21 Mart 2011, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • bence herkes a..las jetin hosteslerinin güzelliğini kıskanıyor çünkü onlar çokkk güzeller.canlarım benim havacılık şov işidir oda a..lasda var.
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • hostes dedidiğin sana biri baktımı bıdaha bakacak bu böyledir.
  • arkadaşım yabancı pilot kendını dokunulmaz görmüyor saygılılar... genelde lise mezunudurlar, avrupada hep böyle. eğitim seviyelerı araştırılsa ülkemizdede öyle bilen bilir. herneyse harekatcı arkadaşlar memurluk ve içlerinde okuyanlar da var başka iş yapabılır. temizlık boynu bükük bu yüzden aslan gibi çalışıp her işi hakkıyla yapar. teknık zaten epey eğitimli bilinir bu mühendis seviyesınde yarıdan fazlası beynı ile hayatını her zaman kazanır, elinden iş gelir. push back ise helikopteri ver 2 haftada kıvırır uçurur el melekesi imkan verildekce kım olsa yapılacak işler. anla artık bence kendı sonuna bak derim... ne yapabılırsın acaba???
  • daha on yıl kadar önce kadro adı kabin hizmetlisi idi bilirsiniz sefa bey... selamlar...
  • AİRPORT HABER OLARAK ARTIK BİDE BİZİM MAASLARIMIZLA ALAKALI BİRŞEYLER YAZIP GERCEKLERİ KONUSMANIZI İSTİYORUZ MAASIMIZ 1200 BUNU BİLİYORMUSUNUZ
  • sefa bey burası belki yeri değil ama başta söylemek istediğim yazılarınızı beğenerek okuyorum ve sizi tebrik ediyorum. benim değinmek istediğim konu ilerki yazınızda thy ve pratt whitney ortaklığı olan turkish engine center da toplu iş sözleşmesi aşamasında işinden ve ekmeğinden edilen 3 arkadaşın ve amerikalı yöneticilerin insanlık dışı ve kölelik sistemi ile işçi çalıştırmak istemesi ile ilgili olayın üzerine gitmenizi rica edeceğim. biliyorum ki sizin gibi cesur bir havacı ve yazar , ancak bu konunun üzerine gidebilir . şimdiden teşekkür ediyor güzel yazılarınızın devamını diliyorum
  • Green peace adlı kurum; geçenlerde SENİNKİ KAÇ SANTİM adı altında denizlerimizde nesli tükenen balıklarımıza ait bir kampanya oluşturmuş ve büyük bir kitleye ulaşmıştı...bu konuyu dolaylı olarak güncelleyen ve reklam konusu yapan şirket; acaba THY arkasında olmasaydı; (TEKNİK VE LOJİSTİK ) bu gün haydarpaşadan tern kaldıramazdı...kısaca söyleyene değil; söyletene ve ona o cesareti vereni konuşmalıyız..
  • bende bı kabın memuruyum artık yeter ustumuze bu kadarda kır atılamsın bırılerı dur desın atlasjete

HOSTESLERİMİZE NOKTA ATIŞ...

Geçtiğimiz hafta, bir havayolu şirketimizin verdiği reklam, gündeme bomba gibi düştü. Bu reklamdan sonra, binlerce bayan kabin memuru facebookta açtıkları KABİN MEMURLUĞU ŞEREFLİ BİR MESLEKTİR” isimli sayfada, bu reklama karşı tepkilerini örgütlü bir şekilde dile getirdiler ve resmen sayfaları savaş alanına döndü. Bu kadar tepki şimdiye kadar havacılık sektöründe görülmemişti.

” Kabin memuru” adı da verilen bu görevlilerin, ne iş yaptığını, burada uzun uzun anlatacak ve ajitasyon yapacak değilim. İngilizcesi Cabin attendant" veya "Flight attendant"  olarak geçer. kısaca; "Air hostess" olarak da adlandırılabilecek bu görevi sürdüren kişilerle; otobüslerde,  fuar-kongre gibi organizasyonlarda, katılanları ağırlayan, kılavuzluk eden kişileri ayırmak gerekiyor.( Fuar hostesi, stand hostesi, otobüs hostesi gibi...)

Durum böyleyken, kabin memurlarının bayanlarına; “hostes”, erkeklerine “host” demekte hala ısrar edenlerin olduğu da bir gerçek.

Konumuza yeniden geri dönersek; son yıllarda ahlaki boyutları aşan tarzda yayınlanan bazı reklamlar, havayollarımızın bazıları tarafından kullanılmaya başlandı. İlk defa bir havayolu şirketimizin, ‘Biz ikinciyiz ama bizimki 77 santim’- “77 santimin değerini oturanlar bilir’-  “Kalkmıyorsa, sizi uyarırız. Çünkü, biz ikinciyiz...” “69 u çok seveceksiniz” spotları ardı ardına  bilboadlarda yer aldığında, hepimiz  çok şaşırmıştık. Bu reklam spotları bir başka havayolumuzun sahibi ve yönetim kurulu başkanına bir konferans sırasında sorulduğunda, verilen yanıt, espri yüklü olsa da aynı tarzda olmuş; “Bizimki 77 santim değil ama zamanında kalkıyor”mu diyelim? diyerek, bu spotu eleştiren bir bakış getirmişti.

Konuya iki cepheden bakmakta fayda var. Birincisi bir reklam ajansının bu reklamı üretmesindeki amaç, diğeri bu reklama onay veren şirket.

İnsanların hafızalarında genelde yapmak isteyip yapamadıkları olaylar yer edebilir.

Çünkü,Reklam yazarlığı üretme işidir. Bu reklamları aynı kişinin yaptığı düşünüldüğünde örneğin; 77 rakamı o kişinin ulaşmak istediği hedefi, 69 rakamı ise yapmak istediği ve beceremediği bir anının simgesi olabilir. Veya; İlişkilerini ancak para karsılığı yapabilen bir kişinin hafızasında paranın önemsenmemesi isteği yer alıyorda olabilir.

Bu nedenle reklamı işleyen kişinin o anki ruhsal durumu reklam çalışmasında öne çıkacak olan spot seçiminde önemli olmuş olabilir.

 Bu nedenle bu reklamın hangi duygu ve ruhsal durum eşliğinde üretildiğini  irdelemeye gerek bile yok. Burada irdelenecek konu reklamcının iç güdüsel olarak ürettiği reklama onay veren şirket olmalıdır.

Reklamcının reklam spotunu oluştururkenki duygu seli ile reklam metnini onaylayan kişinin duygularının uyuşmasıda  mümkün tabiki...     

 Değişik zamanlarda üretilen 69 lu 77 li reklam spotlarında belirli bir zümre kullanılmadığından kimse üstüne alınmadı. Ancak, yine aynı havayolu şirketinin ”Lütfen hosteslerimize para önermeyiniz...” spotu ise bardağı taşıran son damlaydı.Çünkü, 5000 kişiyi aşkın çalışanı olan bir meslek dalı hedef alınarak, üstüne nokta atış yapıldı.

Bu reklam spotu, ikramların ücretsiz olduğunu anlatabilmek için kullanıldı dense de, ben dahil hemen,hemen herkes bu reklamın içeriğini doğrudan halkımızın hostes olarak tanıdığı bayan kabin memurlarımızın cinsel kimliği ile örtüştürdü. Bu örtüşme ve bayan kabin memurlarımızın bu reklam spotu ile cinsel bir obje olarak kullanılması, doğal olarak binlerce kabin memurunun tepkisinede yol açtı.

Kısaca; Türkiye’de İlk kez bir meslek grubunu temsil eden kişiler üniformaları eşliğinde cinselliği çağrıştıran ve mesleklerini aşağılayıcı bir reklamda kullanılmış oldu.

 Bu reklamı kadını aşağılayan reklamlar kategorisine sokabileceğiniz gibi, mesleğin aşağılanması olarak algılayabilmek mümkün.

 Yıllar önce yayınlanan bu tarz reklamlar; İmar Bankası’nın: "Macit, beni otomobillendirsene!" spotu ile yayınlanan reklam ile başlamıştı. Daha sonra “Beni yer misiniz?” repliği, sarışın vamp bir bayan eşliğinde bir pirinç reklamında kullanılmıştı. Bunu, Bosch’un "Karım herşeyin azıyla yetinir” izledi. Şüphesiz bu slogan ile; Bosch ürünlerinin diğerlerine göre az elektrik harcaması vurgulanmıştı. Ancak o zamanlar bu farklı yorumlara neden olmuştu.

Peki, neden hep kadınlar bu sloganlarda öne çıkmaktaydı? 

Yaşananlara bir de tersten bakmakta yarar var. Şimdi bu reklamı yapan firma veya kişi kalkar da; “Neden kadınların aşağılandığını düşünüyorsunuz? Ben aslında erkekleri aşağılamıştım” diyerek, farklı bir bakış açısı yaratmaya çalışabilir. Belki de bu son reklamda, erkeklerin beyinlerinin hemen neyi algılayacağını düşünerek erkekler hedef alınmış da olabilir. Ancak, ben bu ters düşünceyle bu reklamı yorumlamaya çalışanlara; Türkiye’nin hala erkek egemen bir toplum olduğunu ve hedef erkeklerse (ki sanmıyorum) bu reklam spotunu erkeklerimizin üstlerine almayacağını net olarak söyleyebilirim.

Biraz da hani, her şeylerini taklit ettiğimiz AB üyesi ülkelerin bu tür reklamlara nasıl baktıklarını inceliyeyim dedim. 9 Ağustos 2008 ... AB' de kadını aşağılayan reklamlara son ! ... denilerek, reklam içeriklerinin topluma iyi örnek oluşturup oluşturmadığına yönelik bir oylama yapılmış,

İsveçli AP milletvekili Eva-Britt Svensson tarafından hazırlanan bir raporu (tıklayın)  kabul eden Avrupa Parlamentosu, reklamlarda cinsel ayrımcılık yapılmasına karşı önlem almaya karar verdi. Rapora 504 vekil destek verirken, 110 aleyhte oy kullanılmış ve 22 vekil çekimser kalmış.

Mutfağı temizleyen kadınlar, araba parlatan erkekler gibi ekranlarda çok sık rastladığımız görüntülerin, cinsel eşitlik adına gösterilen çabaların etkisini azalttığını ve varolan önyargıları körüklediğine inandığını belirten Eva-Britt Svensson, reklamlarda biçilen rollerin sadece kadın değil, erkekleri de aşağıladığını söyledi.

Bu tür reklam söylemlerinde kadın ve erkek stereotipleri yaratılırken, genellikle erkek bakıs açısıyla toplumsal cinsiyet kimligi insa edilmektedir.

Eva-Britt Svensson “Hosteslerimize para teklif etmeyin”spotuna nasıl bir yorum getirir dersiniz?

  Reklam öz denetim kurulu ne iş yapar bu piyasa bu kadar başı boşmudur.Buda işin bir başka tarafı.

 Hele,hele binlerce kadını ilgilendiren bir mesleğe cinsel içerikli bir saldırıyı....

Düne kadar,Avrupalıların yaşamını ve ahlaki değerlerini kınayan ve genelde öğündüğümüz muhafazakar yapımızla, onların ahlak düzeylerini kınarcasına bu tür  konularda onların fazla modern görüşlü olduğunu dillendirirdik.

Şimdilerde, bir çok konuda olduğu gibi, kültürel bir yozlaşmanın etkisine mi girdik? Avrupa ülkelerinde bile yasaklanmaya çalışılan bu tür reklamlar bizde hala normal görülüp, sürdürülebiliyorsa, kim bilir, belki de bu duyarlı konularda seneler geçtikce onlar muhafazakar bizler dejenere olmuşuzdur?

Düne kadar mahallemizdeki kıza asılanın,laf atanın dayak yediği, yanımızdaki kıza yan bakıldığında bile kavga çıkartan bir kültürden, şimdi “bana dokunmayan bin yaşasın” tarzı 3 maymunu oynayan bir yaşam anlayışına geldiğimizi sizlerde gözlemlemiyormusunuz?

Meslektaşlarının aşağılandığını öne sürerek facebook ortamında örgütlenen binlerce bayan kabin memurları, bir araya gelip tepkilerini dile getirirken, onlarla çalışma arkadaşı olan aynı şirketin pilotlarından, kaptanlarından,erkek kabin memurlarından her nedense  ses seda çıkmıyor. Sanırım onlar mesai arkadaşlarına yönelik bu çirkin söylemden alınmamışlar. Oysa bayan kabin memurlarımız tek başlarına görev yapmıyorlar ki, yanlarında pilotlarımızda var..! (Eski kültürümüzde mahallemizin kızları)

Sonuç olarak; Sanırım ilgili şirket, Türkiye’deki kabin memurlarımıza en azından bir özür borçlu... 

NOT/ Başlıkta “hostes” kelimesinin kullanımında, reklamdaki kullanılan spota uygunluk sağlaması amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra ikinci köşe yazım " Sen neymişsin be abi...kişisel blogumda..

HOSTESLERİMİZE NOKTA ATIŞ...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (50)

Misafir ~ 7 yıl önce
bence herkes a..las jetin hosteslerinin güzelliğini kıskanıyor çünkü onlar çokkk güzeller.canlarım benim havacılık şov işidir oda a..lasda var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
hostes dedidiğin sana biri baktımı bıdaha bakacak bu böyledir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
arkadaşım yabancı pilot kendını dokunulmaz görmüyor saygılılar... genelde lise mezunudurlar, avrupada hep böyle. eğitim seviyelerı araştırılsa ülkemizdede öyle bilen bilir. herneyse harekatcı arkadaşlar memurluk ve içlerinde okuyanlar da var başka iş yapabılır. temizlık boynu bükük bu yüzden aslan gibi çalışıp her işi hakkıyla yapar. teknık zaten epey eğitimli bilinir bu mühendis seviyesınde yarıdan fazlası beynı ile hayatını her zaman kazanır, elinden iş gelir. push back ise helikopteri ver 2 haftada kıvırır uçurur el melekesi imkan verildekce kım olsa yapılacak işler. anla artık bence kendı sonuna bak derim... ne yapabılırsın acaba???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
daha on yıl kadar önce kadro adı kabin hizmetlisi idi bilirsiniz sefa bey... selamlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
AİRPORT HABER OLARAK ARTIK BİDE BİZİM MAASLARIMIZLA ALAKALI BİRŞEYLER YAZIP GERCEKLERİ KONUSMANIZI İSTİYORUZ MAASIMIZ 1200 BUNU BİLİYORMUSUNUZ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
sefa bey burası belki yeri değil ama başta söylemek istediğim yazılarınızı beğenerek okuyorum ve sizi tebrik ediyorum. benim değinmek istediğim konu ilerki yazınızda thy ve pratt whitney ortaklığı olan turkish engine center da toplu iş sözleşmesi aşamasında işinden ve ekmeğinden edilen 3 arkadaşın ve amerikalı yöneticilerin insanlık dışı ve kölelik sistemi ile işçi çalıştırmak istemesi ile ilgili olayın üzerine gitmenizi rica edeceğim. biliyorum ki sizin gibi cesur bir havacı ve yazar , ancak bu konunun üzerine gidebilir . şimdiden teşekkür ediyor güzel yazılarınızın devamını diliyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Green peace adlı kurum; geçenlerde SENİNKİ KAÇ SANTİM adı altında denizlerimizde nesli tükenen balıklarımıza ait bir kampanya oluşturmuş ve büyük bir kitleye ulaşmıştı...bu konuyu dolaylı olarak güncelleyen ve reklam konusu yapan şirket; acaba THY arkasında olmasaydı; (TEKNİK VE LOJİSTİK ) bu gün haydarpaşadan tern kaldıramazdı...kısaca söyleyene değil; söyletene ve ona o cesareti vereni konuşmalıyız..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bende bı kabın memuruyum artık yeter ustumuze bu kadarda kır atılamsın bırılerı dur desın atlasjete

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000