24 Ocak 2011, Pazartesi
Tevfik UYAR
Tevfik UYAR tevfikuyar@airporthaber.com

İSTANBUL’A ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI MÜJDESİ (!)

İşletmecilikte “proaktif olmak” adı verilen bir kavram vardır.

Proaktif demek, aktif bir şekilde karar alarak değişebilen ve çevresinden önde giderek çevresini bu değişikliğie uydurabilen demektir.

Reaktif demek ise çevreye uyum sağlayabilmek demektir. Mevcut şartlara göre kendisini değiştiren işletmelere de reaktif denir.

Sadece şirketler değil: her tür kurum, devlet, kişi için de bu kavramlar kullanılabilir.

Çift kutuplu 20. yüzyıl tarihi boyunca ABD, Japonya ve Sovyetler, proaktif ülkeler olarak dünya sahnesinde yer alırken diğer ülkeler reaktif olarak –ve hatta pasif olarak- bu sahnedeki figüran rollerini sürdürdü. Sovyetlerin yıkılmasıyla birlikte Avrupa ve Çin kendi proaktivitesini ortaya koydu. 21. yüzyılın başından bu yana ise Çin ciddi yükselişini sürdürüyor.

Geçtiğimiz sene bir arkadaşım uluslararası bir eğitim kurumunun açmış olduğu proje
yarışmasında finalist olarak Çin’e gitmişti. Ziyaretçilere uygulanan resmi programın tek bir amacı olduğunu söylüyordu: “Her şeyde en iyisi biziz.”

Bir zamanların reaktif ülkesi Çin, şimdi inanılmaz bir ivmeyle proaktif olmanın ötesine taşındı. Korkunç bir hızla kendi problemlerine çözüm bulan Çin, sahip olduğu ekonomik gücün de avantajıyla tüm dünyaya etkisini göstermeye ve sergilemeye başladı.

Arada sırada duyduğumuz haberler münferit olarak değerlendirildiğinde toplam etkiyi vermiyor olabilir, ancak Çin havacılık endüstrisini çok ileri bir safhaya taşıdı. En basitinden kendi satın aldığı uçakların kendi ülkesinde üretilmesi için elinden geleni yapıyor, ve nihayet geçtiğimiz hafta ilk prototipi havalanan J-20 ile de bir elin parmakları kadar olmayan beşinci nesil muharebe uçağı üreticisi arasına girdi.

Ancak Çin hakkında söylemek istediğim önemli bir şey var:

Çin, 2008 Pekin Olimpiyatları’nda –organizasyon çok iyi olmasına rağmen- kendi eksiklerini keşfetti ve bu eksikliklerden birinin de Pekin’in havalimanı kapasitesi olduğunu gördü.

O yıldan bu yana çalışmalarını sürdüren Çin, nihayet geçtiğimiz hafta (Ocak’ın üçüncü haftası) parlementosunda aldığı kararla Pekin’e yapacağı yeni havalimanının inşası için düğmeye bastı. Plan proje zaten hazırlanmıştı ve 40 milyon kapasiteli yeni havalimanının temeli için şimdi gün sayılıyor. Havalimanının operasyonel hale gelecek ilk tesisleri beş yıl sonra devreye girecek.

Peki biz bu konuyu ilk ne zaman resmi ağızlardan tartışmaya başlamışız? Cevap: 2007

Biraz araştıran şunu görebilir: “İstanbul’a 3. havalimanı müjdesi” başlıklı bütün haberleri tarayın. 2007’den bu yana her yıl bu “müjde” ile karşılaşacaksınız. Yani henüz “müjde”den öteye geçememişiz. Sadece müjdeyi verenler değişiyor.

Yıl yıl müjde listesi burada:

2007: Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan,
2008: Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım,
2009: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş
2010: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan.

2011’ girdik. Bakalım bu sene müjdeyi kim verecek.
 

İSTANBUL’A ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI MÜJDESİ (!)

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 8 yıl önce
Ellerinize sağlık. Bu arama motorları adeta yalan makinesi gibi, açıyorsunuz kim ne zaman ne demiş karşınıza geliyor. Bizde 1996 dan beri orgi müjdesiyle yaşıyoruz. Şimdide temelin atılacağı müjdesindeyiz. Neyseki önümüzde seçim var temel atılır herhalde. Sonrası Allah kerim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Tesislerini dugun salonu pistini de meyva kurutma amaci ile kullandigimiz Kastamonu havaalaninda bir gelisme var mi acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Aynı vize müjdesi haberleri gibi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Her yazıyı beğenen de, eleştiren de olacaktır mutlaka. Kişilerin kendi eksikliklerini diğerlerine saldırarak tatmin etmeleri son derece alışıldık bir durum maalesef. Kaldı ki, buradaki okuyucu yorumları yazının içeriğine yönelik eleştiri içermelidir. Böylece değerli bilgi diğer okuyucularla paylaşılabilir. Böyle bir eleştirinin ise yazana şahsi tatmin sağlaması haricinde başka kimseye bir katkısı olamaz. Sırf eleştirmek için yapılan yorumlar inandırıcılıktan uzak algılanıyor. Biraz sağduyulu olalım lütfen!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
şu benden önce yazan yorumcu tipi hangi tip yorumcuya giriyor acaba. sen biliyorsan o satırı okumadan geç, o satırlar bilmeyen için. kanına dokundu herhalde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Proaktif ve Reaktif deyimlerini sizden öğrenecek değiliz. Siz lütfen yazınızı yazın diğerini okura bırakın. Eğer bu toplumun bazı kesimlerinin bu deyişleri anlayamıyacağını düşünüyorsanız,bu deyişlerin yanına bir işaret koyup yazınızın en altında anlamını yazarsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000