13 Haziran 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • insan yetistirmeliyiz insan.Vicdanli ve ahlakli insan yetistirmeliyiz.Her sorunu yasayla talimatla cozemeyiz.Durustlugun bir erdem oldugunu insani insan yapan en buyuk deger oldugunu hatirlamaliyiz.
  • Geçenlerde zor yürüyen dedemle yolculuk yaptığımda Pegasus yetkilileri hiçbir şey talep etmeden hizmeti verdi. Daha önce sırf güvenlik kuyruğunu rahat geçmek, kuyruğa takılmamak için talep edenleri duymuştum. Bu konuda uyanıklara karşı en iyisini pegasus yapıyor bence. Ülkemizde uyanık çok
  • Bu hizmeti boarding kapısına kadar havalimanı işletmecisi vermeli. Yurtdışında örnekleri var. Golf arabası ile.. Bunun için özel yolu olan Türkiye de havalimanı var.
  • Pegasus ücret talep ediyor derken biraz detaya inmek gerek. Kontuarlara yürüyerek, sizin benim gibi gelip de ben tekerlekli sandalye istiyorum diyen kişilerden önce rapor soruluyor. Rapor ibraz ederse hemen talep karşılanıyor. Yok eğer rapor yoksa bunun bir ücreti var deniliyor. Kişi ücreti duyunca vazgeçiyor. Burada önemli olan, keyfekeder kullanılan bu hizmet nedeniyle havalimaninda ki tekerlekli sandalyeler yetmiyor ve gerçekten ihtiyacı olana bu hizmet verilemiyor. Bunun bir de başka yönü var. Havayollari ücret talep ediyor yazarken, DHMİ nin tekerlekli sandalyeleri havalimaninda stoklamak için kullanılan yerden kira aldığını, ambulift denen araçtan da yüklü bir miktarda giriş ücreti aldığını unutmamak lazım.

Havayolu şirketlerini bezdirdiler

Havayolu seyahatini kullanan yolcular arasında son dönemde yeni bir furya başladı. Hem havayolu şirketleri hem uçuş ekipleri bu furyadan bir hayli dertli. Çünkü bahsettiğim konu, havayolu şirketlerine ciddi mali yük getirmesinin yanı sıra havayolu çalışanları için de ek iş gücü anlamına geliyor. Tabi bu noktada kazanan aradaki hizmet sağlayıcı oluyor. Nedir bu olay hemen anlatayım.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün engelli yolcuların havayolu ile taşınmasını düzenleyen bir talimatı var.

“Engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı havayolu yolcuları talimatı”nın 11’inci maddesi şöyle :  “ Hava taşıma işletmesi, bu Talimatın Ek-1’inde belirlenen yardımları ve diğer düzenlemeleri havaalanından hareket, eden havaalanına varan veya havaalanından transit geçen engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı kişilerin özel ihtiyaçlarına uygun şekilde veek ücret, rapor/belge vs. talep etmeksizin sağlar” 

Bu talimata göre havayolu şirketleri , ekstra iş gücü ve maliyet anlamına gelen bu hizmet için ücret alamadığı gibi bu hizmeti vereceği kişilerin gerçekten engelli olup olmadığını dahi sorgulayamıyor. Yani yolcu, bilet alırken “ Ben tekerlekli sandalye istiyorum” beyanı ile ücretsiz olarak bu hizmeti alabiliyor.

Havayolu şirketinin bu noktada, ‘raporunuz var mı?’ deme şansı yok. Çünkü SHGM’nin talimatı ‘rapor/belge talep etmeksizin’ diyor.

Gerçekten engelli ve yürüme güçlüğü çeken yolcuları bir yana bırakıyorum. Ancak diğer sınıfa girenler için tekerlekli sandalye birçok avantaj sağlıyor. Nasıl mı? Mesela yolcu uçaktan tekerlekli sandalye ile alınıyor. Bir görevli tarafından beraberinde refakatçisi(!) ile birlikte uçaktan iniyor ve onlar için ayarlanan özel pasaport bölümlerinden geçerek sıra beklemeden havaalanından çıkıyor, sonra da yürüyerek evine gidiyor! Bir THY pilotundan duydum. Almanya’da uçağa 4 tekerlekli sandalyeli yolcu biniyor, İstanbul’da aynı uçaktan 17 tekerlekli sandalyeli yolcu iniyor. Almanya’dan uçağa yürüyerek binen  13 yolcunun uçakta başına ne gelmiş olabilir ki!

SHGM’nin talimatındaki açıktan dolayı uyanık yolcu çözümü bulmuş bulmasına da bu işin havayolu şirketine maliyetini düşünen yok!

Uçak altına yanaşan asansörlü aracın ve tekerlekli sandalyenin kirası da ek maliyet olarak havayolu şirketine fatura ediliyor. Üstelik bu şekilde seyahat eden yolcu sayısı son dönemde çok arttığı için bu yolcuların uçaktan indirilmesi sırasında geçen zaman ve dolayısıyla rötar da havayolu şirketinin operasyonunun aksamasına neden olabiliyor. Son zamanlarda ekiplerden sıkça duyuyorum. Uçaklar ampute milli takımı gibi… Sadece THY değil Onur Air, AtlasGlobal hepsi  aynı dertten muzdarip.

Bir tek kim değil biliyor musunuz? Pegasus Havayolları…

Onlar da dış hatlarda tekerlekli  sandalye talep eden yolculardan ücret almıyorlar. Ancak iç hatlarda SHGM’nin “rapor talep etmeksizin” talimatına rağmen rapor talep ediyorlar ve ibraz edemeyenlerden 30 TL ücret alıyorlar. Bu bir sır değil. Pegasus çağrı merkezinden bu bilgiye ulaşılabiliyor. SHGM’nin yapması gereken ya talimatını yeniden düzenlemek ya da talimatına aykırı tutumlar için yaptırım uygulamaktır. Ben burada Pegasus’u suçlayamıyorum. Lowcost mantığıyla suyu bile ücretli veren Pegasus’u tekerlekli sandalye gibi yüksek maliyetli hizmeti ücretsiz verdirmeye çalışmak adamların uygulamaya çalıştıkları iş modeli ile hiçbir şekilde örtüşmüyor. Onlar bir şekilde talimata aykırı davranmayı göze alarak çözüm üretiyorlar da THY, Onur Air,  Atlasglobal, Borajet keriz mi de para ödeyerek aldığı hizmeti ücretsiz vermek zorunda bırakılıyorlar?

Havayolu şirketlerini bezdirdiler

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

gazi ~ 2 yıl önce
insan yetistirmeliyiz insan.Vicdanli ve ahlakli insan yetistirmeliyiz.Her sorunu yasayla talimatla cozemeyiz.Durustlugun bir erdem oldugunu insani insan yapan en buyuk deger oldugunu hatirlamaliyiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Salim ~ 2 yıl önce
Geçenlerde zor yürüyen dedemle yolculuk yaptığımda Pegasus yetkilileri hiçbir şey talep etmeden hizmeti verdi. Daha önce sırf güvenlik kuyruğunu rahat geçmek, kuyruğa takılmamak için talep edenleri duymuştum. Bu konuda uyanıklara karşı en iyisini pegasus yapıyor bence. Ülkemizde uyanık çok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AirPort handling ~ 2 yıl önce
Bu hizmeti boarding kapısına kadar havalimanı işletmecisi vermeli. Yurtdışında örnekleri var. Golf arabası ile.. Bunun için özel yolu olan Türkiye de havalimanı var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilgi ~ 2 yıl önce
Pegasus ücret talep ediyor derken biraz detaya inmek gerek. Kontuarlara yürüyerek, sizin benim gibi gelip de ben tekerlekli sandalye istiyorum diyen kişilerden önce rapor soruluyor. Rapor ibraz ederse hemen talep karşılanıyor. Yok eğer rapor yoksa bunun bir ücreti var deniliyor. Kişi ücreti duyunca vazgeçiyor. Burada önemli olan, keyfekeder kullanılan bu hizmet nedeniyle havalimaninda ki tekerlekli sandalyeler yetmiyor ve gerçekten ihtiyacı olana bu hizmet verilemiyor. Bunun bir de başka yönü var. Havayollari ücret talep ediyor yazarken, DHMİ nin tekerlekli sandalyeleri havalimaninda stoklamak için kullanılan yerden kira aldığını, ambulift denen araçtan da yüklü bir miktarda giriş ücreti aldığını unutmamak lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000