14 Eylül 2008, Pazar
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com

İnter-Corendon'dan ne istiyor?

Antalya merkezli dört şirketten ikisi sorunlu. İnter Havayolları geçmişe dayanan bir sorunun peşini bırakacak gibi görünmüyor. Sorunun hikayesini az sonra anlatacağım ama, sezon ortasında İnter’in Corendon’a haciz koydurması havacılığımız açısından düşündürücü bir davranış idi.

 

Şimdi konuyu anlamak için geçmişe dönerek, İnter Havayolları ile Corendon Havayolları arasında yaşanan bu polemiğin sebebini anlatmak istiyorum. Yaklaşık iki buçuk yılı aşkın bir süre önce İnter Havayollarının sahibi Ömer Torosluoğlu eski yöneticisi Bülent Dilmen hakkında “Zimmetine para geçirdi” iddiası ile suç duyurusunda bulunmuştu.

 

Savcılık iddialar üzerine Bülent Dilmen, Taner Doğan ve Gökhan Horasanlı hakkında tutuklama isteyerek mahkemeye sevk etmişti. Mahkeme bu üç ismi de tutuklayarak cezaevine göndermişti. Ancak zimmete para geçirme suçlamasıyla cezaevinde bulunan Dilmen, Doğan ve Horasanlı 3 ay sonra serbest bırakılmışlardı.

 

Corendon Havayolları şirketin adının bu tip olaylarla anılmasından rahatsızlık duyarak Bülent Dilmen, Taner Doğan ve Gökhan Horasanlı ile yollarını ayırmıştı.

 

Ömer Torosluoğlu, İnter Havayolları parası ile kurulduğunu iddia ettiği Corendon Havayolları’na geçen hafta 835 bin dolarlık haciz koydurdu.  

 

Sezonun sonuna doğru gelen bu haciz olayı aslında çok düşündürücü. Zaten istim üzerinde olan havacılığımız sadece Türkiye’de değil dünyada da izleniyor. İki Türk şirketinin birbirine hasmane davranması açıkçası tasvip edilecek bir durum değil. Corendon Havayolları’nın bu hacizden dolayı ülkemize taşıdığı turistleri geri götürememesinin kime ne faydası olabilir ki?

 

Bildiğim kadarı ile İnter Havayollarının kuruluşunda da yer almış olan Bülent Dilmen bu şirketinde yönetim kurulu üyesi idi. İnter Havayollarından ayrıldıktan sonra da Corendon Havayolları (Turistik Hava Taşımacılık)’nın da yönetim kurulu üyesi olmuştu.

 

Yönetim Kurulu üyesi olmak için şirkette çok fazla hisseniz olması da gerekmiyor. Yüzde 1’lik hisseniz bile olsa isterseniz yada istenirse yönetim kurulu üyesi olabilirsiniz.

 

İşte Ömer Torosluoğlu’nun asıl peşinde olduğu nokta Bülent Dilmen’in Corendon Havayollarını İnter Havayollarından aldığı para ile mi kurdu şüphesi. Oysa yılların tur operatörü Yıldıray Karaer, bu şirket için tüm maddi ve manevi gücünü harcayan bir yatırımcı idi. Aslında burada en mağdur durumda olan Corendon Havayolları olarak görülüyor.

 

Her iki şirketi de yakından tanıyorum. Ömer Torosluoğlu da Yıldıray Karaer’de sürekli görüş alış-verişinde bulunduğum iki kıymetli işadamı.

 

Benim asıl üzerinde durmak istediğim nokta Ömer Torosluoğlu yukarda belirttiğim isimlerle mahkemelik. O halde neden Corendon’a haciz gönderiyor? Yine bildiğim kadarı ile bu iki firma arasında bu yıl taşımacılık anlamında işbirliği de yapıldı.

 

Şimdi Ömer Torosluoğlu’nun düşünmesi gerekir. Acaba “Paramı zimmetine geçirdiler” dediği Bülent Dilmen, Taner Doğan ve Gökhan Horasanlı’nın mı peşinde olmalı yoksa ülkemizin ekonomisine katkı bulunan Corendon Havayolları’nın mı?

Dünya havacılığı her geçen gün daha da kötüye giderken, birbirimizi yemenin ne mantığı olabilir ki?

İnter-Corendon'dan ne istiyor?

Facebook Yorum

Yorumlar

Raptor ~ 10 yıl önce
sayın taraf biraz profosyonel düşünün.Böyle trübünlere saçma sapan ithamlarda spaklasyon içerikli mesaj yazmakla kendinizi mi tatmin ediyorsunuz anlamadım.Ne kadar komik duruma düştüğünüzü anlamışsınızsır ama geç olmuştur.Şunu söyleyeyim sizin zihniyetinizdekileri taşımaktansa orman ürünleri nakli yaparız daha iyi :) Şirket istediği yere uçar,istediği işi yapar.Bunu yargılayacak kişiler siz değilsiniz.Devletin gerekli mercileri gerekli araştırmaları zaten yaparlar.Kendi iç personeli aydınlatılır kendi içlerinde yorum yaparlar.Hele size yorum yapmak hiç düşmez.Corendon kardeşini vuranları taşıyacakmış. :)) Sana türkiye'ye her yolcu getiren şirket,taşıdığı kişilerin özgeçmişini ve GBT sini göndersin istersen...Komik ve sırf konuşmuş yazmış olmak için yazmayın..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
taraf ~ 10 yıl önce
Corendon yazın turist kışın Irak tan kardeşlerimizi vuran tarafları taşıyacakmış doğrumu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gazeteci ~ 10 yıl önce
Hakim olmuşsun savcı olmuşsun birde gazeteci olabilmek var! Kim kimle yollarını ayırmış? Kimin kimin peşine düşmesi gerekiyormuş? Keşke bu yazıyı yazmadan önce (yada yazdırılmadan önce) biraz araştırsaydın Ömer kimdir nasıl bu seviyeler gelmiş? Niye uçakları gittikten sonra şikayette bulunmuş? Niye şikayette bulunduğu adli makamlara evrak bilgi verememiş? Kapı arkalarında neler neler dönmüş? Kendi personelide dahil hiç seveni varmı? Kötü olmadığı kimse kalmışmı? İsmi geçenlerde reklam verebilseler yazabilecekmiydin bunları? Ortada gerçekten birşey varmı yoksa bunlar sadece husumetten mi kaynaklı? Başarılarının devamını dilerim Ali Bey!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yok artık ~ 10 yıl önce
ALİ BEY, GEÇEN HAFTA THY'Yİ PARLATTIĞIMIZ, AFFEDERSİNİZ YIKAYIP YAĞLADIĞĞINIZ BİR HABERLE İLGİLİ YORUM GÖNDERMİŞTİM.HAKARET YOKTU AMA THY YÖNETİCİLERİNİ EPEYCE SIKACAK ÜZECEK İFADELER VARDI..HERHALDE AİRPORTTV'YE REKLAM VERMEZLER DİYE YAYINLAMADINIZ...SİTENİZİ OKUNUR YAPAN MUHALİF TAVRINIZDI, YOLSUZLUK VE USÜLSÜZLÜKLERLE İLGİLİ HABERLERİNİZDİ...ŞİMDİ ESER YOK...BENDEN KÜÇÜK BİR TÜYO...ÖZELLİKLE SEKTÖRDE CİDDİ İRTİFA KAYBEDİYORSUNUZ..GENEL KANI "AİRPORT U DA BAĞLAMIŞLAR" ŞEKLİNDE...NE DİYELİM KOLAY GELSİN, HAYIRLI İŞLER...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
wing ~ 10 yıl önce
Yorumunuz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Wing ~ 10 yıl önce
Ali bey bu tutumunuzu anlamakta zorluk çekiyorum..Resmen kişisel düşüncelerinize göre yada ticarivari uygunluğuna göre yorumları değerlendiriyor ve yayınlamıyorsunuz? Ayıp yanii

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hv.ord.prof.doc.dr ~ 10 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
uçanyürek ~ 10 yıl önce
Bilindiği üzere 2006 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uçuak ile ziraii ilaçlama yasaklanmıştı.Bu nedenle Türk tarımına büyük darbe vurulmuştur.Sonuçları ortada olmasına rağmen rekolte düşüklüğünü küresel ısınmaya bağlıyor yetkililer.tabi ilaçlamanın yasaklanması uçak firmalarına büyük darbe idi,firmalar şimdi daha bir şaşkın.Firmalar uçaklarının Motorlu Taşıt Vergilerini ödeyemez duruma gelince zamanında 50-100 bin dolara aldğı uçaklarını 15-20 bin dolar gibi gülünç fiatlara satmaya başladı.şimdi anlaşılıyor,firmaların elinde uçak kalmayınca ilaçlama uçuşunu açarlar sattıkları uçakları 4 misli para verip geri alırlar.Memleketimiz de döviz çok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Truthteller ~ 10 yıl önce
Sayın Kıdık, yorumunuz yanlış. İsterseniz bu yazıda belirttiğiniz konuları birkez daha araştırınız. Corendon senelerdir bazı havayolları ile husumet içerisinde, durup durup eski defterleri açıp uçak bağlatmaya bayılıyor. Sezonun en ateşli zamanlarında yurtdışında uçak bağlatıp, yakıta el koydurup yolcuları mağdur etmekte üstüne yok. Yani sen hem millete savaş açıp, yaz günü uçaklarını bağlatacaksın sonra da aynı şey kendine yapıldığı zaman bas bas bağıracaksın. Daha önce Fly'ın uçağını bağlattı, Fly döndü onun uçağını bağlattı, inter'in yakıtına el koydurdu, inter de ona haciz gönderdi. Ne ekersen onu biçersin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000