23 Mart 2015, Pazartesi
Oya TORUM
Oya TORUM torumoya@hotmail.com

Havacılık Oskar’larından Ödüllere

2015 yılı Skytrax havalimanı ödülleri belli oldu!

Skytrax artık bzim havacılık alanımıza da girdi ama yine de bir hatırlatma yapmakta yarar var.

İngiltere’de Birleşik Krallık kökenli bir danışmanlık ve marka konumlandırma firması olan Skytrax 1999’dan bu yana havacılıkla ilgili müşteri memnuniyeti araştırmaları yapmaktadır. Uluslararası uçuşlara açık en iyi havalimanları ve en iyi havayollarını belirli kriterlere göreanket aracılığı ile yolculara seçtirmektedir. Oylamaya skytrax sitesinden katılmak mümkündür. Oylamalar sonucunda her yıl çeşitli alanlarda havacılık Oscarı olarak adlandırılan skytrax ödülleri dağıtılmaktadır. Anketler havayollarına, birbirlerini yolcu tercihlerine göre kıyaslama ve birbirinden öğrenmelerine olanak vermektedir (benchmark).

Değerlerini de bağımsızlık, tarafsızlık, şeffaflık, global anlayış olarak kabul etmiştir.  Hiçbir kuruluştan sponsorluk ya da farklı bir destek alınmamaktadır. 

Skytrax, memnuniyet ölçümünün başladığı 1999-2000 yılında ankete katılanların sayısının 1.02 milyon olduğunu bu yıl ise katılımın 13 milyonu geçtiğini açıklamaktadır. 112 farklı havayolu ile 550 havalimanı Mayıs 2014-Ocak 2015 arasında değerlendirilmiştir. Değerlendirme, havalimanına gelişten, uçağa geçişe kadar olan süreci kapsamaktadır.

Anket kapsamına girecek havalimalarının seçimi bir seri kriterler: Havalimanı olanakları, yolcular ve havayollarına verilen müşteri hizmetleri,  operasyonlar, güvenlik ve emniyet, ticari amaçlı mekanlar, çevresel farkındalık, toplumsal faaliyetlere katkı başlıklarının alt başlıkları çerçevesinde ele alınmaktadır.

Ödülün çalışanların da müşterilerin de  hiçbir sorununu çözmediği ileri sürülmektedir. Her ne kadar ödüle karşı bir takım kaygılar beslense de, “nerede trak orada bırak- nerede skytrax orada bırak” gibi eleştiriler olsa da; gerek havalimanları ve gerekse havayolları açısından “heyecan veren”, “motive eden”, düzeltmelerin, iyileştirmelerin yapıldığı bir süreçtir.

Kuşkusuz havacılıkta öncelikle uçuş emniyeti gelir. Uçuş emniyeti havacılığın olmazsa olmazıdır. Uçuş tarifesinin etkinliği, tam zamanında kalkış, temizlik, güler yüzlü hizmet,yolcu konforu ve yolcu ihtiyaçlarının karşılanması da olması gerekenlerdir.  

Bu yılın havalimanı sıralamasında ilk 10’a girenler aşağıdaki şekilde sıralandı. Geçen yıl, 40. sırada yer alan Istanbul Atatürk Havalimanı bu yıl 70. oldu. Yani 550 havalimanı arasında ilk 100’ün içinde kaldı.

1    Singapore Changi Airport
2    Incheon International Airport
3    Munich Airport
4    Hong Kong International Airport
5    Tokyo International Airport (Haneda)
6    Zurich Airport
7    Central Japan International Airport
8    London Heathrow Airport
9    Amsterdam Schiphol Airport
10  Beijing Capital International Airport

İş hayatında kurumsal ödüllerin ve çalışanlara verilen bireysel ödüllerin son derece önemli olduğuna inananlardanım. Kurum yöneticilerinin yarışmalarıbağlayıcı, birleştirici bir fırsat olarak değerlendirmeleri, çalışanları sürece katmaları kurumsal performansı arttıracaktır.

Çalışanların, görevlerini ortak  amaçlar doğrultusunda ve istekle yerine getirmelerini sağlayacak bir çalışma ortamı oluşturulması ciddi anlamda etkilidir. Çünkü, “hangi ölçekte olursa olsun, bir kuruluşun büyümesi çalışanlarının gelişimine bağlıdır. Çalışanlar açısından öğrenme, çaba gösterme, işi ile ilgili olarak kişisel tatmin ve başarısından dolayı tanınma ve ödüllendirilmeye uygun bir ortamın yaratılması verimlilik unsurlarından biridir.

Şirketlerde  bireysel tüm parasal olan ve olmayan ödüllerin planlanması, uygulamaya konulması ve etkililiğinin sağlanması için gerekli olan tüm politika ve istemlerin geliştirilmesi, örgütlerde “ödüllendirme yönetimini” ön plana çıkarmıştır. Ancak literatüre ve uygulamalara baktığımızda; ödül yönetimi dendiğinde bireysel ödüller üzerinde durulduğu görülmektedir.

Motivasyon, çalışanları” harekete geçiren ve hareketliliği devam ettiren süreçtir.İyi motive edilmiş bir kişi, net bir şekilde tanımlanmış hedefleri olan ve bu hedeflere ulaşmak için çabalayan kişidir. Bu nedenle, motivasyon “hedefe yönelmiş davranış” olarak tanımlanmaktadır.

Çalışanların verimi işlerini ve çalıştıtıkları şirketi sevmeleri ile doğrudan ilgilidir. Yapılan araştırmalara göre; demokratik ve şeffaf yönetim anlayışına sahip yöneticilerin başında bulunduğu örgütlerde başarı oranı, meslek bağlılığı ve mesleki tatmine sahip olma oranının yüksek olduğu görülmektedir.(1)

Özel sektör yöneticilerine yönelik olarak yapılan bir çalışmada; yöneticilerin çalışanlarını motive ettiğine inandıklarıtoplam 10 motive edici faktör şöyle sıralanmaktadır:

1. İyi ücret

2. İş güvenliği

3. Kurumda terfi ve gelişme

4. İyi çalışma koşulları

5. İlgi çekici iş

6. Çalışanlara bağlılık

7. Anlayışlı disiplin

8. Yapılan işin takdiri

9. Kişisel problemlere sevecen yardım

10. Olaylara duyarlı yaklaşım

Şirketler; fiziksel ve finansal kaynaklar ile insan kaynaklarını birlikte kullanarak yaşayan organizmalardır. Yöneticiler, fiziksel ve finansal kaynakları istedikleri gibi kullanabilmekte ve sonuçlarını da kolayca hesaplayabilmektedirler. Oysa, insan kaynakları ile çalışırken çok sayıda soyut kavramlarla karşılaşmaktadırlar. O kadar ki; yöneticilerin çalışanlarla ilgili olarak; göremedikleri, anlayamadıkları veya çözemedikleri bir sorun, şirketin geleceğe ait bütün hesaplarını alt üst edebilmektedir. Bu nedenlerle, yöneticilerin, çalışanlarını çok iyi tanıması, motive etmek için; onları hangi güdülerin çalışmaya yönelttiğini anlaması ve buna uygun davranması gerekmektedir.

Bu durum; çalışanların kişisel ve kurumsal ihtiyaçlarını öğrenmek ve daha iyi çalışma arzusu gösterecekleri çalışma koşullarını yaratmanın yanı sıra hedeflere katmak ve farkındalıklarını arttırmakla mümkün olur.

(1)   Yrd. Doç. Dr. Selma Karatepe

Havacılık Oskar’larından Ödüllere

Facebook Yorum

Yorumlar

Hayat ve Oskar !! ~ 4 yıl önce
10 Motive edici faktör ve çalışma hayatı koşulları!! Her çalışan biraz düşünsün! ben kaç maddeye uyumluyum?? ve çalışma hayatı dışında kaç adet motive edici faktörlerimiz var ? Motivasyonunuz nasılsa hayatınız da odur!! Hayatımızın anlamı motivasyonumuz kadardır! Ve Tanrı beni bu dünyaya göndermiş! Ben bu hayatı, bu şartlarda yaşarken her gün Oskar kazanıyorum!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000