01 Haziran 2015, Pazartesi
Oya TORUM
Oya TORUM torumoya@hotmail.com
  • Çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık Oya hanım. Etrafımıza baktığımızda insanlar İngilizce bikdiklerini karşıdakine ıspatlama çabası ile yarı ingilizce yarı Türkçe konuştuğu toplumumuzda hiç de şaşırmadım Türk uçağındaki İngilizce isimlendirmelere.
  • Oya Hanım, ayrıca Pegasus Havayolları'nın "heroes" kelimesine hakkını veren bir uçuş emniyet videosu / reklamı da çektiğini hatırlamakta fayda var. Adeta THY'nin atamadığı şutu, gole çevirmek gibi...
  • ŞİMDİ HERKEZ BİLİYORKİ HAVA İŞ KOLUNU BİTİRİP (DEVLET DESTEKLİ) ÇELİK İŞİN ÖNÜNÜ AÇMAYA CALIŞIYORLAR. FAKAT COK KISA ZAMANDA AKLIN YOLU BİR OLDUGUNDAN ÖRGÜTLENMEDEN HERKEZ DİSK DEDİ VE UYE OLDU FAKAT BUKADAR BASİT DEĞİLDİ İŞ VERENİN HAMLE LERİ HERZAMAN OLDUGU GİBİ BEL ALTI OLDU YİNE VE BUGUN YENETİCİLERİMİZDEN ÖZELLİKLE CAN ŞAŞMAZ, HİLMİ İZBUL VB GİBİ COK SAYGI DEĞER NİTELİKTEKİ ÜS DÜZEY YALAMALAR HANGARA İNİP İNSANLARI DEHDİT EDERCESİNE KONUŞMALAR YAPTILAR ; YOK PARALARINIZ TERÖRİSLEREMİ GİTSİN SİZ VATAN HAİNİSİNİZ VE DİSK TEN İSTİFA EDİP ÇELİK İŞ E GECMEYEN HERKEZ İŞİNDEN OLUR GİBİ LAFLAR ASLINDA İSTEDİKLERİNİ BU ŞEKİLDE BAŞARA BİLİRLER… BU BİR ANAYASAL SUCTUR BU DURUMA KESİNLİKLE BİRİLERİ MUDAHALE ETMESİ GEREKİR.. EVET BİLİYORUZ İŞ VEREN TARAFINDAN HANGİ SENDİKAYA ÜYE OLDUGUMUZ GÖRÜLEMİYOR FAKAT ÇELİK İŞ ÜYELERİNİ GÖREBİLİYOR VE İŞ BİRLİĞE HERZAMAN HAZIR..!!!!H
  • Goruslerinize ben de katılıyorum.

Heroes!

Nereden çıktı “heroes” meselesi diyorsanız, çok haklısınız.  Heroes THY’nin çocuklar için hazırladığı dergiye verdiği isim... Dergiye ilk kez, bir içhat (SAW-AYT) uçuşumda rastladım. İçhatlarda çocuklara dergi dağıtılması çok sevindirici. Kabin memuruna ‘yeni bir uygulama mı’ diye sordum. ‘Yooo, çoktandır, devam ediyor’ dedi.

15-16 yıl öncesine, ikram günlerime gittim. İkram Başkanlığı yaptığım dönemde en çok çaba harcadığım konulardan biri de “çocuk yolcularımızdı.” Onlar yakın gelecekte bizim “sadık taraftarlarımız” olacakları için ayrı bir özen göstermemiz gerektiğini düşünüyordum. Hatta “THY Çocuk Kulübü” bile kurmuştuk. Onlara sürprizler yapmak, şaşırtmak istiyorduk. Kısıtlı bütçe nedeniyle 2 saati aşan uçuşlarda dağıtılmak üzere sevimli kitapçıklar hazırlıyorduk. Bazen kitapçıklar yüklendiği haliyle geri geliyordu... Bazen yüklenmesi unutuluyordu. Hizmet zincirinin her halkası konuya aynı önemi vermiyordu.  O yıllarda satınalmalarda da çok güçlük çekiyorduk. Mikiler, ayıcıklar yerine, bize ait birşeyler verelim düşüncesiyle kuklalar yaptıralım, hem de bilgi verelim istedik. Keloğlan ve annesi, Karagöz ve Hacivat, Sivas’ın Kangal’ı, Denizli’nin Horozu, Van’ın Kedisini yapalım diye çıktık. İhaleyi en düşük fiyatı veren firma kazandı. Ortaya çıkan ürünler başarılı olamadı. Kahramanların hikayeleri bile yazılıp paketlere konulamadı. Gerek departmanlar arası çatışmalar, gerekse dirençler başarıyı engelledi.

Derginin adı olan Heroes ne anlma geliyor?

İngilizce bir kelime olan Heroes, “kahramanlar” anlamına geliyor. Her ne kadar eril ve dişil yani nötr olarak kullanılsa da İngilizce dilinde “eril” sözcüktür. Sözlüklerde ise, “hero” karşılığında ‘kahraman’, ‘yiğit’, ‘alp’, ‘bahadır’ karşılıkları yer almaktadır. Bu dört anlam da erkek ismidir.

Heroes, 25 Eylül 2006 tarihinde Amerikan NBC kanalında yayınlanmaya başlamış olan televizyon dizisi. Dizinin ilk bölümü 14,3 milyon seyirci çekmiş ve NBC kanalında son beş yılın en fazla izlenen dizisi olmuştur. Heroes'un Türkiye'deki ilk bölümü 4 Mart 2007 günü CNBC-e'de yayınlanmaya başlanmıştır. Dizi 6 ciltten oluşan bir esere dayanır. Yaratılış anlamına gelen Genesis dizinin ilk sezonunu kapsayan ilk cilde de adını vermiştir. Bir güneş tutulmasıyla başlayan bu sezon karakterlerin sahip oldukları güçlerin farkına varmaya başladıkları bölümdür. (1) Başka mı? Bir de çocuklar için Might & Magic Heroes VI oyunu ile Big Hero 6 filmi var.  

Gelelim THY’nin HEROES dergisine... Kabin memuru  dergiyi çocuklara dağıttı. Oturduğum sıradan rahatça görebildiğim, 4 çocuk vardı. Dergiye şöyle bir bakıp bıraktılar. İlginçtir anne-babalar da ilgilenmedi. Bakmak için istedim. Hemen dikkatimi çeken; derginin adı oldu. HEROES... Belki de bilinç altında da, bilinç üstünde de ayrımcılık yerleşik olduğundan, bende çok erkeksi bir etki bıraktı. Sonra okumaya ve bulmacaları çözmeye başladım. Derginin kapağında “Dahi Çocuk Mehmet” başlığı vardı. Kaçıncı sayı olduğunu göremedim ama, Mayıs/June 2015 tarihli idi. Dikkat! Yani May/June ve Mayıs/Haziran olması gerekirken İngilizce’sinde de Türkçe’sinde de aynı ifade yer alıyor.

10uncu sayfadaki; rakamları izleyerek “roketi” tamamlama çiziminde “15-16 ve 19” bulunmuyordu.

“4.sayfadaki kim nereye uçuyor” konulu bulmacanın daha ilk satırındaki isim eksikti. Yan sayfadaki Ingilizce versiyondan bakarak bulmak tabii ki mümkün!

Tüm bunlar bir yana; ulusumuz için “onur” savaşının başlangıcı ve milli bayram olan 19 Mayıs’tan bahis bile yok. Derginin Gezelim Görelim başlıklı sayfasında Samsun var! Buradaki ifade aynen şöyle “Milli Mücadele Parkı ile adeta geçmişin canlı şahididir Samsun. Burada Bandırma Vapurunda Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarına ait pek çok eşya bulunuyor.”

Gazi Mustafa Kemal kimdir? Kasım 1918’de imzalanan Mondros Mütarekesi ile neler kaybedilmiştir? 19 Mayıs neden önemlidir?  

O yıllarda, Samsun, Osmanlı Dahiliye Nezareti’ne (iç işleri bakanlığı) bağlı Canik Sancağı’nın merkez ilçesiydi. Samsun, Rus istilâsına uğrayan Türk topraklarından göç eden çok sayıda insanın geldiği ve barınma sıkıntısı çektiği bir şehirdi. Diğer taraftan Pontusçu faaliyetlerin yoğun olduğu bir yerdi. Pontusçular halka zulmediyor, evleri yakıyor ve korunmasız Türkleri öldürüyorlardı. İngilizler bu durumlara sessiz kalıyor, üstelik, Türklerin asayişi bozduğu yalanı ile 21 Nisan 1919’da Osmanlı Hükümeti’ne bir nota vererek Orta Karadeniz’de Türklerin hıristiyanları katlettiklerini bildiriyorlardı. İngilizlerin asıl amacı, Pontusçuları kışkırtarak düzenin bozulmasını sağlamak ve bunu bahane ederek bölgeyi işgal etmekti. Atamızın Samsun’a geldiği, ya da gönderildiği şartlardan sadece biriydi bu...

Sonuç:

Çocuk dergisi yayımlamak son derece önemlidir. Ve yerindebirhizmettir.

Derginin adı ile neye işaret edilmekte olduğu anlaşılmamıştır.

Derginin editine/kontrollarına özen gösterilmelidir.

19 Mayıs’ın önemsenmemesi, çocuklarımızda, gençlerimizde ‘milli’ duyguları zedeleyicidir. Milli başarıların temelinde milli duyguları yapılandırmak yatar.

Kaynaklar:

(1)   http://tr.wikipedia.org/wiki/Heroes_(dizi)

(2)    http://www.sosyalbilge.com/index.php/yeryuzunde-yasam

Heroes!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Güler ~ 3 yıl önce
Çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık Oya hanım. Etrafımıza baktığımızda insanlar İngilizce bikdiklerini karşıdakine ıspatlama çabası ile yarı ingilizce yarı Türkçe konuştuğu toplumumuzda hiç de şaşırmadım Türk uçağındaki İngilizce isimlendirmelere.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Application ~ 3 yıl önce
Oya Hanım, ayrıca Pegasus Havayolları'nın "heroes" kelimesine hakkını veren bir uçuş emniyet videosu / reklamı da çektiğini hatırlamakta fayda var. Adeta THY'nin atamadığı şutu, gole çevirmek gibi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EZİK TEKNİSYEN ~ 3 yıl önce
ŞİMDİ HERKEZ BİLİYORKİ HAVA İŞ KOLUNU BİTİRİP (DEVLET DESTEKLİ) ÇELİK İŞİN ÖNÜNÜ AÇMAYA CALIŞIYORLAR. FAKAT COK KISA ZAMANDA AKLIN YOLU BİR OLDUGUNDAN ÖRGÜTLENMEDEN HERKEZ DİSK DEDİ VE UYE OLDU FAKAT BUKADAR BASİT DEĞİLDİ İŞ VERENİN HAMLE LERİ HERZAMAN OLDUGU GİBİ BEL ALTI OLDU YİNE VE BUGUN YENETİCİLERİMİZDEN ÖZELLİKLE CAN ŞAŞMAZ, HİLMİ İZBUL VB GİBİ COK SAYGI DEĞER NİTELİKTEKİ ÜS DÜZEY YALAMALAR HANGARA İNİP İNSANLARI DEHDİT EDERCESİNE KONUŞMALAR YAPTILAR ; YOK PARALARINIZ TERÖRİSLEREMİ GİTSİN SİZ VATAN HAİNİSİNİZ VE DİSK TEN İSTİFA EDİP ÇELİK İŞ E GECMEYEN HERKEZ İŞİNDEN OLUR GİBİ LAFLAR ASLINDA İSTEDİKLERİNİ BU ŞEKİLDE BAŞARA BİLİRLER… BU BİR ANAYASAL SUCTUR BU DURUMA KESİNLİKLE BİRİLERİ MUDAHALE ETMESİ GEREKİR.. EVET BİLİYORUZ İŞ VEREN TARAFINDAN HANGİ SENDİKAYA ÜYE OLDUGUMUZ GÖRÜLEMİYOR FAKAT ÇELİK İŞ ÜYELERİNİ GÖREBİLİYOR VE İŞ BİRLİĞE HERZAMAN HAZIR..!!!!H

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Goruslerinize ben de katılıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000