23 Eylül 2015, Çarşamba
Oya TORUM
Oya TORUM torumoya@hotmail.com

İşaret Fişekleri

Havalimanlarında yolculara keyifli bir yolculuk deneyimi yaşatmak için iOS ve Android işletim sistemli altyapı kullanılmakta. Mobil uygulamalarla, uçuşları takip edebilmek, anlık uyarıları alabilmek ve uçakları harita üzerinde izleyebimek mümkün oluyor. Uçağın gökyüzünde nerede olduğunu ve yolculuk yapılacak şehrin hava durumunu öğrenmeye, havalimanını keşfetmeye de olanak tanıyor. Havalimanı ulaşım, otel, lounge alanları, Duty Free hakkında bilgi ve diğer iletişim detayları da mobil uygulama ile yolculara sunuluyor. Mobil teknolojilerin  havalimanlarındaki kullanımı hızla yayılıyor. Gelecek nesil teknolojiler adı verilen uygulamaların, yolcular için büyük kolaylıklar getirmesi bekleniyor.

Uygulamalar iOS işletim sistemli cihazlar için Apple App Store’dan, Android işletim sistemli cihazlar için Google Play Store’dan indirilebiliyor.

Türk Hava Yolları, dijital kütüphane uygulamasını Sky Library‘yi Miles&Smiles üyeleri için tasarlamış yolcuların yolculuk süresince ve diğer zamanlarda dijital yayınlara ücretsiz olarak ulaşmasını sağlıyor. Havacılık sektörü için bir ilk olan Sky Library’de Türk Hava Yolları kurumsal yayınlarının yanı sıra yönetim ve liderlik, marka ve pazarlama, kişisel gelişim kitapları ile çocuklar için öyküler; dergiler, müzik ve videolar yer alıyor.

Akıllı saatlerle ilgili uygulamalar da var. Hani “güle güle giy” değil de “güle güle tak” diyeceğimiz saatler. Bu saatlerdeki yazılımla “yol ve yön” bulmak kolaylaşıyor. Yolcu terminallerine, havalimanlarına yerleştirilen “iBecaonlarla” çok sayıda farklı uygulamanın kullanılması mümkün oluyor.

GPS sistemlerine benzeyen iBeacon, lokasyon bildirmekten çok daha fazlasını yapıyor. sözcük anlamı “deniz feneri” olan beaconların sanal olanlarına 21. Yüzyıl'ın işaret fişeği diyebiliriz.Temelde bir bölgeye yerleştirilmiş vericilere yüklenen verilerin dağıtımı için kullanılan iBeacon, telefon, saat, gözlük vb ile ibeaconın kapsama alanına giriş yapıldığında vericilerin ilettiği bilgilerin ulaştırılmasını sağlıyor. Bunlar bluetooth düşük enerji teknolojisi kullanan vericiler. GPS yardımıyla etki alanlarındaki iBeacon uygulaması açık olan cihazları tespit ediyor ve mesajı iBeacon uygulaması ile iletiyor.

Bu uygulamalardan biri pasaport kontrol ile ilgili. Yolcular pasaportlarının fotoğraflarını çekerek mobil telefonlarıyla “pasaport kontrol sistemine” gönderiyorlar. Sistem eğer kabul ederse pasaport kontrol ve diğer kontrol noktalarına “kabul edildi bilgisini”, yolcunun telefonuna da bilgileri içeren bar kodu aktarıyor. Yolcular da tıpkı check-in yapar gibi bir kiosktan barkodu okutarak basılı geçiş kartını alıyorlar. Bu kart pasaport ve giriş için geçerli oluyor.

Ayrıca  pasaporttaki resim ile yolcunun yüzünü karşılaştıran yüz tanıma sistemi ile donatılmış kiosklar da denenmekte. Burada kullanılan karşılaştırma teknolojisi canlı kişiye duyarlı. Dolayısıyla, kioska fotoğraf gösterilmesi durumunda kiosk kabul etmiyor. Bu teknoloji de SITA tarafından deneme sürecinde izlenmekte, önümüzdeki yıl yaygın kullanıma geçileceği söyleniyor. ABD’de Miami ve Orlando’da Amerikan vatandaşları için pilot uygulama başlatılmış durumda. Başka bir deyişle, pasaport kontrolü için biniş kartı gibi bir sanal kart yaratılıyor.

Dijital ödeme uygulamaları ile alışverişi de «akıllı saatlerdeki» ödeme fonksiyonunu kullanarak paypalyapmak mümkün olabiliyor. Ya da bir duty-free mağazasında, sezon sonu kampanyası hakkında bilgilendirerek, müşteri mağazaya girdiği anda iBeacon ile indirim reyonunun yerini, kampanyalı ürünlerin bilgisini gönderebiliyor. Mağaza personelini aramakla uğraşmak gerekmiyor.
Japon Havayolları «beacon» teknolojisini «gate» görevlileri ile iletişimde kullanıyor. LH, KLM, EasyJet akıllı saatlere seyahat uygulamaları ile yolcuların uçuşla ilgili her türlü bilgi ve uyarılarını aktarabiliyor ve dijital biniş kartı işlevini de gördürebiliyor.

Örneğin, bir kütüphanede kitap araken kütüphane görevlisine ihtiyaç olmadan akıllı cihazdan kitap listesine ulaşıp kitabın nerede olduğunu bulmak mümkün. Üstelik bunun için ayrı bir kütüphane uygulaması indirmeye de gerek yok. Kütüphanenin çeşitli yerlerine yerleştirilmiş olan vericiler istenilen kitap listesini gönderebiliyor.

Müzelerde de istenilen her parçaya ya da galeriye beacon yerleştirilerek istenen eserleri görmeye gelen ya da sergiyi ziyaret eden herkesi bilgilendirmek mümkün.

Ya da evin herhangi bir odasındaki ışık sadece tanımlı kişi içeri girdiğinde yanabilir. Yaklaşınca perdeler açılabilir. Akıllı kilitlerle donatılmış kapılar tanımlı kişiler gelmediği sürece herkese kapalı kalacaktır.

Şu an için kullanım alanının çok da yaygın olmadığını söyleyebileceğimiz iBeacon uygulaması geleceğin teknolojilerine ışık tutan bir işaret fişeği olabilir.

Acaba heryerden bilgi akışı, sürekli elimize broşür tutuşturuluyor gibi rahatsız edici bir durum yaratır mı? Herhalde onaylama süreci ile sadece istediğimiz fonksiyonu takip edeceğiz. Ya da bugünün istenmeyen robotik telefonları, robotik mesajları gibi bilgi yağmuruna tutulacağız. 

İşaret Fişekleri

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000