20 Haziran 2016, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • Düm de 777 yi ground ettiler neden haber yapmadınız? Uçağa çarptılar ama sizde haber yok...
  • Sn KIDIK; Havalimanlarımızın 6-7 adedi dışında hepsi devlete zarar yazıyor. Hizmet olarak düşünürsek yapılacaklar elbette. OGU nün devlete mali açıdan artı değer kattığını yazmışsınız bu doğru değil olamaz da ! Trabzon 3,5 milyon yolcu ile devlete zarar yazıyorsa OGU nün kar yazmasını nasıl beklersiniz? Dış hat yolcusu 300-500 binleri geçmeyen bir havalimanı en az 6-7 milyon iç hat yolcu ile ancak zarar etmez.Bildiğiniz gibi havalimanları komisyon , kira ödemeleri ile ayakta durmaya çalışırlar İç hat yolcudan devlete giden komisyon 6 TL dış hat yolcudan ise 15 USD dir. Bu durumda maliyeti aynı olan yolcunun dış hat olması para kazandırabilir ancak iç hat yolcu getirisi çok düşüktür. Bu nedenle Istanbul, Ankara,izmir, Dalaman, Bodrum, Antalya ve belki Adana dışında kar eden bir havalimanı ben bilmiyorum. Var ise de sürpriz olur.
  • Atatürk Havaaalanına günde en az 4 sefer istiyoruz Siz yolcuyu o Zaman görün Yaz Aylarında her Cumartesi New York ve Narita uçakları koysunlar full dolar
  • Bir arkadaş "Genel Müdür Serdar bey çalışıyor, DHMİ yüceliyor" demiş. Ordu Valiliğinin sefer iptalleri nedeniyle yazdığı yazıya cevaben DHMİ'den alınan Genel Müdür imzalı yazıda özetle; havayollarının kendi limitleri dolayısıyla iptal veya divert uyguladığı bildiriliyordu. Doğrudur havayollarının kendi limitleri vardır ama baz alınan kaynak DHMİ'nin chartlarıdır. Dolayısıyla cevapta bir çarpıtma söz konusudur. Chartlardaki limitler düşürüldüğünde havayolları kendi limitlerini de iyileştirir. Önemli olan birilerinin çıkıp neden ils limitleri Samsun'da 200 ft, Trabzon'da 300 ft iken OGU'da 675 ft diye sorduğunda verilecek cevaptır. Eğer coğrafi şartlar derseniz, "buna rağmen yapılabilecekler nelerdir" sorusuna cevap verip, iyileştirme için tüm samimiyetinizle çözüm üretme iradesinin gösterilmesidir. Var mı böyle bilimsel ve analitik bir sorgulama ona bakalım?!! DHMİ yüceliyor demek hamasetten başka bir şey anlamına gelmez aksi takdirde...

İsteyince oluyormuş!

Merak ettim Ordu-Giresun Havalimanı yolcu ve uçak sayılarını istedim. O kadar mutlu oldum ve kendi kendime “Demek ki isteyince oluyormuş” dedim.  Bunu derken yatırım anlamında demiyorum, halk adına, sahiplenme adına diyorum.

Elbette siyasilerin yatırım yapma, hizmet götürme gibi görevleri var. Ama gel gör ki asıl iş vatandaşta bitiyor. Sahiplenme duygusu olmayınca, yeterince istemiyorsanız ister saray yapın ister kışla atıl kalır, bir ayağı çukurda kalır.

Bihakkı teslim ederek konuya girmekte fayda var. Ordu-Giresun Havalimanı tarihini bugünkü siyasiler de bilmez bürokratların da pek bildiğini sanmam. Tek tük hatırlayan olabilir.  Ama ben taa temelinden beri varım.

Zamanın Doğru Yol Partisi Giresun Milletvekili Rasim Zaimoğlu ile bugün binlerce yolcuya geçiş veren Ordu-Giresun Havalimanı’na ilk molozu, ilk kayayı koyanlardan biriyim ben.

Bahsettiğim tarih 1994 yılları.

Velhasıl; dün “yolcu gitmez, işlemez, ne gerek var deniz doldurup havalimanı yapıyorsunuz, Trabzon, Samsun Havalimanı varken oraya havalimanı mı olur” diyenlerin aksine hep savunmuşumdur.

İşte oldu ve düşman çatlatıyor.

Sahiplenmeden bahsetmiştim. Bölge halkına teşekkür etmek gerekiyor. Benzer havalimanı olan ve Kütahya ile Afyon’a hizmet veren Zafer Havalimanı yerlerde sürünüp devletin kasasına negatif etki yapıyor ise tam tersi Ordu Giresun Havalimanı kamuya artı yazan bir havalimanı olarak gülümsüyor.

Her ne kadar siyasi yatırım dense de açılışı da geçen yılki genel seçimlerin öncesine denk getirildi diye homurdanmalar olsa da ben neticeye bakıyorum. Neticede tıkır tıkır işleyen bir havalimanı var mı? Var.

Şöyle izah edeyim size. 22 Mayıs 2015 tarihinde açıldığı ay 15 uçak inivermiş. Yani nerede ise günde iki tane.  Aynı ay 2034 yolcu ağırlamış.

Bir sonraki ay 188 uçağa çıkmış. Yani günde 6 dan fazla uçak iniş kalkışı olmuş. 

Geçen yıl 1806 uçak iniş kalkış yapmış Ordu-Giresun Havalimanı’na. Müthiş bir rakam. Ve daha da müthişini söyleyeyim. Bu yıl 5 aylık rakama göre bu rakam daha da yüksek. Geçen yıl sekiz ayda yakalanan uçak trafiği bu yılın ilk beş ayında  2156 olarak istatistiklere geçti.

Yolcu sayılarına gelince de her geçen gün iyice yüzler gülecek. Yine geçen yıl 222.936 yolcu misafir edilirken bu yılın ilk beş ayında bu rakam rekora gidiyor. 254 bine yaklaşan yolcu sayısının yıl sonu itibari ile 500 bini geçmesi bekleniyor.

Bu başarı bölge halkının başarısıdır. Sahiplenerek bir bölgenin nasıl kalkınması gerektiğine en iyi cevabı vermişlerdir.

Yeter mi? Yetmez.

Burada dikkat edilmesi gereken tek nokta var. Edindiğim bilgi ve gözlemlere göre Ordu Büyük Şehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, havalimanının sadece Ordu’ya münhasır bir havalimanı olduğu imajını sergiliyor. Hatta arkadaşlardan edindiğim bilgiye göre otorite olarak da kendisini görüyor. Böyle bir dünya yok. Benim deme yerine bölgenin demek daha doğru.

Ve bir Giresunlu olarak hem Ordulu hem de Giresunlu yatırımcılarımıza şunu önermek istiyorum.

Ordu ve Giresun henüz turizm bakiri. Gelecekte güney kesimlerin daha çok ısınacağını düşünerek yatırım yapın. Otel yapın konaklama yerleri konusunda kafa yorun.

Yayla, deniz, kum, güneş ve üstüne de kültür turizmini eklediğinizde ballı börek değil hamsili pilav bile olur.

Ordu-Giresun Havalimanı’nın daimi hudut kapısı yapılması için bir an evvel prosedürlerin tamamlanması lazım. Bildiğim kadarı ile KKTC’ye,  Suudi Arabistan’a, Lübnan’a uçuş talepleri var.

Bürokrasi ülkenin önündeki engelleri kaldırdığı vakit koşulmayacak mesafe, uçulmayacak ülke olmaz.

Yöre insanının yoğunlukla yaşadığı Almanya’ya da acil talep olduğunu biliyorum. Bu sebeple bürokrasi elini çabuk tutmalı.

Sayın Ahmet Arslan bakanımın bu havalimanında çok emeği var. Bu yüzden yazıyı dikkate alıp çalışmaların hızlandırılması talimatı vereceğine hiç şüphem yok.

Bu arada Türk Hava Yolları özel bir teşekkürü hak ediyor. Zira Ordu ve Giresun halkının yüzü onlar sayesinde güldü.

Burada Anadolujet’e ayrı bir parantez açmak gerek. Anadolujet Giresun ve Ordu şehirlerini başka şehirlere bağlayan THY’nin alt markası olarak önemli bir misyonu yerine getirdi. Anadolujet daha özgür olması halinde belki de THY’nin low cost şirketi olarak önemli başarılara imza atabilir.

Giresunlular ve Ordulular harikasınız. Daha da çok uçmanız dileğiyle….

İsteyince oluyormuş!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

dlm ~ 2 yıl önce
Düm de 777 yi ground ettiler neden haber yapmadınız? Uçağa çarptılar ama sizde haber yok...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ercan ~ 2 yıl önce
Sn KIDIK; Havalimanlarımızın 6-7 adedi dışında hepsi devlete zarar yazıyor. Hizmet olarak düşünürsek yapılacaklar elbette. OGU nün devlete mali açıdan artı değer kattığını yazmışsınız bu doğru değil olamaz da ! Trabzon 3,5 milyon yolcu ile devlete zarar yazıyorsa OGU nün kar yazmasını nasıl beklersiniz? Dış hat yolcusu 300-500 binleri geçmeyen bir havalimanı en az 6-7 milyon iç hat yolcu ile ancak zarar etmez.Bildiğiniz gibi havalimanları komisyon , kira ödemeleri ile ayakta durmaya çalışırlar İç hat yolcudan devlete giden komisyon 6 TL dış hat yolcudan ise 15 USD dir. Bu durumda maliyeti aynı olan yolcunun dış hat olması para kazandırabilir ancak iç hat yolcu getirisi çok düşüktür. Bu nedenle Istanbul, Ankara,izmir, Dalaman, Bodrum, Antalya ve belki Adana dışında kar eden bir havalimanı ben bilmiyorum. Var ise de sürpriz olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TABYATUR GİRESUN ~ 2 yıl önce
Atatürk Havaaalanına günde en az 4 sefer istiyoruz Siz yolcuyu o Zaman görün Yaz Aylarında her Cumartesi New York ve Narita uçakları koysunlar full dolar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
OGU ~ 2 yıl önce
Bir arkadaş "Genel Müdür Serdar bey çalışıyor, DHMİ yüceliyor" demiş. Ordu Valiliğinin sefer iptalleri nedeniyle yazdığı yazıya cevaben DHMİ'den alınan Genel Müdür imzalı yazıda özetle; havayollarının kendi limitleri dolayısıyla iptal veya divert uyguladığı bildiriliyordu. Doğrudur havayollarının kendi limitleri vardır ama baz alınan kaynak DHMİ'nin chartlarıdır. Dolayısıyla cevapta bir çarpıtma söz konusudur. Chartlardaki limitler düşürüldüğünde havayolları kendi limitlerini de iyileştirir. Önemli olan birilerinin çıkıp neden ils limitleri Samsun'da 200 ft, Trabzon'da 300 ft iken OGU'da 675 ft diye sorduğunda verilecek cevaptır. Eğer coğrafi şartlar derseniz, "buna rağmen yapılabilecekler nelerdir" sorusuna cevap verip, iyileştirme için tüm samimiyetinizle çözüm üretme iradesinin gösterilmesidir. Var mı böyle bilimsel ve analitik bir sorgulama ona bakalım?!! DHMİ yüceliyor demek hamasetten başka bir şey anlamına gelmez aksi takdirde...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000