21 Ağustos 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Tarkim uçuş okulu pilot öğrencilerinin durumu ne olacak peki bundan söz ödilmiyor ne yazık ki ?
  • Yetiştirilmek üzere mülakatlarda hayır ben parası için yapmıyorum diyorlar. öyle kapalı kapılar ardında atıp tutup, sonra şark kurnazlığıyla nasılsa öyle bir şey olmaz diye mi bu sözler söyleniyor bilemem. Ama yeni nesil instagrama fotoğraf koyduğu sürece parasız bu mesleği yapmaya hazır olduğu için FO maaşı heryerde max 6.000 tl'ye sabitlenmeli. Ne tipler var ya :D
  • Gelin pegasusta 35 bin euro ya 3000 tl maaş var...
  • Gelin pegasusta 35 bin euro ya 3000 tl maaş var...

Havayollarının tip ticareti ve tipli işsiz pilotlar!

Türkiye’de bir zamanlar pilot ihtiyacı sadece Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ayrılan pilotlardan sağlanıyordu. Sektörün büyümesi ile birlikte bu kaynak yetersiz kaldı. 1990’lı yıllarda, Anadolu Üniversitesi pilotaj bölümü ile sektöre sivil pilotlar yetiştirilmeye başlandı. Ancak Anadolu Üniversitesi’nden yetişen pilot sayısı çok azdı ve ihtiyaçlara cevap vermiyordu.

2000’li yılların başında bu kez özel uçuş eğitim organizasyonları (FTO) kurulmaya başlandı. Bugün TMSF tarafından el konulan Tarkim Uçuş Okulu ile başlayan furya Ayjet, Erah, Afa vs ile devam etti. Anadolu Üniversitesi’nin dışında bazı üniversiteler pilotaj bölümleri açtı. Anadolu Üniversitesi kadar bu alanda sektöre  katkı sunabildiklerini söyleyemesek de uçuş eğitim organizasyonları ile işbirliği yaparak az da olsa pilot yetiştirilmesine destek olabildiler.

Bu organizasyonların havayollarına pilot yetiştirmeye başlamasıyla bir dönem havayollarının birbirlerinden pilot kapma kavgası da istisnalar dışında sona ermiş oldu. THY kendi kurduğu akademide ciddi sayıda pilot yetiştirmeye başlarken eksik kalan kısımları da yabancı pilotlarla ve özel uçuş eğitim organizasyonlarından gelen kaynakla tamamlıyordu. Özel havayolları da TSK’ya mahkum olmadan, yabancı pilot ve FTO’lardan yeni mezun olan pilotları bünyesine kabul ediyordu. Atlasglobal de tıpkı THY gibi kendi eğitim akademisini kurarak iş garantili pilot eğitimlerine başladı.

Havayolu şirketleri sürekli büyüyen filolarına ekip bulmak zorunda oldukları için FTO’lar öğrenci bulmakta hiç zorluk çekmedi. Belki yazılı olarak iş garantisi verilmedi ama mezun olan pilotlar kolaylıkla iş bulduğu için iş garantili gibi doğal bir algı ortaya çıktı.

Böyle olunca bankadan kredi çeken, evini, arabasını, tarlasını, tasını, tarağını satan pilotaj eğitimine yöneldi. Pilotluk, o kadar cazip bir meslek haline geldi ki, üniversitelerin çok iyi bölümlerini bitirenler bile pilot olmayı tercih etti.  İyi üniversitelerin iyi bölümlerinden mezun olanlar, (Mühendisler, doktorlar, hukukçular vs.) bile kendi alanlarında  kazanacaklarından daha fazlasını kısa yoldan kazanabileceklerini düşünerek pilotluğu tercih ettiler. Belki farklı alanlarda memlekete başarılı hizmetler sunabilecek genç beyinler, paranın cazibesine kapılarak pilotluk mesleğine yöneldi.

Kısacası pilot yetiştiren çok sayıda eğitim kurumu,   yılda yüzlerce pilotu sektöre sundu. 2016 yılındaki krizle birlikte sektörde daralma olunca da adeta şapka düştü kel göründü. Bu kez ibre tersine döndü. Okullardan mezun olan pilotlar iş bulmakta zorluk çekmeye başladı. Arz talep dengesi pilotlar aleyhine bozuldu ve havayolu şirketlerinin pilot adaylarından para kazanma fırsatı ortaya çıktı. Sular çekilince karıncaların balıkları, sular yükselince balıkların karıncaları yemesi misali...

Uçuş okullarından ATP (frozen) lisansı ile mezun olan pilot adaylarına 35-40 bin Euro karşılığında tip eğitimleri satılmaya başlandı. Üstelik, çok önceleri havayolu şirketlerinin ücretsiz verdiği bu eğitimler şimdi ücretli olarak verilmeye başlanırken, o eğitimi alanlara iş garantisi de verilmedi. Tip eğitimini alanlar ya asgari ücretin biraz üzerinde maaşlarla uçmak zorunda kaldı ya da kendisine başka bir iş aramak için binlerce Euro tip eğitim parası verdiği şirketten ayrıldı. Açık açık işinize gelirse durumuna döndü iş!

Havayolu şirketleri çok düşük rakamlara mal ettiği tip eğitimlerini binlerce euroya satarak ciddi bir geliri kasasına indirirken, bu kez de ortaya tip sertifikalı işsiz pilotlar ordusu ortaya çıkmaya başladı. Peki tip eğitimleri ticarete dönüp asgari ücrete pilot çalıştırılırken SHGM ne yapıyor? Bir zamanlar sağ koltuğu satarak ek gelir elde eden havayollarına SHGM müdahale etmişti ancak son dönemdeki bu tip ticaretine SHGM’den şu ana kadar çıt çıkmadı. İhtiyacı olmadığı halde tip eğitimi satmak için belki yüzlerce pilot adayının parasını gasp eden havayollarına SHGM’nin bir dur demesi gerekmiyor mu? Yoksa SHGM, birilerinin isteği doğrultusunda kaptan olma koşulunu 1500 saate düşürmenin formüllerine kafa yormaktan yüzlerce pilot adayının parasının gasp edilmesine vakit ayıramıyor mu?

Havayollarının tip ticareti ve tipli işsiz pilotlar!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (100)

Mağdur öğrenci ~ 10 ay önce
Tarkim uçuş okulu pilot öğrencilerinin durumu ne olacak peki bundan söz ödilmiyor ne yazık ki ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
saf nesil ~ 10 ay önce
Yetiştirilmek üzere mülakatlarda hayır ben parası için yapmıyorum diyorlar. öyle kapalı kapılar ardında atıp tutup, sonra şark kurnazlığıyla nasılsa öyle bir şey olmaz diye mi bu sözler söyleniyor bilemem. Ama yeni nesil instagrama fotoğraf koyduğu sürece parasız bu mesleği yapmaya hazır olduğu için FO maaşı heryerde max 6.000 tl'ye sabitlenmeli. Ne tipler var ya :D

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Plt ~ 10 ay önce
Gelin pegasusta 35 bin euro ya 3000 tl maaş var...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ahah ~ 10 ay önce
Hic gulesim yoktu.. su meslege mensup insanlar basit matematigi bile yapamiyor ha. 6 yilda alirsin geri o parayi
Plt ~ 10 ay önce
Gelin pegasusta 35 bin euro ya 3000 tl maaş var...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000