12 Nisan 2010, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • havacılık tazminatı hakkında dhmi çalışanları olarak son durum nedir bilgi alabilirmiyiz merak içindeyiz rica ederiz
  • sayın sefa bey siz bu işin peşini bırakmayın sas a neden bakım yetkisi vermemişler oktay erbag neye hizmet ediyo bunuda ona bi sorun sivil havacılıga en büyük engel oktay erbag gibi olanlardır
  • sen adamı denetlemeye gelme 3 yıl boyunca neymiş kompanet tamir merkezi gerekli degilmiş diye cevap ver ne pişkinlik bide tv de masallar okuyo sayın sefa bey sizin bu konunun üstüne gideceginizden eminim sayın oktay bey niye böyle bir yazıyla cevap vermiş sorarmısınız
  • sayın sefa bey size katılıyorun shgm o zamanki oktay erbag ne hakka böyle bir cevap yazabiliyo anlamış degilim sen gel bir adamın yaptıgı bakım yerini denetle ona göre kara ver sas oraya bir bakım yeri acmış para harcamış yatırım yapmış insanlar ordan ekmek paralarını kazanacak yazık ülkemizin dışa giden paralarına oktay erbag bunu bir acıklasın niye yetki vermedigini ondan sonra konuşsun
  • sefa başkanım sizden sonra thy teknikte bizim haklarımızı dile getirecek kimse kalmadı.malum sendika işveren arasında mahkeme sözkonusu,mevcut UTED başkanımızın zamanı yokmuş,yetmiyormuş gibi AİRKULE deki haberlere yorum yazıyoruz yayınlanmıyor sizce ne olacak bu işin sonu(UÇAK BAKIM TEKNİSYENLERİ )
  • Eğitim ve kalite bağlantısı önemli..Maarif nazırı hesabı olmasın.Sivil Havacılık olmasa , burayı ne güzel yönetirim mantığı mı devam ediyor..?Akademimiz her fırsatta bildiri yayınlamalı.Öğrenecekler.Alışacaklar..Milleti nasıl uyutmuşlar, anlaşılır gibi değil..ÜLKESİNİ, İNSANINI SEVEN İNSANLAR iyi ki var..Fesatlanmasın kimse bence..
  • Turkuaz da yaşanan olaylardar haberdar olup da yayınlamayan AIRPORTHABER sitenizi kınıyorum
  • sayın Sefa İNAN.. TURKUAZ havayollarında yaşanan yönetim değişiklikleri, şirketin en önemli mevkilerindeki insanların topluca istifa etmeleri bir haber değil midir ? Bundan önceki yazınızda da bu konu dile getirilmiş ve haber siteniz tarafından bu haberin özellikle yayınlanmaması eleştirilmişti. Maalesef üzülerek görüyoruz ki bu haber kasıtlı oarak siteniz tarafından engelleniyor , yayınlanmıyor. !! İzlediğimiz kadarıyla okuduğumuz kadarıyla bu tür konulara hassassınız ve haberlere yanlı değil tarafsız olarak yaklaşıyorsunuz. Bu yayınlanmayan haberler maalesef ilk değil ve sanırım Ali Kıdık beyin sektördeki ilişkileri devam ettiği sürece yanlı olmaya devam edecek.Umarım bu konunun düzelmesi yolunda bir katkınz olur. saygılar
  • Sefa Beye gönderilern CV lerden biride bana ait! Sefa beyin bu medeni cesaretini görmemezlikten gelemeyiz. Sektore bu denli sahip cıkan kac insan var bu ülkede? Korkak aradaşlarım sizede yazıklar olsun! 200 CV göndersek olmazmıydı? 200 kişinin aynı anda üzerini kimse çizemezdi ama belki 12 kisiyi cizebilirler. 12 sayısı inanılmaz az ama en azından boş boş oturmaktan iyidir! Sefa Bey tekrar tekrar teşekkürler!!!cok saolun
  • THY'de yabancı F/O yok. Ama yabancı kaptan var.

HAVACILIĞIMIZA TROL VURULUYOR

Güzel ülkemizin denizlerinde bulunan deniz ürünleri zenginliklerini, başka hiç bir ülkede bulabilmek olanaklı değil. Lezzetli balıklarımızın benzerlerini, yurt dışına çıktığım başka yerlerde, kesinlikle bulamıyorum. Ancak, denizlerimizdeki bu bereketli deniz ürünlerimizin, her zaman büyük bir tehlike altında olduğu da bir gerçek. Bu tehlikenin adı Trol.

Balıklarla birlikte, denizde yaşayan tüm deniz canlılarının yaşamının sona erdirilmesine yol açan bu avlanma yöntemi ile; deniz tabanını acımasızca tarayarak, yavru ya da yumurta demeden avlayanlar, ilginçtir ki yaşamını balıkçılıkla kazanan balıkçılar yapmaktadır.

Balık cenneti ülkemizin 2009-2010 yılı üretim verileri %50 düşüş göstermektedir. Özellikle Marmara’da 4 mevsimde yasak olan bu çağdışı avcılık yöntemi trolcülüğün engellenmesi için Sahil Koruma ve balıkçılar arasında köşe kapmaca oynanıyor. Yüksek cezalar uygulanmasına karşın, deniz canlılarının geleceğini tehdit ettiği biline, biline bu avlanma biçimi nedense bir türlü önlenemez, balıkçı emekçilerin değil, bir avuç gözü dönmüş balıkçı patronunun para kazanması uğruna, geleceğimiz yok edilir ve bu oyun  sürer gider...

Bu satırları okuyan okurlarımın; “ Sefa İnan, havacılığı bırakıp, şimdi de deniz sorunlarını mı irdelemeye  başladı acaba?” diye sorduğunu duyar gibiyim.

Evet, denizlerimizdeki deniz ürünlerini  yok eden bu trol uygulamasının benzerini, ne yazık ki, son zamanlarda havacılık sektörümüzde de görmekte ve havacılığımızın dibinin tarandığını sadece seyretmekle yetinmekteyiz.

Kazançları uğruna denizlerimizdeki hayatı yok eden trolcülerimiz gibi, yine günü kurtarma ve kendi çıkarları uğruna havacılığımızın geleceğini hiçe sayan uygulamalar sürmektedir. Denizlerimizdeki trolle avcılığa engel olmaya çalışan Sahil Koruma ile Havacılığımızın otoritesi SHGM’nin sektörü denetlemesi ve yanlış yapanları cezalandırmaya gitmesi arasında fazla fark yok.

Peki; Sahil Koruma, gerçekten trolcülerin korkulu rüyası olmaya devam ederken, SHGM, geleceğimizi doğrudan ilgilendiren yanlış uygulamaların ne kadarına engel olabiliyor. Havacılığımızdaki trol tehlikesi, şüphesiz kuşlarımıza bir tehlike arz etmiyor. (Bazı kamikaze kuşlarımız hariç…) Bu tehlike havacılığımızın geleceği olan en önemli kaynağı, insan faktörüne trol vuruyor. Havayolu şirketlerimizin, sektördeki dengesiz büyümesi ve alt yapı yetersizliği, kendini yaz ayları başlarında öylesine yoğun gösterdi ki, daha yoğun sezon başlamadan, rötarlara çözüm aranmaya başlandı. Bence, bu tablo ve bu kafalarla rötar sorunu yine pansumani önlemlerle ele alınacağından, her an yoğun rötarlara hazırlıklı olalım.

Geçen haftanın rekor sayıda okuyucu ve yorumcu bulan konusu, SAS Havacılık konusu, Airport TV’deki Fikir Fırtınası isimli programda değerlendirildi. Bu konuyu detaylı bir şekilde saatlerce tartıştığımızdan, konunun teknik boyutunu bir kez daha anlatmaya gerek duymuyorum. Ancak; SAS Havacılığın sahibi Salih Zeki Öztürk’ün telefon bağlantısında söylediği resmi bir yazıyı tartışmak gerekiyor sanırım.

SAS Havacılık SHGM’ye tüm yasal işlemleri ve formaliteleri yerine getirip başvurduğunda, SHGM Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı 28 Ağustos 2007 tarihinde yazdığı cevapta kısaca, ülkemizin JAR 145 onaylı bakım merkezleri olduğundan komponent bakım merkezine gerek yoktur tarzı bir cevapla reddedildiğini duyduğumda,TV de ister istemez dudaklarımdan   “Sana ne be kardeşim…” sözcükleri dökülüverdi. Bu yazıdan sonra, yılmayarak yapmış olduğu tesise yetki alabilmek için uğraşan Salih bey, müracaatlarına 3 yıl boyunca yanıt alamadığını anlattı. DHMİ ve SHGM’ye müracaatları tamam olan bu girişimciye, en azından, olur ya da olmaz diyemeyecek kadar ilgisizliğin yanıtını kim vermeli acaba?

Düşündüm de; SHGM Genel Müdürü Ali Arıduru, ülkemizin bakım ve eğitim merkezi olacağını söylüyor ve bu arada havacılığın bakım sektöründe en çok para getiren işi olan komponent bakım merkezi açmak isteyen bir girişimci önemsenmiyor. Bu bir çelişki değilmidir?

Bu arkadaş dükkanının açmış komponent tamiri yapmak için mevzuatı okumuş ve müracaatını yapmış:Ayrıca gerekli test cihazlarını ve yetkili elemanlarını bulmuş. Gel beni denetle ve bana yetki ver diyor. Devletin işi, yatırımcıya köstek değil destek olmalı. Kurulan şirket kurallara uygun ise bırakın çalışsın.İş bulamazsa o batacak SHGM değil ki. Ticari uyarma yapmak SHGM nin işi değil ki.

Yazımın başlığına koyduğum Trol sözcüğü, geçen hafta yazdığım köşe yazımda belirttiğim üzere, ülkemizin gelecekteki pilot sorunu eğer acil bir müdahalede bulunulmaz ve bir kota konmazsa, yabancı pilotların cirit atıp kaçtığı bir ülke olmakla kalmayıp, ileride Türk kaptanı bulmakta zorlanır duruma gelebiliriz. Çünkü, ikinci pilotlar yabancı olunca, tabiidir ki süreleri geldiğinde kaptan olup kendi ülkelerine dönecek ve bu kez ikinci pilot sorunu, kendini yabancı kaptan arayışlarına itecektir.

Bu ilgisizlik, sizce havacılığımıza yönelik Trol saldırısı değil midir? Sahil Koruma, görevini yaparak trol saldırılarına karşı çıkarken, SHGM’miz neden bu konuda sessizliğini sürdürmektedir?

Masaya yumruğunu vurarak; “Hopppp, hopppp bunun da bir sınırı var arkadaşlar, yabancıya evet dedik, ama abartmayın. Kaç tane işsiz pilot varsa bunları aranızda paylaşacaksınız” neden dememektedir.

Uçak teknisyenlerimiz, bu trol tehlikesinden bir şekilde kurtarıldı, ama, ya pilotlarımız? Onlar da bu ülkenin insanları değil midir?

Bu yabancı ikinci pilot uygulamalarına karşı çıkarak; avuçlarını yalarlar diyerek bence bu trol kaygısındaki rahatsızlığı dile getiren sayın bakanımızın bu doğru düşüncesini ne değiştirmiş olabilir?

Sektörde kendilerine sahip çıkılmadığını iddia eden bazı işsiz pilotlar, kendi aralarında örgütlenerek, bana 12 adet CV yollamışlar ve bu CV’lerin sayın bakan ve genel müdüre iletilmesini istemişler. Ben de onlara verdiğim söz üzerine 12 Nisan Pazartesi günü, CV’leri Bakanımıza ve SHGM Genel Müdürümüze ileteceğim. Bu 12 arkadaşın her biri, bir şirkete yerleştirilse ve eğitilse, kim ne yitirir acaba? En kötü olasılıkla, bu issiz pilotlara; “Tamam, sizi simülatör eğitimine alacağız ve eğiteceğiz, ancak, sizler de işe girdikten sonra şirketlerinize yapılan bu masrafı aylık ücretlerinizden kısım, kısım ödeyeceksiniz” dense, hangisi hayır der ve hangi şirket ne kaybeder? Bu arkadaşlar işe alındığında, en azından gelecekte 12 yeni Türk kaptana sahip olunacaktır. Buna torpil diyecek okuyucum varsa, desin. Evet ben torpil yapmaya çalışıyorum! Çünkü trol tehlikesini görüyor ve geleceğe sahip çıkma adına bana gelen tüm CV’leri, aynen yetkililere aktararak, önemli bir görev yaptığıma inanıyorum.

*NOT: Tarafıma yollanan 12 adet issiz pilot CV si, sayın bakana ve SHGM genel müdürüne konuyu kısaca açıklayan bir bilgi eşliğinde sunulmuştur.

HAVACILIĞIMIZA TROL VURULUYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (29)

Misafir ~ 9 yıl önce
havacılık tazminatı hakkında dhmi çalışanları olarak son durum nedir bilgi alabilirmiyiz merak içindeyiz rica ederiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
sayın sefa bey siz bu işin peşini bırakmayın sas a neden bakım yetkisi vermemişler oktay erbag neye hizmet ediyo bunuda ona bi sorun sivil havacılıga en büyük engel oktay erbag gibi olanlardır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
sen adamı denetlemeye gelme 3 yıl boyunca neymiş kompanet tamir merkezi gerekli degilmiş diye cevap ver ne pişkinlik bide tv de masallar okuyo sayın sefa bey sizin bu konunun üstüne gideceginizden eminim sayın oktay bey niye böyle bir yazıyla cevap vermiş sorarmısınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
sayın sefa bey size katılıyorun shgm o zamanki oktay erbag ne hakka böyle bir cevap yazabiliyo anlamış degilim sen gel bir adamın yaptıgı bakım yerini denetle ona göre kara ver sas oraya bir bakım yeri acmış para harcamış yatırım yapmış insanlar ordan ekmek paralarını kazanacak yazık ülkemizin dışa giden paralarına oktay erbag bunu bir acıklasın niye yetki vermedigini ondan sonra konuşsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
sefa başkanım sizden sonra thy teknikte bizim haklarımızı dile getirecek kimse kalmadı.malum sendika işveren arasında mahkeme sözkonusu,mevcut UTED başkanımızın zamanı yokmuş,yetmiyormuş gibi AİRKULE deki haberlere yorum yazıyoruz yayınlanmıyor sizce ne olacak bu işin sonu(UÇAK BAKIM TEKNİSYENLERİ )

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Eğitim ve kalite bağlantısı önemli..Maarif nazırı hesabı olmasın.Sivil Havacılık olmasa , burayı ne güzel yönetirim mantığı mı devam ediyor..?Akademimiz her fırsatta bildiri yayınlamalı.Öğrenecekler.Alışacaklar..Milleti nasıl uyutmuşlar, anlaşılır gibi değil..ÜLKESİNİ, İNSANINI SEVEN İNSANLAR iyi ki var..Fesatlanmasın kimse bence..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Turkuaz da yaşanan olaylardar haberdar olup da yayınlamayan AIRPORTHABER sitenizi kınıyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
sayın Sefa İNAN.. TURKUAZ havayollarında yaşanan yönetim değişiklikleri, şirketin en önemli mevkilerindeki insanların topluca istifa etmeleri bir haber değil midir ? Bundan önceki yazınızda da bu konu dile getirilmiş ve haber siteniz tarafından bu haberin özellikle yayınlanmaması eleştirilmişti. Maalesef üzülerek görüyoruz ki bu haber kasıtlı oarak siteniz tarafından engelleniyor , yayınlanmıyor. !! İzlediğimiz kadarıyla okuduğumuz kadarıyla bu tür konulara hassassınız ve haberlere yanlı değil tarafsız olarak yaklaşıyorsunuz. Bu yayınlanmayan haberler maalesef ilk değil ve sanırım Ali Kıdık beyin sektördeki ilişkileri devam ettiği sürece yanlı olmaya devam edecek.Umarım bu konunun düzelmesi yolunda bir katkınz olur. saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Sefa Beye gönderilern CV lerden biride bana ait! Sefa beyin bu medeni cesaretini görmemezlikten gelemeyiz. Sektore bu denli sahip cıkan kac insan var bu ülkede? Korkak aradaşlarım sizede yazıklar olsun! 200 CV göndersek olmazmıydı? 200 kişinin aynı anda üzerini kimse çizemezdi ama belki 12 kisiyi cizebilirler. 12 sayısı inanılmaz az ama en azından boş boş oturmaktan iyidir! Sefa Bey tekrar tekrar teşekkürler!!!cok saolun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
THY'de yabancı F/O yok. Ama yabancı kaptan var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000