27 Ekim 2014, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • "THY çalışanlarının adam gibi sendikacılar tarafından yönetilmesi dileğiyle" derken "THY çalışanlarını sendika mı yönetiyor, yoksa Yönetim Kurulu mu? anlam veremedim. Sendikanın sadece çalışanın hakkını savunmak olduğunu zannediyordum, meğer farklıymış.
  • Değerli Airport Ailesi, bilinmeyen bir gerçek var Havais"i deviren şuan yönetimde olanlar değil ve hep gizli tutuldu gerçeklerin öğrenilmesi istenilmesi..Havais"i deviren bir memur idi ve son anda diskalifiye edilip is akdi fesh edildi..! Bizler THY calisani olarak bunu biliyoruz , ama sir gibi saklanıyor...?
  • ali bey sizin yazdıklarınız içeri giriyor bide bizim hakkımızı yiyenlerın üstüne gidinde onları da içeri alsınlar..bizede yardım edin..habom aş.çalışanları
  • 4 yılda 1 trilyon çiçek parası mi? Kürtaj, sezaryen, dış faturaları gerçekmi? Eger doğruysa bizim paraları aycin aga güzel harcamış. Hakkımı helal etmiyorum.

HAVA-İŞ YÖNETİMİ BİTTİ YAŞAŞIN ÇELİK İŞ!..

Bir grev sürecinin ardından yeni umut diye Hava İş Sendikası Başkanı seçilen Ali Kemal Tatlıbal'ın söyledikleri hala kulaklarımı tırmalıyor. Seçilmesinin ardından grev çadırını ziyaret ederek "Atilay abinin yolundan gideceğiz" demişti. Ne yolu yol oldu ne sendikacılığı sendikacılık. Bakın neler var neler!

"Ben yer personeliyim. Ben ne anlarım uçucunun derdinden. Ama yerde ne aşağılamalar ne kibirler anlatsam şaşarsınız. 800 tane müdürün kaprisini çekiyorum. Ben içinizi sizin kadar bilemem. Beni doldurun. Hiçbir yere gidemezsiniz. Atilay abinin yolundan devam edeceğiz" Bu sözler Hava İş Başkanı seçildiği anda Ali Kemal Tatlıbal'ın süslü kelimeleri.

Başlangıçta şans vermek, dinlemek, gözlemlemek istedik. Ama anladım ki Ali Kemal Tatlıbal, kendi sözlerini teyit edercesine ne uçucunun ne teknisyenin ne yerde ne gökte çalışanın derdinden anlamıyor. Bana göre sendikacılıktan da anlamıyor.

Kimse kusura bakmasın. Evet, zamanında Atilay Ayçin'e de çok yazdım çizdim. Hatta gitmesi gerektiğini en çok ben dillendirdim. Belki de Atilay'ın gitmesinde benimde dahlim var yazdıklarım, çizdiklerim ölçüsünde. Sendikacılığına değil, üslubuna idi itirazımız. Hiç kimse kendi makamında küfür işitmeyi hazmedemez. O, THY yöneticilerine kendi çöplüklerinde küfür ederek düzeysizce konuşuyordu.

Ama sendikacılığı yapıyordu. Sendikacılık memurluk değildir. Sendikacılık, yönetime ağam, paşam demek değildir. Bugünküler, ağam, paşam derken dünküler küfür sallıyordu. Sendikacılığın çalışanlarla işveren arasında bir köprü ve ağırlıklı çalışanın haklarını koruyacak bir çalışan hak koruyuculuğu olduğunu anlayamayanlar maalesef ilk günün verdiği hevesin altında ezilip kaldılar.

THY güdümlü sendika yönetimi, THY Teknik A.Ş'de olup bitenlerle ilgili sus-pus olmuş vaziyetteler. Bu konuda hiç bir demece, hiçbir basın toplantısına, hiçbir sendikal tepkiye rastladınız mı bilmem ama özellikle teknikte fokur fokur kaynayan bir kazan var.

Her ne kadar THY Teknik A.Ş yöneticileri inkar etseler bile çok sayıda personelden değişik bilgiler akıyor. Hava İş Sendikası'na üye personelden bazıları Sabiha Gökçen Havalimanı'daki HABOM ile birleşmeden dolayı personel değişimleri yaşanıyor. Sabiha Gökçen Havalimanı'na gönderilen personelin iş akitleri feshedilerek yeni şirkette işbaşı yaptırılıyor. Buraya kadar işleyiş doğru olabilir. Ama, Sabiha Gökçen Havalimanı'na geçiş için iş akitleri feshedilen personelin Hava İş üyelikleri de sona eriyor. Ve kendilerini bir anda Çelik İş Sendikası'nın kucağında buluyorlar.

Personelin istemleri dışında gerçekleşen bu üye değişimlerinin arkasında kim ve ya kimler var bilinmiyor. İnkar ediliyor, sahiplenilmiyor.

Danıştayın aksi kararına rağmen Çelik İş, çelik gibi geliyor. Avazı çıktığı kadar bağırması gereken Hava İş Sendikası Başkanı Ali Kemal Tatlıbal ise sessizliğini koruyor. Düşünebiliyor musunuz sendikanın başında Atilay Ayçin olsa idi nasıl da kıyametler kopardı?

Pasifize olmuş bir Hava İş Sendikası'nın bundan sonra THY çalışanlarına vereceği birşey olamaz. Bana göre uçucu personelin sendikal gelecekleri de iyi değil. Her daim uçucular üzerinden hak alan çalışanları daha kötü bir gelecek bekliyor.

Aralık ayına ertelenen mahkeme son dem olabilir. Eğer mahkeme Hava İş Sendikası'nın aleyhine sonuçlanır ise sanırım Ali Kemal Tatlıbal hala balayında olur.

Büyük yerlerden gelen emirler çerçevesinde THY'yi Hava İş Sendikası'nın egemenliğine bırakmayacağız düşüncesi hakim. THY ve iştirakleri bölünecek. Buna göre THY Hava İş Sendikası, teknik Çelik İş Sendikası, yer hizmetleri ise Öz Taşıma İş Sendikası arasında bölüşülecek.

Daha da fazlası olması gerek. Uçucular için de bir sendika lazım. Pilotlar Sendikası, Hostesler Sendikası gibi sendikalar da kurulmalı. Ne dersiniz?

Kimbilir büyüklerimiz bunu da düşünüyor olabilirler mi?

THY çalışanlarının adam gibi sendikacılar tarafından yönetilmesi dileğiyle.

Yoksa elveda Hava İş yaşasın Çelik İş diye bağırmak zorunda kalacaksınız.

HAVA-İŞ YÖNETİMİ BİTTİ YAŞAŞIN ÇELİK İŞ!..

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (48)

iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
"THY çalışanlarının adam gibi sendikacılar tarafından yönetilmesi dileğiyle" derken "THY çalışanlarını sendika mı yönetiyor, yoksa Yönetim Kurulu mu? anlam veremedim. Sendikanın sadece çalışanın hakkını savunmak olduğunu zannediyordum, meğer farklıymış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Değerli Airport Ailesi, bilinmeyen bir gerçek var Havais"i deviren şuan yönetimde olanlar değil ve hep gizli tutuldu gerçeklerin öğrenilmesi istenilmesi..Havais"i deviren bir memur idi ve son anda diskalifiye edilip is akdi fesh edildi..! Bizler THY calisani olarak bunu biliyoruz , ama sir gibi saklanıyor...?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
lütfen ~ 3 yıl önce
ali bey sizin yazdıklarınız içeri giriyor bide bizim hakkımızı yiyenlerın üstüne gidinde onları da içeri alsınlar..bizede yardım edin..habom aş.çalışanları

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
4 yılda 1 trilyon çiçek parası mi? Kürtaj, sezaryen, dış faturaları gerçekmi? Eger doğruysa bizim paraları aycin aga güzel harcamış. Hakkımı helal etmiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HUCURAT-12 ~ 3 yıl önce
Yâ eyyyuhellezîne âmenûctenibû kesîran minez zanni, inne ba’daz zanni ismun, ve lâ tecessesû ve lâ yagteb ba’dukum ba’dâ(ba’dan), e yuhıbbu ehadukum en ye’kule lahme ahîhi meyten fe kerihtumûh(kerihtumûhu), vettekullâh(vettekullâhe), innallâhe tevvâbun rahîm(rahîmun). Ey iman edenler! Zannın çoğundan (doğruluğundan emin olmadığınız konuda fikir yürütmekten) kaçının! Muhakkak ki bazı zanlar suçtur (şirk veya şirke yola açar)! Tecessüs etmeyin (merakla başkalarının özel yaşantısını araştırmayın)! Kiminiz de kiminizin gıybetini yapmasın! Biriniz, ölü kardeşinin etini yemeyi sever mi? Bundan tiksindiniz! Allâh'tan korunun! Muhakkak ki Allâh Tevvab'dır, Rahıym'dir. Anlayana
T.T ~ 3 yıl önce
Yorumumu beğenmeyen kişiler siz HUCURAT suresini kabul etmiyormusunuz yoksa vallahi siz şaşırmışsınız T.T

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000