30 Mart 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Mozambik mozambigi havaya kaldirmistir belki de. Almanlar yapmalari gerekenj yapip dunyayi ayaga kaldiriyor ve kendi usullerini degistiriyorlar. Mozambikte olay olunca almanya tabi ki dunyayi ayaga kaldirmaz, mozambik kendi icinde yapar dikkat cektigi kadar artik. Bu arada Misir havayollarinin da boyle bir kazasi vardi
  • "Türk toplumunda son dönemdeki yeni akım, 'inanmamak'... Hiçbir açıklama, hiçbir belge, hiçbir teyid bizi tatmin etmiyor." ifadenize istinaden yaziyorum. Carpismadan once EGPWS uyarisini duymadigim icin CVR kaydi beni tatmin etmiyor. Diyelim EGPWS devre disi birakildi. O Zaman bu durum DFDRdan anlasilir. Bu arada DFDR nerede? Nicin hicbir basin mensubunun aklina Mulhouse'da olan ilk A320 kazasinin hikayesini arastirmak gelmiyor. Pilotaj hatasi nedeniyle pilotu hapse mahkum ettiler, yillar sonra kirim geciren ucaktaki DFDRin tahkikata konu DFDR ile ayni olmadigi anlasildi. (Ucak imalatcisi arada hokus pokus yapmis) Global sirketlerin devletleri yonettigi bir dunyada yasiyoruz. Buyuklerin soyledigi herseye vatandasin inandigi rejimlerin devri gecti. Tatmin olmadim. Haberiniz olsun.
  • YAZARIN YAZISI TAM BİR METAZORİ.. SANKİ KARA KUTUYU KENDİ AÇMIŞ.. TEK GÜZEL VE TAKDİR EDİLECEK YANI AFRİKA KONUSUNDA Kİ HASSASİYETİ..
  • Konformizm ve popülizme yenik düşmüş bir yazı. Yazar belli ki bir arada iki derede kalmış bu yazıyı yazarken. Sonuçta ise inanmak ve inanmak bir ikileme düşmüş ve kendisi inanmış. Konu tam ve kesin olarak inanmakla uzaktan yakından alakası yoktur. Konu bilimsel verilere dayalı bir ipat ve iknadır. İnanç din kökenlidir. İnanmak ispat gerektirmez. Yazar tam da bunu bizden bekliyor. Akıllı okurlar ve yurttaşlar olarak devlet büyüklerimizin, Fransız savcı ve Lufthansa CEO sunun fikir ve beyanlarımıza inanmamısı salık veriyor. Biz oteriteyiz ispat olmadan da inanmak zorundasınız edasında. Hatta bizi azarlıyor bile. Zira haklı da tüm dünya aynı senaryoya inanmış. Biz türkler kimiz ki inanınmıyoruz? İlginç olan ABD medyası da ilk elden bu senaryonun bir parçası hatta öncüsü oldu. Bu konuyu diyer yorumlara bırakıyorum.

HAVACILIKTA KURALLAR KİMİN KANIYLA YAZILIR?

11 Eylül saldırıları sonrası havacılık sektörü, karada ve havada emniyeti artırıcı bir dizi  yeni kuralla tanıştı. İkiz kule saldırılarındaki gibi, uçakların tekrar kamikaze olarak kullanılmasının önüne geçmek için kokpit kapılarının uçuş boyunca kilitli olması kuralı da onlardan biriydi.

Bu düzenlemeden sonra, uçak üreticileri, yeni kurala uygun olarak teknik sistemler geliştirdi ve ancak şifre ile açılabilen kokpit kapıları üretti.  Fakat, dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı tam koruma sağlayan bu sistemin, bir gün kokpit içerisinden gelebilecek tehlikelerde tam aksi bir sonuç ortaya çıkarabileceği maalesef atlandı. Havayolları bu açığa karşı kendilerince formül geliştirdi ve pilotlardan biri kokpitten ayrılmak zorunda kalınca, diğer pilotun kokpitte yalnız kalmaması için kabinden bir kişinin kokpitte olması kuralı getirdiler.

Aslında Germanwings uçak kazasının, oluş şekli açısından tıpa tıp aynısını 29 Kasım 2013 yılında Mozambik Havayolları  yaşamıştı.  Bir uçuş sırasında bu kez ikinci pilot tuvalete gidince, uçağın kaptan pilotu, otopilottan çıkardığı uçağı dalışa geçirerek tüm yolcuların ölümüne sebep olmuştu.

Uçağın ait olduğu ülke Mozambik, ölenler de Afrikalı olunca o dönem bu uçak kazasının üzerinde çok fazla durulmadı. Olay sessiz sedasız kapandı, gitti.

Uçağın ait olduğu ülke Almanya, ölenlerin neredeyse tamamı da Avrupalı olunca Germanwings kazasından sonra ise adeta fırtına koptu.  Avrupa Havacılık Emniyet Teşkilatı EASA başta olmak üzere, konu ile ilintili her kurum güvenlik açığını kapatmak için derhal çalışmalar başlattı. Havayolu şirketleri birbiri ardına kokpitte güvenliği artırıcı tedbirler aldı. Böyle olunca aklıma şu geldi: " Eğer Mozambik'teki olay ciddiye alınmış olsaydı, bugün belki de o tedbirler çok önceden alınmış olduğu için Germanwings pilotu kokpitte yalnız kalmayacak ve bu kaza da yaşanmayacaktı" Hep diyoruz ya, 'havacılıkta kurallar kanla yazılmıştır' diye... Ancak görüyoruz ki, o kan bir Afrikalı'ya aitse başka, bir Avrupalı'ya aitse başka kurallar geçerli oluyor. Bu iki olay bunun en somut kanıtıdır.

THY KOKPİTTEKİ O KURALI NASIL UYGULUYOR?

Germanwings kazasından sonra ister istemez aklımıza Türk havayolu şirketleri geliyor. Acaba bizim havayolu şirketleri kokpitte en az iki kişi kuralını nasıl uyguluyor?

Kağıt üzerinde havayolu şirketlerimizin neredeyse tamamında bu kural uzun yıllardır uygulanıyor. Ancak hatırlarsanız geçtiğimiz yıl Kasım ayında Türk Hava Yolları, kokpit ve kabin ekipleri için bir uyarı yayınladı. Yazıda diyordu ki, " Kabin ekiplerinin anormal, acil durum ve brifing dışında kokpitte kalış süreleri en fazla 5 dakika olarak sınırlanmıştır"

THY o dönemde bu kısıtlamayla ilgili olarak bir detay vermiyor ancak düzenlemenin içerisine, "operasyonun sağlıklı ve emniyetli yürütülebilmesi" notunu düşüyordu. Bu cümleden anladığımız  kadarıyla kabin ekiplerinin kokpitte olmaları emniyet açısından sıkıntı yaratıyor. Germanwings'in uygulamadığı için bin pişman olduğu bir kuralı THY, " emniyetsiz" olarak nitelendirirken kokpite girişin kısıtlanmasının nasıl bir emniyetsizlik yarattığını bir türlü çözemiyoruz. Aslında bu konuda muhtelif senaryolar mevcut. Kokpit ile kabin arasında uçuş sırasında yaşanmış olması muhtemel tatsız bir durumun bu kararın alınmasında etkili olduğunu sanıyorum ancak THY'nin sadece OML diye bildiğimiz kısıtlı bir pilotun kokpitte yalnız kalmaması için uyguladığı kokpitte kabin ekibi uygulamasının genişletilmesi artık zorunludur.  Kabin ekiplerinin kokpite girişine kısıtlama getiren Kasım ayındaki kural da yeniden gözden geçirilmelidir.  Tabi bunu söylerken, asıl görevleri uçuş emniyeti olmasına rağmen ağır ikram yükü verilen kabin ekipleri özellikle kısa iç hat uçuşlarında kokpite nasıl vakit ayıracak orası da ayrı bir tartışma konusu!

İNANMIYORUZ!

Türk toplumunda son dönemdeki yeni akım, 'inanmamak'... Hiçbir açıklama, hiçbir belge, hiçbir teyid bizi tatmin etmiyor.

 Germanwings kazasından sonra adına uzman denilen abuk sabuk adamların akla hayale gelmeyecek komplo teorilerine inanıyoruz ancak uçağının pilotunun kapıyı kilitlediğine ve uçağın bu sebeple düştüğüne inanmıyoruz.

 "Kokpitten ses kaydı yayınlıyorlar", montaj diyoruz, dublaj diyoruz. 

"Sağlık raporu vardı, uçmaması gerekiyordu" diyorlar,  yemezler diyoruz.

"Eski sevgilisine 'bir gün herkes beni konuşacak'" dediğini hatırlatıyorlar, eski sevgilisine kaç para verdiler acaba diyoruz?

Biz galiba herkesi kendimiz gibi sanıyoruz...!

HAVACILIKTA KURALLAR KİMİN KANIYLA YAZILIR?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Mozambik mozambigi havaya kaldirmistir belki de. Almanlar yapmalari gerekenj yapip dunyayi ayaga kaldiriyor ve kendi usullerini degistiriyorlar. Mozambikte olay olunca almanya tabi ki dunyayi ayaga kaldirmaz, mozambik kendi icinde yapar dikkat cektigi kadar artik. Bu arada Misir havayollarinin da boyle bir kazasi vardi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havaci ~ 3 yıl önce
"Türk toplumunda son dönemdeki yeni akım, 'inanmamak'... Hiçbir açıklama, hiçbir belge, hiçbir teyid bizi tatmin etmiyor." ifadenize istinaden yaziyorum. Carpismadan once EGPWS uyarisini duymadigim icin CVR kaydi beni tatmin etmiyor. Diyelim EGPWS devre disi birakildi. O Zaman bu durum DFDRdan anlasilir. Bu arada DFDR nerede? Nicin hicbir basin mensubunun aklina Mulhouse'da olan ilk A320 kazasinin hikayesini arastirmak gelmiyor. Pilotaj hatasi nedeniyle pilotu hapse mahkum ettiler, yillar sonra kirim geciren ucaktaki DFDRin tahkikata konu DFDR ile ayni olmadigi anlasildi. (Ucak imalatcisi arada hokus pokus yapmis) Global sirketlerin devletleri yonettigi bir dunyada yasiyoruz. Buyuklerin soyledigi herseye vatandasin inandigi rejimlerin devri gecti. Tatmin olmadim. Haberiniz olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BANU ~ 3 yıl önce
YAZARIN YAZISI TAM BİR METAZORİ.. SANKİ KARA KUTUYU KENDİ AÇMIŞ.. TEK GÜZEL VE TAKDİR EDİLECEK YANI AFRİKA KONUSUNDA Kİ HASSASİYETİ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rambo-İnanmak? ~ 3 yıl önce
Konformizm ve popülizme yenik düşmüş bir yazı. Yazar belli ki bir arada iki derede kalmış bu yazıyı yazarken. Sonuçta ise inanmak ve inanmak bir ikileme düşmüş ve kendisi inanmış. Konu tam ve kesin olarak inanmakla uzaktan yakından alakası yoktur. Konu bilimsel verilere dayalı bir ipat ve iknadır. İnanç din kökenlidir. İnanmak ispat gerektirmez. Yazar tam da bunu bizden bekliyor. Akıllı okurlar ve yurttaşlar olarak devlet büyüklerimizin, Fransız savcı ve Lufthansa CEO sunun fikir ve beyanlarımıza inanmamısı salık veriyor. Biz oteriteyiz ispat olmadan da inanmak zorundasınız edasında. Hatta bizi azarlıyor bile. Zira haklı da tüm dünya aynı senaryoya inanmış. Biz türkler kimiz ki inanınmıyoruz? İlginç olan ABD medyası da ilk elden bu senaryonun bir parçası hatta öncüsü oldu. Bu konuyu diyer yorumlara bırakıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000