07 Haziran 2010, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
 • zamnında hala öyle mı bilmem lisans mezunu teknısyen kimliği verdıklerı arkadaşların aerodınamik labaratuarı ortadoğuda tekti ve okulda 2 taneydi, o zaman itü de yoktu bu bılınır. Okulun adını belirtmeye gerek yok vicdan sahibi herkes içi sızlayarak bilir! aerodinamik labaratuarsız ya da oyuncak misalı vardır sanırım hayalı uçak yapı dizaynı yapıyorlardı şimdi nasıl bilmem.sorsanız sivil havacılık dersleri yetersızdır derler bahaneleridir, pratık ve ilim beraber var bu ülkenın bu insanlara ihtiyacı var; hem beyın hem anahtar tutan yetenek... gerçekten havacılıkta ülkemiz o kadar şanslı ki.. bu yazınız gerçekten güzel ve özünde olmuş sefa bey, kalemınıze sağlık...
 • bunu en başta sendika istemez kardeş dernek sonra gelir isim şekli. yasalar var bir fiil uçak üzerınde çalışan lisanslı kişi bu ismi kullanır ve yeri kokpittir. pilotlar pek istemez o kadar çok hata yapıyorlarki görmenı istemez, etle tırnak olunmalı bu meslekte ama düşman kesilmişler nedense. sen oraya girince uçuş emnıyetı sözü silah gibi doğrulur sana. bu özel mesleği bu duruma getirip düşürenler utansın, kaptanım hocam( bize ders verıyor ya) diye pohpohlayanlar utansın... pilot kadar morala ihtiyacı var bakım personelının hata yapmasın diye. ama şimdilik yürüyor iş kımın umrunda.
 • ne güzel yazmışsınız yıllar sonra eğitimli lisans mezunu arkadaşları bir basamak yukarda görmeye niyetlisiniz. Dünyada tek örnek var mıdır acaba bu kadar eğitimle donanımla mühendisten yüksek olup alt kadroda çalışan insanlar. mühendislık eskıden şimdi değişti bıraz ama puan türü ösym puanını görünce komplex olurlardı okumuş uçak bakım personelıne. tulumlu müh. ülkemiz alışkın değil saygı gravatta başlar bizde...
 • Ağzına sağlık güzel bir yaklaşım bu konuda bir çok arkadaştan destek alacağından emın olabılırsın. adım atmak lazım gerçekten.
 • Yaptığınız işle taşıdığınız etiketi anlamanız için gözünüzü açın ve dünyaya bir bakın.Sizler Teknisyen değilsiniz G. ENG. siniz.Başkaları tarafından sahiplenmiş isminizin peşine düşün artık...Uçak Tek. Derneğinin adını değiştirmekle başlayın yola... İlla birisi çıkıp çarpmalımı gerçeği suratınıza ? Alın size gerçek; '' KRAL ÇIPLAK''
 • hepimiz gidelim teknik size kalsın oldu görürsem söylerim
 • SHGM de TÖSHİD'in bu isteklerinin nedenini iyi anlamalıdır. Gerektiğinde hayır diyebilecek, uçuş güvenliği kültürünü bizzat uçak üzerinde çalışarak ve sorumluluk alarak edinmiş bir yönetici, tamamen ticari mantalite ile hareket edenler için uygun değildir elbette. Lisanslarımızı bize veren ve gerektiğinde hesapta sorabilen SHGM nin bu konuda Uçak Teknisyenlerinin hakkına sahip çıkmasını bekliyoruz. Ayrıca beraber uçuşlara, görevlere katılıp kader birliği yaptığımız. Uçaklarımızı bayrak teslim eder gibi teslim edip, teslim aldığımız pilotlarımız dan da destek bekliyoruz. Unutmayınki TÖSHİD yakında uçuş işletme yöneticilerini de mühendis yada işletme mezunu isteyebilir.???
 • Gördüğüm kadarı ile konu bambaşka yerlere taşınmış. Meslektaşlarımdan ricam mühendis arkadaşlarla polemiği bırakıp, Sefa Bey'in yazısına yoğunlaşmaları ve bu konu da ona destek vermeleridir. Ayrıca ülkemizde uçak sanayinin olmaması yada makina mühendislerinin asıl eğitimini aldıkları konuda iş bulamamaları mühendislerimizin suçu değil. Aslında Sefa Bey yazılabilecek herşeyi yazmış. TÖSHİD in mektubundan, sahibi oldukları şirketlerin en önemli birimlerinden olan bakım organizasyonunun belkemiği, uçak teknisyenlerinin donanımından bihaber oldukları anlaşılıyor. Elbetteki bütün uçak teknisyenleri yöneticilik yapabilir diyemeyiz. Üst düzey yöneticiler, hat bakım yöneticisini doğru seçemiyorsa. Problemi çok da uzakta aramamalı.
 • Beş altı uçak tip kursu olupta bunların her sisteminden her bölümünden ayrı ayrı sorumlu olan bakımlarda bu bilgilerinden deneyimlerinden bir fiil uçak üstünde yararlanılan bir mühendis gördünüz mü ?Şucu bucu olmakla UÇAK TEKNİSYENİ olmayı lütfen karıştırmayın!
 • THY' DE SON ZAMANLARDA MÜHENDİS OLARAK İŞE ALINAN ARKADAŞLARA TAVSİYEM HAVELSAN VE ASELSAN' I ACİLEN ZİYARET ETMELERİDİR. GERÇEK BİR MÜHENDİS BRANŞINA GÖRE YENİ TASARIMLAR VE YENİ YAZILIMLAR TASARLAR. ANALİTİK DÜŞÜNCE VE YARATICI BİR ZEKAYA SAHİP OLMALARI GEREKİR. THY'DE İSE TEKNİK BİRİMİN BAŞINDAKİ MÜDÜR KONUMUNDAKİ MÜHENDİS ALTINDAKİ VARDİYA MÜDÜRÜNÜN AĞZINA BAKIYOR, ONUN BİLGİ VE BECERİSİ SAYESİNDE MÜDÜRLÜK MAKAMINI İDAME ETTİRİYOR. AZİZ NESİNİN TİPİK BİR TÜRKİYE FOTOĞRAFIDIRBUNLAR..HERKESE SAYGILAR...

HERKES HADDİNİ BİLECEK

 Havacılığımızın çok hızlı yükselişe geçmesi, şüphesiz alt yapı sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bu yadsınamaz bir gerçek. Birileri, bu hızlı çıkıştan ve gelecekteki pilot ve teknisyen açığı olgusundan yararlanıp, ticari çıkar peşine düşüyor.
 
Bazı pilot okullarımızın öğrenci bulabilmek için; pilot adaylarına iş garantisi ve sektörde ilerde alacakları ücreti abartarak ve sektördeki pilot açığı olgusunu kullanarak, öğrenci çekmeye çalışmaları gibi, şimdi de Teknisyen yetiştirme konusu gündeme geldi. Bazı şirketler, alacakları elemanı İş Kur ve kendi bütçelerinden ücret ödeyerek eğittikten sonra, işe başlatırken, bazıları da, ihtiyacı olan iş gücünü bedava sağlayabilmek ve bu arada onlara göstermek zorunda oldukları eğitimi satarak, hem ihtiyacı gidermek, hem de vermek zorunda olduğu eğitimden ekstra para kazanma amacı güdüyorlar.
 
Havacılık şirketlerimizde son zamanlarda moda olan bir akım var. Normalde şirketler, eleman alacağı zaman adaylar için sınav açar ve sözlü sınavdan da geçirerek, işe alıp almamaya karar verirler ve işe aldıkları elemanı eğitirlerdi. Şimdi ise; bu sistem, sınav ve sözlü sınavdan sonra işe başlatılmasına onay verilen elemanları, işe girdikten sonra yapmaları gereken eğitim faslını işe hemen başlatmadan (maaş ödememek için) aradan çıkartıp, eğitim süresini bedavaya getiriyorlar.
 
 
Bu tarzda eleman alan tüm şirketlere buradan seslenmek gerekiyor. Değerli yöneticiler; lütfen bu ucuz numaraları bırakınız! İşsizlikten ve parasızlıktan bunalarak işe başlayabilmenin verdiği heyecan ve mutlulukla ilk maaşını alabilmek için sabırsızlanan bu kişilere; “Hop,hop hemen maaş yok. Önce eğitelim, sonra maaş tahakkuk edecek!” diyerek, yapacağınız en fazla bir aylık ödemeden onları mahrum etmeyin. Hele, hele; işe mi girmek istiyorsun? Tamam, alırım ama; önce seni 4 ay paralı eğiteyim, sonra işe başlatayım, olur mu? derseniz, bu size hiç yakışmaz.
 
 
Yazım uzamasın diye bu konunun yorumunu sizlere bırakarak, uçak teknisyenliği mesleğine karşı yapılan bir saldırıya yönelik çok önemli bir konuya geçmek istiyorum.
                                                        
 
TÖSHİD : Türkiye Özel Sektör Havacılık işletmeleri Derneği.
 
Kuruluş amacı her dernekte olduğu gibi, üyelerinin hak ve çıkarlarını koruma amacı taşıyor. Kimdir üyeleri? derseniz, tabii ki patronlar. Şüphesiz, onların da kendilerini savunma ve çıkarlarını korumaya hakları vardır. Ancak; davranış ve istemleri bir başkasının hakları ve çıkarlarını gasp etmeye başladığında, “Burada; bir durun bakalım” denir.
 
 
 
 
 
Sayın İzzet Tükenmez ve Musa Alioğlu;
 
 
Bu maddelerden ne gibi sıkıntınız olmuş, anlayabilmiş değilim. Siz; işinizi gücünüzü bırakıp şimdi de, uçuş emniyet ve güvenirliliği için çıkarılmış ve zaman içinde görülen eksikliklerin giderilmesi ve gerekliliklerin yerine getirilmesi için hazırlanmış bu mevzuat ile neden ilgileniyorsunuz.
 
Bir ulusal mevzuatın içeriğinin değiştirilmesi ve sizin arzu ettiğiniz duruma gelmesi, uçuş emniyet ve güvenirliği konusunda artılar getiriyorsa, sizi buradan selamlarım. Ancak; gerçekleştirmek istediğiniz bu değişikliklerin uçuş emniyet ve güvenirliği ile uzaktan yakından hiç bir ilgisi ve mantığı yoktur, Bu maddeler, uçuş emniyet ve güvenirliliğindeki deneyim süresini hiçe saymaktır. Sizlerin bu istekle neyi hedeflediğinizi, SHGM ve sektörde çalışanlar anında anlayacaktır.
Uçuş İşletme ve Uçuş Eğitiminden sorumlu yöneticilerin ve tüm pilotların, sivil havacılık kanununun nerede takıldığını sorguladıkları anda yeni mevzuat değişiklerinde bulunmanız bence onları da kızdıracaktır. Yapılmak istenen değişiklik yorumunu; kaptan ve pilot arkadaşlarım benden daha iyi yapacaklarından bu konuyu onlara bırakıp kendi meslektaşlarımı doğrudan ilgilendiren kısmına geçmek istiyorum.
Yıllar boyu, çok emek vererek yazdığım köşe yazılarımla destek verdiğim ve çok defa tepkiler aldığım; “Pilotun yöneticisi pilot, kabin memurunun yöneticisi kabin memuru, mühendisin yöneticisi mühendis de teknisyenin yöneticisi neden teknisyen değil? diyerek sorduğumuz, belirli bir noktaya gelmiş teknisyen haklarının yenmesine ve gasp edilmesine izin vermeyeceğimizi Türkiye’deki tüm uçak teknisyenleri adına kesin bir dille ifade ediyorum.
TÖSHİD’in mantıksız ve uçuş emniyetini zedeleyecek olan bu düşünce ve istemini ve SHGM’nin de “dikkate alınacaktır” ifadesini, Türkiye’nin bir çok havayolu ve bakım merkezinde Genel Müdür Yardımcılığı, Bakım Koordinatörlüğü, Kalite Müdürlüğü, Teknik Müdürlük, Hat Bakım Müdürlüğü görevlerini mükemmel yürüten teknisyen arkadaşlarım ve ilerde bu kadroları hak ederek gelecek tüm yeni nesil teknisyenler adına kınıyorum.
 
 
Onaylı Bakım Kuruluşları Yönetmeliği (SHY 145-01) 13.maddesi 1. paragrafın (c) bendinde; teknisyenin yönetsel eksiklikler içerisinde olduğunu ileri sürerek, bu kadrolarda mühendise tekrar dönelim çağrısı yapıyorsunuz. Özellikle; uçuş emniyetini sağlayan ve şirketlerinizde çalışan ve sayısı binleri aşan teknisyenleri dikkate almamanızı da anlayamıyorum. Bu konuda kim ne derse desin, benim cevabım çok net: Kusura bakmayın ama, bu konuda haddinizi aşıyorsunuz!
 
Ayrıca; bu konudaki gereklilikler hakkında; EASA normlarının ve SHGM’nin o normlara göre kendi yönetmeliklerini düzenleme durumunda olması gerektiğinin bilinmiyor olmasını, normal bulmuyor ve size bu konuyu tekrar açma gereğini duyuyorum.

Havayollarımızın büyüyen filo yapıları ile birlikte mevcut uçak teknisyenlerinin vizyon, misyon, kalifikasyon, kalite anlayışı ve eğitim seviyeleri de değişmektedir. Artık meslek lisesi kökenli, temel ve uçak/motor tip eğitim kursları ile uçak teknisyenliği lisans sınavlarını kazanmış kişilerden, bu işin yüksek okullarından mezun olmuş en az bir yabancı dil bilen, geniş bir sektör ve mesleki vizyona sahip uçak teknisyenliğine geçiş olmuştur.
 
Dolayısı ile, tarafınızdan yapılan, “uçak teknisyenliği vizyonunun yönetsel niteliklerinin yeterli olmadığı” hakkındaki yorumunuz, tamamen dayanaksız ve belirli bir zümreye çıkar sağlamak amacı ile yapılmıştır.
 
·         Sivil Havacılık camiamızda görev yapan uçak mühendisi veya havacılık mühendisliği eğitimi almış kişilerin tamamı, hava aracı dizayn ve Ar-Ge mühendisliğine yönelik eğitim almaktadır. Hat bakım veya hava aracı bakım tesisleri ortamında herhangi bir dizayn ve Ar-Ge faaliyeti sürdürülmediği için hat bakım veya uçak bakım faaliyetleri yöneticiliği uçak mühendisliği eğitiminin vizyonuna ve içeriğine hiç uygun değildir.
·          Yukarıda da değindiğim gibi, mühendislik eğitim formasyonunda uçak bakımı ve teknik personel yönetimi yoktur. Fakat SHY 145-01 yürürlüğe girmeden önce, daha üst görevlerde olan mühendisler meslek şovenizmi yaparak ve daha iyi anlaşabileceklerine inandıkları mühendisleri alt yönetim kademelerine atamışlar, bu gibi yöneticilik faaliyetleri de mühendislerin üzerine vazife olmuştur.
·         Mühendislerimizin,Uçak Bakım Teknisyeni lisansına sahip olmadıkları ve uçak üzerinde işlem yapmaya yetkili olmadıkları, ulusal ve uluslararası mevzuatta sorumluluk taşımadıkları için, hayati önemi olan uçuş emniyeti düşüncesine sahip olmaları da zordur. Bu gerçek 17.07.2007 tarihinde yürürlüğe girmiş bulunan SHY-145-01 sayılı Yönetmeliğin 13. Maddesi 1inci paragrafın “c” bendinde kendini bulmuş ama nedense Töshid’e de batmıştır. Sivil havacılık Otoritesi için önemli olan; bazı meslek mensuplarına ayrıcalık yapmak değil, uçuş emniyetinin sağlanmasıdır.
 
 Günümüzde Sivil Havacılık Yüksek Okullarından yeterli sayı ve kalifikasyonda lisanslı uçak teknisyeni yetişmiştir ve yetişmeye devam etmektedir. Dolayısı ile bu konuda bir eksiklik veya ihtiyaç olduğu iddiası da tamamen asılsızdır.
·         Dizayn ve Ar-Ge’ye yönelik mühendislik eğitimi almış kişilerin bu pozisyonlarda görev yapması tabii ki yeterli bakım eğitimi ve tecrübesini edindikten sonra mümkündür. Bu da kişilerin uçak bakım ortamında bizzat (fiilen) çalışıp tecrübe edinerek ve bir B1 veya B2 bakım hava aracı bakım teknisyeni lisansı edinmeleri ile bu yol zaten kendilerine her zaman açıktır.
 • Aynı mantıkla, havayolu şirketlerinin veya bakım organizasyonlarının bakım planlama yönetimi (mühendislik müdürlüğü olarak tabir edilen faaliyetler) yöneticilerinin mühendis olmasında diretilmesinin de bir mantığı yoktur. Bakım Planlama yönetimi faaliyetlerini pek ala yüksek eğitim almış lisanslı teknisyenler de yapabilir. SHGM olaya birde bu mantıkla bakmalıdır.   Konunun, ısrarlı bir takipçisi olacağımı ve bu haksız ithamınıza benim gibi bir çok kişiden tepkiler geleceğini ve bu kompleksli yaklaşımınıza gerekli cevaplar verileceğini şimdiden söyleyebilirim.
 
Bilmem anlayabildiniz mi; Sayın İzzet Tükenmez, Sayın Musa Alioğlu
 
NOT : Bu yazının; bu tür bir saçmalığın,TÖSHİD Yönetim Kurulundan geçme olasılığını bile düşünmediğimden, SHGM’ne gönderilen başvuru yazısınında imza açılan kişilerin,kişisel düşünceleri eşliğinde, Bunun yanı sıra, SHGM tarafından yazılan ve Genel Müdür Ali Arıduru imzalı cevaptaki, “öneri dikkate alınacaktır” ifadesini ise, kibarca karşısındaki kuruluşu kırmamak adına yazıldığını düşünmek istiyorum.
HERKES HADDİNİ BİLECEK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (114)

Misafir ~ 8 yıl önce
zamnında hala öyle mı bilmem lisans mezunu teknısyen kimliği verdıklerı arkadaşların aerodınamik labaratuarı ortadoğuda tekti ve okulda 2 taneydi, o zaman itü de yoktu bu bılınır. Okulun adını belirtmeye gerek yok vicdan sahibi herkes içi sızlayarak bilir! aerodinamik labaratuarsız ya da oyuncak misalı vardır sanırım hayalı uçak yapı dizaynı yapıyorlardı şimdi nasıl bilmem.sorsanız sivil havacılık dersleri yetersızdır derler bahaneleridir, pratık ve ilim beraber var bu ülkenın bu insanlara ihtiyacı var; hem beyın hem anahtar tutan yetenek... gerçekten havacılıkta ülkemiz o kadar şanslı ki.. bu yazınız gerçekten güzel ve özünde olmuş sefa bey, kalemınıze sağlık...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bunu en başta sendika istemez kardeş dernek sonra gelir isim şekli. yasalar var bir fiil uçak üzerınde çalışan lisanslı kişi bu ismi kullanır ve yeri kokpittir. pilotlar pek istemez o kadar çok hata yapıyorlarki görmenı istemez, etle tırnak olunmalı bu meslekte ama düşman kesilmişler nedense. sen oraya girince uçuş emnıyetı sözü silah gibi doğrulur sana. bu özel mesleği bu duruma getirip düşürenler utansın, kaptanım hocam( bize ders verıyor ya) diye pohpohlayanlar utansın... pilot kadar morala ihtiyacı var bakım personelının hata yapmasın diye. ama şimdilik yürüyor iş kımın umrunda.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
ne güzel yazmışsınız yıllar sonra eğitimli lisans mezunu arkadaşları bir basamak yukarda görmeye niyetlisiniz. Dünyada tek örnek var mıdır acaba bu kadar eğitimle donanımla mühendisten yüksek olup alt kadroda çalışan insanlar. mühendislık eskıden şimdi değişti bıraz ama puan türü ösym puanını görünce komplex olurlardı okumuş uçak bakım personelıne. tulumlu müh. ülkemiz alışkın değil saygı gravatta başlar bizde...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Ağzına sağlık güzel bir yaklaşım bu konuda bir çok arkadaştan destek alacağından emın olabılırsın. adım atmak lazım gerçekten.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Yaptığınız işle taşıdığınız etiketi anlamanız için gözünüzü açın ve dünyaya bir bakın.Sizler Teknisyen değilsiniz G. ENG. siniz.Başkaları tarafından sahiplenmiş isminizin peşine düşün artık...Uçak Tek. Derneğinin adını değiştirmekle başlayın yola... İlla birisi çıkıp çarpmalımı gerçeği suratınıza ? Alın size gerçek; '' KRAL ÇIPLAK''

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
hepimiz gidelim teknik size kalsın oldu görürsem söylerim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
SHGM de TÖSHİD'in bu isteklerinin nedenini iyi anlamalıdır. Gerektiğinde hayır diyebilecek, uçuş güvenliği kültürünü bizzat uçak üzerinde çalışarak ve sorumluluk alarak edinmiş bir yönetici, tamamen ticari mantalite ile hareket edenler için uygun değildir elbette. Lisanslarımızı bize veren ve gerektiğinde hesapta sorabilen SHGM nin bu konuda Uçak Teknisyenlerinin hakkına sahip çıkmasını bekliyoruz. Ayrıca beraber uçuşlara, görevlere katılıp kader birliği yaptığımız. Uçaklarımızı bayrak teslim eder gibi teslim edip, teslim aldığımız pilotlarımız dan da destek bekliyoruz. Unutmayınki TÖSHİD yakında uçuş işletme yöneticilerini de mühendis yada işletme mezunu isteyebilir.???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Gördüğüm kadarı ile konu bambaşka yerlere taşınmış. Meslektaşlarımdan ricam mühendis arkadaşlarla polemiği bırakıp, Sefa Bey'in yazısına yoğunlaşmaları ve bu konu da ona destek vermeleridir. Ayrıca ülkemizde uçak sanayinin olmaması yada makina mühendislerinin asıl eğitimini aldıkları konuda iş bulamamaları mühendislerimizin suçu değil. Aslında Sefa Bey yazılabilecek herşeyi yazmış. TÖSHİD in mektubundan, sahibi oldukları şirketlerin en önemli birimlerinden olan bakım organizasyonunun belkemiği, uçak teknisyenlerinin donanımından bihaber oldukları anlaşılıyor. Elbetteki bütün uçak teknisyenleri yöneticilik yapabilir diyemeyiz. Üst düzey yöneticiler, hat bakım yöneticisini doğru seçemiyorsa. Problemi çok da uzakta aramamalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Beş altı uçak tip kursu olupta bunların her sisteminden her bölümünden ayrı ayrı sorumlu olan bakımlarda bu bilgilerinden deneyimlerinden bir fiil uçak üstünde yararlanılan bir mühendis gördünüz mü ?Şucu bucu olmakla UÇAK TEKNİSYENİ olmayı lütfen karıştırmayın!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
THY' DE SON ZAMANLARDA MÜHENDİS OLARAK İŞE ALINAN ARKADAŞLARA TAVSİYEM HAVELSAN VE ASELSAN' I ACİLEN ZİYARET ETMELERİDİR. GERÇEK BİR MÜHENDİS BRANŞINA GÖRE YENİ TASARIMLAR VE YENİ YAZILIMLAR TASARLAR. ANALİTİK DÜŞÜNCE VE YARATICI BİR ZEKAYA SAHİP OLMALARI GEREKİR. THY'DE İSE TEKNİK BİRİMİN BAŞINDAKİ MÜDÜR KONUMUNDAKİ MÜHENDİS ALTINDAKİ VARDİYA MÜDÜRÜNÜN AĞZINA BAKIYOR, ONUN BİLGİ VE BECERİSİ SAYESİNDE MÜDÜRLÜK MAKAMINI İDAME ETTİRİYOR. AZİZ NESİNİN TİPİK BİR TÜRKİYE FOTOĞRAFIDIRBUNLAR..HERKESE SAYGILAR...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000