20 Mart 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Kim ne derse desin kontrolörlerimiz BİLGİ-tecübe ve çözüm üretmek konusunda yetersiz. Mevcut yapı ve alışkanlıklardan dolayı da %99 başarısızlar. Kontrölörlerin büyük kısmı amman rahatım bozulmasın amman hiç risk olmasın derdinde. Meydana bir tane VFR trafik geldiğinde kontrölörlerin şahgülü bozuluyor keyfi kaçıyor. BAŞTA KONTRÖLÖRLERİ EĞİTEN HOCALARI OLMAK ÜZERE bütün meydanlardaki ATC şefleri yabancı kontrölörlerin eğitiminden geçirilmelidir. Bu hocalar, şefler, baştakiler bir kaç hafta yurtdışı yoğun meydan tecrübesi edinip birşeyler öğrenmeldir. TABİİ HERŞEYDEN ÖNCE KENDİLERİNİ KANDIRMAYI BIRAKIP GERÇEKLERİ ANLAMALI VE İLÜZYON SHOWLARINI BÜROKRAT VE POLİTİK TAVIRLARI BİR KENARA BIRAKMALILAR.
  • Bu ATClerle ne alıp veremediğiniz var arkadaş ya
  • kontrolor olmak için iyi bir üniversiteden mezun olmak gerekmiyor evet ben bir acıkogretim işletme mezunu olarak kpssden 3. senemde 98 puan kpds den 2. senemde 86 alarak kontrolor oldum liseyide 3.sınıfta ailevi nedenlerden terk ettiğim için dısardan bitirmistim ama aynı sey pilot olmak içinde gecerli cunku ben pılot olmak uzereyim aynı ben aynı acık lise ve acıktan üniv mezunu ben..yani kimse yuksekten atmasın hicbirisi birbirinden daha degerli degil ve mezun olunan okula gorede deger kazanmıyor, kontrolorler pılot oluyor lafı bos laf degil bence cunku ıcten ıce kıskanıyoruz ama ben sadece tek basıma ucabilmek için bu işin peşindeyim.. mesleki ego tatminini arayanlar ise zaten bu baslıgın altında kendini coktaaan belli etmişler..hem pilot hem kontrolor..
  • Yıllarını bizlere adamış öğretmenlerimizin hepsini ellerinden öper daha iyi hayat koşullarına sahip olmaları ve daha tatmin edici maaşlar almaları gerekliliği inancını taşımaktayım. Lakın şu konuda unutulmamalıdır ki sivil uçaklar bizlerin vermiş olduğu direktifler sayesinde seyrüsefer yapmaktadırlar. Verdiğimiz her tahdit en 200 canı hayatta tutmaktadır. Bunlara öğrenciler, siz değerli öğretmenler, üsteğmenler de dahildir. Her gün bu işin ağırlığını ve stresini bir düşünün isterim.

Havacılıkta iş fırsatı kaçtı mı? Kontrolör açığı nasıl kapatılacak?

İstanbul'a yapılacak yeni havalimanının fırsatçılar için iyi bir pazarlama aracı olduğunu yazılarımda sık sık vurguluyorum. Dönem dönem gazetelere verilen röportajlarda, yeni havalimanında istihdam edilecek on binlerle ifade edilen çalışan sayısına vurgu yapılırken bu röportaj kupürleriyle binlerce gence, binlerce TL'lik eğitim programları pazarlanıyor. Üniversiteler, özel eğitim kurumları, yurtdışı eğitimi için aracı kurum ve kişiler, bu kupürleri referans olarak gösterip binlerce gencin aklını kolaylıkla çelebiliyor.

Şu anda 20'nin üzerinde üniversitede havacılıkla ilişkili onlarca bölüm var ve bu bölümlerde binlerce öğrenci eğitim alıyor. Yeni havalimanının ihalesi yapıldığı andan itibaren bu proje üzerinden yapılan pazarlamanın sonucu olarak on binlerle ifade edilen yetişmiş/yetişen iş gücünün gözünün kulağının, yeni havalimanın tamamlanmasına odaklandığını tahmin etmek zor değil. Ancak mevcut durumda, sektördeki daralmanın etkisiyle, bırakın o okuldan mezun olanlara iş imkanı sağlamayı, staj olanağı sunmakta bile zorlanılıyor.

Sektörün parlak dönemlerini yaşadığı zamanlarda pilot, kabin memuru, teknisyen, dispeçer ve diğer ara sınıf eleman yetiştiren okullardan diploma ya da lisans alan binlerce gencin yeni havalimanı projesiyle birlikte emeklerinin karşılığını almalarını umuyorum ancak yine de o konuda iyimser düşünemiyorum.

Mantar gibi çoğalan okullar ve bu okullardan eğitim alan gençlerin sayılarının her geçen gün üzerine koyarak devam etmesinin bir yığılma yaratacağı ve sektörün ihtiyacından çok daha fazla iş gücü ortaya çıkacağı aşikar. Özellikle pilotaj ve kabin memurluğu konusunda arz/talep dengesinin mezunlar aleyhine bozulacağını öngörüyorum. Bu öngörümü destekleyen son örnek, bir havayolu şirketinin 6 pilot almak açtığı ilana 260 yeni mezun pilotun başvurmasıdır. İlerde bunun gibi örneklere sıklıkla tanık olabiliriz. Bu süreçte havayolu şirketlerinin, pilotları istihdam etmek yerine bu denge kaymasından faydalanarak hem ücretleri  aşağıya çekeceğinden hem de özellikle tip eğitimi gibi ciddi gelir getiren alanlarda fırsatı değerlendirmek isteyeceğinden eminim.

Üniversitelerin, şu an sektörün bütün oyuncularının alımları kapatmasına rağmen alttan yeni mezun pompalamaya devam ettiği gerçeğinden yola çıkarak birkaç yıl içinde iş gücü sayısı, sektörün doyma noktasının çok üzerine çıkacaktır. Hemen hemen bütün alanlarda bu şekilde bir manzara ile karşılaşabiliriz ancak sadece bir alanda bu dengenin tersine işleyeceğini düşünüyorum.

O da hava trafik kontrolörlüğü...

Bugün Türkiye'de 1400'e yakın hava trafik kontrolörü var. DHMİ biraz geç kalsa da son dönemde, yeni havalimanı projesine kontrolör yetiştirmek için gaza bastı. Yeni havalimanı açıldığında iki bin civarında kontrolör ihtiyacı olacak ama kalan bir yılda bu farkın DHMİ tarafından karşılanmasına olanak yok. Bildiğiniz gibi Türkiye'deki hava trafik kontrolörlerinin büyük bölümü DHMİ bünyesinde yetiştiriliyor.  Yılda 100 civarında kontrolörünü DHMİ kendisi yetiştiriyor.Sadece yılda 15 civarında kontrolör Anadolu Üniversitesi'nden geliyor. 

Üniversitelerin diğer alanlarda yoğun olarak program açmalarına rağmen bu alanda Anadolu Üniversitesi dışında eğitim veren kurum yok. Nedense DHMİ bu işi kendi tekelinde tutmak istiyor. Üstelik DHMİ bunu yaparken yetiştirdiği kontrolöre eğitim sırasında 5 bin TL'ye yakın da maaş veriyor! Bir çarpıklık da bu noktada ortaya çıkıyor. DHMİ eğitim verdiği, masraf yaptığı kontrolörleri elinde tutmak için herhangi bir taahhüt de uygulamıyor. Yani mezun olan bir kontrolör işi bırakıp arkasına bakmadan başka bir işe gidebiliyor.  Bunu engelleyen bir akit bulunmuyor. Zaten kontrolörlerin bir bölümünün daha iyi kazandırdığı için pilotaja doğru kaydığını da biliyoruz.

Özetle, DHMİ'nin kontrolör eğitimlerine tek başına yetişemediği gün gibi ortada. Yeni havalimanı tam kapasite çalışmaya başladığında bu ihtiyaç daha net şekilde ortaya çıkacak. O açıdan, ileride kontrolör sıkıntısı yaşamamak için bugünden tedbir alınması şart görünüyor. Diğer alanlarda ihtiyaç fazlası iş gücü yetiştirmektense DHMİ kontrolünde üniversitelerin bir kısmının kontrolör yetiştirme işine kanalize edilmesinin daha sağlıklı olacağı kanaatindeyim.

Bu arada hava trafik kontrolörlerinin özellikle havacılık tazminatları ile birlikte maaşlarının iyi seviyelere geldiğini de dipnot olarak düşelim.

Havacılıkta iş fırsatı kaçtı mı? Kontrolör açığı nasıl kapatılacak?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (111)

Yabancı kontrolör ~ 1 yıl önce
Kim ne derse desin kontrolörlerimiz BİLGİ-tecübe ve çözüm üretmek konusunda yetersiz. Mevcut yapı ve alışkanlıklardan dolayı da %99 başarısızlar. Kontrölörlerin büyük kısmı amman rahatım bozulmasın amman hiç risk olmasın derdinde. Meydana bir tane VFR trafik geldiğinde kontrölörlerin şahgülü bozuluyor keyfi kaçıyor. BAŞTA KONTRÖLÖRLERİ EĞİTEN HOCALARI OLMAK ÜZERE bütün meydanlardaki ATC şefleri yabancı kontrölörlerin eğitiminden geçirilmelidir. Bu hocalar, şefler, baştakiler bir kaç hafta yurtdışı yoğun meydan tecrübesi edinip birşeyler öğrenmeldir. TABİİ HERŞEYDEN ÖNCE KENDİLERİNİ KANDIRMAYI BIRAKIP GERÇEKLERİ ANLAMALI VE İLÜZYON SHOWLARINI BÜROKRAT VE POLİTİK TAVIRLARI BİR KENARA BIRAKMALILAR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
NDB-VOR ~ 1 yıl önce
Bu ATClerle ne alıp veremediğiniz var arkadaş ya

Yanıtla

Kalan karakter 1000
herneysek o ~ 1 yıl önce
kontrolor olmak için iyi bir üniversiteden mezun olmak gerekmiyor evet ben bir acıkogretim işletme mezunu olarak kpssden 3. senemde 98 puan kpds den 2. senemde 86 alarak kontrolor oldum liseyide 3.sınıfta ailevi nedenlerden terk ettiğim için dısardan bitirmistim ama aynı sey pilot olmak içinde gecerli cunku ben pılot olmak uzereyim aynı ben aynı acık lise ve acıktan üniv mezunu ben..yani kimse yuksekten atmasın hicbirisi birbirinden daha degerli degil ve mezun olunan okula gorede deger kazanmıyor, kontrolorler pılot oluyor lafı bos laf degil bence cunku ıcten ıce kıskanıyoruz ama ben sadece tek basıma ucabilmek için bu işin peşindeyim.. mesleki ego tatminini arayanlar ise zaten bu baslıgın altında kendini coktaaan belli etmişler..hem pilot hem kontrolor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
atc ~ 1 yıl önce
allah allah açıköğretim mezunu atc olabiliyormuymuş yeni öğrendim..bu arada yazdıklarının çoğu kısmında haklısın ve azmin için tebrikler..hak veremediğim bir kısım var o da pilotluğu içten içe kıskanma meselesi..Dhmi'nin saçma sapan yapısından dolayı maaşlarımız pilotlar kadar değil ama en azından işimiz garanti peki ya bugün 3 katımız maaş alan kaptan pilotların? daha yeni atlasjet 17 kaptan 10 fo çıkardı işten ve daha da çıkarmalar olacak hemen hemen bütün şirketlerde. dolayısıyla herşey para ve hava değil..kıskanma meselesini kendi adına tekil şahıs kullanarak konuşabilirsin ben şahsen gram kıskanmıyorum
Stajyer ATC ~ 1 yıl önce
Yıllarını bizlere adamış öğretmenlerimizin hepsini ellerinden öper daha iyi hayat koşullarına sahip olmaları ve daha tatmin edici maaşlar almaları gerekliliği inancını taşımaktayım. Lakın şu konuda unutulmamalıdır ki sivil uçaklar bizlerin vermiş olduğu direktifler sayesinde seyrüsefer yapmaktadırlar. Verdiğimiz her tahdit en 200 canı hayatta tutmaktadır. Bunlara öğrenciler, siz değerli öğretmenler, üsteğmenler de dahildir. Her gün bu işin ağırlığını ve stresini bir düşünün isterim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000