16 Ekim 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Sizi de göreceğiz efendim, kokpitte ağlarken ya bu kadar da olur mu vs dediğinizde o zaman bu yazılarınızı önünüze tek tek koyucaz. Sen seni pohpohlayanları beslemeye devam et
  • uçakta yolcu gibi uçuyorsun. havacılık hakkındaki teorik-pratik hiçbişey bilmiyorsun kapı açmaktan başka. havacılıktan sen mi anlıyorsun? güldürmeyin beni akm
  • Farklar ne zaman yatıyor.Anlaşılan mevcut yönetim seçimi kazanmış gözüküyor.Bu dönem daha çok kazanım yapmalarını bekliyoruz.Sendikamızı seviyoruz.Mücadeleye devam durmak yok.
  • Yapılan hizmetleri görmeyen kibirli kaptanlar,yiğidi öldür hakkını yeme demişler.Sendikaya zarar veriyorsunuz.Biz üyelerin huzurunu bozuyorsunuz.Siz değilmiydi 305 de bizi satan kaptanlar değilmiydi.Greve çıkmayan bu kibirli insanlar değilmiydi.Hadi ordan bırakında huzurlu bir ortamda çalışalım.

İskender Çarkçı'nın etrafındaki THY düşmanları

Biliyorum Hava İş Genel Kurulu henüz yapılmadı ama 12 Kasım akşamı sorulması gereken şu soruyu ben şimdiden sormak istedim:

“İskender Çarkçı neden kaybetti?”

Kaybetti çünkü…
Seçimi çantada keklik gördü. İyi hazırlanmadı, iyi bir ekip kuramadı. Birçok yerde liste çıkaramadı, liste sunmakta geç kaldığı için seçime giremediği yer bile oldu. Çıkarılan bazı listelerde de mükerrer isimlere yer verildi. Mevzuata tam olarak hakim değillerdi. İzmir genel kurulunda divan adayının sözlü olarak sunulamayacağından bile bihaber  bir ekiple yola çıkılmıştı!

Tabi bu durum, mevcut Hava İş yönetiminin ekmeğine yağ sürüyordu. Tahmin ettiklerinden daha keyifli bir seçim süreci yaşıyorlar, Ankara’nın bağları ile karşıladıkları rakiplerini İzmir marşıyla sandıktan uğurluyorlardı.

Derme çatma şekilde inşa edilen bir gecekonduyu andıran hareketin başındaki isim olan İskender Çarkçı, eminim bir yıl öncesine kadar bir sahil kasabasında teknede balık tutarak geçireceği emeklilik günlerinin hayalleri kuruyordu. Ancak belli ki birileri aklını çeldi. İtibarsız akıl hocalarının dolduruşuna geldi, apar topar bu işe soyundu. Zaten kendisi çok eski bir sendika üyesi değildi. 30 yıla yakın zamandır sivil havacılık sektöründe olmasına rağmen, sendika üyeliğine uzun yıllar ara verdikten sonra bir yıl önce  yeniden üye olmaya karar vermişti.  Emekliliğine bir yıl kalmışken üye olmasının sebebi elbette sendikalı olmak istemesinden kaynaklanmıyordu. Amacı bir yıl sonraki genel kurulda kokpitteki sol koltuğu bırakıp sendikanın makam koltuğuna oturmaktı.

Galatasaray Divan Kurulu’nu (Futbolu takip edenler neyi kastettiğimi bilir) andıran bir kadro ile yola çıktı. Bir de çekirdek kadronun etrafında loser (kaybeden) takımı var ki evlere şenlik!

Tamamının ortak noktası ‘THY nefreti’… Emekliler ya da THY’den atılmışlar. İntikam hissiyle hareket ediyorlar. THY’nin aleyhine olacak her durumda mevzi alıyorlar. Sendikayı ele geçirerek THY’ye parmak sallatmanın derdindeler. Özellikle içlerinden birinden bahsetmek istiyorum. Yıllardır tek amacı THY’ye her fırsatta zarar vermek… Neden biliyor musunuz? Çünkü yıllar öncesine dayanan kuyruk acısı var. Onu işten atan o dönemin bir yöneticisi bir gün bana ‘meslek hayatımda yaptığım en doğru iş’ diyerek tacizciyi işten atmaktan hiç pişman olmadığını söylüyordu. Çünkü o kağıt üzerinde verimsizlik olarak yazılsa da gerçekte THY’den yüz kızartıcı bir gerekçeyle atıldı!

THY Teknik’e staja  gelen 17-18 yaşlarındaki kızlardan faydalanabilmek için hiçbir fırsatı kaçırmıyor, dedikodular THY’nin yönetimine kadar ulaşıyordu. ‘Atalım’ dediler. İsmi atılacaklar listesine yazıldı. O  zamanki THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin’e elleriyle pasta ikram ederek paçayı kurtardı ama özellikle Genel Müdür Temel Kotil ve Hamdi Topçu’nun ısrarıyla bir süre sonra THY’den atıldı. 30 yıl THY’ye hizmet vermesine rağmen emeklilik hakları da verilmedi. THY’nin stajyerlere hallenen bir kart zamparaya emekli payesi vermemesi kadar doğru başka ne olabilirdi ki?

Uzun yıllar başkanlığını yaptığı dernekte 18 yılda 17 sekreter değiştirmesi de normal nedenlerle açıklanamaz değil mi?  Sosyal medya üzerinden genç kızlarla hostes yapma vaadiyle yaptığı mide bulandırıcı konuşmalar, reşit olmayan çocuk yaştaki kızlarla görüşme ısrarlarına ait ekran görüntüleri de bende mevcut. Eğer Çarkçı kaptan isterse onunla da bu görüntüleri paylaşabilirim.

En azından kimlerle omuz omuza yol yürüdüğünün belki farkına varır. Neyse devam edelim…

Bu şahıs THY’den nefret etse de genel kurullara katılarak oğluna iş bulmak için her yolu da deniyordu. Bir genel kurulda Hamdi Topçu’ya konuyu açtı. Topçu geçiştirmek için özel kalemi aracılığıyla randevu verdi ancak asla görüşmedi. Çünkü Topçu yakınlarına, “ Onunla aynı soy isimde birini daha THY’ye sokmam” diyerek niyetini belli ediyordu. Bugün o şahsın Hamdi Topçu nefretinin iki sebebi de yukarıda anlattıklarımdan kaynaklanmaktadır.

İskender Çarkçı’nın bunları bildiğini zannetmiyorum. Ama çevresinde ahlak erozyonuna uğramış bu tip sırtlanları barındırdığı sürece bizden zırnık destek alamayacağını bildiğinden eminim!

İskender Çarkçı'nın etrafındaki THY düşmanları

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (83)

Murat Herdem’e ithafen ~ 9 ay önce
Sizi de göreceğiz efendim, kokpitte ağlarken ya bu kadar da olur mu vs dediğinizde o zaman bu yazılarınızı önünüze tek tek koyucaz. Sen seni pohpohlayanları beslemeye devam et

Yanıtla

Kalan karakter 1000
km ye ~ 9 ay önce
uçakta yolcu gibi uçuyorsun. havacılık hakkındaki teorik-pratik hiçbişey bilmiyorsun kapı açmaktan başka. havacılıktan sen mi anlıyorsun? güldürmeyin beni akm

Yanıtla

Kalan karakter 1000
salim ~ 9 ay önce
Farklar ne zaman yatıyor.Anlaşılan mevcut yönetim seçimi kazanmış gözüküyor.Bu dönem daha çok kazanım yapmalarını bekliyoruz.Sendikamızı seviyoruz.Mücadeleye devam durmak yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
memur ~ 9 ay önce
Yapılan hizmetleri görmeyen kibirli kaptanlar,yiğidi öldür hakkını yeme demişler.Sendikaya zarar veriyorsunuz.Biz üyelerin huzurunu bozuyorsunuz.Siz değilmiydi 305 de bizi satan kaptanlar değilmiydi.Greve çıkmayan bu kibirli insanlar değilmiydi.Hadi ordan bırakında huzurlu bir ortamda çalışalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
km1 ~ 9 ay önce
sen suanki calisma sartlarindan memnunmusun? er tanimini kaldirip capetown sonrasi er bosu vermiyolar. bunu tadil protoluyle imzalayan mevcut sendika yonetimi sence bunu yanlisliklami yapti? dun kabil gitgel yaptim aradan 24 saat gecmeden suan ankara gitgel yapicam. sen ucucu degilsin bence

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000