11 Nisan 2016, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • Ali bey teknikte olan taşeronlaşmanın aynısı kargo başkanlığında da var bizimde sesimizi duyurun
  • ilker bey medeni bir insan profili çiziyor. Genel Kurul toplantısında bulunmadığım için değerlendirmenizle ilgili bir şey söylemem yanlış olur. Sitenizde de yer alan bir konuyu hatırlatmak istedim. İlker bey Yönetim Kurulu Başkanı olunca çalışanlara hitaben bir duyuru yayınlamıştı. Herkes ümitlenmişti.İdeal hususları dile getiriyordu? Ne oldu diye sorsam ayıp olur mu?
  • tarafsızlızlığınız kalmadı.. yaptığım yorumları neden yayınlamıyorsunuz???
  • Teknik icin 4000 ilave icin benden yana tamak yk onemli demisti Ilker bey. YK toplandimi sonuc nedir bilgisi olan var mi? Beklenti buyuk sonuc?

İlker Aycı'nın THY Genel Kurulu Sınavı...

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, YK başkanı olmasının birinci yılında THY'nin genel kurulu olması nedeniyle hem salona gelen hissedarların hem de dijital ortamda canlı olarak izleyen hissedarların karşısına çıktı. Peki, genel kurul süreci İlker Aycı için başarılı mı? Birlikte bir değerlendirelim.

Eminim ki İlker Aycı, hem Güneş Sigorta'da hem de Yatırım Ajansı Başkanlığı sırasında çokça genel kurul yapmıştır. Ama hiçbirinin THY genel kurulu kadar görkemli olabileceğini düşünmüyorum. Tabi bu bizim görüşümüz.

Profesyonel yöneticilerin duruşu hepsinde aynı olmalı.

İlker Aycı'nın adı havacılık sektöründe iki yıl öncesine kadar duyulmuş değildi. İki yıl önce THY Yönetim Kurulu'na seçildiğinde "Sıradan bir yönetim kurulu üyesi" diye bakanların aksine o THY'nin tepesine geliverdi.

Ve görev süresinin birinci yılında hesap vermek ve geleceğe yönelik projeksiyonlarını anlatmak için hissedarların karşısında idi.

İlker Aycı'nın hitabetini Antalya, Belek kampında personele karşı yaptığı konuşmada görmüştüm. Tam bir maestro gibi, yılların deneyimi siyasetçi gibi etkileyici bir mikrofon hakimiyetine sahipti.

Berlin'de yapılan ITB Fuarı'nda da çıplak gözle izleyerek yabancı basına yapmış olduğu sunumda izleme fırsatı bulmuştum. Mükemmel ingilizcesi, izleyicilerin gözünün içine bakarak konuşması kendinden emin olduğunun ifadesiydi adeta.

Elbette kendini anlatmakla hesap vermek arasında büyük fark vardı. Bu sefer THY'nin kendi döneminde yapılanların hesabını verecekti İlker Aycı.

Bu açıdan bir hissedar olarak girdiğim genel kurul salonunda, gazetecilik dürtülerime göre mi değerlendirme yapmalıydım yoksa hissedar olarak mı bakmalıydım meseleye.

Aslına bakarsanız THY gibi bir kurumda ilk kez genel kurul tecrübesi yaşıyordum bende.

İlker Aycı'nın sunuş konuşmasında şeffaf anlatımları, liderlik edasının yanında bulunduğu makamın hakkını veren cinstendi.

Her ne kadar kendi egosunu tatmin etmek isteyen bazı üç kuruşluk hissedarların provokatörce konuşmasına paça kaptırmayan İlker Aycı'nın, egolu kişilere ders vermesi ile dikkat çekti.

Genel kurula katılanların hemen hemen tamamına yakınının homurdanmasına yol açan provokatör konuşmacıya tokat gibi cevap veren İlker Aycı, işkembe-i kübradan atanlara karşı "dur" demesini de bildi.

THY Genel Kurulu'nun en dikkat çeken yönü ise İlker Aycı'nın samimi konuşmalarının aksine Temel Kotil'in mahkeme duvarını andıran surat ifadesi idi. İlker Aycı, her iki sözünün birinde ekibine dem vururken, "Genel Müdürümüz" gibi sahiplenici ve sıcak ifadeler kullanırken, Temel Kotil'in oralı olmaması, gözünü kaçırması, sürekli önüne bakması, genel kurula zorla getirilmiş hissiyatı veriyordu.

Daha önceki yazılarımda da belirttim. Küs olabilirsiniz, mutsuz olabilirsiniz, "THY'de miadımı doldurdum" diye düşünüyor olabilirsiniz. Amma velakin genel kurul salonundaki hissedarlara karşı bir gülümseme borcunuz vardı. Genel Kurul günü hariç, her ahval-i şerde bile gülümsemeyi beceren yüzünüz o gün niye gülümsemedi açıkçası anlamış değilim.

THY, İlker Aycı liderliğinde yükselişini sürdürecektir. Tabi, Türkiye üzerindeki uluslarası oyunların üstesinden gelmemiz şartı ile. Görünen o ki 2016 yazı çok sıcak ve çok sıkıntılı geçecek. Bu açıdan THY'nin stratejisini iyi yapacağı kanaatindeyiz.

THY, yabancı yolcuya ve özellikle gelirlerinin büyük bir kısmının transit yolcudan elde ediliğini düşünürsek şimdilik bu sisteme devam etmekte yarar var diye düşünüyorum.

Havacılık sektörünün öldürücü rekabetini biliyoruz. THY yabancı şirketlerle rekabet etmeli yerli özel şirketleri de kendine birer partner olarak görmeli.

İlker Aycı, THY Genel Kurulu'nu başarı ile yürütmüştür.

Bu başarı 2016 yılının da aynası olsun istiyoruz.

Bir de beklentiler var. O beklentileri İlker Aycı çok iyi biliyor. O konuda da elinden gelenin fazlasını yapacağına inancım sonsuz.

İyi uçuşlar...

İlker Aycı'nın THY Genel Kurulu Sınavı...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Kargo ~ 2 yıl önce
Ali bey teknikte olan taşeronlaşmanın aynısı kargo başkanlığında da var bizimde sesimizi duyurun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
VAATLER ~ 2 yıl önce
ilker bey medeni bir insan profili çiziyor. Genel Kurul toplantısında bulunmadığım için değerlendirmenizle ilgili bir şey söylemem yanlış olur. Sitenizde de yer alan bir konuyu hatırlatmak istedim. İlker bey Yönetim Kurulu Başkanı olunca çalışanlara hitaben bir duyuru yayınlamıştı. Herkes ümitlenmişti.İdeal hususları dile getiriyordu? Ne oldu diye sorsam ayıp olur mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 2 yıl önce
tarafsızlızlığınız kalmadı.. yaptığım yorumları neden yayınlamıyorsunuz???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
4000 ~ 2 yıl önce
Teknik icin 4000 ilave icin benden yana tamak yk onemli demisti Ilker bey. YK toplandimi sonuc nedir bilgisi olan var mi? Beklenti buyuk sonuc?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000