11 Kasım 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

İSRAİL ABA ALTINDAN SOPA MI GÖSTERİYOR?

İstanbul Atatürk Havalimanı'na tarifeli, Antalya, Bodrum ve Dalaman Havalimanlarına ise charter(tarifesiz) seferler düzenleyen EL Al’ın 28 Şubat 2007 tarihinde  başlayarak,  Türkiye seferlerini durdurmasının nedeni yolcu azlığı olarak açıklanmış olmasına rağmen bu konudaki bilinen gerçekler farklıdır.

Güvenlik konusunda kılı kırk yaran bir politika izleyen El Al'ın, kendince riskli gördüğü noktalar için yılda milyonlarca dolar güvenlik harcaması yapması operasyon maliyetini de yükseltince şirket ya o hattan çıkmak zorunda kalıyor ya da operasyonlarını yüksek güvenlik maliyetlerine rağmen devam ediyordu.

El Al uçakları içerisinde bulundurduğu silahlı güvenlik görevlilerine ilaveten, uçuş yaptığı dünyanın bir çok ülkesindeki havaalanlarında silahlı güvenlik görevlisi bulundurmasına rağmen,  Türkiye'de 2007 yılına kadar alışılagelen bu inisiyatif o tarihten itibaren El Al'a bırakılmadı. 2007 yılında Türk tarafı İsrailli havayolu şirketine, uçak içerisinde bulundurulan silahlı güvenlik görevlilerine ilave olarak  " Türk havaalanlarında veya Türkiye’de silahlı güvenlik görevlisi bulunduramazsınız" dayatmasında bulununca El Al, operasyonları durdurma kararını alarak saçma bir yol seçmişti.

Her ne kadar El Al, yolcu azlığı veya  silahlı güvenlik görevlisi bulundurulması gerekçeleriyle uçuşlarını durdurduğunu açıklamış olsa da gerçek nedenin o tarihlerde  Türkiye ile İsrail arasında  derinleşmeye başlayan siyasi nedenlerin olduğu ve sonrasında yaşanan 'one minute' krizinin de seferlerin başlatılmasının önünde en büyük engel oluğu açıkça görülmektedir.

O tarihten itibaren El Al tası tarağı toplayıp Türkiye pazarından çıkınca meydan da bizim hava yolu taşıyıcılarımıza kaldı. Uzun süre bu hatta THY tekeli yaşandı. Sonrasında pazara Pegasus  girdi. Bugün iki şirketin yaptığı sefer toplamı haftada 112'ye ulaştı.  Böyle olunca her yeni sefer İsrail tarafını biraz daha huzursuz etti. Şimdilerde İsrail tarafından ilginç hamleler gelmesinin nedeni de Türk şirketlerin pastanın tamamını alması ve hali hazırda pazarın yüzde 100 hakimi olmasıdır.

İsrail tarafının tabi ki Türk şirketlere, ' Biz uçmuyorsak siz de uçamazsınız' demek gibi bir yaptırımı olamaz. İsrail tarafının bir nevi aba altından sopa gösterme tavrı kabul edilemez. Bu konu hem iki ülkenin tarafı olduğu uluslararası sözleşmelerde hem de iki ülke arasındaki mevcut ikili hava ulaştırma anlaşmasında karara bağlanmıştır. Ancak İsrail'in bunu bile bile Türk şirketlerinin İsrail’e yönelik uçuşlarına çeşitli bahaneler öne sürerek engel çıkarma çabaları Türk tarafını güvenlik konusunda taviz verdirmeye yönelik bir hamle olduğu anlaşılmaktadır. Ancak Sivil Havacılık Güvenliği  konusunda  ülkelerin görev, yetki  ve sorumluluklarının da uluslararası standartlarda  çok net olarak belirlendiği bilinmektedir. Türkiye’deki havaalanlarının güvenlik standartlarının en üst seviyede olduğu gerek uluslararası sivil havacılık kuruluşları gerekse birçok ülke sivil havacılık otoritesi tarafından yapılan incelemelerle de tescil edilmiştir.

İsrail’in uluslararası standartlara uygun olmayan zorlayıcı taleplerinin karşılıksız kalması tabidir. Havacılığın ve havacılık güvenliğinin evrensel kuralları herkesin malumudur ve bu kurallar herkes için geçerlidir. Hiçbir ülkenin bu evrensel kurallar dışındaki özel istekleri ve  ayrımcı talepleri isteme veya  karşılama mecburiyeti de yoktur.  Türkiye'nin, İsrail tarafından gelen bu tür blöflere kulağını tıkayıp uçuşlarını normal seyrinde devam ettirmesi gerekir. Eğer İsrail'in blöfü görülür ve güvenlik dayatması karşısında taviz verilirse diğer ülkeler için de bu durumun emsal teşkil edeceği unutulmamalıdır. 

İSRAİL ABA ALTINDAN SOPA MI GÖSTERİYOR?

Facebook Yorum

Yorumlar

TYLER ~ 5 yıl önce
11 eylül saldırılarını afganistan mağralarında 6.yüzyılı yaşayanlar yaptı? düşen 3 uçağın da enkazı buharlaştı? thy nin uçağı bir kent merkezine düşer içindekilerle birlikte yerdeki binalarda yaşayan bir kaç yüz kişi ölürse israilin her güvenlik talebini paşa paşa yapacakmısın? yapacaksın... neyi tartışıyoruz. israil bunu yapar isterse.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vertu ~ 5 yıl önce
easyjet çalışanlarıyla yapılan röportaj var...adamlar biz de çalışmak istiyorlar...aç bak...easyjet kim? biz 12 silindir adamlar lpg li 4 silindir...öyle kolay olsa herkes ucuz charter olarak başlar köşe olur...öyle sandığın gibi kolay değil bu işler...karşıların da 10 senede dünyayı domine eden en çok noktaya uçan bir şirket var genç nüfusu olan...tarihi kültürü ulan herşey biz de:)) ne ararsan var...hee ayrıca...unutmadan...bazılarının petrolü bitince ben yüzlerini merak ediyorum...bazıları onlar bilir kendilerini...evet bazılarının petrolü de daha hiç açılmadı ve kullanılmadı...bilgine...gıcır gıcır duruyor...sadece petrol değil ne ararsan var her kaynak var...ülke adı? yaaa zor değil tahmin edebilirsin...Allah bir ülkeye sürekli eyvallah demez...elbet keser döner sap döner...merak etme rahat ol...size düşen sadece işinizi doğru yapmak...ülkenin önü açık...yeni havalimanı açılsın gangbang başlar...göreceğim ozaman easyjetini...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tyler'a ~ 5 yıl önce
Neyin kafasini yasiyorsun ? Israel bile bu kadar sacma birsey yapmaz, bu isler karsilikli bir bakarsin manidar biryerde de onlarin ucagi dusmus.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tyler ~ 5 yıl önce
Mossad El-kaide, nusra, hamas yada hizbullah içinde ki ajanlarıyla bu örgütlerden herhangi birine bağlı kişilere bir türk uçağını israile düşürtürse o zaman görürüm ben.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ne halt ~ 5 yıl önce
ne halt ederlerse etsinler... israile gidip-gelen tüm uçaklara hava sahamızı kapatacak irade var olursa bi halt edemezler... dolanıp dolanıp gitsinler...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mütekabiliyet ~ 5 yıl önce
Türkiye "turist gelsin de nasıl gelirse gelsin" mantığında. Bu yüzden ikili havacılık anlaşmalarda haklarını gözetemiyor. Korunan tek hak THY'nin hakkı. Eskiden sadece Rusya tarafından dayatılmış olan asimetrik şartlar bugün Kazakistan, İsrail vs tarafından dayatılıyor. AB daha önce turist gelsin diye İngiltere ve Almanya'ya verilmiş olan sınırsız frekans hakkından tüm AB ülkelerinin yararlanması yoluyla fiili "open skies" durumu yaratmak üzere. Yarın EasyJet AB'nin her noktasından Türkiye'nin her noktasına serbestçe uçabilir ama Türk firmaları aynı hakka sahip olmayacak. Bu şartlarda turist gelmeye devam eder ama Türk bayraklı havayolu kalmaz. Sonrasında Türk turizmi yine yabancı havayollarının insafına teslim olur. Turizm Bakanlığı da bunu istemeyecektir ama kısa vadede kazanç için büyük kayıplar göze alınıyor. Tek yol dik durmak, önce Türkiye'nin çıkarlarını korumak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eyiydi ~ 5 yıl önce
Komşularımızla Sıfır sorundan sıfır komşuya terfi etmiş bulunmaktayız. Buna bir de sıfır havacılık pazarını ekleyebilseydik eyiydi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aviator ~ 5 yıl önce
Bence de Murat Bey.EL-AL bu guvenlik paranoyasi ile yolcusunu da kaybetti,Israilli yolcular baska firmalar ile ucmayi tercih ediyorlar,simarik evlat da erkese her istedigini yaptiramayacagini anlamak zorunda

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pazar ~ 5 yıl önce
Türkiye'nin Suriye havacılık pazarından sonra İsrail pazarını da bir şekilde kayıp etmesi Türk şirketlerine çok büyük darbe indirir. Bizden söylemesi isteyen dikkate alır isteyen de bildiğini okur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000