21 Haziran 2010, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • onu bunu bırakında bıraz bu güne kadar ödenen onlarca abartısız milyonlar nerede ne yapıldı. otel konferans masrafıymış yüz bin insan taşısan konaklatsan ıne bıtmez bu para. bir okull bir ticarı amacı olmayan lokal, kamp, hayır kuruluşu olmayacak mı hiç. sendika bınasını satsan 200-300 bin etmez onu gösterırler var diye. sendika hayır işlerine harcasın barı bır şeyler yapsın. kanunun karşı çıktığını sanmıyorum ticaret yapamaz paraları dağıtamaz sadece. yılbaşında bayramda bir çıklet dağıt barı, 1 TL lık şemsiye 50 kuruşluk bozuk para çantası verır ancak. bunların gitmesı lazım inanın gitseler çok daha iyi durumda oluruz. çalışanları hemşehrisi sabah akşam sendikadan kebap adamlırına merkezde.
  • bir ara sözleşmeden önce aidat vermeyen %40 indirimli verecekler toplu olarak diyorlardı. ayıptır yahu, önceden aidat veren sendika olsun diye(onlar için değil) sahıp çıkalım diye. aidatı fazla veren kımse vermezken ödeyen mı zararlı çıktı. bu ne biçim adalet eşitlik
  • hak hukuk eğitim ayırt etmeden herkesi kendi adaletınce eşit sayan çalışma ismini bile eşitlik olsun diye diğerleri gücenmesın diye ortak meslek ismi icad eden bu yönetim aidattan olmayayım herkesın gönlü biraz şen olsun deyıp kurdu kuzuya ezdirdi. bıraktınız yönetimi yine bu guruba iyi etmedınız.
  • Allahım Allahım nasıl bır yazı bu tebrık edıyorum sızlerı .Nasıl guzel ıfade edılmıs thy calısanlarının halı 'kek' evet sus calısan; uyuyan turkıye vatandası gıbı sus kuzu ol kek ol hatta pogaca ol sen hak edıyorsun mustehaktır .Kesılsın tabı bole sakkadanak sozlesme ımzalalanırsa tabı bır durum bole seylerın cıkması bence daha kotusu beklenmelı bu kızılcık sopasının ucu daha dokunusları ufak ufak.Sak Sak seslerı gelecek kı aklın basına gelsın. Uyu yurdum ınsanı uyuuuuuuuuuuuuuuuuu sen uyukı baskaları bassın uzerın sen ezıl kucucuk acız kal....

HAVA-İŞ'TE DELEGELERE KATAKULLİ

“Herkes haddini bilecek” başlıklı yazım, rekor sayıda okundu ve yazımda ele aldığım konuya ilişkin 107 okuyucu, kendi yorumlarını atarak, yapılan haksızlığa karşı müthiş bir tepki ortaya koymuştur.
 
TÖSHİD’in bu anlamsız isteğinin, gündeme bile gelmeden sona erdiğini şimdiden söyleyebilirim. Çünkü; SHGM bir devlet kuruluşu ve bürokratları da sizin ya da benim gibi okur yazar olduğuna göre, bu kadar müthiş ve haklı tepkilerden etkilenmemeleri olanaksızdır.
                                                  
Genelde haftalık köşe yazımı yazarken; gündemi izlemeye ve gelişmeleri kaçırmadan ilgili konuları yorumlamayıp irdelemeyi seçiyorum. Bu da kuşkusuz kafamda oluşan konuları yazılarıma taşımama neden oluyor. Yazdığım yazıların ve yaptığım programların sonuçlarını almaktan aldığım zevki, sizlere burada anlatmama olanak yok. Çalışanların haklarını savunmaya yönelik yazdığım bir dizi yazılar ve alınan sonuçlar, diğer çalışanları da etkilemiş olsa gerek ki, çok yoğun ileti alıyorum ve tümüne yanıt vermek için müthiş bir zaman harcıyorum.
 
İşte yine önemli bulduğum konulardan şimdilik birisini, sizlerle paylaşmak ve diğer ikinci önemli konuyu ise, haftaya bırakmak zorunda kaldım. Tabii ki bu konu da yine tarafsızlık ve objektif bakış açısıyla irdelenecek...
 
Konumuz: Hava- İş Sendikası tarafından 2009 yılında kesilemeyen aidatların, THY işvereninin, geçmişe yönelik yatırmak zorunda olduğu farklardan kesilme isteği.
 
Gelen iletilerde vurgulanan istekler doğrultusunda, konuyu objektif yorumlamaya çalışacağım. Hava-İş Sendikasının Genel Kurulunda, THY çalışanlarının ödeyemediği 2009 aidatları gündeme getirilmiş ve bu konuda muhalefet delegeleri, Divan Başkanlığına, 2009 aidatlarının Toplu İş Sözleşmesi bitiminde personelden alınmaması için önerge vermişlerdi. Bu önerge oylanmadan, sendika yönetimi adına konuşan Mustafa Yağcı, yaptığı konuşmada; bu aidatların işverenden tahsil edilebilmesinin TİS’nde uyuşmazlık konusu olduğunu ve bu rakamın mutlaka işverenden tahsil edileceğini gündeme getirdi ve hem farklardan 2009 aidatı alınmayacağını ve hatta Teknik A.Ş’den gönüllülük ilkesine göre alınan aidatların bile iade edileceğinin garantisini verdi. (Konuşma Videosu bende)
 
Dolayısıyla, oylamadan vazgeçiliyor ( muhalefetin önergesi oylansa, o anda %100 e yakın geçmişe yönelik aidatlar alınmamalı diye çıkardı) Aslında; işverenle sendikanın arası ne kadar iyi olursa olsun, bu aidatı THY yönetimine ödettireceğim demek, 5 yıldızlı bir komedidir.
THY yönetimi istese bile bu parayı veremez. Çünkü; Bu 7 milyon TL’ye yakın rakamı bilançosunda hangi kalemde gösterebilir ve SPK’ya nasıl hesap verir.
 
 Hava-İş in bence bunu işverene ödeteceğiz veya uyuşmazlık maddesi yapacağız diye söylemi olanaksız olup delegeler kandırılmıştır.
 
Çünkü; Hava-İş Sendikasının 22 senelik çok fazla kıdemleşmiş profesyonel yönetiminin ve hukuk ve mali müşavirlerinin bu hataya düşmesi düşünülemez. Bu bence açık seçik oylamanın yapılmasını ve üye iradesinin genel kurulca şekillenebilmesinin önünü tıkama amaçlı yapılmış bir tuzaktır. Üyeye,dolayısıyla temsilcisi olarak atadığı delegesine yapılan çok ama çok büyük bir yanlıştır.
 
 
Sendika Genel Kurul’u işçinin temsil edildiği platformdur ve delegeler, üyeleri temsil eder. Geçmiş aidatların ödenmeme isteği, üyelerin isteğidir ve delegelerce genel kurula getirilmiş, bu istek mevcut yönetimce işverenden alırız komedisiyle katakulliye getirilmeye çalışılmıştır.
 
İşin aslına bakacak olursak; yönetim ve muhalefet videosunu seyrettiğim genel kurulda, bu madde üzerinde hep beraber anlaşıldığından mutlaka bu maddenin oybirliği ile geçtiğini, genel kurul tutanaklarına yazmış olmaları gerekir. (Umarım (!) ) Bu maddenin oybirliği ile geçtiği tutanaklara yazıldıysa iş kolay. THY yönetimine bu kararı bildirir ve belgesini yolladığınızda, THY söz konusu aidatları farklardan otomatik olarak kesemez. Ancak, minareyi çalan kılıfını hazırlar örneği; eğer bu karar maddesi genel kurul tutanaklarına geçmediyse, delegenin temsil ettiği THY çalışanları ikinci kez “keklenme” durumuna düşecek ve kuzu-kuzu bu aidatlar farklarından kesilecektir.  
 
 
 Hava-İş Sendikası bu alacağı 7 milyon TL’ye yakın olan parayı almasa ne olur?. Sendikanın işleyişini sağlayacak parayı üye zaten her ay yeterinden çok veriyor. Para birikecek de grevde kullanılacak derlerse, buradan koskoca bir kahkaha atarım. Bu, 7 Milyon TL ye yakın para nerede kullanılacaktır. THY gibi, Türkiye ortalamasına vurulduğunda elit kabul edilecek düzeyde nitelikli personele sahip bir kuruluşun çalışanlarının, bu suskun ve vurdum duymaz tavrı böyle devam ettiği sürece, bu toplum keklenmeye mahkumdur.
 
Sendikaların işçiyi savunmak ve haklarını almaktan öte, aracı kurum gibi çalışmasına olanak sağlayan mevcut sistem değil, bu duyarsız toplumun ta kendisidir.
 
Bu saf toplumda en güzel mesleklerden biri tabii ki sendikacılık olacaktır. Batma tehlikesi yok, vergi yok, piyasanın durgun olup olmaması sorunu yok. Makam arabaları var,temsil gideri olarak harcamalar kasadan ödenir. Net para…Nefis bir meslek(!) dalı Hem de sözde denetimli.
 
Bu parayı almak, tüm samimiyetimle söylüyorum ki, genel kurula ve üyeye saygısızlıktır. 
 
Aslına bakacak olursanız; Sendika yönetimi, muhalefetin getirdiği önergeyi oylatmayıp, “bunu işverenden alacağız, çünkü, bu bir uyuşmazlık maddemizdir” dediklerine göre; öyle veya böyle bu birikmiş aidatların üyeden alınmayacağını teyit etmiş oluyorlar. Buna rağmen; mevcut yönetim çıkar ve biz bu parayı işverenden alamadık-isteyemedik veya yanlış bilgilenmişiz zaten alamıyormuşuz gibi söylemlerin ardına sığınıyorsa bunu iç politika(!) meselesi yapmadan delegelere düşen son derece demokratik bir görev vardır.
 
 Delegeler kendilerinin kandırıldıklarına inanıyorlarsa, çözüm son derece demokratik ve basittir. Kandırıldıklarına inanan (ki-kandırılmışlardır) delegeler, Hava-İş Sendikasına bir dilekçe vererek tek maddeli, sadece bu aidat meselesinin karara bağlanmasını isteyen bir olağanüstü bir genel kurul yaptırabilirler.
 
Sendika yönetimi,tüzüğü gereği yeteri sayıda delege imzalı bu isteği reddetme şansına sahip değildir.
 
Çünkü; Bu tahsil edilemeyen para, üyenin parasıdır ve onun temsilcisi delegeler ne derse o olur. Sendika yönetimi, sadece icracıdır bu konuda karar verici olamaz. Genel Kurul ve delege ne derse o olur. Bu kadar basit.
 
Genel Kurula katılan tüm delegeler ve dolayısıyla çalışanlar, eğer keklenmiş olarak tarihe geçmek istemiyorlarsa, bu tarihsel görevi THY çalışanları adına yapmak zorundadır.
 
Dürüstlük bunu gerektirir.
HAVA-İŞ'TE DELEGELERE KATAKULLİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Misafir ~ 8 yıl önce
onu bunu bırakında bıraz bu güne kadar ödenen onlarca abartısız milyonlar nerede ne yapıldı. otel konferans masrafıymış yüz bin insan taşısan konaklatsan ıne bıtmez bu para. bir okull bir ticarı amacı olmayan lokal, kamp, hayır kuruluşu olmayacak mı hiç. sendika bınasını satsan 200-300 bin etmez onu gösterırler var diye. sendika hayır işlerine harcasın barı bır şeyler yapsın. kanunun karşı çıktığını sanmıyorum ticaret yapamaz paraları dağıtamaz sadece. yılbaşında bayramda bir çıklet dağıt barı, 1 TL lık şemsiye 50 kuruşluk bozuk para çantası verır ancak. bunların gitmesı lazım inanın gitseler çok daha iyi durumda oluruz. çalışanları hemşehrisi sabah akşam sendikadan kebap adamlırına merkezde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bir ara sözleşmeden önce aidat vermeyen %40 indirimli verecekler toplu olarak diyorlardı. ayıptır yahu, önceden aidat veren sendika olsun diye(onlar için değil) sahıp çıkalım diye. aidatı fazla veren kımse vermezken ödeyen mı zararlı çıktı. bu ne biçim adalet eşitlik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
hak hukuk eğitim ayırt etmeden herkesi kendi adaletınce eşit sayan çalışma ismini bile eşitlik olsun diye diğerleri gücenmesın diye ortak meslek ismi icad eden bu yönetim aidattan olmayayım herkesın gönlü biraz şen olsun deyıp kurdu kuzuya ezdirdi. bıraktınız yönetimi yine bu guruba iyi etmedınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Allahım Allahım nasıl bır yazı bu tebrık edıyorum sızlerı .Nasıl guzel ıfade edılmıs thy calısanlarının halı 'kek' evet sus calısan; uyuyan turkıye vatandası gıbı sus kuzu ol kek ol hatta pogaca ol sen hak edıyorsun mustehaktır .Kesılsın tabı bole sakkadanak sozlesme ımzalalanırsa tabı bır durum bole seylerın cıkması bence daha kotusu beklenmelı bu kızılcık sopasının ucu daha dokunusları ufak ufak.Sak Sak seslerı gelecek kı aklın basına gelsın. Uyu yurdum ınsanı uyuuuuuuuuuuuuuuuuu sen uyukı baskaları bassın uzerın sen ezıl kucucuk acız kal....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000