12 Temmuz 2010, Pazartesi
Oya TORUM
Oya TORUM torumoya@hotmail.com

Havacılık ve Farklı Yaklaşımlar

Havacılıkla turizmin birbirine etkisi, işbirlikleri ve cesur para kazanma önerilerine göz atalım.

Gelişen teknoloji bir anlamda uzakları yakınlaştırarak, bilgiye kolay erişerek merak duygularını daha da tetiklemiştir. Turizm de bu gelişmelerin uzantısı olarak 3 ana faktörle tanımlanabilmektedir. Bunlardan biri, kişilerin, boş zamanlarını dilediği yerde geçirmek istemeleri, diğeri merak duygularını tatmin etmek, bir diğeri ise güvenli ve rahat olmaktır.
Her 3 faktör de ulaştırma sistemleri ile ilgilidir. Emniyetli, hızlı, konforlu, organize, iyi hizmet veren ulaştırma sistemlerinin kurulması ve işletilmesini gerekli kılmaktadır.

Ulaşım sistemlerinin hızlı gelişmesi, ulaşım maliyetlerini düşürerek iç ve dış turizm talebinin yoğunlaşmasına yol açmaktadır. Bunun sonucunda kitlesel turizm gelişmektedir. Zaten kısıtlı zamanı olan ve bunu yolculukta harcamak istemeyen turistlere, kolaylıkla seyahat edebilme olanağını sağlayan ulaşım seçeneği kuşkusuz havacılıktır.

Turizmin önemli avantajlarından biri pazarları diğer ülkelere götürmek değil, kişileri pazarlara getirerek, özendirici rol oynamaktadır.

Ülkelerin ne kadar zengin olsa da, ulaşım, sanayi, eğitim, hizmet sektörlerinin etkinliği bütünleştirilmezse; o ülke beklenen gelirleri elde edemez. Su ve deniz yolları, raylı taşımacılık, karayolu ve havayolları bağlantıları kolayca erişilebilir olmalıdır. Ulaşım sistemleri birbirlerinin rakibi değil tamamlayıcı durumundadır. Her ne kadar karayolu taşımacılığında otobüsler hala büyük bir pazar payı taşımakta ise de sistemler arası işbirliği son derece önemlidir. Otobüslerin konforu, geniş camları, kabin içinin modernizasyonu, klima donanımları, bakımlı, güvenli ve hizmetlerin geliştirilmesi otobüslere olan ilgiyi arttırmaktadır. Otobüslerin uç noktalara da ulaşabilmesi artı bir üstünlük getirmektedir. Karayolu araçlarının sağladığı avantajlarla sistemler arası işbirliklerini geliştirmek mümkündür. Havayolları ulaşımda hizmet sektörünün öncüsüdür. Nitekim taşıdığı yolcusunun gittiği yerlerde de rehberliğini üslenmektedir. Uçuş dergileri, yer hizmetleri, danışma ofisleri, otel, taksi gibi servislerle yol göstermektedir. Eksik kalan taraf ulaşım sistemleri arasındaki işbirlikleridir. Bu işbirliğinin iyi bir örneği Pegasus’un Adana-Mersin, Rize-Trabzon, Samsun-Ordu otobüsle taşımacılık yapmasıdır. Datça, Çeşme, Didim,

Asos, Alanya vb turistik yörelerimize de bu tür kolaylıkların sağlanması hem turizm hem de havacılığa farklı perspektifler kazandıracaktır.

Nasıl ki LCC (Low Cost Carrier) tipi işletme modellerinin pazara girmeleri maliyetleri düşürme çabalarını hızlandırdıysa farklı sektörlerle işbirlikleri de yeni açılımlar getirecektir.
Öteden beri, Türk Hava Yolları bu anlamda yeni iş modellerine hızlı uyum sağlamakta ve uygulamaktadır. Yiyecek içecek, konaklama, bağlantılı ulaşım gibi hizmetleri faaliyet alanında bulundurmaktadır. Holdingleşmeye gidiş de ayrı bir esneklik kazandırmaktadır.

Geçmişte ülkemizin ilk önemli özel havayolu olan İstanbul Havayolları da bu bağlamda öncü bir örnekti… Otel yatırımları, butik hizmetler paralı turistler için de ekonomi sınıfı için de talebi artıracak hizmetlerdir.

Uçaklar uçuruyor! İstatistikler ne diyor?
Uçakla taşınan yolcu sayısında 2007’de 70.296.532, 2008’de %13 artışla 79.438.289, 2009’da %7,6 artışla 85.508.508’e ulaşmıştır.

Çok değil bundan 5 yıl önce, 2005’de, 54 milyon yolcu taşındığında ki bir önceki yıla göre %19 artış olmuştu. 2010 yılında 95 milyon yolcuyu aşacağımızı ve bu toplam yolcu içindeki payımızı artırmak için de filomuzun (160 koltuklu) 365 uçağı olması gerektiğini hesaplıyorduk. 2009 yılında 320 yolcu uçağımız ve yolcu sayımız da 85 milyona ulaştı. 2010 verileri de ivmenin devam ettiğini gösteriyor.

Daha çok kazanmak için…
Kuşkusuz maliyetleri düşürmek, hatta uçan küçük canlılardan da yararlanmak gerekiyor. LCC’ler bu konuda ustalık kazandılar. Birkaç yıl önce tuvaletler paralı olsun diye şakalaşıyorduk, RyanAir’in uygulamaya geçeceğini öğrendik! Belki de bu yaklaşımda hafifletme de gündeme geliyor. Tuvaletlerin ağırlaşıp yük dengesini bozması yerine yük uçak içinde düzgün dağılmış olarak kalıyor! Bizim daha önceleri Zihni Sinir projeleri arasında sunduğumuz, yarı ayakta uçuşu da RyanAir hayata geçirmek üzere…

Malum artık, maliyet, güvenlik kadar önemli bir faktör. Örneğin, uçak endüstrisi hızı artırırken, gövdeyi hafifletiyor, daha az yakıt harcayacak tasarımlara gidiyorlar. Boya malzemesi bile hafifletilmekten nasibini alıyor.

Uçuş yollarının 1 dakika kısaltılmasının 1.milyar $ tasarruf sağlayacağı hesaplanıyor. Uçakların pist başına/başından traktörle çekilmesi öneriliyor.
5 kg zayıflayan her bir kabin memuruna ikramiye vaat edileceği söyleniyor… Bir yandan da yolcular kilolarına göre bilet ücreti ödeyecekler!

Bizim de LCC’ler’e yeni bir önerimiz var: “Uçaklarda açık artırma oturumları yapılsın” Nereden mi aklımıza geldi: Son Pegasus uçuşumuzdan esinlendik…

Bir grup arkadaşla Ankara’dan dönüyorduk. Yer seçimi için ilâve ücret ödeyerek hepimiz, iki taraflı olarak koridor tarafına sıralanmıştık. Uçağın birinci sırasındaki koltuklar boştu. Arkadaşımın yanındaki yolcu rahatsızdı, çıkarıyordu. Üstelik koltuk cebinde torba da yoktu. Diğer yolcu hasta yolcuya bir naylon torba verdi. Arkadaşım da boş olan ön koltuğa geçti. Birkaç dakika sonra kabin amiri yanına gelerek, çok kibar bir şekilde bu bilgiyi verdi: “Ön koltuklar ayrı ücrete tabi…”

Bizim de aklımıza: “Eğer boş kalıyorsa ve önde oturmak isteyen varsa pekâlâ havada da bu koltuklar açık artırma ile neden satılmasın, hem de açık artırma uçuşa bir renk katar!”

Hatta işi büyüttük: Her sırada birer tane kolçaklı koltuk bırakılarak, kolçaklıların ekstra ücretle satılması…

Şaka bir yana büyüme devam ediyor. Havayolları krizlerle baş etmeyi öğreniyor.
Havacılık ve Farklı Yaklaşımlar

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 8 yıl önce
ULAŞIM MALİYETLERİNİN DÜŞMESİ HAREKETLİLİĞİ ARTIRDI. BÜTÜN SEKTÖRLER OLUMLU ETKİLENDİ. KÜLTÜR, SANAT, KONGRE, TURİZM, SANAYİ, TİCARET, SOSYAL AKTİVİTELER HERŞEY NASİBİNİ ALMAKTA. HAVACILIK AYNI ZAMANDA DİĞER ULAŞIM SEKTÖRLERİNİ DE ETKİLEYEREK ÇEKİ DÜZEN VERMELERİNE SEBEB OLMAKTA. HIZLI TREN VAPUR OTOBÜS HİZMETLERİNİ BİRBİRİNE BAKARAK DÜZELTTİLER. ERCAN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
dünyada havacılık uçmasaydı, Türkiye'dede uçmazdı. hiçbir yönetim bu trendin dışında kalamazdı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
YANİ KOLSUZ KOLTUK OLSUN DEMEK İSTEDİNİZ DEĞİLMİ? İYİ FİKİR, HEM DE HAFİFLER. TAM PEGASUSLUK BİRİŞ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Ordu'ya Giresun'a otobüsle gitmek istemiyoruz. karedenizin bu iki güzel şehrinin kalkınması ancak turizmle olacak turizminde olmazsa olmaz koşulu havalimanıdır bu konuda or-gi havaalnı projesi var bu projenin uygulamaya geçilmesi için imza kampanyası başlatıldı bu kanpanyay katılın www.or-gi.com

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Uçakta ihale yapmak çok iyi geldi bana. aklıma bedava bileti kura ile satmak geldi. mesela 1 dolarla kura numarası satmak

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000