29 Ekim 2012, Pazartesi
Oya TORUM
Oya TORUM torumoya@hotmail.com

HAVACILIĞIN YENİDEN KEŞFİ

 

Dünyanın çeşitli bölgelerinde havalimanlarına bu ilginin tekrar canlandırılması için harekete geçildi. Liman işletmecileri havalimanlarına yolcuların ve yolcu dışında kişilerin yani potansiyel müşterilerin çekilmesi üzerinde kafa yormaya başladılar.

Aslında, hemen hemen hiçbir yolcu havalimanında fazla vakit geçirmek, beklemek istemez. Yolcunun amacı, en seri şekilde uçağa binmek, indiğinde de bir an önce varsa bagajını alıp terminalden çıkıp gitmektir. Ama havacılığın sihrine kapılan yolcuların bir kısmı ise daha fazla öğrenmek, daha çok keşfetmek istiyorlar. Avrupa’da, Amerika’da, Japonya’da birçok havalimanı organize olarak kapılarını uçak meraklılılarına, öğrencilere, çocuklara, derneklere açtılar. Turlar, konferanslar, seminerler, etkinlikler düzenlemeye başladılar. Etkinliklerin içinde konserler, gösteriler, doğum günleri hatta düğünler de var.

Ancak, ilk bakışta özellikle 11 Eylül’ün yarattığı kaygı nedeniyle, havalimanları, yüksek güvenlik önlemleri alınması gereken ayrıcalıklı sansasyonel yerlerdir. Buna rağmen, işletmeciler gereken tüm tedbirleri alarak bu “turistik tur” düzenlemelerini yapmaktalar... Dünyanın farklı ülkelerinden, yeniden doğmakta olan farklı faaliyetlerle çekim yaratan bu iş alanından bir kaç örnek verelim:

En iddialı havalimanlarından biri olan Japonya’daki Chubu. Chubu’da oluşturulan sevimli Japon bahçeleri, restoranları, “spa” sağlık merkezi ve düğünler dahil her türlü etkinliğin gerçekleştirilebileceği çok maksatlı kullanıma açık alanları ile müşterilerine hizmet vermekte.

Londra’nın London City Airport havaalanının belli alanları yoğun olmayan günlerinde film seti olarak kullanılmakta.

Yeni Zelanda’da ki Christchurch havalimanında penguenler gösterilmekte.

Kuala Lumpur havalimanının çevresinde Formüla 1 yarışları izlenebilmekte.

Dresden uluslararası havalimanının kullanılmayan hangarlarında rock / pop vb konserleri verilmekte.

Albany Havalimanında Pazartesi-Cuma günleri arasında çocuklara düzenlenen turlarda yolcu terminalinin bilet ve bagaj işlemleri ile Koruma ve Kurtarma ve İtfaiye bölümleri gezdirilmekte. Tek koşul çocukların yaşlarının 5’in üzerinde olması. Bir de özel hediyeler sunuyorlar.

Zürih havalimanında teraslardan birini gözlem terasına dönüştürülmüş. Buradan her yıl 1550 çocuk için 10’ar kişilik gruplar halinde geziler düzenlemekte. Böylelikle, çocuklara havacılık heyecanını tattırmakta. Ziyaretçiler için ayrı bir güvenlik noktası oluşturulmuş, her ziyaretçi bu noktadan geçiriliyor, uygulanmakta olan sıkı prosedürler hiç kimseyi rahatsız etmiyor.

Brüksel havalimanında aynı girişimler başlamış durumda. Hattta önceleri ücretsiz geziler yapmışlar. Daha sonra sadece maliyeti karşılayacak kadar bir ücretlendirme yoluna gitmişler. Yılda 30.000 civarında kişiyi ağırlamaktalar.

Hamburg havalimanında ziyaretçi hizmetleri bölümü 1950’den bu yana görevde ve apron turları yapmakta... Bu bölüm ziyaretçileri bilgilendiren ve havalimanını tanıtma faaliyetini üslenen bir servis. Ziyaretçi sayısı 2011’e göre %10 artarak bu yıl 45.000 ziyaretçiye ulaşmış. Bu hizmet havalimanının imajı ve marka değerinin yanısıra yolcu bağlılığını sağlayan bir faktör olarak da görülmekte. Sunulan programın bedeli düşük tutulmakta, çünkü havalimanı işleticileri bugünün ziyaretçilerini yarının sadık müşterileri olarak görüyorlar. Artan talebi karşılamak için yaratıcı yollar deniyorlar. Bir maket model üzerinden ön açıklamayı yapıyorlar. Açıklamalar dinlenirken pilotların konuşmalarına kadar (anime ediliyor) duyulacak interaktif bir tasarım yapmışlar. Hamburg havalimanı turistik gezi noktaları arasında çoktan yerini almış. 7’den 77’ye her yaştaki kişilerin dikkatini çekmeyi başarmışlar.

Liverpool’daki John Lennon havalimanında 400 üyesi olan meraklılar -fan- kulübü kurmuşlar. Bu gönüllüler her yıl ortalama 2000 kişiye gezi düzenliyorlar. Ne yapacakları, kime neyi, nekadar söylecekleri konusunda çok iyi eğitim almışlar. Gönüllülerden 8 ekip kurulmuş, bunlar ayda 4-5 saatlerini tur gezdirmeye ayırıyorlar. Turların ilk saati kabin modelinde geçiyor. Burada havalimanlarının tarihsel gelişimi ile ilgili bilgiler aktarılıyor. Sonra da gruplara ayrılarak ilgi alanlarına göre terminal, havalimanı, itfaiye vb turları yapılıyor.

İngiltere’nin en büyük limanlarından Manchester turistler ve ziyaretçiler için gerçek bir gezi hedefi. 1970’den beri uçak meraklıları için gözlem alanı kullanılmakta. 1997’de ana terminal binasına birkaç dakikalık mesafede kurulan alanda “runway visitors park” geçen yıl 300.000 kişi tarfından ziyaret edilmiş. Bu alanda eski bir “concorde” gezilebiliyor. Gezinin fiyatı ise 13.50 Pound’dan başlıyor. 750 kişilik konferans salonunda ise havacılıkla ilgili çeşitli bilgiler sunuluyor. Concorde hangarınd yapılan düğünlerin sayısı 2011 yılında 11’i bulmuş.

Stockholm Arlanda havalimanı düğün merasimlerinin öncülerinden. Senede 450 çiftin başını bağlıyorlar... Düğün organizasyonları kilise merasimini de içeriyor, resmi nikahı da, kontrol kulesinde resim çektirmeyi ve tabii şampanyalı kutlamayı da!

Frankfurt havalimanı hazırladığı web sayfası ile “turlara” özendirmekte. İniş-kakışıların izlenebileceği, A380 gezilerinin düzenlendiği farklı uzunlukta turların reklâmını yapmakta. Turları yapanların anılarını unutmamalarını sağlamak adına sürprizler olduğunu da anons etmekteler. 10.00 - 17.00 arasında hergün Frankfurt’un 1 noluTerminal’inin çarşısına da alışveriş turları var. Hatta doğumgünü kutlamalarına da imkân verilmekte. (1)

Düsseldorf’da da havalimanı organizasyonları ile yapılan turların yıllık meraklı sayısı 1500’e ulaşmış durumda.

Sonuç olarak, havalimanı turu organizasyonu yapmak cazip fakat çok da kolay değil. Verdiğimiz tüm örneklerde amacın para kazanmak olmadığının altı kalın çizgilerle çiziliyor. Bu faaliyetler havalimanlarının, terminal işleticilerinin, havayolu işleticilerinin “PR” Halkla İlişkiler çalışmalarının kapsamına giriyor. (2)

Bizde de Devlet Hava Meydanları mı, TAV mı, ICF mi, Limak mı hangi işletmeci bu tip faaliyetleri planlamaktadır, ya da planlamakta mıdır şimdilik bilmiyoruz. Ancak, havacılığın ve işletmeciliğin tanıtılması, sevdirilmesi açısından gündeme alınması gereken faaliyetler arasında görüyoruz.

Havacılık turları bir başka deyişle havacılık turizmi için öneriler

Düzenlenecek turların kapsamı ve içeriği net ve anlaşılır biçimde sunulmalıdır. Açıklamalar farklı beklentilere meydan vermemelidir. Örneğin, uçak gezdirilmeyecekse bu husus açıkça belirtilmelidir.

Touluse’daki Airbus Fabrikası bu konuda (bencmark yapılabilecek) esinlenilebilecek en iyi örneklerdendir.

Bürokratik işlemler ve teknik detaylar açısından mükemmel bir planlama yapılmalıdır. İzinlerin alınması, ziyaretçilerin toplanacağı noktaların belirlenmesi, güvenlikten geçişin hazırlanması gereklidir.

Turların rehberliğini yapacak kişilerin neleri-nasıl anlatacakları, hangi sırayla ve ne kadar süre ile nereleri gezdirecekleri netleştirilmelidir. Tur rehberleri etkili iletişim dalında eğitilmeli ve sorulacak olası sorulara hazırlanmalıdır.

Ziyaretçiler aprona, uçuş operasyonlarına ve iniş-kalkışlara (pistlere) mümkün olduğunca yakın olmak isterler. Bu husus asla göz ardı edilmemelidir.

Havalimanı veya havayolu yönetiminden yetkili kişilerin, seyir gezileri öncesinde gruplarla sohbet etmesi ilgiyi daha da artıracaktır.

Terminallerde seyir terasları düzenlenip ziyaretçilere olanak sağlanması ayrı bir tat verecektir.

Giderek bu gelişmelerin getireceği “+” ve “-” oluşumları dikkate almak sadece liman yöneticilerinin değil aynı zamanda şehri yönetenlerin, hatta Turizm Bakanlıklarının da görevi haline geleceğe benziyor.

(1)   http://www.frankfurt-airport.com/content/frankfurt_airport/en/shop_enjoy0/airport_sightseeingtours.html

                (2)    2000 yılında THY Eğitim başkanlığı olarak biz de kıraılan RJ100 uçağımızın peşine düşmüktük. Mimarisi tarafımdan tasarlanan eğitim binamızın “müze” olan mekanının önündeki bahçeye uçağı koyacaktık. Hem eğitim, hem de öğrenme ve bilgilenme amaçlı olarak kullanacaktık. Uçak yıllar yılı hangarda yattı. Şimdi ne oldu bilmiyorum... fırsatı değerlendiremedik.

HAVACILIĞIN YENİDEN KEŞFİ

Facebook Yorum

Yorumlar

security ~ 6 yıl önce
birazda personele dönse mesela konya hava alanına baksalar hava alanın yakında tavuk çiftliği var her yer pislik kokuyor kara sineklerden yolculardan tutunda çalışanlar zaten 24 saat içinde bıkmış durumda ellerinde sinek ilacı ile dolaşan personel ve özellikle güvenlik personelinin montunu asacağı bir oda bile yok hava alanında yemek yiyecek bir yer yok ellerinde poşet - çanta ortalıkta X-Ray cihazlarında koltuğun iskeleti 80 lik dedenin iskeleti gibi ve üstüne üstün bir de kameradan seyreden değerli büyüklerimizi biraz doğru otursanız diye sitemkar söylemleri cabası ahh sayın büyüyüğüm! koltugunuz düzgün olsa size en güzel oturuşumu sergileyeceğim ama nafile yine de ses etmeyiz niyeyse. Dhmi nin öz evlatları olmamıza ragmen emniyetin kucağına atılmış ama kapı gecişlerinde dhmi güvenliğinin gözüne melül melül bakan diğer dhminin güzide çalışanları size en iyi hizmeti sunmak isterdik ama elimizdeki malzeme bu!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
erdınc durmazer ~ 6 yıl önce
ınsanımızın havacılıga karsı olan ılgısını arttırmak amacıyla , hava alanlarımızın aynı zamanda kultur etkınlıkleri ıcın bırer mekan olarak kullanılması, tabıkı genclerımızn havacılıga karsı olan heveslerının artmasına, seyahatlerını hava yollarıyla gercekleştırmesıne zemın teşkıl edecek bırer sosyal aktıvıte olarak duşunulmelıdır. ancak bunlar, belırlı bı planlama ıle belırlı programlar halınde gercekleştırilmelıdır. 8-10000 personelın hızmet verdıgı, gunde 1000 cıvarında ucagın ınış kalkış yaptıgı ve 10000 lerce yolcunun gelıp gıttıgı bazı hava lımanlarımız , ıcersınde her turlu alış verış merkezlerının , cafe ve restorantlarının, yolcu ve ıstırahat salonlarının , teknık vede ıdarı hızmet alanlarının bulundugu buyuk kompleks halınde olup, bunlar bırer cazıbe merkezlerı halıne getırılmelı ve ınsanımıza havacılık sektorunun her dalı sevdırılmelıdır..AHLgecen yıl yapılan dans şolenıdıkatlerı AHL cektıgı gıbı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000