üniversitesi de kabin memuru eğitimi anlaşması imzaladı. Bildiğim kadarıyla Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nin kabin hizmetleri bölümü yok. Ama SHGM'den aldıkları yetkiyle kabin memuru yetiştirebiliyorlar. Yani bir üniversite 2 yıl boyunca eğitim vererek öğrenciyi kabin memuru yaparken, bir diğeri SHGM'den aldığı yetkiyi kullanarak 3-5 haftada 6 bin 500 TL karşılığı kabin memurluğu eğitimi veriyor!

Çarpıklığa bakar mısınız?

Peki diğer üniversitelerden mezun olanlar ya da hiçbir eğitim almayanlar Pegasus'a başvurmaya kalkınca ne oluyor biliyor musunuz? "Hasan Kalyoncu Üniversitesi üzerinden alım yaptığımız için artık oradan eğitim almanız gerekiyor" cevabını alıyorlar.  Yani bütün alımları o üniversite üzerinden yapacakları için senin herhangi bir üniversiteden aldığın diploma Pegasus Havayolları için geçerli olmuyor. Özel havayolları çarkı bu şekilde kurmuş. YÖK, MEB, SHGM olan biteni izlemekle yetiniyor!

İKİ YÜZLÜLÜĞÜN BU KADARINA PES!
Üniversite mezunlarından söz açılmışken bildiğiniz gibi SHGM, geçen hafta Yunanistan'daki Hellenic Aviation Training Academy (HATA) den lisans alan bazı teknisyenlerin lisanslarını iptal etti. 

İsimleri açıklanmadı. Kimlerin yetkisi iptal edildi bilmiyoruz ancak geçersiz lisansla bugüne kadar yapılan bakımların sorumluluğunu kim üstlenecek orası bir soru işareti olarak aklımızda! SHGM bazılarının lisanslarını tamamen iptal ederken bir kısmına ise bazı kriterleri yerine getirmelerini şart koştu. Yunanistan'da teknisyen yetiştirme programı sayesinde 3-5 ayda 3200 euro karşılığında EASA onaylı teknisyen olanlar, aynen yukarıda yazdığım gibi Türkiye'deki okullarda 5 yıl boyunca eğitim alan öğrencilerin ekmeğine kısa yoldan ulaşma kurnazlığı yaptılar. SHGM bu büyük oyunu gördü ve oyunu bozdu. Tabi bu TYP programları  için aracılar da vardı. Bugün SHYO mezunlarının sorunlarını SHGM'ye taşıma numaraları yapan zat-ı muhteremin bizzat kendisi Yunanistan'da TYP için şirket kurmuştu. Nasıl oldu da bir anda ekmeğine kan doğradığın üniversiteli teknisyenlerin yanında yer alıyor gibi görünebildin, gerçekten inanılır gibi değil! Daha düne kadar, onların en çok tepki gösterdiği şeyi yapabilmek için Yunanistan'da şirket kuran ben miydim? THK Üniversitesi ile anlaşamadığın için projen elinde patlamadı mı? Şimdi diyorsun ki, "SHGM ile görüştüm işsiz teknisyenler bana CV yollasın"

Bir defa SHGM'nin böyle bir CV toplama işinden haberi yok bunu herkesin bilmesinde fayda var. Bırakın bilgisi olmayı, o kişiyle SHGM'nin ortak adım atma şansı yok. Bu konuda teknisyen adaylarının ortak hareket edebileceği iki kurum var. Birisi doğrudan SHGM, diğeri ise Uçak Teknisyenleri Derneği UTED'in Yunanistan'da TYP için şirket kurarak tüyü bitmemiş yetimin parasıyla sefa sürmek isteyen eski yüzleri değil, bugünkü yönetimidir!

Kabin memuru adaylarına para tuzağı - Yüzsüzlüğün bu kadarına pes...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Gurbetci ~ 3 yıl önce
Yakinda push-back soforlarindanda para isterler ise almak icin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
thy ~ 3 yıl önce
thy dısında zaten maaşlar iyi degil, kabin memurlugunun hakkını verende tk oda ucretsız veriyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
üniversite hocası ~ 3 yıl önce
22 Tane üniversitede bölüm var da hoca var mı? tutturmuşlar ales puanı, yüksek lisans doktora... Sektöre 20 yaşında girip 45 in de emekli olan ne yapsın? 20-25 yıl uçuyorsun onca yıl eğitim alıyor hocalık yapmaya gelince tecrübe değil diploma isteniyor. Bulamayınca bu şartları sağlayan kabin memurlarını hoop turizm otelcilikten bir öğretim görevlisi bir tane de İngiliz Dil Edebiyatından bir tane de 3 yıllık kabin memuru bulsunlar hemen bölüm açsınlar... 3 yıllık kabin memurluğu tecrübesiyle, daha kabin amiri bile olmadan üniversitede hoca olmak, dünyanın her yerinde sivil havacılık otoriteleri tarafından özel sertifika gerektiren CRM, DGR, Inflight Security derslerini instructor sertifikası olmayan kişiler tarafından veriyor olması üniversitelerde nasıl mümkün oluyor inanılmaz ama gerçek!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
para tuzagı ~ 3 yıl önce
para tuzagı olması için iş garantili diyip parayı aldıktan sonra işe almaması falan olmalı. Ama böyle bi durum söz konusu değil. Tavsiyem 10bin tl lik kurs veren ,reklamını yaptıgınız şirketleri yazın biraz (:

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Talihsiz ~ 3 yıl önce
Sektör yazıları yazan bir köşe yazarı için oldukça talihsiz bir yazı olmuş. Türkiyede sivil havacılık mezunları zaten hiç bir zaman kabul edildikleri havayolunda eğitimden muaf değildiler. Sektörü denetleyen bir kurum var ise onay vermesi kadar doğal birşey olamaz kaldı ki yurt dışında örnekleri sayılamayacak kadar çok. Ayrıca tecrübeli işe alım adı altından birbirinden eleman çalan havayolları olduğu sürece havayolu şirketleride masrafları kısmak isteyeceklerdir normal olarak. Biraz daha vizyonunuzu genişletmeniz dileğiyle...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ya ne olacaktı? ~ 3 yıl önce
Bir işi yapmak için uzun ve masraflı bir eğitim almak gerekiyorsa işveren kendini korumak ne yapabilir? 20'li yaşlarda vasıfsız bir insan bir işe başvuruyor, işveren aylarca eğitim, maaş, SGK primi vs bir sürü masraf yapıyor, personel planlaması da buna göre yapılıyor, bu durumda işçinin canının istediği gibi işi bırakma özgürlüğü olabilir mi? Bunun iki yolu var. Ya eğitimi paralı yaparsınız işçi gittiği zaman şirket kayba uğramaz, veya kefil-senet ile tazminat anlaşması yapılır şirket istifa eden işçilerden tahsilat yapmaya çalışır. Ben birinciyi seçerdim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lale ~ 3 yıl önce
Yaa lale vasıfsız dediklerinin eğitim düzeylerini ne kadar biliyorsun zurna
Yılın lalesi ~ 3 yıl önce
Vasıflı olsa okuduğu işini yapar, başka bir mesleğe girmeye uğraşmaz.
ÇOĞU VASIFSIZ ~ 3 yıl önce
CİDDİ ANLAMDA VASIF SORUNLARI VAR , ZATEN BU VASIZFSIZLIKLARI EGO OLARAK GERİYE DÖNÜYOR. İŞ TERCİHLERİNİ SORGULAMAK BANA DÜŞMEZ AMA ÇALIŞMA SAATLERİ DIŞINDA ZOR BİR MESLEK DEĞİL KALDIKİ ARTIK YABAnCI DİL SEVİYELERİDE ARKADAŞLARIN YETERSİZ.
V ~ 3 yıl önce
Vasıfsız kelimesini küçümseme olarak yazmadım, bir meslekte tecrübeniz yoksa başka bir konudaki eğitiminiz vs. önemsizdir. Daha önce hosteslik yapmadıysanız Metalürji Mühendisliği mastır derecenizin önemi yok, havayolu için vasıfsız sayılırsınız.
Para ~ 3 yıl önce
Mayış ne kadar, ayda kaç saat uçuyor, harcirah alıyor mu aşçılar?
El insaf ~ 3 yıl önce
Yok böyle bir uygulama. Şark kurnazlığı başka bir şey değil. Buradan her seferinde SunExpress'i eleştirenlere ufak bir lafım var. SunExpress bu eğitimi ücretsiz verdiği gibi bir de üzerine maaş veriyor. Otel,yol, indirimli bilet vs sağlıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 3 yıl önce
Yahu bu çarpık sistemi değil işsizliği nasıl çözerizi konuşalım.. olmazmı murat herdem bey... her yıl binlerce sivil havacılık mezunu torpil bulamazsa işsiz geziyor... ee ne yapsın bu insanlar? iş sahibi olabilmek için insanın duygularını sömüren tacirlere paralarını kaptırmak zorunda kalıyor.. öncü olun thy yeni istihdam ilanları yayınlasın bizleri bilgilendirin yöneticilerle toplantılar yapın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ATLASGLOB ~ 3 yıl önce
Atlas a laf yok ama değilmi cünkü o sizde reklam veriyor haftalarca yayınlıyorsunuz reklam kapısı nerdeyse ona laf yok.... Bu işi tip eğitimindede kabindede başlatan atlastır. Yazıklar olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kabinmemuru adayı ~ 3 yıl önce
Aynı şeyi atlasglobalde yapıyor afa adı altında uçuş okulu kurmuş yazık çok yazık insanlar parası olmadan kabin memuru olamıyacaklar mı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000