07 Mart 2016, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • Bence airporthaber THK ile anlaşma yapmış o yüzden THK haberi yayınlamıyorlar çünkü THK ile ilgili hiç olumlu haber ya da yorum yok olamaz da insanla bu kadar mutsuzken olabilirmi.
  • Avrupa'ya vizeler gerçekten ekim, kasım gibi kalkarsa Pegasus Ankara base ile çok karlı bir iş yapmış olacak
  • Serbest piyasa ekonomisi. İş bilenin, kılıç kuşananın demişler. Pegasus, THY gibi bir devle akıllıca hamleler yaparak rekabette öne geçebiliyorsa, bize adamlara helal olsun demek düşer. Firmalar arası rekabet müşteriye her zaman avantaj olarak döner. Ayrıca sonuçta kazanan ve gelişen Türk havacılık sektörü oluyor.
  • ali bey thk personeli maaş almıyor neyin belgesini bekliyorsunuz...
  • Açıkçası teklif edilenler ile TK maaş arasında bir uçurum falan da yok. Kaldı ki Pegasus'un kokpit ekibini gerektiğinde uçuş limitlerine kadar uçurduğu zaten bilinen bir olay. Öyle olmasaydı her yıl çeşitli havayollarına (TK, Corendon vs.) çok sayıda geçiş yaşanmazdı Pegasus'tan. TK'dan Pegasus'a geçenler çok mutluymuş. Kim geçmiş? Hangi ara geçmiş? Herkes Pegasus'tan istifa edip başka havayolu şirketlerine başvururken onlar neden mutlu? TK bir marka, milli havayolu aynı zamanda geniş gövde imkanı da var. Dar gövdede emekli olmayı hayal edenler geçebilir ben almayayım. 7-8 bin lira için Avrupa'da üst üste birinci olmuş, dünyaca ünlü bir havayolunu bırakamam.
  • pegasusun ABD ve ÇİN seferlerine başlayacağı konuşuluyor.Bu uçuşlar için DC-3 siparişi bile vermiş.
  • guzeell... pegasustaki pilot mafyası tam toplu sözleşme öncesi THY A.O. nı köşeye sıkıştırmak için iyi hamle yaptı. THY hala teknisyenlere vursun. Arkasından pilot mafyası tarafından vuruluyor farkında değil. Beter olsun......
  • Pilot çok, slot yok
  • sayın Ali Bey ben hava ambulansda çaılşan vasıfsız bir personelim ne doktorum nede pilot... aylardır yemek paramız yatmıyor zaten aldığımız para ile geçinemiyorduk bir kısmıda yemeğe gider oldu maaşlarda eksik yada geriden gecikmeli servis arabalarına parasızlıktan yakıt alınamıyor intenet bağlantıları kesik... ben neyi anlamıyorum biliyormusunuz personeline para konusunda zulüm eden bu THK na sağlık bakanlığı birde gece uçuş ihalesi vermeyi düşünüyormuş sayın sağlık bakanım bir kerde daha değerlendirsin bu konuyu lütfen...

İnek otlatmaktan, yürek hoplatmaya...

Bu inek otlatma tabiri meşhurdur ve Sertaç Haybat mahreçlidir.Vakti zamanında THY yöneticisi iken Sabiha Gökçen Havalimanı için kullandığı bu sözün ne kadar anlamsız ve ne kadar manasız olduğu Pegasus Havayolları'nın yeni atılımı ile bir kez daha tescillendi.

Hafta başında Pegasus Havayolları'nın, THY pilotlarına yaptığı teklifi okuduk Airporthaber'de. Pegasus kaynaklarından doğrulatılarak yazılan habere çok sayıda yorum geldi ve teklif edilen pilotlardan geldiği anlaşılan açıklamalar yapıldı.

"Pegasus tarihi tersten yazıyor" demek geldi içimden. Hep özel sektörden duyardık THY'nin orantısız transfer tekliflerini.

Pegasus Havayolları'nın planı öyle ince ayrıntılarla dolu ki, bir çoğumuzun bunu anlaması olanaksız.

Airporthaber'deki haberden de okuduğumuz gibi Pegasus Havayolları Ankara çıkışlı yurtdışı uçuşlar yapacak. Bunun için de en az altı uçağını Ankara merkezli kullanacak. Çok ama çok akıllıca hareket.

Geçmişte "inek otlamaz" diye uçuş yapılmayan ve THY'nin kendi içinden Sertaç Haybat ile ihanete uğradığı Sabiha Gökçen Havalimanı, bugün Pegasus Havayolları'nı koskoca havalimanına sığamayacak hale getirdi ise bu başarılı modelin devamlılığını Ankara'ya taşıyacak  düşünceyi alkışlamak ve hatta desteklemek gerekir.

İstanbul'a sıkıştırılmış bir havacılığın nefes almakta koah hastalarından bir farkı olmadığını görmek için kahin olmaya gerek yok.

Pegasus Havayolları'nın Ankara planının çok ince ayrıntılar içerdiğini söylemiştim. Bu ayrıntı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün 31 Aralık 2015'de yayınladığı uçuş ekibi transfer yasağı ile örtüşüyor. Pegasus Havayolları Ankara merkezli uuuçuşlarını Ekim ayında planlıyor. Biliyorsunuz SHGM, uçuş ekiplerinin transferine Nisan ayından başlayıp Ağustos ayında sona ermek üzere yasak getirmişti.

Tam da bu genelgeye uygun halde kanca atılan THY pilotları, Ağustos'tan sonra THY ile yollarını ayırarak Pegasus Havayolları'nın Ankara operasyonlarında görev yapmak için anlaşma sağlayacak.

Aslına bakarsanız havacılığın gelişmesi için yurt sathına yayılması gerekiyor. Örnek vermek gerekirse Borajet bunun ilk uygulayıcısıdır. Borajet; Adana merkezli uçuşlar yaparak Adana'yı beş farklı yurt dışı noktası ile buluşturmuş durumda. Bu noktaların artacağına inanarak, havacılığın gelişmesinin diğer şehirlere de yayılmaktan geçtiğine inanıyorum.

Pegasus'a dönecek olursak, THY'nin iç çekişmelerini stratejik bir sıçrama fırsatı gören Pegasus yöneticileri tıpkı Sabiha Gökçen hamlesi ile THY'ye vurduğu darbeyi bu kez Ankara'da deneyecek. "İnek otlamaktan yürek hoplatmaya" giden adımlarda THY'nin basiretsiz adımları ve adamları sayesinde Pegasus'a altın tepside sunulan Sabiha Gökçen'den sonra Ankara Esenboğa da aynı şekilde Pegasus'un sayesinde hareketlilik kazanabilir.

THY, elindeki fırsatın farkında bile değil. THY bir güç, THY bir ulaşım hattı. Bunun farkına kim ne zaman varacak?

Bakın Pegasus'un yapmak istediği şu. Yurdun çeşitli noktalarından yurtdışına gidecek olan yolcular Ankara'ya ulaşacak. Buradan hiç beklemeden gideceği noktaya hızlı bir şekilde gitme imkanı bulacak. Atatürk'te, Sabiha'da insanlar hem havada bekliyor hem de karada. İşte bu yüzden alternatif uçuşlar arayan yolcular için bulunmaz fırsat olacaktır.

THY, Anadolujet fırsatını neden değerlendirmez anlayamıyorum, beynime, aklıma izah edemiyorum. Sıkışmış İstanbul trafiğini Ankara hızlıca çözebilir. Yöneticiler uyumamalı. Sabiha'da kaptırdığın rolü Ankara'da da kaptırma.

Tabi, Pegasus'un bu adımını da kutluyorum, destekliyorum ve hatta alkışlıyorum. Örnek olmaya devam Pegasus.

Ve gelelim Türk Hava Kurumu'na.

Değerli Okurlar;

Türk Hava Kurumu konusunda ne kadar hassas olduğumu bilmeyen var mı açıkçası merak ediyorum. Siteye çokça yorum geliyor. "Maaşlar ödenmiyor, Eskişehir İnönü tesislerine icra gelmiş" gibi iddialar. Doğrudur. Lakin benim istediğim belgedir. Belge gönderdiğiniz taktirde yayınlaz isem o vakit istediğiniz her türlü eleştiriyi kabullenmeye razıyım.

Lakin sadece yorum ile olmuyor. Hangi konuda olursa olsun belgeye ihityaç var. Aksi taktirde hayal ürünü davranmamız mümkün değil.

Haftaya görüşmek dileğiyle.

İnek otlatmaktan, yürek hoplatmaya...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

THK anlaşma ~ 3 yıl önce
Bence airporthaber THK ile anlaşma yapmış o yüzden THK haberi yayınlamıyorlar çünkü THK ile ilgili hiç olumlu haber ya da yorum yok olamaz da insanla bu kadar mutsuzken olabilirmi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ANKARA ~ 3 yıl önce
Avrupa'ya vizeler gerçekten ekim, kasım gibi kalkarsa Pegasus Ankara base ile çok karlı bir iş yapmış olacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Başarılar ~ 3 yıl önce
Serbest piyasa ekonomisi. İş bilenin, kılıç kuşananın demişler. Pegasus, THY gibi bir devle akıllıca hamleler yaparak rekabette öne geçebiliyorsa, bize adamlara helal olsun demek düşer. Firmalar arası rekabet müşteriye her zaman avantaj olarak döner. Ayrıca sonuçta kazanan ve gelişen Türk havacılık sektörü oluyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
..... ~ 3 yıl önce
ali bey thk personeli maaş almıyor neyin belgesini bekliyorsunuz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fly by Wire ~ 3 yıl önce
Açıkçası teklif edilenler ile TK maaş arasında bir uçurum falan da yok. Kaldı ki Pegasus'un kokpit ekibini gerektiğinde uçuş limitlerine kadar uçurduğu zaten bilinen bir olay. Öyle olmasaydı her yıl çeşitli havayollarına (TK, Corendon vs.) çok sayıda geçiş yaşanmazdı Pegasus'tan. TK'dan Pegasus'a geçenler çok mutluymuş. Kim geçmiş? Hangi ara geçmiş? Herkes Pegasus'tan istifa edip başka havayolu şirketlerine başvururken onlar neden mutlu? TK bir marka, milli havayolu aynı zamanda geniş gövde imkanı da var. Dar gövdede emekli olmayı hayal edenler geçebilir ben almayayım. 7-8 bin lira için Avrupa'da üst üste birinci olmuş, dünyaca ünlü bir havayolunu bırakamam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Huzur ~ 3 yıl önce
Paradan, wide body de uçmaktan daha da önemli şeyler var hayatta, o da huzur. Mesleğini profesyonelce yapmak. İmkanın varsa part time sözleşme yapıp ailene daha çok zaman ayırmak. Simülatörde, line checkte yanlızca sorumlu olduğun başlıklarda çalışıp düzgün bir şekilde uçağını uçurmak. Hiçbir öğretmenin egosunu, kaprisini çekmemek. İşini düzgün yaptığın takdirde fail olma korkusu yaşamamak. Hasta olduğunda maaşının üçte birinin, bazen dahada fazlasının kesilmemesi, Tip Müdürünün sizi dostça arayıp geçmiş olsun demesi (Kaptan F/O ayırmadan). Tüm ale bireylerine ücretsiz sağlık sigortası yapılması.Uçtuğun uçaklarda hold item olmaması, Uçağa geçtiğinde sizi teknisyenin karşılaması. Daha saymamı istermisiniz?
Birinci ~ 3 yıl önce
Avrupa birinci olan havayolu hangisi? Thy mi? Yapmayin. Safety acisindan dunyanin en kotu sirketlerden birisi. Ve yapilan uygulamalar gosteriyorki hala ders almiyor thy. Allah korusun ucak kaybetmesi uzak ihtimal degil. Gecen sene biliyorsunuz 2 ucak kaybetti.
İşletme'ye ~ 3 yıl önce
Acil önlemler almazsanız özellikle 737 filosunda büyük şok ve kaptan kayıpları yaşarsınız: 1) 737 Ekip planlamayı derhal ama derhal düzeltmeniz gerekiyor. Ayrılan ve ayrılmak isteyen ne kadar Kaptan varsa sorun (ki zaten bu gerçeği siz de biliyorsunuz) ilk ayrılma sebebi olarak EKİP PLANLAMA'yı verirler. Bitmek bilmeyen üstüste gece veya sabah çok erken uçuşlar,korkunç haksızlıklar,sürekli yorgunluk üreten uçuş programları,8 gün boş verip geri kalan tüm günlerde illa uçuş verme ısrarı tüm ekipleri canından bezdirmiş durumda. Bu konu ivedilikle çözüm bekliyor. 2) 737 filosunun resmen amele filo olmasının önüne geçin. Airbus filosu ayda 1 yatı (onu da Avrupa'da) yaparken 737'cilerin elde çanta ile ayda 15-20 kare yatılarda dolaşması konusu çözüm bekliyor. 3) Tüm bunların karşılığında Sunexpress'ten sonra en düşük maaşlara çalışılması konusunu lütfen düşünün.
Klasik pilot ~ 3 yıl önce
Hayatında tek tk dan başka şirket görmediğin ne kadar da belli.Thy kaybediyor çünkü, bir önceki yönetim insanları çok kırdı,bir çok haklarının elinden alınmasına sebep oldu.İkinci pilotlar ced bilet uygulamasından kabinle aynı statüye getirildi.simulatörlerde yeni kaptan olmuş ve her nasılsa birden öğretmen yapılmış egodan başka hiç bir şey Olmayan niteliksiz adamların davranışları çok can sıktı.Hastalansak maaşımız kesiliyor komik değil mi? Kaptan olmak için bekle babam bekle.. Önceki vasıflarının hiç bir önemi yok.aylık uçuş saati 70/80 ama duty time gören yok.saçma sapan uygulamalar.insan aşağılamalar.Ha birde İstanbul dışında yaşayanların uçaklara bilebilmek çilesi.Pegasusa bak neler yapıyor tk neler yapıyor.o dersini almış peki ya tk bunlardan ders çıkaracak mı.sanmam.çünkü tk da herşey YAVAŞ hemde çok YAVAŞ.SONUÇTA AVRUPADAKİ işsiz kalitesiz kitleye mahkum.allah korusun bu da kaza demek.bizden söylemesi
yaw he he ~ 3 yıl önce
airbus ayda bir kare degil 0,5 kare yapıyor. şirkette en cok siz calışıyonuz. airbus mesela hiç 4 bacak yapmıyor. gece ucusu hayatta olmaz. uçuslar sabah 9 da baslar akşam 6 da biter. saat 6 yı geçerse ertesi gün bize boş verirler eve de çikolata gönderirler. sizde 8 bizde 18 ibb standarttır. rasda nın güneyine alram ın doğusuna hayatta adım atmayız. durum böyle yani naapacan...
Sanada hehe ~ 3 yıl önce
İki filodada uçtum bence fazla konuşma
REMZİ ~ 3 yıl önce
pegasusun ABD ve ÇİN seferlerine başlayacağı konuşuluyor.Bu uçuşlar için DC-3 siparişi bile vermiş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
xxx ~ 3 yıl önce
guzeell... pegasustaki pilot mafyası tam toplu sözleşme öncesi THY A.O. nı köşeye sıkıştırmak için iyi hamle yaptı. THY hala teknisyenlere vursun. Arkasından pilot mafyası tarafından vuruluyor farkında değil. Beter olsun......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gökyüzü ~ 3 yıl önce
Pegasula uğraşmanız reklam alamadığınız'dan dolayı olduğunu herkes biliyor.Bunuda yayınlamıyacaksınız.Başka yerde yazarız.
Malmı ~ 3 yıl önce
Sın? Adam Pegasus'u tebrik ederim diyor. Sen pegasusla niye uğraştığınızı biliyoruz diyorsun. Tövbe estağfurullah..
gökyüzüne ~ 3 yıl önce
cevabı almışsın başka söze gerek var mı. Okudunuğunu anlamayan maldan öte asala
pilot-slot ~ 3 yıl önce
Pilot çok, slot yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THkvasıfsız eleman ~ 3 yıl önce
sayın Ali Bey ben hava ambulansda çaılşan vasıfsız bir personelim ne doktorum nede pilot... aylardır yemek paramız yatmıyor zaten aldığımız para ile geçinemiyorduk bir kısmıda yemeğe gider oldu maaşlarda eksik yada geriden gecikmeli servis arabalarına parasızlıktan yakıt alınamıyor intenet bağlantıları kesik... ben neyi anlamıyorum biliyormusunuz personeline para konusunda zulüm eden bu THK na sağlık bakanlığı birde gece uçuş ihalesi vermeyi düşünüyormuş sayın sağlık bakanım bir kerde daha değerlendirsin bu konuyu lütfen...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000