12 Nisan 2010, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

HEP BİRLİKTE BATIRIN KTHY'Yİ!

Kıbrıs Türk Hava Yolları'nda Genel Müdür koltuğuna Bilal Ekşi getirildiğinde, işlerin yoluna gireceğini düşünüp umutlanmıştık. Bunu düşünürken Bilal Ekşi'yi tek başına kurtarıcı olarak görmediğimizi de hemen belirtelim. Çünkü Bilal Ekşi'nin atanmış (!) olarak oraya gittiği gün gibi ortadaydı. Bilal Ekşi'nin oraya atanmasını da, Türkiye'nin KTHY'nin kurtulması için attığı adımın somut göstergesi olarak görüyorduk. En azından dışarıdaki genel algı bu yöndeydi.

Ekşi'nin cadı kazanı KTHY'nin başına gelmesine sevinmiştik sevinmesine ama işinin hiç de kolay olmadığını her fırsatta dile getiriyorduk. Çünkü KTHY'de Türk Hava Yolları gibi dingin bir ortam yoktu. Başta siyasiler olmak üzere sendika ve Kıbrıs medyası her fırsatta KTHY'deki yönetime baskı kurmaya çalışıyordu. Geçmişte bunun örneklerini sıkça görmüştük... Endişemiz bundandı. Tabi bir de Bilal Ekşi'nin Türkiye'den gitmiş olması kendisi için büyük dezavantajdı. Çünkü buna karşı da ciddi karşı duruşlar vardı.

Sonuçta Bilal Ekşi'nin karşısında, kangren olmuş bir KTHY ile siyaset-sendika-medya bulunuyordu ve işi hiç de kolay değildi. Kendisinden öncekilerin bu üçlü tehdit (!)karşısında yok olup gittiğini o da mutlaka biliyordu.

Ama Ekşi'nin yapısının buna pek müsait olmadığını, aldığı kararları uygulamakta ısrarcı olduğunu, doğrulardan taviz vermediğini biliyoruz.

Zaten istifası da bunun en son ve somut örneği... Şişkin personel sayısının KTHY'ye zarar verdiğini gördü. 137 kişinin çıkarılması karanı aldı, ancak aldığı kararı uygulayamadı ve ceketini alıp çıktı... Keşke olmasaydı ama herkesin yapmayacağı erdemli bir davranışı yaptı.

Ama bu kimin yararına oldu? İşte bu sorunun cevabını Kıbrıslı siyasetçiler, sendikacılar ve Kıbrıs basını vermek zorunda.

Bugüne kadarki hiç bir yöneticiye rahat çalışma imkanı sunmayan ve adeta çözümsüzlükten nemalanan siyasetçiler KTHY iflas ettiğinde bunun vicdani sorumluluğunu nasıl verecek? İflasın eşiğindeki şirketi greve götüren sendika, yarın öbür gün maaşlar hiç ödenemez hale geldiğinde personelin yüzüne nasıl bakacak? Bütün bunlara çanak tutan Kıbrıs medyası, bunun faturasının ne kadar ağır olduğunun farkına ne zaman varacak?

Sonuçta kaybeden ne Bilal Ekşi ne ondan öncekiler... Kaybeden hep KKTC ve Kıbrıs Türk Hava Yolları olacak...

KTHY yine 4 uçağa 750 personelle hizmet verecek (ki Türkiye'deki şirketlerin uçak/personel ortalaması en fazla 60-70 civarı, KTHY'nin ortalaması 187), yine yer hizmetlerini rakiplerinden üç kat fiyata alacak, yine yeni personellerle kadrolar şişirilecek, yine sendika istediği gibi borusunu öttürecek, gece yarısı baskın grevlerle istemediği yönetimin ipini çekecek, günü kurtarmak için yine batan şirketten ikramiye isteyecek... Kıbrıs medyası da bunlara alkış tutacak!

Aferin devam edin... Hep birlikte batırın KTHY'yi...

HEP BİRLİKTE BATIRIN KTHY'Yİ!

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000