20 Mart 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Kim ne derse desin kontrolörlerimiz BİLGİ-tecübe ve çözüm üretmek konusunda yetersiz. Mevcut yapı ve alışkanlıklardan dolayı da %99 başarısızlar. Kontrölörlerin büyük kısmı amman rahatım bozulmasın amman hiç risk olmasın derdinde. Meydana bir tane VFR trafik geldiğinde kontrölörlerin şahgülü bozuluyor keyfi kaçıyor. BAŞTA KONTRÖLÖRLERİ EĞİTEN HOCALARI OLMAK ÜZERE bütün meydanlardaki ATC şefleri yabancı kontrölörlerin eğitiminden geçirilmelidir. Bu hocalar, şefler, baştakiler bir kaç hafta yurtdışı yoğun meydan tecrübesi edinip birşeyler öğrenmeldir. TABİİ HERŞEYDEN ÖNCE KENDİLERİNİ KANDIRMAYI BIRAKIP GERÇEKLERİ ANLAMALI VE İLÜZYON SHOWLARINI BÜROKRAT VE POLİTİK TAVIRLARI BİR KENARA BIRAKMALILAR.
  • Bu ATClerle ne alıp veremediğiniz var arkadaş ya
  • kontrolor olmak için iyi bir üniversiteden mezun olmak gerekmiyor evet ben bir acıkogretim işletme mezunu olarak kpssden 3. senemde 98 puan kpds den 2. senemde 86 alarak kontrolor oldum liseyide 3.sınıfta ailevi nedenlerden terk ettiğim için dısardan bitirmistim ama aynı sey pilot olmak içinde gecerli cunku ben pılot olmak uzereyim aynı ben aynı acık lise ve acıktan üniv mezunu ben..yani kimse yuksekten atmasın hicbirisi birbirinden daha degerli degil ve mezun olunan okula gorede deger kazanmıyor, kontrolorler pılot oluyor lafı bos laf degil bence cunku ıcten ıce kıskanıyoruz ama ben sadece tek basıma ucabilmek için bu işin peşindeyim.. mesleki ego tatminini arayanlar ise zaten bu baslıgın altında kendini coktaaan belli etmişler..hem pilot hem kontrolor..
  • Yıllarını bizlere adamış öğretmenlerimizin hepsini ellerinden öper daha iyi hayat koşullarına sahip olmaları ve daha tatmin edici maaşlar almaları gerekliliği inancını taşımaktayım. Lakın şu konuda unutulmamalıdır ki sivil uçaklar bizlerin vermiş olduğu direktifler sayesinde seyrüsefer yapmaktadırlar. Verdiğimiz her tahdit en 200 canı hayatta tutmaktadır. Bunlara öğrenciler, siz değerli öğretmenler, üsteğmenler de dahildir. Her gün bu işin ağırlığını ve stresini bir düşünün isterim.
  • Ne kadar çok pilotları kıskanan var. Doktorundan mühendisine, kontrolöründen yer hizmetlerine kadar. Parayla pilot olursun. Ama o milyon dolarlık uçakları ve yüzlerce kişinin canını teslim ederler mi? İyi bir eğitim olmadan , sadece parayı basmakla olmuyor o işler. Olmasın da. Kimse canını yolda bulmadı. Şirketler de eğitimsiz(iyi bir üniversiteden mezun) ve dil bilmeyenleri oturtmazlar o koltuğa. Öyle kolay değil , bi kazaya bakar o şirketin akıbeti...
  • Eski bir hava trafik kontrolörü olarak 3. Havalimanında çalışmak isterdim açıkcası. Dhmi nin verdiği eğitimle hava trafik kontrolörü oldum ama daha sonra bıraktım işi. Öğrencilere iyi maaş verildiği doğru ancak o maaş verilmese kimse eğitimdeki o stresi ve baskıyı çekmez kaldı ki bu baskı işle ilgili değil tamamen kişilerin egolarından kaynaklanmaktadır. Tabi eğitimle gerçek trafik çok farklı fakat alışılıyor. Yurtdışında bu işi üniversite eğitimi alamayan ama belli konularda yetenekli olan kişiler yapıyor burda ise en iyi okullardan mezun gençler sadece parası için yapıyor.
  • Hayalleri olan onca genç var ama sadece 2 egitim kurumu var.. Yetiştirilen eleman daha cok paraya gidiyor sitemi de haksız. Para üzerine kurulmuş bir dünyada yaşıyoruz. Herkes daha fazlasını ister. Ben shuiden 2018 haziranda mezun olacagım. girdigim sene devlet ünilerinde sadece 6 ilde bölüm vardı. Ayrıca bilgisayar destekli sınava girilmesi gerekiyor kpss ve yds sartları saglandiktan sonra. madem acik cok kpss puanı düşürülür.
  • Yıllarını insan eğitmeye vermiş bir öğretmen 3000 - 3500, güneydoğuda canı pahasına vatanı koruyan Üsteğmen 4500 lira kazanırken, daha öğrenciliğinde kontrolör adayına 5000 mi veriliyor. Hay senin adaletine ne diyeyim. Daha çok isterken hiç sıkılmıyorlardır bunlar.
  • Kontrolör arkadaşlar lütfen kendinizi dev aynasında görmeyin. Hangi doktor hangi mühendis, hangi subay mesleğini bırakıp kontrolörlük yapıyor? Ama pilotluk yapıyorlar değil mi? Hatta kotrolör arkadaşlar da mesleğini bırakıp pilotluk yapmak istemiyor mu? Ama Kontrolör arkadaşlar Tıp Fakültesini, ODTÜ, Boğaziçi, İTÜ Mühendisliği i yada Harp Okullarını tutturup kontrolörlüğü mü tercih etmiş? Siz o parayla lisans alan ama doğru düzgün eğitimi olmayanların kolaycacık pilot koltuğuna oturup yüzlerce insanın, milyonlarca dolarlık uçağın sorumluluğunu alabiliyor mu sanıyorsunuz? Bir kanun maddesi yazın buraya ki nihai kararın kontrolöre ait olduğunu yazsın. Haddini bilmek bir erdemdir.
  • Yıllarca eleman açığı için verilen dilekçelere istanbul un elemana ihtiyacı yok şeklinde cevap verildi. Şimdi paçaları tutuştu. Şimdi hızlandırılmış yarım yamalak eğitim veriliyor. Dhmi nin verdiği eğitim yek başına yeterli değildir. Eğitimden gelen çocukların en az 1 sene de işbaşı eğitimine tabi tutulmaları gerekiyor. Kursu bitiren de hemen mikrofonu eline alamıyor maalesef. Geçmiş olsun. Artık her şey için çok geç

Havacılıkta iş fırsatı kaçtı mı? Kontrolör açığı nasıl kapatılacak?

İstanbul'a yapılacak yeni havalimanının fırsatçılar için iyi bir pazarlama aracı olduğunu yazılarımda sık sık vurguluyorum. Dönem dönem gazetelere verilen röportajlarda, yeni havalimanında istihdam edilecek on binlerle ifade edilen çalışan sayısına vurgu yapılırken bu röportaj kupürleriyle binlerce gence, binlerce TL'lik eğitim programları pazarlanıyor. Üniversiteler, özel eğitim kurumları, yurtdışı eğitimi için aracı kurum ve kişiler, bu kupürleri referans olarak gösterip binlerce gencin aklını kolaylıkla çelebiliyor.

Şu anda 20'nin üzerinde üniversitede havacılıkla ilişkili onlarca bölüm var ve bu bölümlerde binlerce öğrenci eğitim alıyor. Yeni havalimanının ihalesi yapıldığı andan itibaren bu proje üzerinden yapılan pazarlamanın sonucu olarak on binlerle ifade edilen yetişmiş/yetişen iş gücünün gözünün kulağının, yeni havalimanın tamamlanmasına odaklandığını tahmin etmek zor değil. Ancak mevcut durumda, sektördeki daralmanın etkisiyle, bırakın o okuldan mezun olanlara iş imkanı sağlamayı, staj olanağı sunmakta bile zorlanılıyor.

Sektörün parlak dönemlerini yaşadığı zamanlarda pilot, kabin memuru, teknisyen, dispeçer ve diğer ara sınıf eleman yetiştiren okullardan diploma ya da lisans alan binlerce gencin yeni havalimanı projesiyle birlikte emeklerinin karşılığını almalarını umuyorum ancak yine de o konuda iyimser düşünemiyorum.

Mantar gibi çoğalan okullar ve bu okullardan eğitim alan gençlerin sayılarının her geçen gün üzerine koyarak devam etmesinin bir yığılma yaratacağı ve sektörün ihtiyacından çok daha fazla iş gücü ortaya çıkacağı aşikar. Özellikle pilotaj ve kabin memurluğu konusunda arz/talep dengesinin mezunlar aleyhine bozulacağını öngörüyorum. Bu öngörümü destekleyen son örnek, bir havayolu şirketinin 6 pilot almak açtığı ilana 260 yeni mezun pilotun başvurmasıdır. İlerde bunun gibi örneklere sıklıkla tanık olabiliriz. Bu süreçte havayolu şirketlerinin, pilotları istihdam etmek yerine bu denge kaymasından faydalanarak hem ücretleri  aşağıya çekeceğinden hem de özellikle tip eğitimi gibi ciddi gelir getiren alanlarda fırsatı değerlendirmek isteyeceğinden eminim.

Üniversitelerin, şu an sektörün bütün oyuncularının alımları kapatmasına rağmen alttan yeni mezun pompalamaya devam ettiği gerçeğinden yola çıkarak birkaç yıl içinde iş gücü sayısı, sektörün doyma noktasının çok üzerine çıkacaktır. Hemen hemen bütün alanlarda bu şekilde bir manzara ile karşılaşabiliriz ancak sadece bir alanda bu dengenin tersine işleyeceğini düşünüyorum.

O da hava trafik kontrolörlüğü...

Bugün Türkiye'de 1400'e yakın hava trafik kontrolörü var. DHMİ biraz geç kalsa da son dönemde, yeni havalimanı projesine kontrolör yetiştirmek için gaza bastı. Yeni havalimanı açıldığında iki bin civarında kontrolör ihtiyacı olacak ama kalan bir yılda bu farkın DHMİ tarafından karşılanmasına olanak yok. Bildiğiniz gibi Türkiye'deki hava trafik kontrolörlerinin büyük bölümü DHMİ bünyesinde yetiştiriliyor.  Yılda 100 civarında kontrolörünü DHMİ kendisi yetiştiriyor.Sadece yılda 15 civarında kontrolör Anadolu Üniversitesi'nden geliyor. 

Üniversitelerin diğer alanlarda yoğun olarak program açmalarına rağmen bu alanda Anadolu Üniversitesi dışında eğitim veren kurum yok. Nedense DHMİ bu işi kendi tekelinde tutmak istiyor. Üstelik DHMİ bunu yaparken yetiştirdiği kontrolöre eğitim sırasında 5 bin TL'ye yakın da maaş veriyor! Bir çarpıklık da bu noktada ortaya çıkıyor. DHMİ eğitim verdiği, masraf yaptığı kontrolörleri elinde tutmak için herhangi bir taahhüt de uygulamıyor. Yani mezun olan bir kontrolör işi bırakıp arkasına bakmadan başka bir işe gidebiliyor.  Bunu engelleyen bir akit bulunmuyor. Zaten kontrolörlerin bir bölümünün daha iyi kazandırdığı için pilotaja doğru kaydığını da biliyoruz.

Özetle, DHMİ'nin kontrolör eğitimlerine tek başına yetişemediği gün gibi ortada. Yeni havalimanı tam kapasite çalışmaya başladığında bu ihtiyaç daha net şekilde ortaya çıkacak. O açıdan, ileride kontrolör sıkıntısı yaşamamak için bugünden tedbir alınması şart görünüyor. Diğer alanlarda ihtiyaç fazlası iş gücü yetiştirmektense DHMİ kontrolünde üniversitelerin bir kısmının kontrolör yetiştirme işine kanalize edilmesinin daha sağlıklı olacağı kanaatindeyim.

Bu arada hava trafik kontrolörlerinin özellikle havacılık tazminatları ile birlikte maaşlarının iyi seviyelere geldiğini de dipnot olarak düşelim.

Havacılıkta iş fırsatı kaçtı mı? Kontrolör açığı nasıl kapatılacak?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (111)

Yabancı kontrolör ~ 2 yıl önce
Kim ne derse desin kontrolörlerimiz BİLGİ-tecübe ve çözüm üretmek konusunda yetersiz. Mevcut yapı ve alışkanlıklardan dolayı da %99 başarısızlar. Kontrölörlerin büyük kısmı amman rahatım bozulmasın amman hiç risk olmasın derdinde. Meydana bir tane VFR trafik geldiğinde kontrölörlerin şahgülü bozuluyor keyfi kaçıyor. BAŞTA KONTRÖLÖRLERİ EĞİTEN HOCALARI OLMAK ÜZERE bütün meydanlardaki ATC şefleri yabancı kontrölörlerin eğitiminden geçirilmelidir. Bu hocalar, şefler, baştakiler bir kaç hafta yurtdışı yoğun meydan tecrübesi edinip birşeyler öğrenmeldir. TABİİ HERŞEYDEN ÖNCE KENDİLERİNİ KANDIRMAYI BIRAKIP GERÇEKLERİ ANLAMALI VE İLÜZYON SHOWLARINI BÜROKRAT VE POLİTİK TAVIRLARI BİR KENARA BIRAKMALILAR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
NDB-VOR ~ 2 yıl önce
Bu ATClerle ne alıp veremediğiniz var arkadaş ya

Yanıtla

Kalan karakter 1000
herneysek o ~ 2 yıl önce
kontrolor olmak için iyi bir üniversiteden mezun olmak gerekmiyor evet ben bir acıkogretim işletme mezunu olarak kpssden 3. senemde 98 puan kpds den 2. senemde 86 alarak kontrolor oldum liseyide 3.sınıfta ailevi nedenlerden terk ettiğim için dısardan bitirmistim ama aynı sey pilot olmak içinde gecerli cunku ben pılot olmak uzereyim aynı ben aynı acık lise ve acıktan üniv mezunu ben..yani kimse yuksekten atmasın hicbirisi birbirinden daha degerli degil ve mezun olunan okula gorede deger kazanmıyor, kontrolorler pılot oluyor lafı bos laf degil bence cunku ıcten ıce kıskanıyoruz ama ben sadece tek basıma ucabilmek için bu işin peşindeyim.. mesleki ego tatminini arayanlar ise zaten bu baslıgın altında kendini coktaaan belli etmişler..hem pilot hem kontrolor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
atc ~ 2 yıl önce
allah allah açıköğretim mezunu atc olabiliyormuymuş yeni öğrendim..bu arada yazdıklarının çoğu kısmında haklısın ve azmin için tebrikler..hak veremediğim bir kısım var o da pilotluğu içten içe kıskanma meselesi..Dhmi'nin saçma sapan yapısından dolayı maaşlarımız pilotlar kadar değil ama en azından işimiz garanti peki ya bugün 3 katımız maaş alan kaptan pilotların? daha yeni atlasjet 17 kaptan 10 fo çıkardı işten ve daha da çıkarmalar olacak hemen hemen bütün şirketlerde. dolayısıyla herşey para ve hava değil..kıskanma meselesini kendi adına tekil şahıs kullanarak konuşabilirsin ben şahsen gram kıskanmıyorum
Stajyer ATC ~ 2 yıl önce
Yıllarını bizlere adamış öğretmenlerimizin hepsini ellerinden öper daha iyi hayat koşullarına sahip olmaları ve daha tatmin edici maaşlar almaları gerekliliği inancını taşımaktayım. Lakın şu konuda unutulmamalıdır ki sivil uçaklar bizlerin vermiş olduğu direktifler sayesinde seyrüsefer yapmaktadırlar. Verdiğimiz her tahdit en 200 canı hayatta tutmaktadır. Bunlara öğrenciler, siz değerli öğretmenler, üsteğmenler de dahildir. Her gün bu işin ağırlığını ve stresini bir düşünün isterim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kıskançlık ~ 2 yıl önce
Ne kadar çok pilotları kıskanan var. Doktorundan mühendisine, kontrolöründen yer hizmetlerine kadar. Parayla pilot olursun. Ama o milyon dolarlık uçakları ve yüzlerce kişinin canını teslim ederler mi? İyi bir eğitim olmadan , sadece parayı basmakla olmuyor o işler. Olmasın da. Kimse canını yolda bulmadı. Şirketler de eğitimsiz(iyi bir üniversiteden mezun) ve dil bilmeyenleri oturtmazlar o koltuğa. Öyle kolay değil , bi kazaya bakar o şirketin akıbeti...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cık cık cık ~ 2 yıl önce
Yapma ya.kokpitlere bir bak bakalım o zaman kimlerle dolu.Hem pilotluk niye kıskanılsın ki çok mu matah bir iş sanıyorsun.Bence kimse pilotları kıskanmıyor pilotlar kendini bi halt sanıyor.bkz instagram facebook
Tikacı ~ 2 yıl önce
Eski bir hava trafik kontrolörü olarak 3. Havalimanında çalışmak isterdim açıkcası. Dhmi nin verdiği eğitimle hava trafik kontrolörü oldum ama daha sonra bıraktım işi. Öğrencilere iyi maaş verildiği doğru ancak o maaş verilmese kimse eğitimdeki o stresi ve baskıyı çekmez kaldı ki bu baskı işle ilgili değil tamamen kişilerin egolarından kaynaklanmaktadır. Tabi eğitimle gerçek trafik çok farklı fakat alışılıyor. Yurtdışında bu işi üniversite eğitimi alamayan ama belli konularda yetenekli olan kişiler yapıyor burda ise en iyi okullardan mezun gençler sadece parası için yapıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
öğrenci gözüyle ~ 2 yıl önce
Hayalleri olan onca genç var ama sadece 2 egitim kurumu var.. Yetiştirilen eleman daha cok paraya gidiyor sitemi de haksız. Para üzerine kurulmuş bir dünyada yaşıyoruz. Herkes daha fazlasını ister. Ben shuiden 2018 haziranda mezun olacagım. girdigim sene devlet ünilerinde sadece 6 ilde bölüm vardı. Ayrıca bilgisayar destekli sınava girilmesi gerekiyor kpss ve yds sartları saglandiktan sonra. madem acik cok kpss puanı düşürülür.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Öğretmen ~ 2 yıl önce
Yıllarını insan eğitmeye vermiş bir öğretmen 3000 - 3500, güneydoğuda canı pahasına vatanı koruyan Üsteğmen 4500 lira kazanırken, daha öğrenciliğinde kontrolör adayına 5000 mi veriliyor. Hay senin adaletine ne diyeyim. Daha çok isterken hiç sıkılmıyorlardır bunlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
örtmenim ~ 2 yıl önce
öğretmenim bak ne güzel işte gir kpss'ye sen de kontrolör ol o parayı al.hatta daha güzeli varsa paran git kursuna pilot ol 3 katını al.hiç adalet hikayeleri falan anlatma her mesleğin bir ederi var demi mübaşirle hakim aynı parayı almıyor.
Hava Trafik kontrolör öğrencisi ~ 7 ay önce
İyi günler dilerim hocam, şans eseri yorumunuz denk geldim. Şunu açıklamak isterim ki kimse bulunduğu konumdan kimsenin yaptığı iş konusunda, o mesleğin içerisine girmeden, bir fikir sahibi olamaz. Ben Anadolu üniversitesinde okuyorum ve dört yıla yayılmış bir stresi, baskının iki yıldan daha az bir süreye sıkıştırılmış bir şekliyle baş edip aynı zamanda da mesleği öğrenmeye çalışan DHMİ kursiyerlerini anlamak da güçlük çekmiyorum. Birileri bizlerden daha fazla kazanıyor diye o kişinin içinde bulunduğu mesleği ve yaptıklarını göz ardı edip adalete sığınmaya çalışmanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Asla bir öğretmene karşı saygısızlık etmek istemem, ancak sizler bir bireyin yaşamının tamamından, o bireyin şekillendireceği geleceğinden sorumlu iseniz bizler direk o yaşamdan, alınan nefesten sorumlu tutuluyoruz. Basit tek bir hatamızda bile geri dönüşü olmayan bir yola girebiliyoruz. Yaptığımız meslek de aldığımız eğitim de zor. Bu yüzden kolaya kaçmak isteyenler oluyor elbette ancak bir avuç kişi için geneli hiçe saymaz olmaz.
Doktor/Mühendis ~ 2 yıl önce
Kontrolör arkadaşlar lütfen kendinizi dev aynasında görmeyin. Hangi doktor hangi mühendis, hangi subay mesleğini bırakıp kontrolörlük yapıyor? Ama pilotluk yapıyorlar değil mi? Hatta kotrolör arkadaşlar da mesleğini bırakıp pilotluk yapmak istemiyor mu? Ama Kontrolör arkadaşlar Tıp Fakültesini, ODTÜ, Boğaziçi, İTÜ Mühendisliği i yada Harp Okullarını tutturup kontrolörlüğü mü tercih etmiş? Siz o parayla lisans alan ama doğru düzgün eğitimi olmayanların kolaycacık pilot koltuğuna oturup yüzlerce insanın, milyonlarca dolarlık uçağın sorumluluğunu alabiliyor mu sanıyorsunuz? Bir kanun maddesi yazın buraya ki nihai kararın kontrolöre ait olduğunu yazsın. Haddini bilmek bir erdemdir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
şoför/pazarcı ~ 2 yıl önce
ne kadar cahilce bir yorum.insanlar pilotluğu neden tercih eder?çoğunlukla parası ve havası parası için.son zamanlarda ise başka iş bulamadıkları için.kontrolörler de parası için mesleklerini bırakıp pilotluğa geçer yoksa çok da sevdikleri için değil.doktor mesleğini bırakıp pilotluk yapabilir ama kontrolör olamaz.çünkü parayla yada yaşınız geçmiş bir vaziyette pilot olabilirsiniz ama kontrolör olamazsınız.evet kardeş aynen dediğin gibi parayı basıp kolaycacık pilot olabilirsin sen de dene görürsün.bu arada boğaziçi odtü itü mezunu mühendis işletmeci iktisat mezunları kontrolörleri nasıl açıklamayı düşünürsün.kendini dev aynasında gören kontrolörler değil başkalarıdır.yorum yaparken azıcık bilgi sahibi ol sonra yap komik duruma düşme
allah allah ~ 2 yıl önce
Şans eseri mi bilmem şimdiye kadar 3 pilot tanıdığım oldu.hem de hepsi kaptan ve THY'de bunlar.Biri su ürünleri, birisi açıköğretim işletme birisi de sıkı durun ilahiyat mezunuydu.Yorum yaptım ama yorum yok :))
reyisssss ~ 2 yıl önce
Sabri reyisin sosyetik karısı pilot mu olabilir yoksa kontrolör mü? İşte bütün mesele burada.Doktormuş mühendismiş pehh.doktorluğu bırakıp sabrinin sosyetik şarışın eşiyle aynı işi yapanında aklına ede.. pardon şaşayım
Atc ~ 2 yıl önce
Yıllarca eleman açığı için verilen dilekçelere istanbul un elemana ihtiyacı yok şeklinde cevap verildi. Şimdi paçaları tutuştu. Şimdi hızlandırılmış yarım yamalak eğitim veriliyor. Dhmi nin verdiği eğitim yek başına yeterli değildir. Eğitimden gelen çocukların en az 1 sene de işbaşı eğitimine tabi tutulmaları gerekiyor. Kursu bitiren de hemen mikrofonu eline alamıyor maalesef. Geçmiş olsun. Artık her şey için çok geç

Yanıtla

Kalan karakter 1000
App ~ 2 yıl önce
Dogru söze ne denebilir...Çok haklisin arkadasim..Egitimcilerin basta mesleki Konuda yeterli olmalari gerekirken mesleki liyakatini tamamlamamis 10 yilini doldurmamis, Antalya,Istanbul gibi yogun meydanlarda calismamis,gerekli bilgi ve tecrubelerden uzak torpil uzerine dayali bir egitim unitesi var ve ne yazikki yillanmis deneyim ve tecrubeleri olan buyuklerimiz hala aktif calisiyor

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000