23 Temmuz 2012, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • ben 11. sınafa gıdıyorum ve havacılık okuyorum meslek lısesıyım ve ne yapmam gerektıgınıbılmıyorum ne yapmalıyım unıversıte secerken hangılerını yazmalıyım???
  • Ben bu üniversitelerin özellikle hava yolu şirketleri için büyük bir avantaj olacağını düşünüyorum.Çünkü vermiş oldukları eğitimin maliyeti çok yüksek ve gercekten işsiz kalanlar değilde bu işe gnüller kişiler kabin memuru olacak
  • Meraba ben hostes olmayı herşeyden çoooook istiyorum lise 3. sınıfa geçtim. Acaba üniversitede kabin memurluğu bölümünü tercih edip okusam üniversiteyi bitirince yani mezun olunca direkt iş bulabilirmiyim yoksa iş ilanlarınımı didiklerim lütfen cevap bekliyorum.
  • YÖK Genel Sekreterliği'ne, imam hatip ve ilahiyat mezunu aynı zamanda vaizlik yapmış olan Diyanet Vakfı Genel Müdürü Süleyman Necati Akçeşme getirildi...YÖK Genel Sekreterliği'ne getirilen Süleyman Necati Akçeşme’nin herhangi bir akademik ünvanı bulunmuyor. YÖK bu atamayı yapsın sonrada mesleğine ömrünü adamış yüzlerce mesleki eğitim almış kabin memurlarının karşısına bahsi geçen saçma isteklerde bulunsunlar... İşten çıkarılmış ya da emekli olmuş kabin memurları iş bulamasın değil mi? Kimlere açıyorsunuz bu kadroları ey ahali!!!
  • Akademik ünvanı yok, ama şimdi YÖK'e atandı...YÖK Genel Sekreterliği'ne, imam hatip ve ilahiyat mezunu aynı zamanda vaizlik yapmış olan Diyanet Vakfı Genel Müdürü Süleyman Necati Akçeşme getirildi...YÖK Genel Sekreterliği'ne getirilen Süleyman Necati Akçeşme’nin herhangi bir akademik ünvanı bulunmuyor. YÖK bu atamayı yapsın sonrada mesleğine ömrünü adamış yüzlerce mesleki eğitim almış kabin memurlarının karşısına bahsi geçen saçma isteklerde bulunsunlar... İşten çıkarılmış ya da emekli olmuş kabin memurları iş bulamasın değil mi? Kimlere açıyorsunuz bu kadroları ey ahali!!!
  • Sn.Inan, Cifte standart diyorsunuz iyi de mensubu oldugunuz airporthaber cifte standart uygulamiyor mu? THY muduru akp istanbul il baskani Aziz Babuscu nun yegeni Kemal Babuscu , isten atilan eski bir calisanini tehdit ettigi icin yargilandigi davada cezaya carptirildi ve her ne hikmetse bu olay airporthaber de haber olmadi veya olamadi...Acaba bir cikar iliskisi mi var da haber olmadi? Duymadik,haberimiz olmadi vs demesinler cok komik olurlar...Hal boyleyken de cifte standart diye yazi yazip elestirmeniz sizi degil de adina yazi yazdiginiz airporthaber"i inandiriciligi ve objektifligi olmayan bir site haline getirir ki herhalde bunu da kimse istemez...
  • Bahsi gecen sirket ONUR AIR. Kabin memurlarini LSG firmasi deposunda mal saydiriyorlar.Hem yukleme oncesi hem de sefer donuslerinde.Gece 12 den itibaren depoya gidiyor kabin memurlari.
  • Sefa Bey, kabin memurlarını cinsel obje olarak kullanan havayolu reklamlarına onay veren yöneticilere gönderme yapmıştı bence. Siz galiba farklı bir konuya parmak bastınız... O da ilginçmiş...
  • SEFA BEY '' Hatta kabin çalışanları, bazı kendini bilmez şirket yönetimleri tarafından bile zaman, zaman cinsel obje olarak kullanıldılar.'' BU CÜMLENİZ OKADAR DOĞRUKİ KOLTUKLARINI BU NEDENLE KORUDULAR!!!
  • SHT 6A-50 Rev.05 yangindan mal kaçırır gibi ilan edildi.helal olsun.

KABİN MEMURLUĞUNDAKİ ÇİFTE STANDART

 

Tek ve şaibeli bir oyla iktidarı devam ettiren şimdiki sendika yönetimin istifa veya erken olağan genel kurul gibi erdemli davranışlar sergileyebileceğini hiç tahmin etmediğimden, zamanı geldiğinde inanamayacağınız bilgi, belge ve görüşlerle mevcut yönetimi ve adayları tek, tek masaya yatırıp irdeleyeceğiz.

Sektördeki birçok meslek grubunun sorunlarını ve eğitimlerini defalarca yazdım. Bu hafta ise kabin memurluğunu eğitimlerini ve mantar misali türeyen alt yapısız okulları masaya yatırmaya karar verdim.

Senelerdir birlikte uçtuğum, mesai yaptığım ve dernekleri ile sıcak ilişkiler içerisinde bulunduğum bu meslek grubunu temsil eden kişiler, ne yaparsa yapsınlar servis elemanı olarak görülmekten kurtulamıyorlar. Hatta kabin çalışanları, bazı kendini bilmez şirket yönetimleri tarafından bile zaman, zaman cinsel obje olarak kullanıldılar.

Bu meslek grubunu temsil eden kişilerin kendilerini, hala tam olarak kamuoyuna anlatabildiklerini sanmıyorum.

Sivil havacılık sürekli güncellenen ve konuları sürekli genişleyen bir sektörken, bu mesleğin görsel yanından öte, yolcunun emniyeti için kullanıldığını bir şekilde anlatabilmek şart.

Neden mi?  

Sivil havacılığın sürekli güncellenen ve konuları genişleyen bir sektör olması, Kabin Memuru eğitim programının günden güne gelişmesine de neden olmaktadır. Eskiden uçaklarımızda fiziksel kısıtlama uygulaması yokken, bugüne baktığımızda potansiyel tehlikeli yolcular ve fiziksel kısıtlama başlı başına bir ders olarak eğitim programında yerini aldı. İlk yardım konusu ise; eskilerde kitaptan öylesine okunur ve sınava girilirken, bugün Sağlık Bakanlığının görevlileri tarafından, uzun yazılı bir sınav ve canlı performans sınavı ile yapılıyor. Eskilerde kalp masajı, elektro şok cihazı kullanımı Tehlikeli Maddeler (DGR) yokken, bu gün var.  Kimse inanmasa da, işin emniyet boyutunun eğitimlerde uzun zaman aldığı bir gerçek.

Günümüzde hangi mesleğe istek varsa veya hangi meslek maddi getiri olarak beklentileri karşılıyorsa, ona yönelik hem istek hem de okulların eğitim verme isteği kabarıyor. Pilotluk mesleğindeki eğitim ve lisan sorunları hala gündemini korurken, burada isim vermekten kaçındığım (reklam yapmak tarzım değil) bir iki okul dışında bu işi ciddiye alıp kuralına uygun yapan yok. Öğrencileri bir meta olarak gören ve palavra iş garantileri eşliğinde,” bizim okul mezunlarını THY alıyor” vb gibi yalan, yanlış söylemlerle okullarını lanse edenler, sadece pilot okullarında değil; kabin memurluğu, hava ulaştırma işletmeciliği branşlarında da pazar arayışlarına başladı.

Bu hafta örnek olarak sadece kabin memurluğu eğitimini masaya yatırmak istiyorum.

Bildiğiniz üzere, kabin memuru yetiştirmek için, İstanbul Üni, Kırklareli Üni,  Kapadokya ve Okan Üniversitesinde kabin hizmetleri bölümleri açıldı.  Nişantaşı, Aydın, Kavram ve Beykoz Lojistik Üniversitelerinde bu branşı açmak için geçmişte çabaladı ya da hâlihazırda uğraşıyorlar. Bu okullarda öğretim üyesi ve görevlisi olmak için birçok koşul aranıyor ama mevcut ortamda bu kadroları istenilen özellikte elemanlarla doldurmak çok zor. Kabin Hizmetleri öğretim üyesi veya görevlisi adaylarında,  Sivil Havacılık alanında yüksek lisans, doktora yapmış ve mesleki deneyimi minimum 2 yıl olma özellikleri aranabiliyor. Oysa mevcut kabin hizmetleri bölümleri ön lisans olarak öğrenim yapıyor. Bu mesleğin cazipliği arttıkça doğal olarak bu konudan nemalanmak adına birçok alt yapısız ve hocasız okullar kurulmaya başlandı.

  Henüz kabin hizmetleri ile doğrudan ilgili yüksek lisans ya da doktora eğitimi de mümkün değil.

Öğretim üyesi değil öğretim görevlisi olabilmek için bile Üniversiteden lisans mezunu olup Ales’ ten 70 üstü, KPDS veya ÜDS’den ise 50’ nin üstünde puan almak koşulu aranırken Kapadokya Üniversitesi kabin Hizmetleri bölümüne bu konuda çifte standart uygulanıp bu sorun aşılmış görünüyor. Bu okulun resmi web sitesine baktığınızda öğretim görevlisi kadrosundaki kişinin, endüstri meslek lisesi mezunu olan deneyimli bir kabin memuru olduğunu görürsünüz.

 Bu konudaki ilgili mevzuatta, madem, Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim görevlisi kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda öğretim görevlisi kıstasların böyle, o halde Kapadokya’ da neden meslek lisesi mezunu nu nasıl öğretim görevlisi yapabiliyorsun?

 

İşte güzel ülkemin havacılığı, eğitimi ve çifte standartları, doktora tezi olabilecek kadar ilginç. 

 

Madem kabin memurluğu branşında eğitim verilmesi isteniyor, önce elinde ne var baksanıza.

Elinizde doktoralı veya yükseköğretimli olup ta Ales puanı olarak 70 almış en az 2 senelik o mesleği bizzat yapmış sektör el deneyimli eleman var mı?

Baktınız ki yok...

Ya, bu programları açmayın veya iptal edin, ya da; senelerdir bu mesleği yapmış, şirketlerinde eğitmenlik, kabin amiri veya Purser’lik yaparak emekli olmuş yüzlerce kabin memurlarından faydalanın. Hem 45 li yaşlarda emekliliğiniz doldu diyerek dışlanan ama emekli maaşı alabilmek için sene sayan insanlarımız ekmek kapısı bulsun hem de senelerin deneyimini ve bilgisini yeni nesil meslektaşlarına aktarsınlar.

 Bu kişiler uçuş hayatları boyunca aralıksız sivil havacılık standartlarına uygun mesleki eğitimden geçiyorlar. Deneyimli ve bilgili kişiler. Bırakın saçma sapan mevzuatları da gerçeğe dönün. Elinizdeki malzemeye göre mevzuat yapın.

 Ayrıca tüm kabin memurluğu programı uygulayan okulların mock-up’ı bile yok. Önce alt yapınızı yani mock-up’ınızı hazırlayın sonra bu programı uygulayın. Önce para harcayın, yatırım yapın sonra kazanma yolunu seçin.

 Eğitim programınızı hazırlarken de yabancı dil konusunda dikkatli davranın. Yabancı dil, kabin memurluğu için olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Havacılık lisanı, uçuş terminolojisi tüm dünyada İngilizcedir. 2.Dil ise her zaman tercih sebebidir. Bu okulların İngilizce eğitim seviyelerinin çok yüksek düzeyde olması ve hatta 2. yabancı dil eğitimi vermeleri de gereklidir.

Kırklareli üniversitesine konferans vermeye gittiğimde, Kabin memuru bölümü öğrencilerine “A dan Z ye Havacılık” adı altında bir sunum yapıp görev yapacakları uçağı tanıtmıştım. Bu sunumum sırasında beni dikkatle izleyen kabin memurluğu programı öğrencilerine dönerek lisanınız yoksa sizi kimse almaz dediğimde sınıfta homurdanmalar başladıydı.

 Son derece mütevazı bir kişilik sergileyip sunuma baştan sona ilgiyle izleyen Rektör Prof. Dr. Mustafa Aykaç bu homurdanmalar sırasında devreye girip,  Sefa beyin bu mesleğin olmazsa olmazı dediği lisan konusuna önem verilmesi şart görünüyor. Diyerek bu programa en azından bir sene hazırlık sınıfı olmalı dediğini hatırlatmak isterim. Umarım, hazırlık sınıfını kurabilmişlerdir.

Gelelim bu okullar gerekli mi, değil mi? konusuna;

Bu okul olmadan da kabin memuru yetiştirilebiliyor. Kabin memuru almak isteyen şirket, kendi sınavını yapıyor ve istediği özelliklere sahip kişileri özel eğitime alıp yetiştiriyor. Havayolu kabin memuruna yatırım yapıyor, ancak, kabin memuru okulu bitene kadar, ya da üniversite mezunu ise para kazanıp kendi işini kurana, evlenene kadar bu işi yapıyor. ( Yaşanan gerçekler)

 Havayolu, kabin memurundan tam randımanlı verim alacağı zaman, kişi kabin memurluğunu bırakıp kendi mesleğine dönüyor. Dolayısıyla havayolunun verdiği emek (yatırım), harcadığı zaman ve nakit (eğitim masrafları) boşuna oluyor.

Benim görüşüm; bir kişi kabin memurluğu meslek yüksekokulunda okursa, meslek seçimini kalıcı olarak yaptığından işe başladığında yüksek performans gösterir. Mesleğinde kalıcı olacağı için, verilen her bilgiyi alır ve kullanır. Uzun yıllar da mesleğini yapar. Havayolu da yaptığı yatırımın karşılığını almış olur.

Kabin memurluğu dalında okul açan veya açmayı düşünen müteşebbisler, okul açmak için değil içini bilgi ve deneyimle doldurabilmek için önce bu mesleği yapanlara danışsın sonrada bağlı oldukları yükseköğretim kuruluna (YÖK) e anlatsınlar ki işi ehline verip saçma sapan mevzuatlarla yolu yokuşa sürmesinler.

KABİN MEMURLUĞUNDAKİ ÇİFTE STANDART

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (29)

geleceğin hostes ~ 4 yıl önce
ben 11. sınafa gıdıyorum ve havacılık okuyorum meslek lısesıyım ve ne yapmam gerektıgınıbılmıyorum ne yapmalıyım unıversıte secerken hangılerını yazmalıyım???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ccm ~ 4 yıl önce
Ben bu üniversitelerin özellikle hava yolu şirketleri için büyük bir avantaj olacağını düşünüyorum.Çünkü vermiş oldukları eğitimin maliyeti çok yüksek ve gercekten işsiz kalanlar değilde bu işe gnüller kişiler kabin memuru olacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
uçan melek ~ 6 yıl önce
Meraba ben hostes olmayı herşeyden çoooook istiyorum lise 3. sınıfa geçtim. Acaba üniversitede kabin memurluğu bölümünü tercih edip okusam üniversiteyi bitirince yani mezun olunca direkt iş bulabilirmiyim yoksa iş ilanlarınımı didiklerim lütfen cevap bekliyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akademik ünvanı yok, ama şimdi YÖK'e atandı... ~ 6 yıl önce
YÖK Genel Sekreterliği'ne, imam hatip ve ilahiyat mezunu aynı zamanda vaizlik yapmış olan Diyanet Vakfı Genel Müdürü Süleyman Necati Akçeşme getirildi...YÖK Genel Sekreterliği'ne getirilen Süleyman Necati Akçeşme’nin herhangi bir akademik ünvanı bulunmuyor. YÖK bu atamayı yapsın sonrada mesleğine ömrünü adamış yüzlerce mesleki eğitim almış kabin memurlarının karşısına bahsi geçen saçma isteklerde bulunsunlar... İşten çıkarılmış ya da emekli olmuş kabin memurları iş bulamasın değil mi? Kimlere açıyorsunuz bu kadroları ey ahali!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Akademik ünvanı yok, ama şimdi YÖK'e atandı...YÖK Genel Sekreterliği'ne, imam hatip ve ilahiyat mezunu aynı zamanda vaizlik yapmış olan Diyanet Vakfı Genel Müdürü Süleyman Necati Akçeşme getirildi...YÖK Genel Sekreterliği'ne getirilen Süleyman Necati Akçeşme’nin herhangi bir akademik ünvanı bulunmuyor. YÖK bu atamayı yapsın sonrada mesleğine ömrünü adamış yüzlerce mesleki eğitim almış kabin memurlarının karşısına bahsi geçen saçma isteklerde bulunsunlar... İşten çıkarılmış ya da emekli olmuş kabin memurları iş bulamasın değil mi? Kimlere açıyorsunuz bu kadroları ey ahali!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cifte standart ~ 6 yıl önce
Sn.Inan, Cifte standart diyorsunuz iyi de mensubu oldugunuz airporthaber cifte standart uygulamiyor mu? THY muduru akp istanbul il baskani Aziz Babuscu nun yegeni Kemal Babuscu , isten atilan eski bir calisanini tehdit ettigi icin yargilandigi davada cezaya carptirildi ve her ne hikmetse bu olay airporthaber de haber olmadi veya olamadi...Acaba bir cikar iliskisi mi var da haber olmadi? Duymadik,haberimiz olmadi vs demesinler cok komik olurlar...Hal boyleyken de cifte standart diye yazi yazip elestirmeniz sizi degil de adina yazi yazdiginiz airporthaber"i inandiriciligi ve objektifligi olmayan bir site haline getirir ki herhalde bunu da kimse istemez...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
haklisiniz ~ 6 yıl önce
Bahsi gecen sirket ONUR AIR. Kabin memurlarini LSG firmasi deposunda mal saydiriyorlar.Hem yukleme oncesi hem de sefer donuslerinde.Gece 12 den itibaren depoya gidiyor kabin memurlari.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
thy khb'ye ~ 6 yıl önce
Sefa Bey, kabin memurlarını cinsel obje olarak kullanan havayolu reklamlarına onay veren yöneticilere gönderme yapmıştı bence. Siz galiba farklı bir konuya parmak bastınız... O da ilginçmiş...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY KHB ~ 6 yıl önce
SEFA BEY '' Hatta kabin çalışanları, bazı kendini bilmez şirket yönetimleri tarafından bile zaman, zaman cinsel obje olarak kullanıldılar.'' BU CÜMLENİZ OKADAR DOĞRUKİ KOLTUKLARINI BU NEDENLE KORUDULAR!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SHGM ~ 6 yıl önce
SHT 6A-50 Rev.05 yangindan mal kaçırır gibi ilan edildi.helal olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000