07 Mart 2016, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • Bence airporthaber THK ile anlaşma yapmış o yüzden THK haberi yayınlamıyorlar çünkü THK ile ilgili hiç olumlu haber ya da yorum yok olamaz da insanla bu kadar mutsuzken olabilirmi.
  • Avrupa'ya vizeler gerçekten ekim, kasım gibi kalkarsa Pegasus Ankara base ile çok karlı bir iş yapmış olacak
  • Serbest piyasa ekonomisi. İş bilenin, kılıç kuşananın demişler. Pegasus, THY gibi bir devle akıllıca hamleler yaparak rekabette öne geçebiliyorsa, bize adamlara helal olsun demek düşer. Firmalar arası rekabet müşteriye her zaman avantaj olarak döner. Ayrıca sonuçta kazanan ve gelişen Türk havacılık sektörü oluyor.
  • ali bey thk personeli maaş almıyor neyin belgesini bekliyorsunuz...

İnek otlatmaktan, yürek hoplatmaya...

Bu inek otlatma tabiri meşhurdur ve Sertaç Haybat mahreçlidir.Vakti zamanında THY yöneticisi iken Sabiha Gökçen Havalimanı için kullandığı bu sözün ne kadar anlamsız ve ne kadar manasız olduğu Pegasus Havayolları'nın yeni atılımı ile bir kez daha tescillendi.

Hafta başında Pegasus Havayolları'nın, THY pilotlarına yaptığı teklifi okuduk Airporthaber'de. Pegasus kaynaklarından doğrulatılarak yazılan habere çok sayıda yorum geldi ve teklif edilen pilotlardan geldiği anlaşılan açıklamalar yapıldı.

"Pegasus tarihi tersten yazıyor" demek geldi içimden. Hep özel sektörden duyardık THY'nin orantısız transfer tekliflerini.

Pegasus Havayolları'nın planı öyle ince ayrıntılarla dolu ki, bir çoğumuzun bunu anlaması olanaksız.

Airporthaber'deki haberden de okuduğumuz gibi Pegasus Havayolları Ankara çıkışlı yurtdışı uçuşlar yapacak. Bunun için de en az altı uçağını Ankara merkezli kullanacak. Çok ama çok akıllıca hareket.

Geçmişte "inek otlamaz" diye uçuş yapılmayan ve THY'nin kendi içinden Sertaç Haybat ile ihanete uğradığı Sabiha Gökçen Havalimanı, bugün Pegasus Havayolları'nı koskoca havalimanına sığamayacak hale getirdi ise bu başarılı modelin devamlılığını Ankara'ya taşıyacak  düşünceyi alkışlamak ve hatta desteklemek gerekir.

İstanbul'a sıkıştırılmış bir havacılığın nefes almakta koah hastalarından bir farkı olmadığını görmek için kahin olmaya gerek yok.

Pegasus Havayolları'nın Ankara planının çok ince ayrıntılar içerdiğini söylemiştim. Bu ayrıntı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün 31 Aralık 2015'de yayınladığı uçuş ekibi transfer yasağı ile örtüşüyor. Pegasus Havayolları Ankara merkezli uuuçuşlarını Ekim ayında planlıyor. Biliyorsunuz SHGM, uçuş ekiplerinin transferine Nisan ayından başlayıp Ağustos ayında sona ermek üzere yasak getirmişti.

Tam da bu genelgeye uygun halde kanca atılan THY pilotları, Ağustos'tan sonra THY ile yollarını ayırarak Pegasus Havayolları'nın Ankara operasyonlarında görev yapmak için anlaşma sağlayacak.

Aslına bakarsanız havacılığın gelişmesi için yurt sathına yayılması gerekiyor. Örnek vermek gerekirse Borajet bunun ilk uygulayıcısıdır. Borajet; Adana merkezli uçuşlar yaparak Adana'yı beş farklı yurt dışı noktası ile buluşturmuş durumda. Bu noktaların artacağına inanarak, havacılığın gelişmesinin diğer şehirlere de yayılmaktan geçtiğine inanıyorum.

Pegasus'a dönecek olursak, THY'nin iç çekişmelerini stratejik bir sıçrama fırsatı gören Pegasus yöneticileri tıpkı Sabiha Gökçen hamlesi ile THY'ye vurduğu darbeyi bu kez Ankara'da deneyecek. "İnek otlamaktan yürek hoplatmaya" giden adımlarda THY'nin basiretsiz adımları ve adamları sayesinde Pegasus'a altın tepside sunulan Sabiha Gökçen'den sonra Ankara Esenboğa da aynı şekilde Pegasus'un sayesinde hareketlilik kazanabilir.

THY, elindeki fırsatın farkında bile değil. THY bir güç, THY bir ulaşım hattı. Bunun farkına kim ne zaman varacak?

Bakın Pegasus'un yapmak istediği şu. Yurdun çeşitli noktalarından yurtdışına gidecek olan yolcular Ankara'ya ulaşacak. Buradan hiç beklemeden gideceği noktaya hızlı bir şekilde gitme imkanı bulacak. Atatürk'te, Sabiha'da insanlar hem havada bekliyor hem de karada. İşte bu yüzden alternatif uçuşlar arayan yolcular için bulunmaz fırsat olacaktır.

THY, Anadolujet fırsatını neden değerlendirmez anlayamıyorum, beynime, aklıma izah edemiyorum. Sıkışmış İstanbul trafiğini Ankara hızlıca çözebilir. Yöneticiler uyumamalı. Sabiha'da kaptırdığın rolü Ankara'da da kaptırma.

Tabi, Pegasus'un bu adımını da kutluyorum, destekliyorum ve hatta alkışlıyorum. Örnek olmaya devam Pegasus.

Ve gelelim Türk Hava Kurumu'na.

Değerli Okurlar;

Türk Hava Kurumu konusunda ne kadar hassas olduğumu bilmeyen var mı açıkçası merak ediyorum. Siteye çokça yorum geliyor. "Maaşlar ödenmiyor, Eskişehir İnönü tesislerine icra gelmiş" gibi iddialar. Doğrudur. Lakin benim istediğim belgedir. Belge gönderdiğiniz taktirde yayınlaz isem o vakit istediğiniz her türlü eleştiriyi kabullenmeye razıyım.

Lakin sadece yorum ile olmuyor. Hangi konuda olursa olsun belgeye ihityaç var. Aksi taktirde hayal ürünü davranmamız mümkün değil.

Haftaya görüşmek dileğiyle.

İnek otlatmaktan, yürek hoplatmaya...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

THK anlaşma ~ 2 yıl önce
Bence airporthaber THK ile anlaşma yapmış o yüzden THK haberi yayınlamıyorlar çünkü THK ile ilgili hiç olumlu haber ya da yorum yok olamaz da insanla bu kadar mutsuzken olabilirmi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ANKARA ~ 2 yıl önce
Avrupa'ya vizeler gerçekten ekim, kasım gibi kalkarsa Pegasus Ankara base ile çok karlı bir iş yapmış olacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Başarılar ~ 2 yıl önce
Serbest piyasa ekonomisi. İş bilenin, kılıç kuşananın demişler. Pegasus, THY gibi bir devle akıllıca hamleler yaparak rekabette öne geçebiliyorsa, bize adamlara helal olsun demek düşer. Firmalar arası rekabet müşteriye her zaman avantaj olarak döner. Ayrıca sonuçta kazanan ve gelişen Türk havacılık sektörü oluyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
..... ~ 2 yıl önce
ali bey thk personeli maaş almıyor neyin belgesini bekliyorsunuz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000