30 Temmuz 2012, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • Bu Yorumları okudum ÇOĞU zırvalık , doğru görüşler beyan eden de tabii var.. Ben de şunu yazmak idtedim.. Gelecekte eğer iki firma kalacak ise Sn kâhin arkadaşım, kâhin olduğun için tahmin yürütüyorsun ya , ama şunu bilemedin bir üçüncü firma olarak da yerini almak için hazırlık yapan var.. Yalnızca bilgin olsun istedim.. AÇIKEL havayolları gelecek ..
  • Onur her sene satılıyo ama sahıbı hep aynı baba Can satılacaksa satılsın zaten en byuk kaynagı saudı operasyonları lubnan ve katarlının almak ıstemelerı saudı operasyonları buyutmek
  • Ya arkadasim uydurma yok oyle bisey nerden cikariyosunuz bunlari bilmiyorum ;))))ne bocegi ne pisligi canim;))))
  • Haydi Tailwind çalisanlari Tahran'da cektiginiz çileleri burada açiklama zamanı. Simdi konusmayacaksinizda, ne zaman konusacaksiniz? Ben soruyorum o zaman, Tahran'daki böcekli ve pis otelde bir apartta kaç kişi kalıyorsunuz?

HAVAYOLU ŞİRKETLERİ SATILMAK İÇİN SIRAYA GİRDİ

 

Vatan Gazetesi'nde yer alan "Onur Havayolları satılıyor" haberi aslında bizim uzun süredir takip ettiğimiz ancak asparagas damgası yememek için bir türlü yazmak istemediğimiz bir duyum idi. Hatta Onur Havayolları'na giden alıcıların yedi valiz dolarla gittikleri bilgisi bile ortalıkta kol gezerken duyduklarımızı paylaşmamak haksızlık olur diye düşünüyorum.

Ortada o kadar çok dedikodu var ki hangisine inanacaksınız?

Onur Havayolları'na talip olan Lübnanlı işadamı denilen girişimcinin Tailwind Havayollarının sahibi Kadri Muhiddin olduğu söyleniyor. Kendi şirketi Tailwind Havayolları'nın da satılık olduğu bir ortamda Onur Havayolları'na talip olması "Müşteri kızıştırıp kendi şirketini satacak" yorumlarına neden oluyor.

Onur Havayolları'nın satışına yönelik bir kaç soru sormak için şirketin sahibi Cankut Bagana ile irtibat kurmak istedik. Mobil telefonundan aradık ama doğrusu bu konuda konuşmayacağını bilmemize rağmen aracılarla haber gönderdi ve "Bu konuda konuşmak, sorulara cevap vermek istemiyorum" dedi. Bu dönüşün açılımı şudur. "Evet şirket satış sürecinde"

Benim edindiğim bilgilere göre şirketin mali yapısı alıcılar tarafından inceleniyor. Aslına bakarsanız bir şirketin sürekli satıldı-satılıyor şeklinde konuşulması hem çalışanlar arasında hem de yöneticiler arasında demotivasyon sağlayacağı bir gerçektir.

Onur Havayolları'na talip olanların 250 milyon doların üzerinde bir para vermeyi göze aldıkları belirtiliyor.

Şimdi sizlerle şok olacağınız bir duyumumu da paylaşmak isterim. Bütün bu satış görüşmelerinin içinde bu ülkede iki-üç tane şirket kurup batıran bir şirket sahibinin de olduğu iddia ediliyor. Kulağınızın arkasında bulunsun diye paylaştım.

Hatırlarsanız Onur Havayolları'na ilk ciddi talip Ali Sabancı olmuştu. Ancak satışa ramak kala dolar kurundaki değişimler gerekçe gösterilerek 10 milyon dolar daha fazla istendiği için Ali Sabancı bu alış-verişten vazgeçmişti.

O gün Onur Havayolları'na alıcı olan Ali Sabancı'nın şirketi Pegasus Havayolları'na da başka bir alıcı teklif verdi. İşte bu "sürpriz" dense de Ali Sabancı'nın daha ilk baştan beri Pegasus Havayollarını "allayıp-pullayıp satacak" iddialarını güçlendiren bir göstergedir. Şu bir gerçek ki değeri verilen her şirket satılıktır.

Pegasus Havayollarına My Technic'i satın alan Çin Merkezli HNA Group talip. Teklifi de sundukları belirtiliyor. HNA Group'un İstanbul'u bir merkez haline getirmek için önce My Technic'i daha sonra bir havayolunu satın alacakları ve nihai hedeflerinin Afrika olduğu belirtiliyor. İstanbul onlar için bir geçiş notası olacak. Afrika'nın geleceğinde pay sahibi olmak isteyen Çinliler için bu yüzden İstanbul çok önemli.

Çinlilerin başka şirketlerimizle de flört halinde oldukları duyumumuz mevcut ama henüz paylaşılacak tarzda değil.

Biliyorsunuz Türkiye de Afrika'ya çok önem veriyor. Bu açıdan baktığınızda Çinlilerin bu hamlesinin ne derece doğru olduğunu çözümleyebilirsiniz.

Biliyorsunuz Türkiye'de birçok şirketin satılık olduğu, satılık olmasa bile satın almak için özellikle İran kaynaklı yatırımcıların enerji ve ulaştırma konularında Türkiye'de iş yapmak istedikleri belirtiliyor. Türkiye'de o kadar çok aracı var ki, alıcıların etrafında pervane gibi dolanıyorlar.

Neticede Onur Havayolları ve Pegasus Havayolları ciddi alıcılar tarafından kuşatılmış durumda.

Bir dipnot ile bu hafta ki yazıma son vermek istiyorum. Ne kadar gerçek bilinmez ama Best Air'i batıran Bahtışen Tunca'nın da Türkiye de havayolu şirketi kurmak için hazırlık yaptığı fısıltıları yayılmaya başlandı.

Bir de, Ali Sabancı "üç buçuk şirket kalacak" demişti. Bakalım kendi şirketi satılırsa açıklaması ne olacak?

HAVAYOLU ŞİRKETLERİ SATILMAK İÇİN SIRAYA GİRDİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Güzelaga ~ 4 yıl önce
Bu Yorumları okudum ÇOĞU zırvalık , doğru görüşler beyan eden de tabii var.. Ben de şunu yazmak idtedim.. Gelecekte eğer iki firma kalacak ise Sn kâhin arkadaşım, kâhin olduğun için tahmin yürütüyorsun ya , ama şunu bilemedin bir üçüncü firma olarak da yerini almak için hazırlık yapan var.. Yalnızca bilgin olsun istedim.. AÇIKEL havayolları gelecek ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
crazy ~ 6 yıl önce
Onur her sene satılıyo ama sahıbı hep aynı baba Can satılacaksa satılsın zaten en byuk kaynagı saudı operasyonları lubnan ve katarlının almak ıstemelerı saudı operasyonları buyutmek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tailwinde cevap veriyorum;) ~ 6 yıl önce
Ya arkadasim uydurma yok oyle bisey nerden cikariyosunuz bunlari bilmiyorum ;))))ne bocegi ne pisligi canim;))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tailwind ~ 6 yıl önce
Haydi Tailwind çalisanlari Tahran'da cektiginiz çileleri burada açiklama zamanı. Simdi konusmayacaksinizda, ne zaman konusacaksiniz? Ben soruyorum o zaman, Tahran'daki böcekli ve pis otelde bir apartta kaç kişi kalıyorsunuz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000