17 Kasım 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • sn yazar notam numarasından notamı isteyen birimi ve onay veren makama ulaşmanız çok kolay olacaktır sanırım,askeri birimdende onay alınmıştır.öyle ezbere bir saha notamlanmaz..haa uçuşlarda kurallara riayet ediliyormu onu bilemem oda sivil notam olduğu için SHGM'nin görevi olsa gerek.
  • Süper bir tespit sayın yazar. Helal olsun cesaretinize ve yüreğinize. Mossad'a, CIA ye o kadar kolay peşkeş çekilmemeli bu topraklar. Yabancı uçak yabancı pilot n'oluyoruz kardeşim ? Dingo'nun ahırı mı burası ey SHGM nasıl müsade ediyorsun bunlara ? Talimatla mı? Yabancı uçak içinde Türk Pilot olmadan uçmamalı kardeşim bu kadar basit. Ya da o kadar zor mu ?
  • Süper bir tespit sayın yazar. Helal olsun cesaretinize ve yüreğinize. Mossad'a, CIA ye o kadar kolay peşkeş çekilmemeli bu topraklar. Yabancı uçak yabancı pilot n'oluyoruz kardeşim ? Dingo'nun ahırı mı burası ey SHGM nasıl müsade ediyorsun bunlara ? Talimatla mı? Yabancı uçak içinde Türk Pilot olmadan uçmamalı kardeşim bu kadar basit. Ya da o kadar zor mu ?
  • Pilot kim olursa olsun lisansinin iptal edilmesi gerekir. Bu kacinci?
  • Yazar beye sormak istiyorum. Bu yazıyı aldığınız duyum üzerine mi yazdınız? Yoksa duyumu aldıktan sonra ilgili yerlere danıştınız mı? Yani yazınızda bahsettiğiniz olumsuzlukların bir dayanağı var mı yoksa öyle olursa böyle olur, öyleyse böyle, vay anasını deyip rakı masasında memleket kurtarma tarzı yorumlar mı yazdıklarınız. Gerçekten merak ettiğimden soruyorum. Sordunuz mu yetkili bir makama nedir bu iş, dayanağı nedir bu yapılanlar vs diye. Hani kim ilgilenir shgm mi, askeriye mi veya başka bir bakanlık mı ben bilemem bunu ama duyumu aldım yazıyı yazdım diyorsanız sizin bilmeniz gerekir. Aksi takdirde sormadan, sadece aldığınız duyum üzerine yazıyı yazıp bir de uçuş ile ilgili bir sayfanın ekran görüntüsünü alıp sadece resim yayınlayan gazetelerin yaptığı gibi resmin altına kötüyü düşünerek senaryo yazdıysanız eğer bu yazı "bence" provokatif bir yazdır.
  • uçan uçağı internette aratınca, aşağıdaki fotoğrafa ulaşılıyor; http://www.planespotters.net/Aviation_Photos/photo.show?id=395892 burada da çekim yapmak amaçlı pencerenin çıkıntısı (diğer pc-6'larda olmayan) görülüyor. bu uçağa bu şekilde izin verildi ise kesinlikle bir hatadır. ha bunu da getirip siyasete, hükümete bağlayan aklıevveller, uçuş izinlerini kimin verdiğini bir öğrenin önce, sonra konuşalım
  • Aylardır malezya nın 777 sini bulamıyorlar ,her söylenene inanma
  • Bir tarihte sanırım (10 ) yıl önce Romanyada ( projeckt-2 ) Çift Motorlu Dornier DO-28 TC-FBC Tesclli Uçakla Hava Harita/Kadastro ( AirSurvey ) uçuşu yapmıştım.Ancak öncesinde Romanya Sivil Havacılığı-Romanya Hava Kuvvetleri- Lisans dönüşüm işlemleri ve özel izinler Permition /alınmıştı.Banesa Havaalanınıdan VFR şartlarda Kalkış yaparken (uçağın içinde Güvenlik amaçlı Havacı üsteğmen /Obzerver olarak ) her uçuşumuza mutlaka iştirak etmekteydi.Görev dönüşüde ise çekim yapılan filmler Polis-Foto teşkilatı tarafından her gün tek tek kontrol edilmekteydi ! Endişelere ve başı boşluğa katılmamak mümkün degildir.Eğer halen Bir Romanya olamadıysak yazıklar olsun bize Ulemaya Duyrulur...
  • uçakta türk pilot olsa ne olur ,bizi hep kendi adamlarımız kendi insanımız vurmadımı içerden"bilerek yada bilmeyerek CİA hizmete özel kitap ta yazdığı gibi"TÜRKLERİ KULANMANIN EN KOLAY YOLU HANGİ KANATTAN OLURSA OLSUN ülkesi için iyi bir şey yaptığına inandırmak.!!
  • İÇ VE DIŞ GÜÇLERİN SAYESİNDE BİZLERİN İÇİMİZE KADAR GİRDİLER. AMA ALLAHIN SAYESİNDE HİÇ BİR ŞEYİMİZİ BİLEMEYECEKLER. ONLARIN SAHİBİ ŞEYTAN BİZLERİN SAHİBİ ALLAHTIR. ALLAH TÜRKİYE CUMHURİYET TÜRK MİLLETİNİ VE TÜRK DEVLETLERİNİ KORUSUN. SEVGİ VE SAYGILARIMLA.

HAVADAKİ TEHDİTE KULAK TIKAMAYIN!

2920 Sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu’nun 31. maddesince ‘’ Türkiye Cumhuriyeti ülkesi içinde, iki nokta arasında havayolu ile ticari amaçla yolcu, posta ve yük taşımaları Türk hava araçları ile yapılır’’ denilmektedir. Buradaki amaç, milli firmaların ticari açıdan korunmasını sağlamaktır. Aynı şekilde Türk tescilli bir uçağın da örneğin Almanya sınırları içerisinde bir noktadan bir noktaya ticari uçuşlar yapması olanaksızdır.

Türk Sivil Havacılık Kanunu'nda kesin olarak yasaklanmasına rağmen acaba Türkiye içerisinde yabancı tescilli uçaklar iki nokta arasında uçuş yapıyorlar mı?

Geçen hafta içerisinde bu konuyla ilgili bir bilgi ulaştı. Sinop'ta bir harita uçağının haftalardır bölgede uçuş yaptığını öğrendim.

Harita uçağı deyip geçmeyin... Alman tescilli D-FIBE kuyruk numaralı Pilatus PC-6 tipi uçağın Türk sivil havacılık kanununu ihlal etmesinin yanı sıra bir de işin ulusal güvenlik boyutu var ki bana göre ilkinden daha da önemli ve üzerinde durulması gereken bir konu...

Türkiye sınırları içerisinde harita çekimi yapan bu uçakta hiçbir Türk personel bulunmadığını öğrendim. Türk personel olması hem bu uçuşları yapanların görev bölgesini ihlal edip etmedikleri  hem de farklı amaçlar güdüp gütmedikleri açısından çok önemli olmasına rağmen, bu uçağın tamamı yabancı ekiple haftalardır Sinop ve bölgesinde çekimler yapması ulusal güvenliğimiz açısından son derece riskli bir durumdur.

Harita uçakları, LİDAR adı verilen yöntemle uçtukları bölgelerin, yer altı dahil, adeta röntgenini çekmektedir. O bakımdan bu uçakların çektikleri görüntülerin amacına uygun olup olmadığının mutlaka kontrolünün sağlanması ve sadece amacına uygun görüntülerin yurtdışına çıkarılmasına izin verilmesi gerekir. Aksi takdirde harita uçuşu yapmak için havalanan yabancı tescilli uçakların ülkenin yer altı kaynaklarını dahi tespit etme durumları söz konusu olabilir. Çünkü bu uçaklardaki  teknik donanımlar son derece gelişmiş olduğu için multi spectral sistemler sayesinde son derece stratejik olabilecek ( altın, uranyum vs) yer altı kaynaklarının yabancı ülkeler tarafından öğrenilmesi olasılığı yüksektir.

Bu konuda Milli Savunma Bakanlığı'nın, ‘’Harita ve Harita Bilgilerinin Temin ve Kullanma Yönetmeliği’nde harita verilerinin yurtdışına çıkarılamayacağı maddesi çok açıktır. Ancak bu uçuşlar kontrolsüz şekilde yapıldığı için Türkiye sınırları içerisinden toplanan mahrem bilgilerin yurtdışına çıkarılmasının önünde malesef hiçbir engel de bulunmamaktadır.

Havayolu taşımacılığına odaklanan Türk sivil havacılığının bu son derece önemli konuda mutlaka önlem alması gerekmektedir.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün ulusal güvenliği tehdit edebilecek bu uçuşları mutlaka yakın kontrol altına alması gerekir. En basit çözüm olarak bu uçuşlarda mutlaka bir Türk personel (Pilot) bulundurma zorunluluğunun üzerinde durulmalı ve bu uçuşların koordinasyonunun etkin şekilde yapılması, kontrolünün sağlanması elzemdir.

Ulusal güvenliğimiz açısından ciddi tehdit oluşturabilecek bu  uçuşların, üçüncü dünya ülkelerinde bile yapılması mümkün değilken Türkiye'de kim olduğu belli olmayan kişilerin havadan ülkenin ciğer röntgenini çekmesi kulak ardı edilecek konu değildir. Son dönemde kara sınırları delik deşik edilen bir ülkenin en azından hava sahasının o şekilde kullanılmamasını önleyecek kurum da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'dür. Umarız bu hassas konuda bir an önce ciddi adımlar atılır.

Aksi takdirde ülkenin en mahrem bilgileri hiç istenilmeyen kişilerin eline geçebilir ve bu ilerde ulusal güvenlik açısından başımızı fazlasıyla ağrıtabilir.


*Görüntü notamtr.com'dan alınmıştır.

HAVADAKİ TEHDİTE KULAK TIKAMAYIN!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

blacksea ~ 4 yıl önce
sn yazar notam numarasından notamı isteyen birimi ve onay veren makama ulaşmanız çok kolay olacaktır sanırım,askeri birimdende onay alınmıştır.öyle ezbere bir saha notamlanmaz..haa uçuşlarda kurallara riayet ediliyormu onu bilemem oda sivil notam olduğu için SHGM'nin görevi olsa gerek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
10 numara ~ 4 yıl önce
Süper bir tespit sayın yazar. Helal olsun cesaretinize ve yüreğinize. Mossad'a, CIA ye o kadar kolay peşkeş çekilmemeli bu topraklar. Yabancı uçak yabancı pilot n'oluyoruz kardeşim ? Dingo'nun ahırı mı burası ey SHGM nasıl müsade ediyorsun bunlara ? Talimatla mı? Yabancı uçak içinde Türk Pilot olmadan uçmamalı kardeşim bu kadar basit. Ya da o kadar zor mu ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
10 numara ~ 4 yıl önce
Süper bir tespit sayın yazar. Helal olsun cesaretinize ve yüreğinize. Mossad'a, CIA ye o kadar kolay peşkeş çekilmemeli bu topraklar. Yabancı uçak yabancı pilot n'oluyoruz kardeşim ? Dingo'nun ahırı mı burası ey SHGM nasıl müsade ediyorsun bunlara ? Talimatla mı? Yabancı uçak içinde Türk Pilot olmadan uçmamalı kardeşim bu kadar basit. Ya da o kadar zor mu ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Pilot kim olursa olsun lisansinin iptal edilmesi gerekir. Bu kacinci?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
???? ~ 4 yıl önce
Yazar beye sormak istiyorum. Bu yazıyı aldığınız duyum üzerine mi yazdınız? Yoksa duyumu aldıktan sonra ilgili yerlere danıştınız mı? Yani yazınızda bahsettiğiniz olumsuzlukların bir dayanağı var mı yoksa öyle olursa böyle olur, öyleyse böyle, vay anasını deyip rakı masasında memleket kurtarma tarzı yorumlar mı yazdıklarınız. Gerçekten merak ettiğimden soruyorum. Sordunuz mu yetkili bir makama nedir bu iş, dayanağı nedir bu yapılanlar vs diye. Hani kim ilgilenir shgm mi, askeriye mi veya başka bir bakanlık mı ben bilemem bunu ama duyumu aldım yazıyı yazdım diyorsanız sizin bilmeniz gerekir. Aksi takdirde sormadan, sadece aldığınız duyum üzerine yazıyı yazıp bir de uçuş ile ilgili bir sayfanın ekran görüntüsünü alıp sadece resim yayınlayan gazetelerin yaptığı gibi resmin altına kötüyü düşünerek senaryo yazdıysanız eğer bu yazı "bence" provokatif bir yazdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
wolverine ~ 4 yıl önce
uçan uçağı internette aratınca, aşağıdaki fotoğrafa ulaşılıyor; http://www.planespotters.net/Aviation_Photos/photo.show?id=395892 burada da çekim yapmak amaçlı pencerenin çıkıntısı (diğer pc-6'larda olmayan) görülüyor. bu uçağa bu şekilde izin verildi ise kesinlikle bir hatadır. ha bunu da getirip siyasete, hükümete bağlayan aklıevveller, uçuş izinlerini kimin verdiğini bir öğrenin önce, sonra konuşalım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uydu dan kedi gözü ~ 4 yıl önce
Aylardır malezya nın 777 sini bulamıyorlar ,her söylenene inanma

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TC-Viziter ~ 4 yıl önce
Bir tarihte sanırım (10 ) yıl önce Romanyada ( projeckt-2 ) Çift Motorlu Dornier DO-28 TC-FBC Tesclli Uçakla Hava Harita/Kadastro ( AirSurvey ) uçuşu yapmıştım.Ancak öncesinde Romanya Sivil Havacılığı-Romanya Hava Kuvvetleri- Lisans dönüşüm işlemleri ve özel izinler Permition /alınmıştı.Banesa Havaalanınıdan VFR şartlarda Kalkış yaparken (uçağın içinde Güvenlik amaçlı Havacı üsteğmen /Obzerver olarak ) her uçuşumuza mutlaka iştirak etmekteydi.Görev dönüşüde ise çekim yapılan filmler Polis-Foto teşkilatı tarafından her gün tek tek kontrol edilmekteydi ! Endişelere ve başı boşluğa katılmamak mümkün degildir.Eğer halen Bir Romanya olamadıysak yazıklar olsun bize Ulemaya Duyrulur...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
isimrumuz ~ 4 yıl önce
uçakta türk pilot olsa ne olur ,bizi hep kendi adamlarımız kendi insanımız vurmadımı içerden"bilerek yada bilmeyerek CİA hizmete özel kitap ta yazdığı gibi"TÜRKLERİ KULANMANIN EN KOLAY YOLU HANGİ KANATTAN OLURSA OLSUN ülkesi için iyi bir şey yaptığına inandırmak.!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ELİF ~ 4 yıl önce
İÇ VE DIŞ GÜÇLERİN SAYESİNDE BİZLERİN İÇİMİZE KADAR GİRDİLER. AMA ALLAHIN SAYESİNDE HİÇ BİR ŞEYİMİZİ BİLEMEYECEKLER. ONLARIN SAHİBİ ŞEYTAN BİZLERİN SAHİBİ ALLAHTIR. ALLAH TÜRKİYE CUMHURİYET TÜRK MİLLETİNİ VE TÜRK DEVLETLERİNİ KORUSUN. SEVGİ VE SAYGILARIMLA.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000