16 Ekim 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Sizi de göreceğiz efendim, kokpitte ağlarken ya bu kadar da olur mu vs dediğinizde o zaman bu yazılarınızı önünüze tek tek koyucaz. Sen seni pohpohlayanları beslemeye devam et
  • uçakta yolcu gibi uçuyorsun. havacılık hakkındaki teorik-pratik hiçbişey bilmiyorsun kapı açmaktan başka. havacılıktan sen mi anlıyorsun? güldürmeyin beni akm
  • Farklar ne zaman yatıyor.Anlaşılan mevcut yönetim seçimi kazanmış gözüküyor.Bu dönem daha çok kazanım yapmalarını bekliyoruz.Sendikamızı seviyoruz.Mücadeleye devam durmak yok.
  • Yapılan hizmetleri görmeyen kibirli kaptanlar,yiğidi öldür hakkını yeme demişler.Sendikaya zarar veriyorsunuz.Biz üyelerin huzurunu bozuyorsunuz.Siz değilmiydi 305 de bizi satan kaptanlar değilmiydi.Greve çıkmayan bu kibirli insanlar değilmiydi.Hadi ordan bırakında huzurlu bir ortamda çalışalım.
  • Pilotlar Sendikası bütün medeni ülkelerde mevcut, (ABD,Almanya,Fransa,İspanya vb) grevlerini de ayrı yapıyorlar.Bütün piotlar sendikadan istifa eder ve ayrı bir sendika kurarlarsa kendi haklarını garantiye alabilir ancak.Yoksa birbirine bu kadar düşmanca yaklaşan gruplar aynı sendika içinde (!) iç çatışma sonucu alanilecekleri hakları dahi alamaz. Sadece komik oluyorlar.
  • Kanunlara göre yeni sendika kurmak biz çalışanların en az 5 yıl toplu sözleşmeden yararlanımayacağıdır.Fevri davranıp haklarımızı kaybetmeyelim.Sendikadan istifa edersen ikramiye ve diğer haklardan yararlanamıyorsun.Burda kalıp mevcut yönetime destek olup iyi kazanımlar alması için bilgilendirme yapmamız daha hayırlı olur
  • Uçuşun sadece 3000. kişinin oyunu almış zannedersin seçimleri kazanmış.Uyan çarkçı uyan bu sendika sadece uçuş tan ibaret değildir.Diğer çalışanları neden dışlıyorsunuz.Nedir bu kibir halleriniz.Burası askeriye değil kimse senin emir erin değil,burası thy aklını başına al ne kuracaksanda çek git huzuru bozma çalışanların.
  • Öyle sıcaktı ki kamyoncuların elleri, Kamyoncuların elleriyle okşardım seni... Yalnızlığım benim pasaklı kontesim Ne kadar yalansız yaşarsak o kadar iyi...
  • Konuyu dağıtmaya çalışıp yüzde 80 ucucunun istemediği bir Sendikanın oyunlarla başta kalmasını yazın.Netice belli %80 üyenin olduğu uçuş işletmeyi kaybettiler ve buna rağmen başta kaldılar. bu kadar yanlı yazı yazmak antipatik oluyor...
  • ADAM GIBI ADAM ALI KEMAL TATLIBAL.CAMUR ATANLAR O ATTIGINIZ CAMURLAR SURATINIZA CARPACAK BIR GUN .

İskender Çarkçı'nın etrafındaki THY düşmanları

Biliyorum Hava İş Genel Kurulu henüz yapılmadı ama 12 Kasım akşamı sorulması gereken şu soruyu ben şimdiden sormak istedim:

“İskender Çarkçı neden kaybetti?”

Kaybetti çünkü…
Seçimi çantada keklik gördü. İyi hazırlanmadı, iyi bir ekip kuramadı. Birçok yerde liste çıkaramadı, liste sunmakta geç kaldığı için seçime giremediği yer bile oldu. Çıkarılan bazı listelerde de mükerrer isimlere yer verildi. Mevzuata tam olarak hakim değillerdi. İzmir genel kurulunda divan adayının sözlü olarak sunulamayacağından bile bihaber  bir ekiple yola çıkılmıştı!

Tabi bu durum, mevcut Hava İş yönetiminin ekmeğine yağ sürüyordu. Tahmin ettiklerinden daha keyifli bir seçim süreci yaşıyorlar, Ankara’nın bağları ile karşıladıkları rakiplerini İzmir marşıyla sandıktan uğurluyorlardı.

Derme çatma şekilde inşa edilen bir gecekonduyu andıran hareketin başındaki isim olan İskender Çarkçı, eminim bir yıl öncesine kadar bir sahil kasabasında teknede balık tutarak geçireceği emeklilik günlerinin hayalleri kuruyordu. Ancak belli ki birileri aklını çeldi. İtibarsız akıl hocalarının dolduruşuna geldi, apar topar bu işe soyundu. Zaten kendisi çok eski bir sendika üyesi değildi. 30 yıla yakın zamandır sivil havacılık sektöründe olmasına rağmen, sendika üyeliğine uzun yıllar ara verdikten sonra bir yıl önce  yeniden üye olmaya karar vermişti.  Emekliliğine bir yıl kalmışken üye olmasının sebebi elbette sendikalı olmak istemesinden kaynaklanmıyordu. Amacı bir yıl sonraki genel kurulda kokpitteki sol koltuğu bırakıp sendikanın makam koltuğuna oturmaktı.

Galatasaray Divan Kurulu’nu (Futbolu takip edenler neyi kastettiğimi bilir) andıran bir kadro ile yola çıktı. Bir de çekirdek kadronun etrafında loser (kaybeden) takımı var ki evlere şenlik!

Tamamının ortak noktası ‘THY nefreti’… Emekliler ya da THY’den atılmışlar. İntikam hissiyle hareket ediyorlar. THY’nin aleyhine olacak her durumda mevzi alıyorlar. Sendikayı ele geçirerek THY’ye parmak sallatmanın derdindeler. Özellikle içlerinden birinden bahsetmek istiyorum. Yıllardır tek amacı THY’ye her fırsatta zarar vermek… Neden biliyor musunuz? Çünkü yıllar öncesine dayanan kuyruk acısı var. Onu işten atan o dönemin bir yöneticisi bir gün bana ‘meslek hayatımda yaptığım en doğru iş’ diyerek tacizciyi işten atmaktan hiç pişman olmadığını söylüyordu. Çünkü o kağıt üzerinde verimsizlik olarak yazılsa da gerçekte THY’den yüz kızartıcı bir gerekçeyle atıldı!

THY Teknik’e staja  gelen 17-18 yaşlarındaki kızlardan faydalanabilmek için hiçbir fırsatı kaçırmıyor, dedikodular THY’nin yönetimine kadar ulaşıyordu. ‘Atalım’ dediler. İsmi atılacaklar listesine yazıldı. O  zamanki THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin’e elleriyle pasta ikram ederek paçayı kurtardı ama özellikle Genel Müdür Temel Kotil ve Hamdi Topçu’nun ısrarıyla bir süre sonra THY’den atıldı. 30 yıl THY’ye hizmet vermesine rağmen emeklilik hakları da verilmedi. THY’nin stajyerlere hallenen bir kart zamparaya emekli payesi vermemesi kadar doğru başka ne olabilirdi ki?

Uzun yıllar başkanlığını yaptığı dernekte 18 yılda 17 sekreter değiştirmesi de normal nedenlerle açıklanamaz değil mi?  Sosyal medya üzerinden genç kızlarla hostes yapma vaadiyle yaptığı mide bulandırıcı konuşmalar, reşit olmayan çocuk yaştaki kızlarla görüşme ısrarlarına ait ekran görüntüleri de bende mevcut. Eğer Çarkçı kaptan isterse onunla da bu görüntüleri paylaşabilirim.

En azından kimlerle omuz omuza yol yürüdüğünün belki farkına varır. Neyse devam edelim…

Bu şahıs THY’den nefret etse de genel kurullara katılarak oğluna iş bulmak için her yolu da deniyordu. Bir genel kurulda Hamdi Topçu’ya konuyu açtı. Topçu geçiştirmek için özel kalemi aracılığıyla randevu verdi ancak asla görüşmedi. Çünkü Topçu yakınlarına, “ Onunla aynı soy isimde birini daha THY’ye sokmam” diyerek niyetini belli ediyordu. Bugün o şahsın Hamdi Topçu nefretinin iki sebebi de yukarıda anlattıklarımdan kaynaklanmaktadır.

İskender Çarkçı’nın bunları bildiğini zannetmiyorum. Ama çevresinde ahlak erozyonuna uğramış bu tip sırtlanları barındırdığı sürece bizden zırnık destek alamayacağını bildiğinden eminim!

İskender Çarkçı'nın etrafındaki THY düşmanları

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (83)

Murat Herdem’e ithafen ~ 12 ay önce
Sizi de göreceğiz efendim, kokpitte ağlarken ya bu kadar da olur mu vs dediğinizde o zaman bu yazılarınızı önünüze tek tek koyucaz. Sen seni pohpohlayanları beslemeye devam et

Yanıtla

Kalan karakter 1000
km ye ~ 1 yıl önce
uçakta yolcu gibi uçuyorsun. havacılık hakkındaki teorik-pratik hiçbişey bilmiyorsun kapı açmaktan başka. havacılıktan sen mi anlıyorsun? güldürmeyin beni akm

Yanıtla

Kalan karakter 1000
salim ~ 1 yıl önce
Farklar ne zaman yatıyor.Anlaşılan mevcut yönetim seçimi kazanmış gözüküyor.Bu dönem daha çok kazanım yapmalarını bekliyoruz.Sendikamızı seviyoruz.Mücadeleye devam durmak yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
memur ~ 1 yıl önce
Yapılan hizmetleri görmeyen kibirli kaptanlar,yiğidi öldür hakkını yeme demişler.Sendikaya zarar veriyorsunuz.Biz üyelerin huzurunu bozuyorsunuz.Siz değilmiydi 305 de bizi satan kaptanlar değilmiydi.Greve çıkmayan bu kibirli insanlar değilmiydi.Hadi ordan bırakında huzurlu bir ortamda çalışalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
km1 ~ 1 yıl önce
sen suanki calisma sartlarindan memnunmusun? er tanimini kaldirip capetown sonrasi er bosu vermiyolar. bunu tadil protoluyle imzalayan mevcut sendika yonetimi sence bunu yanlisliklami yapti? dun kabil gitgel yaptim aradan 24 saat gecmeden suan ankara gitgel yapicam. sen ucucu degilsin bence
İstifa ve akıl yolu ~ 1 yıl önce
Pilotlar Sendikası bütün medeni ülkelerde mevcut, (ABD,Almanya,Fransa,İspanya vb) grevlerini de ayrı yapıyorlar.Bütün piotlar sendikadan istifa eder ve ayrı bir sendika kurarlarsa kendi haklarını garantiye alabilir ancak.Yoksa birbirine bu kadar düşmanca yaklaşan gruplar aynı sendika içinde (!) iç çatışma sonucu alanilecekleri hakları dahi alamaz. Sadece komik oluyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kabin mehmet ~ 1 yıl önce
Kanunlara göre yeni sendika kurmak biz çalışanların en az 5 yıl toplu sözleşmeden yararlanımayacağıdır.Fevri davranıp haklarımızı kaybetmeyelim.Sendikadan istifa edersen ikramiye ve diğer haklardan yararlanamıyorsun.Burda kalıp mevcut yönetime destek olup iyi kazanımlar alması için bilgilendirme yapmamız daha hayırlı olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yer işletme ~ 1 yıl önce
Uçuşun sadece 3000. kişinin oyunu almış zannedersin seçimleri kazanmış.Uyan çarkçı uyan bu sendika sadece uçuş tan ibaret değildir.Diğer çalışanları neden dışlıyorsunuz.Nedir bu kibir halleriniz.Burası askeriye değil kimse senin emir erin değil,burası thy aklını başına al ne kuracaksanda çek git huzuru bozma çalışanların.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
km ~ 1 yıl önce
ucus personeli sirketin buyuk cogunlugunu olusturuyor. sen ucucu bile degilsin havacilikla tek alaka masanin uzerindeki ucak resmi. o yuzden anlamadigin seylere kafa yorma.
Yer işletmeye destek!.. ~ 1 yıl önce
Havacılığın birbiri içine geçmiş çarklardan oluştuğunu bilmeyen bir kişinin yorumunu okudunuz!.. masasında uçak resmi olmayan kişi işini iyi yapmasa, sen hangi uçakta çalışacaksın!.. sen işini iyi yapmasan, diğer kişi ne iş yapacak!.. Anlayın artık şunu, sen ben yok, biz var!.. biz varsak, ülkenin bayrak taşıyıcısı THY var!..
s.ö.z. ~ 1 yıl önce
yer işletme; birileri seni fena işletmiş.3000 oy aldı dediğin yerde zaten 3517 oy kullanılmış,çarkçı kaptan, zeytindalı grubuyla oyların % 77sini almış.bu sendika sadece uçuştan ibaret değil ama Sendika yönetiminin 14.000 uçuş personeline sadece 85 delegelik vermesi de etik midir? 2013 Genel Kurulunda 9900 uçucu personel 97 delege ile temsil edilmişti. 11-12 Kasım’da yapılacak Genel Kurulda ise sayıları % 40 artan uçucuların 85 delege ile temsil oranı % 28’e çekildi. sen karayolları emekçilerinin hava yolu emekçileriyle aynı sendika da nasıl hak savaşı verebileceklerinin düşünüyorsun bilmem?eşyanın tabiatına aykırı.çarkcı kaptan bi işaretle 14 bin uçucuyu alıp başka sendikaya gider sizde tatlıballa huzurlu huzurlu çalışırsınız artık.
SICAK ~ 1 yıl önce
Öyle sıcaktı ki kamyoncuların elleri, Kamyoncuların elleriyle okşardım seni... Yalnızlığım benim pasaklı kontesim Ne kadar yalansız yaşarsak o kadar iyi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atcos ~ 12 ay önce
Sayın yazar böyle yorumları burada yayınlayacak kadar acizmisin utanmıyormusunuz .Kendinize gelin böyle yorumlar senin ailene gelse nasıl davranırsın ayıptır günahtır hiçmi Allah korkusu yok sizde bu ne aymazlıktır .
Sevgi Duvarı ~ 12 ay önce
Yorumu ben yazmadım ama Ahmet Kaya'nın şarkısının sözleri bunlar. Şarkı yasaklansın mı o zaman :D İyidir şarkıları bence bir dinleyin, size göre olanları üstünüzü alınırsınız :)
Konuyu dağıtmayın ~ 1 yıl önce
Konuyu dağıtmaya çalışıp yüzde 80 ucucunun istemediği bir Sendikanın oyunlarla başta kalmasını yazın.Netice belli %80 üyenin olduğu uçuş işletmeyi kaybettiler ve buna rağmen başta kaldılar. bu kadar yanlı yazı yazmak antipatik oluyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çarpık zihniyet ~ 1 yıl önce
senin zihniyetinle bakarsak işletmenin %80 inin oyunu alamamış İskender Çarkçı da uçuş işletmeyi temsil etmiyor. 15.000 kişiden sadece 3000 oy almış, 12.000 kişi ona oy vermemiş
çarpık zihniyet'e ~ 1 yıl önce
işverenle mevcut sendika yönetimi seçim saatini sınırlandırırlarsa olacağı budur ! ki bu seçim kabinin en yüksek oranda katılımının olduğu seçimlerden biridir ! genel müdürlükte de birçok insan umursamadığından,bana necilikten ya da başka sebeplerden oy vermedi ! bilip bilmeden atıp tutma !
s.ö.z. ~ 1 yıl önce
çarpık zihniyet'e 2 hakkaten çok çarpıksın 14 bin uçucunun aynı anda kongreye gelip oy kullanabileceğini mi sanıyorsun?o zaman thy 2 gün tüm uçuşlarını iptal mi edecekti?sen bunu düşüneceğine sevgili sendikanın neden sabiha da sandık açmadığını sorgulasana.neden seçimleri 24 saat önceden haber verip baskın seçim yaptığını düşünsene.düşün düşün...gelişirsin belki.
s.ö.z'e ~ 12 ay önce
Çarpık olan sensin kimse 14 bin kişiye aynı anda oy kullandırılsın demiyor. Mesela seçimi 3 güne bölmek çok mu zor? Ayrıca önce sen kendini geliştir sonra olmayan aklınla millete akıl ver.
Kamyoncu ~ 1 yıl önce
ADAM GIBI ADAM ALI KEMAL TATLIBAL.CAMUR ATANLAR O ATTIGINIZ CAMURLAR SURATINIZA CARPACAK BIR GUN .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
km ~ 1 yıl önce
kim adam tatlibalmi? ucuculari sirkete satan tatlibaldanmi bahsediyoruz? haklarimizi peskes ceken ucucu sendikasi adiyla yonetimde olan sendikadanmi bahsediyosun?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000