17 Eylül 2012, Pazartesi
Tevfik UYAR
Tevfik UYAR tevfikuyar@airporthaber.com
  • Başörtülü hostes, daha sonra pilot bizim yöneticilerimizzin uygarlık ölçüsü. Gerisi safsata. Daha çok imam hatip okulu, harp okuluna imam hatip mezunu vs. Halkın % 50'si bunları destekliyor hanımlar,beyler. Ülke insanının mayası bu işte.
  • Modernleşemedik vesselam çok tipik islamcı, muhafazakar yaklaşımını gösterdiğinizin farkındasınız değil mi? Yazı içki içelim, açılalım modernleşelim demiyor. Aksine insanların tercihlerine devlet eliyle sınır koymanın bizi modernlikten uzaklaştırdığına dikkat ediyor. Türkiye hali hazırda laik ve seküler birikiminin etkisi ile görece modern ülkelerden biridir. Sizin gibi at gözlüklerini takarak "aman içkiyi yasaklayalım", "aman herkes kapansın", "o mu? ayıp toplum ahlaki yapısını bozuyor" diye feveran edenler modernleştirmedi bu ülkeyi. Aydınlanmaya, bilime, ilerlemeye gönül vermiş insanlar bugünlere getirdi; sizin gibiler ise mirası çatır çutur yemekteler. Kimin neresine batmıştı o business class'ta verilen şampanya söyler misiniz? Türbanlıların yaşam alanları kısıtlanmasın deyip başkalarının yaşam alanını kısıtlamak da ne demek? Takiyyelerinizden gına geldi. Dünün mazlumlarının bugünün zalimleri haline geldiğini fark etmiyor muyuz sanıyorsunuz? Bırakın artık eziliyoruz ayaklarını.
  • yazıdaki kinayeyi bile anlamaktan aciz adamlar varmış. hayır bi de yorumlarını onaylıyosunuz. adam nefes almıyor, oksijen gitmiyor. kendi inancını paylaşmayana gerizekalı gözüyle bakana ne denir. demekki bi akıllı kendisi.
  • İkram içeceğimizi değiştirerek dünyayı yakalama fırsatını kaçırmışız da haberimiz yok.
  • Senin yazdığın yorum bu yazar arkadaşın onayıyla yayınlanıyor.Yani sen kendisine dolaylı olarak "geri zekalı" demiş olsan da o buna saygı duyup bunu yayınlıyor.Demem o ki,anlar mısın bilmem ama böyle,farklılıklara saygı duyarak ve kimseye bir şeyi dayatmayarak modernleşebiliriz!!Bilimi,teknolojiyi takip edip,ar-ge çalışmalarına önem verirsek ilerleriz,modernleşiriz.Hiç birini takmayıp,nasıl daha dindar oluruz,insanlara da bunu nasıl dayatırız kafasıyla modernleşemeyiz.
  • sayın yazar ne kadar çok araştırıp da yazmışsınız, çok güzel, akıcı, uzun bir yazı olmuş ve de bu yazıyı yazmak sizin çok zamanınızı almış. sizi tebrik ederim. modernleşmek için şampanyanın welcome'a geri gelmesi gerekir. hem uçuş emniyeti de sağlanmış olur.
  • Niye android tabanlı diğer tablet bilgisayarlar değil? Ben de buna takılıp kaldım işte!
  • Su ickiyi ve alkolu ne kadar cok icersek ve ne kadar icki ve seytani seylere yakin olursak o kadar modernlesecegimizi anlayamayan geri zekalilara yuh olsun.Ne kadar cok acilirsak o kadar cok ileri toplumlardan sayilacagimizi anlayamayanlarada yuh olsun.Su yazar gecinen vatandas nasil bir modern toplum olabiliriz konusunda bizi biraz aydinlatsada zekamiz gelisse.Biraz daha modern olmak icin Afrika ormanlarinami gitsek acaba diyorum.Nasil olsa Turbanlilarida Kamu denen alanlarda istemiyoruz.Ne yapsak bilmemki.
  • araştırma güzel gerçekten aydınlatıcı ama sonuç bölümündeki bağlamayı yersiz buldum şahsen. işte böyle şeylere takıldıgımız için biz bu gelişmeleri gerçekleştirenlerden olamıyor muyuz acaba diye de bir durup düşünülmeli! Hatta sorgulanmalı!
  • Yazarımızı EFB'nin Türkiyede de kullanıldığından, hatta bu işi bir Türk firmasının ürettiğinden haberdar etmek isterim.

İLERLEMEYE DEVAM

 

13 Eylül’de Washington’da bir araya gelen 17 ülkeden havacılık yetkilileri 2020 yılına dek havacılıktaki karbon eminsyonunu azaltma üzerine stratejilerini tartıştılar. 2011 Kasım ayında Houston’dan Chicago’ya biyoyakıt ile uçan United Airlines, biyoyakıt kullanımını arttırmak üzerine taahütünü ortaya koydu.

*

Avustralya’nın bayrak taşıyıcı havayolu firması Qantas 12 Eylül’de pilotların performansını izlemek ve uçucu ekiplerin eksikliklerini algılayabilmek için geliştirdiği iPad tabanlı sistemini tanıttı. 2013’ün ilk çeyreğinde kullanılmaya başlayacak olan sistem, daha önce benzer amaçlarla kullanılan sistemin gelişmiş sürümü ve ilave bir eğitim gerektirmeyecek şekilde, özenle tasarlanmış.

*

Jet Airways 11 Eylül’de çevreyi daha az kirletmek amacıyla uçaklarının emisyonunu ölçmek ve takip etmek için IBM ile anlaştı. Şirket her uçuşunun karbon emisyon haritasını çıkarmayı amaçlıyor. Böylece önümüzdeki 10 yıllık “şirket dönüşüm programı” dahilinde daha temiz, daha yeşil bir şirket yapısına ulaşmak için çaba harcayacak.

*

10 Eylül’de yapılan açıklamaya göre FAA tarafından pilot havayolu seçilen FedEx Express, yine pilot havaalanı seçilen Memphis Uluslarası Havayolu ile birlikte metin tabanlı bir iletişim protokolünü deneyecekler. Telsiz konuşmasını asgariye indirecek olan uygulama uçuş bilgisayarının da kule-pilot iletişimini otomatik olarak algılayarak uçuş yönetimine katkısını arttırmayı amaçlıyor. Böylece sözlü iletişimdeki yanlış anlamalardan ortaya çıkabilecek olumsuz durumlar da engellenmiş olacak.

*

Yani özetle geçtiğimiz hafta dünyada havacılık böyle geçti. Havacılık çevreleri bu gelişmeleri ve yenilikleri irdelediler, tartıştılar. Pek çoğu da uzun bir süredir irdeleniyordu zaten, geçtiğimiz hafta sonuca ulaşmış oldu. Dünya’da havacılık ilerlerken biz yerimizde durmuyoruz elbet:

Mesela bir havayolu firmamız “Hoşgeldin İçeceği”, yani “Welcome Drink” tepsisinden şampanya ikramını çıkarıp yerine çilekli soda ve limonata ikramına başlamış. Şampanya isteyenlere galley’den ikram edilecekmiş.

Uçuş emniyetine önemli ölçüde katkıda bulunan bu uygulamayı naçizane tebrik ediyorum(!)

Bence önemli olan Dünya’yı yakalamak. Yerimizde saymıyor olduğumuzu, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor olduğumuzu bilmek bana güven veriyor.

İLERLEMEYE DEVAM

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Uygarlaşmak ~ 6 yıl önce
Başörtülü hostes, daha sonra pilot bizim yöneticilerimizzin uygarlık ölçüsü. Gerisi safsata. Daha çok imam hatip okulu, harp okuluna imam hatip mezunu vs. Halkın % 50'si bunları destekliyor hanımlar,beyler. Ülke insanının mayası bu işte.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nalincikeseri ~ 6 yıl önce
Modernleşemedik vesselam çok tipik islamcı, muhafazakar yaklaşımını gösterdiğinizin farkındasınız değil mi? Yazı içki içelim, açılalım modernleşelim demiyor. Aksine insanların tercihlerine devlet eliyle sınır koymanın bizi modernlikten uzaklaştırdığına dikkat ediyor. Türkiye hali hazırda laik ve seküler birikiminin etkisi ile görece modern ülkelerden biridir. Sizin gibi at gözlüklerini takarak "aman içkiyi yasaklayalım", "aman herkes kapansın", "o mu? ayıp toplum ahlaki yapısını bozuyor" diye feveran edenler modernleştirmedi bu ülkeyi. Aydınlanmaya, bilime, ilerlemeye gönül vermiş insanlar bugünlere getirdi; sizin gibiler ise mirası çatır çutur yemekteler. Kimin neresine batmıştı o business class'ta verilen şampanya söyler misiniz? Türbanlıların yaşam alanları kısıtlanmasın deyip başkalarının yaşam alanını kısıtlamak da ne demek? Takiyyelerinizden gına geldi. Dünün mazlumlarının bugünün zalimleri haline geldiğini fark etmiyor muyuz sanıyorsunuz? Bırakın artık eziliyoruz ayaklarını.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kinaye ~ 6 yıl önce
yazıdaki kinayeyi bile anlamaktan aciz adamlar varmış. hayır bi de yorumlarını onaylıyosunuz. adam nefes almıyor, oksijen gitmiyor. kendi inancını paylaşmayana gerizekalı gözüyle bakana ne denir. demekki bi akıllı kendisi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vah vah ~ 6 yıl önce
İkram içeceğimizi değiştirerek dünyayı yakalama fırsatını kaçırmışız da haberimiz yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Modernleşemedik vesselam ha? ~ 6 yıl önce
Senin yazdığın yorum bu yazar arkadaşın onayıyla yayınlanıyor.Yani sen kendisine dolaylı olarak "geri zekalı" demiş olsan da o buna saygı duyup bunu yayınlıyor.Demem o ki,anlar mısın bilmem ama böyle,farklılıklara saygı duyarak ve kimseye bir şeyi dayatmayarak modernleşebiliriz!!Bilimi,teknolojiyi takip edip,ar-ge çalışmalarına önem verirsek ilerleriz,modernleşiriz.Hiç birini takmayıp,nasıl daha dindar oluruz,insanlara da bunu nasıl dayatırız kafasıyla modernleşemeyiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yasas ~ 6 yıl önce
sayın yazar ne kadar çok araştırıp da yazmışsınız, çok güzel, akıcı, uzun bir yazı olmuş ve de bu yazıyı yazmak sizin çok zamanınızı almış. sizi tebrik ederim. modernleşmek için şampanyanın welcome'a geri gelmesi gerekir. hem uçuş emniyeti de sağlanmış olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Niye I-Pad? ~ 6 yıl önce
Niye android tabanlı diğer tablet bilgisayarlar değil? Ben de buna takılıp kaldım işte!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Modernlesemedik Vesselam ~ 6 yıl önce
Su ickiyi ve alkolu ne kadar cok icersek ve ne kadar icki ve seytani seylere yakin olursak o kadar modernlesecegimizi anlayamayan geri zekalilara yuh olsun.Ne kadar cok acilirsak o kadar cok ileri toplumlardan sayilacagimizi anlayamayanlarada yuh olsun.Su yazar gecinen vatandas nasil bir modern toplum olabiliriz konusunda bizi biraz aydinlatsada zekamiz gelisse.Biraz daha modern olmak icin Afrika ormanlarinami gitsek acaba diyorum.Nasil olsa Turbanlilarida Kamu denen alanlarda istemiyoruz.Ne yapsak bilmemki.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
araştırma güzel ama ~ 6 yıl önce
araştırma güzel gerçekten aydınlatıcı ama sonuç bölümündeki bağlamayı yersiz buldum şahsen. işte böyle şeylere takıldıgımız için biz bu gelişmeleri gerçekleştirenlerden olamıyor muyuz acaba diye de bir durup düşünülmeli! Hatta sorgulanmalı!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 6 yıl önce
Yazarımızı EFB'nin Türkiyede de kullanıldığından, hatta bu işi bir Türk firmasının ürettiğinden haberdar etmek isterim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000