22 Ekim 2012, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Ulan şerefsizler , sefa İNAN ın yalakaları ben size ne diyeyim siz adam değilsinizki size cevap vermeye bile lüzum yok ya.......adam olun adam
  • Sen, ordumuzun pkk ile savasina ''kirli savas '' deyip de ceza alan sari sendikanin sapsari baskanina ''demokrasi mucadelesi yuzunden iceri girdi'' diyorsan sana soyleyecek soz yok sahte devrimci,yalaka,serefsiz,mufteri!!! terorizmi savunmak ne zamandan beri devrimcinin demokrasi mucadelesi oldu??? Isten son 10 yilda atilan 7000 kisi icin niye mucadele etmedi baskanin? veya haksiz yere surulen,yerinden yurdundan edilenler icin? yazilanlar agrina gittigi icin , sozum ona devrimcilerin gercek yuzleri ortaya ciktigi icin ,cikarina ters dustugu,mamalandigin baskaninin avukatligini devrimciye uymayacak sekilde yaptigin icin ahkam kesiyorsun ama sen de biliyorsun devrimci olmayip yiyici,yagci,yalaka usak oldugunu !!!
  • biz gercek devrimciyiz siz de gercek mufteri,edepsiz,isveren ve sendika agasinin para ile tutulmus usaklari..sizin gibi para,guc,iktidar,makam hirslari olan, isverenle isciler aleyhine pazarlik eden, tacizcilere goz yuman, aidatlari meyhanelerde,otellerde, passatlarda sevgilileri ile yiyen, kucu kucularini hak arayanlarin ustune salan, terore destekten hapis yatan, giderleri aciklayamayan, isten atilanlari yolunacak kaz olarak gorup avukatlarina paslayan, dun laf soyledigi ulusalcilara simdi parasiyla haber yaptiran sozum ona devrimci,solcu,demokrat !!! sendikanin sarilasmis baskaninin yanindaki sapsari ,para,cikar,makam duskunu anti devrimci,kapitalist,her devrin adami,yagci,yalakalar degiliz!!! bakalim 2013 te bir kere daha paranin gucuyle 1 oyla secimi kazanabilecek misiniz yoksa fatura odemek uzere mahkemelerde mi olacaksiniz sizi gidi sari sendika baskaninin sapsari yiyici usaklari sizi ???
  • biz gercek devrimciyiz siz de gercek mufteri,edepsiz,isveren ve sendika agasinin para ile tutulmus usaklari..sizin gibi para,guc,iktidar,makam hirslari olan, isverenle isciler aleyhine pazarlik eden, tacizcilere goz yuman, aidatlari meyhanelerde,otellerde, passatlarda sevgilileri ile yiyen, kucu kucularini hak arayanlarin ustune salan, terore destekten hapis yatan, giderleri aciklayamayan, isten atilanlari yolunacak kaz olarak gorup avukatlarina paslayan, dun laf soyledigi ulusalcilara simdi parasiyla haber yaptiran sozum ona devrimci,solcu,demokrat !!! sendikanin sarilasmis baskaninin yanindaki sapsari ,para,cikar,makam duskunu anti devrimci,kapitalist,her devrin adami,yagci,yalakalar degiliz!!! bakalim 2013 te bir kere daha paranin gucuyle 1 oyla secimi kazanabilecek misiniz yoksa fatura odemek uzere mahkemelerde mi olacaksiniz sizi gidi sari sendika baskaninin sapsari yiyici usaklari sizi ???
  • Kemal Bey eskiden belki iyi bir devrimciydi ama sendikadaki yonetimin rezalet hal ve hareketlerini gorup de tepki vermeden orada kalmaya devam etmesi kendisinin devrimciligini tartismaya acti haliyle..TFF olayi zaten etik ve ahlak disi.. Devrimci ,emekci dusmani isverenle nasil TFF de beraber calisir? Kaya Sayin'in sendikadan kovulan bir bayan emekciye tacizi , baskan ve yagci mustafa'nin da tacizi gormezden gelmekle suclanmalari ve bu durum ortadayken devrimci avukatin hala sendikada gorev yapmasi ne devrimcilige ne devrim'e ne sosyalistlige sigmaz..Devrimci , tacizcilerle,para ve guc'un esiri olmuslarla ayni ortamda nasil olabilir? Ben bir devrimci olarak emekcileri isten atan,tacize goz yuman,aidat paralarini kimseye hesap vermeden istedigi gibi harcayan, makam arabalarina binen,secimi 1 oy ile ki o da saibeli kazandigi halde israr,inat ve hirsla hala o koltukta oturmayi matah bir olay zanneden, kardesini muhalefetin adamina saldirtan, meyhane sendikacisinin yaninda olmazdim..
  • Ne yazik ki bu ulkede bazi patron sirketleri keyiflerince personeline izdirap cektiriyorlar .. Maaslari zamaninda yatirmiyorlar , istedikleri zaman personellerini ucretsiz izne cikarabiliyorlar Hala gazetelere boy boy avrupanin en iyi sirketiyiz diye ilan verebiliyorlar Ayni sirketin almanyadaki alt sirketi maaslari her ayin 1inde odemek zorunda cunku odemezde alman hukumeti , kanunlar geregii sirkete kök sokturur ... Ama ne yazik ki antalyadaki ayagi bu sirketin , calisanlarina maas zamaninda yatirmaz ... patron keyfi
  • TEŞEKKÜRLER HİSLERİME TERCÜMAN OLMUŞŞUN ARKADAŞIM..SÜPER BİR YAZI ANLAYANA TABİ...
  • Devrimci insan , sendikadan 8-9 calisani patron edasiyla isten atan, adamlarini muhalefetteki emekcilerin ustune onlardan kendilerine hicbir soz,hareket olmamasina ragmen saldirtan, aidat paralarini her aksam meyhanelerde yanindaki yiyicilerle beraber yiyen, 5 yildizli otellerde kalan,80.000 tl lik arabaya binen, oglunu yurtdisinda nasil okuttugu saibeli olan, kendisi ve yanindakilerin hemen her kisisel masrafini sendikaya odettiren, terore destek sucundan hapis yatan, kapali kapilar ardinda isverenle pazarlik yapan, dunyada emsali gorulmemis sekilde tis'e isten atilma karsiliginda 6 maas fazla tazminat almayi koyan, Demirel'e 40 yil memleketi yonetti diye kizip da 23 yil sendika baskanligi yapmayi marifet sayan, uyelerine hicbir gelir,gider tablolarini aciklamayan, gazete ve tv lere paranin gucuyle cikan sari sendikanin sapsari baskaninin yaninda kati suretle yer almazdi!!!Devrimci insan, haksizliga,zulme,adaletsizlige karsi cikar!!! Devrimci insan, isten atilanlarla pazarlik yapmaz!!
  • thy ile personeli arasında can canan durumu yok başlık biraz olmamış çünkü uçuşa gittiğim zamanlar dışında logosunu bile görünce başımı çeviriyorum bu kurumun bunun sebebbi de thy nin çalışırken bana yaptığı muamele aidiyet duygusu denen şeyi bitirdiler şirkette...
  • ATİLAY HER AY İŞÇİLERDEN ALDIĞI AİDATLARI ÇATIR ÇATIR YİYOR .HEMDE RAKI BALIK YAPARAK.ÇALIŞANLAR BU PARALARIN HESABINI SORMALI..AMA KİMSENİN UMRUNDA DEĞİL...

İŞCİ Mİ? ODA NE YA… ÖNCE CAN, SONRA CANAN…

Çoktandır yeniden düzenlenmesi beklenen Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası, TBMM genel kurulunda onaylandı. İşçi haklarını tümüyle budayan, yok eden, var olanları da kullanılamaz duruma getiren bu yasanın sektördeki tek sendikalı işveren kuruluşu THY’ye ne şekilde yansıyacağını sizlerle birlikte değerlendirmek istiyorum.

Öncelikle, bu yasanın tüm işçi konfederasyonlarının beklentilerini karşılamadığını vurgulayarak, bu yasanın en önemli maddelerine bir bakalım.

İlk olarak; iş kolu sayısı 28’den 20’ye düşürüldü. Bu yeni düzenleme ile bundan böyle; havacılık iş kolu rafa kaldırılırken, yerine “taşımacılık” adı altında; “hava-kara-demiryolu” birlikte tek bir iş kolu olarak değerlendirilecek. 

Ülke barajı %10’dan %3’e düşürülürken, işletme barajı %51 ‘en %40’a çekildi. Yani, Türkiye’de ülke çapında sektör çalışanlarının %3’ünün sendikalı olması, o sendikayı yetkili kılıyor. Bunun yanı sıra, o sendikanın bir işletmede (örnek; THY) toplu iş sözleşmesi yapabilmesi için gerekli olan üye sayısı, o şirketin çalışanlarının %51’i değil, %40’ının sendika üyesi olması yeterli oluyor. Aynı işletmede iki sendika varsa ve her ikisi de %40’ı geçtiyse bir tane bile fazla üyesi olan işletme toplu iş sözleşmesi yapabiliyor.

 Sendikalar daha önceleri, barajın altında kalmamak için üye sistemini sulandırıp sahte üyeliklerle barajın içerisinde kalmaya çalışıyor ve kalıyorlardı. Yeni yasa ile buna olanak tanınmayacak. Gerçek sendika üyeleri, SGK kayıtları ile ortaya çıkacak.

 Hava-İş yeni yasa ile taşımacılık dalında 750.000 işçinin bulunduğunu söylüyor ( Bu rakam 2011 kayıtlarında 773.409) ve Hava-İş’in %3’lük barajı aşabilmesi için bu hesaba göre 23.202 sendikalı üyesi olması gerekiyor. Tabii ki bu %3 lük baraj dilimi şimdilik %1 ama 2016 da %3 ü bulacak. Hava-İş bugün için bu %1’lik baraja takılmayabilir ama gelecek için benim şüphelerim var.

 THY’den başka hiçbir şirkette örgütlenme başarısını gösterememiş Hava-İş’in, en azından örgütlenme eksiklikleri konusuna daha dikkatli yaklaşmasını buradan yeniden anımsatmakta fayda var.

Bunlardan başka;

Sendikaya üye olmak için Noter koşulu kaldırıldı. Bundan böyle, sendikalara üye olmak veya ayrılmak, e-devlet üzerinden yapılacak.

Her şeyden daha önemlisi; (saçma sapan bir uygulama olduğunu bu konularda yazdığım tüm yazılarımda vurguladığım) GREV YASAĞININ sektörümüzden kaldırılması olmuştur. Bu antidemokratik yasağın mutlaka bir yerden döneceği konusunda hiçbir zaman bir kuşkum olmamıştı.

Bu aşamada bu grev yasağının çıkmasına önayak olan kişi veya kişiler THY camiasından özür dilemelidirler.  

Ancak; Hava-İş’in web sitesinde yer alan ve usta(!) dönemini bitirmiş ağa(!) dönemine geçmiş başkanı, onlarca işçi çıkarına olmayan maddeler varken, <iyice belirgin olması için kullanılan siyah kalın harflerle>

 “İşveren, sendika temsilci ve amatör yöneticilerini işten çıkardığında, mutlak işe iade yolu açılmıştır” diyor.

 İşçinin işten çıkartılması ve geriye dönüşü önemli değil. Nasıl olsa biri gider, biri gelir… Önemli olan,  varsa da yoksa da ATAMA temsilci sistemi?  Yanılıyor muyum Bay Ayçin?

Yeni yasada işçilerin mutlak işe iadesine bir bakar mısın? Var mı, yok mu?

Birde sadece temsilcinin yani senin atadığın adamının koruma altına alındığını utanmadan, sıkılmadan 3.önemli gelişme olarak yayınlıyorsun.

 Yani, yine görüldüğü gibi; önce can deniyor… Canan, yani işçi; bu anlayışla amaç değil araç oluyor.  Temsilcini topluma seçtirmeden, liyakat değil sadakat esaslı olarak atadığın kendi adamını kurtardın diyelim. Peki, üyeni nasıl koruyacaksın?

Ayrıca;

Sendikaların kendi denetim kurulunun yanında, bir de mali müşavir veya yeminli mali müşavir koşulu getirilmiş. Bu koşul iyi hoş da, işleyişi nasıl olacak? Yanlı mali müşavir yok mu? Minareyi çalan, kılıfını hazırlamaz mı? Geçen genel kurulda; karşıt tarafın delegeleri tarafından bazı giderlerin içeriği ve ne kadar masraf yapıldığının sorgulanmasına yanıt veremeyen sendika yönetimi, bu saydamlığı bu yasayla sağlar mı, bunu birlikte göreceğiz.

Şimdi de gelelim sadede;

Kanunsuz grev uygulaması ile normal grev uygulamasını hala biri birinden ayırmayı beceremeyen veya her ikisinin ayrı konular olduğunu bildiği halde, kamuoyuna eylemi (Kanunsuz grevi) normal bir grevmiş gibi lanse ederek, yaptığı yanlışın üstünü örtmeye çalışan Hava-İş yönetimi, işten çıkarılan 305 kişiyi, bu yeni yasayla işe geriye alınması gerektiğini iddia ediyor.

Sevgili Hava-İş yönetimi; eylem ( kanunsuz grev uygulaması) yapmakla kanuni grev yapmak tamamen biri birinden farklı uygulamalardır. Yasalarımız, birini hak olarak görürken, diğerini yasak olarak yorumlamaktadır. Sen; bunları bile, bile, 305 kişiyi ateşe attın. Bu yeni yasayla da eylem ( kanunsuz grev) yapsan, aynı şekilde sonuç alırsın.

Unutma ki, Türkiye’de bir günlük, haftalık, hatta saatlik grev yapabilmeye yönelik bir düzenleme yok.

Bu uygulama bazı Avrupa ve Amerikan sendikalarında var. BİZDE YOK.   

Bizim ülkemizde; grev kararı aldıktan sonra işverene gün ve saatini bildiriyorsun, sonra GREV uygulaması başlıyor. Sizce, bu yasayı Bay Ayçin bilmiyormuydu?    

Sen çıkmışsın, bu yeni yasa gereği, sendika yönetiminiz yüzünden bile, bile işten atılan 305 kişinin işe iadesini istiyorsun. Umarım işveren atılan işçileri geriye alır ama almak istemezse hiçbir şey yapılamaz.  

Ulusal TV de 21.10.2012 akşamı yapılan işten çıkartılan arkadaşlarımızın ve sendika başkanının konuk edildiği programda,sendika başkanı, bu işten cıkartılmalarla ilgili görüş isteyen programı yöneten bayana; Bedelsiz hiç bir hak alınamaz dedi ve çok doğru da söyledi. Ancak, Buradan sendika başkanına sormak lazım. Bu bedeli hep işçimi ödemeli. Siz,sendika yönetimi olarak bu eylemi örgütlediğiniz halde şimdiye kadar neyin bedelini ödediniz? 23 senedir binlerce işçi atıldı. Siz ne yaptınız?

23 senede işçi adına bir tek bedel ödedinizmi? (siyasi hariç)

Hükümet, kemer sıkma uygulamasının başlangıcı olarak, kamuda çalışan işçilerin fazla çalışma ücretlerini 2013 yılından itibaren kaldırdı. THY, bazen devlet, bazen kamu olur, unutmayın. Bir bakarsın, THY ve bağlı kuruluşları da; “fazla çalışmaların karşılığını ödemeyeceğiz” diyebilirler. Kıdem tazminatlarının kısmen kaldırılması ve mezarda emeklilik gündemini korurken, bu fazla çalışma ücretlerini ödememek de neyin nesi oluyor?  Arada bir işçi sorunlarına da bakın!

Sonuç olarak; bazı ana detaylarını vermeye çalıştığım bu yeni yasanın, tüm maddelerine göz attığımda, anladığım; sendikaların kendi kurumsal ve bireysel güvencelerini daha ön planda tutarak bu tasarıyı onayladıkları yönünde. Hükümet bu yasada sendikalara akıllı olun, siyaset yapmayın bakın sizin ekmeğinizle oynamadım, yasa sizi değil işçileri ilgilendiriyor, Bırakın bu işleri, alın işçinizden (üyenizden) aidatlarınızı yan gelin yatın mesajı veriyor.

Oysa tüm sendika ve konfederasyonların; kendi çıkarlarını savunurken asıl görevleri olan, işçinin haklarını korumak, kollamak ve geliştirmek doğrultusunda da harekete geçmeleri zorunludur.

Hükümetin öne sürdüğü ve çıkarttığı bu yasa; işçi sınıfının zaten yozlaştırılmış, iyice kullanılamaz duruma getirilmiş haklarını tümüyle kaldırma, sendikaları ve örgütlü işçileri yok ederek işverenlere dikensiz gül bahçesi yaratma girişimidir.

Kısaca; sendikalar ve konfederasyonları öncelikle kendi geleceklerine yönelik maddelerde daha atmaca olmuş ve imzayı atmışlar. Yani önce can, sonra canan demişler. Tüm işçi sendikalarına ve konfederasyonlarına bu durumu yeniden düşünmeye davet ediyor ve şu soruyu kendilerine sormalarını öneriyorum:

İşçilerin olmadığı yerde sendikalar (ve yöneticileri) olabilir mi?

NOT/  Sivil havacılık Akademimizin üyesi Cengiz Türkoğlu’nun “ADİL KÜLTÜR” uygulaması yazısı, sektörümüzün otoriteleri olan DHMI ve SHGM’nin bu konudaki anlayışını sergiliyor. 

İŞCİ Mİ? ODA NE YA… ÖNCE CAN, SONRA CANAN…

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (60)

EMEKLİ-PERSONEL ~ 6 yıl önce
Ulan şerefsizler , sefa İNAN ın yalakaları ben size ne diyeyim siz adam değilsinizki size cevap vermeye bile lüzum yok ya.......adam olun adam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sor ogren baskanin neden ceza almis? ~ 6 yıl önce
Sen, ordumuzun pkk ile savasina ''kirli savas '' deyip de ceza alan sari sendikanin sapsari baskanina ''demokrasi mucadelesi yuzunden iceri girdi'' diyorsan sana soyleyecek soz yok sahte devrimci,yalaka,serefsiz,mufteri!!! terorizmi savunmak ne zamandan beri devrimcinin demokrasi mucadelesi oldu??? Isten son 10 yilda atilan 7000 kisi icin niye mucadele etmedi baskanin? veya haksiz yere surulen,yerinden yurdundan edilenler icin? yazilanlar agrina gittigi icin , sozum ona devrimcilerin gercek yuzleri ortaya ciktigi icin ,cikarina ters dustugu,mamalandigin baskaninin avukatligini devrimciye uymayacak sekilde yaptigin icin ahkam kesiyorsun ama sen de biliyorsun devrimci olmayip yiyici,yagci,yalaka usak oldugunu !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tekrar soruyorum...kız sen istanbulun neresindensin? ~ 6 yıl önce
Başkanımızın neden ceza aldığını bütün demokratlar, onurlu insanlar gibi ben de biliyorum. Bu ülkede var olan kirli savaştan rahatsız olanlar gibi, bütün onurlu demokrat insanların sözcülüğünü yapan Atilay Ayçin bunu ifade ettiği için ceza aldı Avukatı da Sizin çirkefleştiğiniz Kemal Abimiz idi. Başkanına saldıran, sendikasına sarı sendika diyen, Demokrasi mücadelesine terör suçu diyen biri demokrat ve devrimci olamaz...olsa olsa has milliyetçi, yada faşist olur ve bizim camiamızdan uzak biri olur. Bu nedenle saldırganlığınızı anlarız. Ama bizden biriymiş gibi davranmanızı anlayamayız... Siz olsanız olsanız, işverenin adamı,yada Metin Külünk abinizin adamı satılık , şerefsiz, yavşaklardan biri olabilirsiniz. Sizinle ne Genel Kurulda ne de camiamızda işimiz olabilir. Şerefsiz yavşaklarla ancak burada işimiz olabilir ve size sorarız? KIZ SEN İSTANBULUN NERESİNDENSİN?
biz gercek devrimciyiz sizin gibi degiliz!!! ~ 6 yıl önce
biz gercek devrimciyiz siz de gercek mufteri,edepsiz,isveren ve sendika agasinin para ile tutulmus usaklari..sizin gibi para,guc,iktidar,makam hirslari olan, isverenle isciler aleyhine pazarlik eden, tacizcilere goz yuman, aidatlari meyhanelerde,otellerde, passatlarda sevgilileri ile yiyen, kucu kucularini hak arayanlarin ustune salan, terore destekten hapis yatan, giderleri aciklayamayan, isten atilanlari yolunacak kaz olarak gorup avukatlarina paslayan, dun laf soyledigi ulusalcilara simdi parasiyla haber yaptiran sozum ona devrimci,solcu,demokrat !!! sendikanin sarilasmis baskaninin yanindaki sapsari ,para,cikar,makam duskunu anti devrimci,kapitalist,her devrin adami,yagci,yalakalar degiliz!!! bakalim 2013 te bir kere daha paranin gucuyle 1 oyla secimi kazanabilecek misiniz yoksa fatura odemek uzere mahkemelerde mi olacaksiniz sizi gidi sari sendika baskaninin sapsari yiyici usaklari sizi ???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
biz gercek devrimciyiz siz de isveren ve sendika agasinin usagi!!! ~ 6 yıl önce
biz gercek devrimciyiz siz de gercek mufteri,edepsiz,isveren ve sendika agasinin para ile tutulmus usaklari..sizin gibi para,guc,iktidar,makam hirslari olan, isverenle isciler aleyhine pazarlik eden, tacizcilere goz yuman, aidatlari meyhanelerde,otellerde, passatlarda sevgilileri ile yiyen, kucu kucularini hak arayanlarin ustune salan, terore destekten hapis yatan, giderleri aciklayamayan, isten atilanlari yolunacak kaz olarak gorup avukatlarina paslayan, dun laf soyledigi ulusalcilara simdi parasiyla haber yaptiran sozum ona devrimci,solcu,demokrat !!! sendikanin sarilasmis baskaninin yanindaki sapsari ,para,cikar,makam duskunu anti devrimci,kapitalist,her devrin adami,yagci,yalakalar degiliz!!! bakalim 2013 te bir kere daha paranin gucuyle 1 oyla secimi kazanabilecek misiniz yoksa fatura odemek uzere mahkemelerde mi olacaksiniz sizi gidi sari sendika baskaninin sapsari yiyici usaklari sizi ???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kız sen İstanbulun neresindensin..? ~ 6 yıl önce
Bu8rada Sendikanın her yaptıuğına eleştiri düzmek kolay. Anladık sen o kolaycılardansın.Başkanın Demokrasi mücadelesinde cezaevine girmiş. Sen Teröre destekten hapis yattı diyorsun. Ona da eyvallah.Bisr sürü edepsizce , anlamsızca laflar ediyorsun, ona da eyvallah.Ama bir sürü salakça laf edip kendine devrimci diyorsan....bi dakka...oarada dur biraz.:: Devrimcilik salakların, edepsizlerin müfterilerin , şerefsizlerin sahip olabbileceği bir lakap,ü bir ünvan, bir tanım ddeğil....Orada duracaksın...Buarada her şeyi söyleyebilirsin, klavye kabadayası geçinebilirsin ama DEVRİMCİ adını kullanamazsın.
eskidendi ~ 6 yıl önce
Kemal Bey eskiden belki iyi bir devrimciydi ama sendikadaki yonetimin rezalet hal ve hareketlerini gorup de tepki vermeden orada kalmaya devam etmesi kendisinin devrimciligini tartismaya acti haliyle..TFF olayi zaten etik ve ahlak disi.. Devrimci ,emekci dusmani isverenle nasil TFF de beraber calisir? Kaya Sayin'in sendikadan kovulan bir bayan emekciye tacizi , baskan ve yagci mustafa'nin da tacizi gormezden gelmekle suclanmalari ve bu durum ortadayken devrimci avukatin hala sendikada gorev yapmasi ne devrimcilige ne devrim'e ne sosyalistlige sigmaz..Devrimci , tacizcilerle,para ve guc'un esiri olmuslarla ayni ortamda nasil olabilir? Ben bir devrimci olarak emekcileri isten atan,tacize goz yuman,aidat paralarini kimseye hesap vermeden istedigi gibi harcayan, makam arabalarina binen,secimi 1 oy ile ki o da saibeli kazandigi halde israr,inat ve hirsla hala o koltukta oturmayi matah bir olay zanneden, kardesini muhalefetin adamina saldirtan, meyhane sendikacisinin yaninda olmazdim..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hala ~ 6 yıl önce
Ne yazik ki bu ulkede bazi patron sirketleri keyiflerince personeline izdirap cektiriyorlar .. Maaslari zamaninda yatirmiyorlar , istedikleri zaman personellerini ucretsiz izne cikarabiliyorlar Hala gazetelere boy boy avrupanin en iyi sirketiyiz diye ilan verebiliyorlar Ayni sirketin almanyadaki alt sirketi maaslari her ayin 1inde odemek zorunda cunku odemezde alman hukumeti , kanunlar geregii sirkete kök sokturur ... Ama ne yazik ki antalyadaki ayagi bu sirketin , calisanlarina maas zamaninda yatirmaz ... patron keyfi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DEVRİMCİ İNSAN 'A HİTABEN ~ 6 yıl önce
TEŞEKKÜRLER HİSLERİME TERCÜMAN OLMUŞŞUN ARKADAŞIM..SÜPER BİR YAZI ANLAYANA TABİ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Devrimci insan!!! ~ 6 yıl önce
Devrimci insan , sendikadan 8-9 calisani patron edasiyla isten atan, adamlarini muhalefetteki emekcilerin ustune onlardan kendilerine hicbir soz,hareket olmamasina ragmen saldirtan, aidat paralarini her aksam meyhanelerde yanindaki yiyicilerle beraber yiyen, 5 yildizli otellerde kalan,80.000 tl lik arabaya binen, oglunu yurtdisinda nasil okuttugu saibeli olan, kendisi ve yanindakilerin hemen her kisisel masrafini sendikaya odettiren, terore destek sucundan hapis yatan, kapali kapilar ardinda isverenle pazarlik yapan, dunyada emsali gorulmemis sekilde tis'e isten atilma karsiliginda 6 maas fazla tazminat almayi koyan, Demirel'e 40 yil memleketi yonetti diye kizip da 23 yil sendika baskanligi yapmayi marifet sayan, uyelerine hicbir gelir,gider tablolarini aciklamayan, gazete ve tv lere paranin gucuyle cikan sari sendikanin sapsari baskaninin yaninda kati suretle yer almazdi!!!Devrimci insan, haksizliga,zulme,adaletsizlige karsi cikar!!! Devrimci insan, isten atilanlarla pazarlik yapmaz!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Siz Kimsiniz? ~ 6 yıl önce
Siz kimsiniz de iki yalaka, müfteri ve edepsiz, devrimciler hakkında ahkam kesersiniz... Sizler ortaya çıkınca taşları bağlandımı sanıyorsunuz....Devrimcilerin tokadını bir kez daha 2013 seçimlerinde yiyeceksiniz..Az kaldı, sabrediyoruz ve sizleri bekliyoruz.Kimliğinizi genel kurulda göreceğiz...Devrimciler hakkında ileri geri konuşmanın faturasını o gün ödeyeceksiniz.
thy ile personeli ~ 6 yıl önce
thy ile personeli arasında can canan durumu yok başlık biraz olmamış çünkü uçuşa gittiğim zamanlar dışında logosunu bile görünce başımı çeviriyorum bu kurumun bunun sebebbi de thy nin çalışırken bana yaptığı muamele aidiyet duygusu denen şeyi bitirdiler şirkette...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KOLAY PARA!! ~ 6 yıl önce
ATİLAY HER AY İŞÇİLERDEN ALDIĞI AİDATLARI ÇATIR ÇATIR YİYOR .HEMDE RAKI BALIK YAPARAK.ÇALIŞANLAR BU PARALARIN HESABINI SORMALI..AMA KİMSENİN UMRUNDA DEĞİL...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000