31 Ekim 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Seri katil olduğu açık işte, bunu çocuk bile anlar, neden hala THY oteli değiştirmiyor? Firmaların umrunda değil çalışanları ölmüş kalmış.. ancak ne kadar kar ettik onu hesapla.. az kar mı etti çıkart personeli.. Böyle sisteme dur diyecek delikanlı yok mu..
  • Emekli hosteslere kontrollük verilmiş.Ne işleri var emekli olmuşların.Elini sallasan emekli kontrol,Kalite güvencede çalışanlar,Egitimde görev yapanlar.Zaten şirketten emekli olup kaymagını yemişler,Thy den vazgeçemiyorlar.Gönderin gitsinler.Ekstra külfet şirkete
  • Khb de ek görevde bulunanlar dan ek görevi parası kaldırılmalı.Tassarrufa burdan başlanmalı.Uçmak istemeyip,Uçuş korkusu olanlar kendilerini ek görevlere atıyorlar.Her ünitede tasarruf tedbirleri uygulanmalı.Kabin kokpit in hedef alınması da düşündürücü.
  • Khb de ek görev
  • Degisin. O otelde kotu anilar var :(
  • Murat Bey... Onur airde bugun maaslarimiz kur 3'e sabitlenerek yatirildi. Çok sevgili başkanimiz egitimlerde maaslariniz normal yaticak diye herkesi kandiriyomus, bugun bunu da gördük cok şukur.. Ucus primlerimiz de aylardir yatirilmiyor. Hepimiz mağduruz. Bununla da ilgili bi yazi yayinlar misiniz lutfen... ¿
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Burada ise şirket kavgası baki kaldı. Ne hazin alem.. Olay hasıraltı misali...
  • Mademki kabine eğitim dökülüyor uçulmasında maaşlar düşsün diye; ozaman nevin başkanın ek görevli personeline de eğitim dökülse? Nasılsa zaten ayda 1 uçup keyfekeder o da , uçuş parası alıyorlar.. Acaba başkan bu konuda tasarruf etmek istemez mi? Hani onlardanda tasarruf edilse?
  • Maalesef ki THY'da kabin memurluğu veyahutta yer görevlisi gibi bir ayda eğitim süreci tamamlanıp altı ayda öğrenilip uzmanlaşılan iş tanımları ne THY'nin kendi yöneticilerinin,ne de bu bölümdeki içerden gelen yöneticilerinin umrunda değildir,kimin öldüğü,kimin işinden olduğu,kimin sağlık sorunu yaşadığı vasfı yetersiz olan ara ve ana yöneticiler tarafından makyajlanmış hareketler kisvesi adı altında geçiştirilerek ötelenmektir.Böylesi durumlara maruz kalan çalışanlar sesleri çıkamayacak hale getirildiğinden olaylar ne dillendirilebilmekte ne de bir hak arama durumu gerçekleşebilmektedir.Çalışanların yüksek olarak adledilen maaşları ( pilot veya kabin memuru ) konuşulmakta ancak gerek torpilli gerek torpilsiz genel müdürlük veya benzeri istasyonlarda görevli iş tanımı belli olan yada olmayan böylesine bir havayolu iş kolu için gerekli yeterliliği bulunmayan çalışanların ev kiraları ayrı verilmekte,çocukları ayrı okutulmakta,makam araçları sağlanmakta ve aylık maaşları 80-100 bin tl lik meblağları bulabilmektedir,avanta ve kar payları bu meblağlara dahil değildir tabiikide.Amsterdam kazasında vefat eden merhumların aileleri ne durumdadır?işten uzaklaştırılan atılan veya izne yollanan personelin maddi manevi durumları nedir? İntihar eden arkadaşların gerçek durumları nelerdir? Diyarbakır kazasından sonraki merhumların aileleri nerede? THY veyahutta burayı sahiplenen geçinen yüksek kademe yöneticilere tavsiyem;bu şirketi bakkal mantığında idare edilme mantığından çıkarmaları,diğer büyük başarılı havayollarının yönetim organizasyon uygulama ve gerçek geribildirim ( çalışan mutluluğu ) olarak ne konumda oldukları,ve benzer olaylarda ne tepkiler ne reaksiyon verdiklerinide incelesinler ve kendilerine düzgün bir yol çizsinler.Maalesef memleket insan çalışan yönetici olarak çok düşük kalitede insan populasyonuna sahibiz,bu kaleme aldığım şeyler astronot geçinen pilotundan,kendini kraliçe zanneden kabin amirinden memurundan,kendini turkiyenin krali zanneden yönetici müdür olan arkadaşlardan hiçbirine hitap etmeyecektir bunu biliyorum,sözlerim anlayana gelsin.. YALNIZ KOVBOY

Hava İş'ten skandal! THY intihar otelini değişmeli

Son yazımda Hava İş Sendikası'na seslenerek, "sektörde ortalık toz duman, çıkın iki kelam edin" dedim. Hemen çıktılar açıklama yaptılar. Sağolsunlar, daha önce de sendikacılık yan gelip yatma yeri değildir çıkın üyelerinizin dertlerini dinleyin dediğimde de apar topar işyeri ziyaretlerine gitmişlerdi. Hiç kırmazlar beni, ne yazarsam haftasını bulmaz harekete geçmeleri! Bir tek kötü huyları var, her seferinde benim yazı yazmamı bekliyorlar. Kendi başlarına harekete geçmeyi öğrendikleri gün gerçek sendikacı olacaklar. Ama olsun, yine de şikayetçi değilim. Eğer onlar bir şeyler yapacaklarsa ben her hafta yazmaya razıyım. Yeterki gönülleri hoş olsun!

Biliyorsunuz geçen hafta, THY'de ücretsiz izinlerin ve işten atılma süreçlerinin başladığını yazdım. Diğer havayolu şirketlerinde de benzer işçi kıyımlarının yaşandığını, en azından işçi sendikası olarak bir kaç laf etmeleri gerektiğini söyledim.

Ettiler, ama nasıl bir laf!

Yenilir, yutulur cinsten değil. Amatörlük, beceriksizlik, basiretsizlik paçalardan akıyor. Nalına mıhına vuralım derken baltayı ayaklarına indirivermişler. Hem kendi ayaklarına  hem de üyelerinin ayaklarına...

Açıklamanın sonundaki 'HAVA İŞ YÖNETİM KURULU' ibaresini elinizle kapatıp herhangi birine okutun, kesinlikle bu açıklamayı 'THY YÖNETİM KURULU' yapmıştır der. Öyle talihsiz bir açıklama!

Açıklamada bilinçaltlarını ele vermişler. Meğer, her ay tıkır tıkır aidat topladığı üyelerinin maaşları, Hava İş yönetimini rahatsız ediyormuş. Ben uydurmuyorum açıklamadan bunu anlıyorum. Sonradan çark etmeye çalışsalar da,  'yüksek ücretle şirkete doldurulan çalışanlar' ifadesini kullanarak üyelerinin haklarını korumak ve artırmakla mükellef olan sendikanın, yüksek maaşlardan şikayetçi olduğunu kulaklarımızla duyuyor, gözlerimizle görüyoruz.

Açıklamadaki, 'gereksiz' şişirilen kadrolar cümlesinden de Hava İş yönetiminin üye sayısının fazlalığından şikayetçi olduğunu anlıyoruz. Allah aşkına, maaşa göre yüzde hesabıyla aidat toplayan bir sendikanın yüksek maaştan şikayet etmesini anlayan varsa beri gelsin! O kasaya koyduğunuz her ay milyon TL'lik paralar o yüksek maaş alan ve gereksiz dediğiniz personelden gelmiyor mu ey sendika yönetimi!

Her bir yönetim kurulu üyesinin altına çektiğiniz makam arabalarını, o arabalara koyduğunuz benzinleri, tuttuğunuz sekreterlerin, özel kalem müdürlerinin, korumaların maaşlarını, binlerce TL harcayarak lüks hale getirdiğiniz genel merkez binasının giderlerini, Abant'taki tatillerin masraflarını, kovduklarınıza ödediğiniz binlerce TL'lik tazminatları nereden ödüyorsunuz, o gereksiz ve yüksek maaş dediğiniz çalışanlardan kestiğiniz aidatlardan ödemiyor musunuz? Madem ki yüksek maaşlı ve gereksiz dediğiniz üyelerinizden şikayetçisiniz o zaman bugüne kadar onlardan kestiğiniz aidatları iade edin. Sizin maaşlarınız yüksek biz düşük maaşlı üye istiyoruz deyin. Hatta, bir TİS daha imzalamak nasip olacak mı bilmiyorum ama eğer olursa, biz zam istemiyoruz, olabiliyorsa maaşları düşürün, yüzde 55'le değil yüzde 35'le başlatın öyle de devam etsinler, hatta daha ileri gidin asgari ücret verin sürünsünler deyin. Üye sayımız da çok fazla onları da bi zahmet işten çıkarın, ' az olsun öz olsun' deyin olur mu?

Bak böylece hem sizin şikayetiniz ortadan kalkar hem de yarın ne olacağı belli olmaz, hafazanallah sendika seçimlerini kaybederseniz uslu çocuklar olarak THY'deki işlerinize dönmenizin önü açılır, eşiniz dostunuz da terfiler alır.

Nasıl fikir?

İntihar mı cinayet mi?

Nisan 2016... Ekim 2016... İki intihar vakası. İkisi de New York'taki Long Island Marriot Otel'de. İkisi de aynı katta, aynı yöntemle. Diğer  katlarda kamera varken ikisi de kamera olmayan katta. İkisinde de 'ölümümden kimse sorumlu değildir' yazısı olduğu iddia edilen notlar var. (Her iki not da ailelere verilmiyor ABD polisinde kalıyor.) İkisi de neşeli ve intihara meyilli bir durumlar yok. İkisinin ailesi de intiharı şüpheli buluyor.

Japon Havayolları'ndan da bu yıl içinde iki uçuş görevlisinin  Marriot Long Island Otel'de intihar ettiği şeklinde iddialar var. Her ne kadar bu iddiaya ilişkin somut bir bilgiye ulaşamasam da aynı otelde, basına yansıyan ve çok tartışılan bir intihar vakası daha oldu. 2014 yılında 18 yaşındaki öğrenci Marquise Braham, aynı otelde intihar etti. Ailesi kabul etmese de olay kayıtlara intihar olarak geçti. Polisin çocuğun uyuşturucu aldıktan sonra intihar ettiği iddialarını aile reddediyor ve çocuğun uyuşturucu kullanmadığını ve intihara asla meyilli olmadığını söylüyor.  ABD basınında uzun süre bu konu tartışılıyor ve bugün hala o olayın esrarı çözülemiyor.

İronik gelebilir, internette yaptığım araştırmada, aynı otelde yakın zamanda 'intihar eğilimi' konulu sempozyum yapıldığını da öğrendim. THY ekiplerinin yatı konaklamasını yaptığı bu otel, New York'ta şehir dışında ıssız bir bölgede, kasvetli ve boğucu olarak tarif ediliyor.

Aileye ve THY'ye verilen bilgilerden her iki olayın intihar vakası olarak kayıtlara geçtiğini anlıyoruz. Olaya gizem katma derdinde değilim ama THY hem bu iki acı olayın peşini bırakmamalı hem de intiharların yaşandığı yakın geçmişte seri katilleriyle ünlenen bölgedeki bu otelde ekiplerin konaklama yapmalarına artık son vermelidir. Çünkü o otel ekipler için artık, ürkütücüdür.

Hava İş'ten skandal! THY intihar otelini değişmeli

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (72)

Seri Katil ~ 2 yıl önce
Seri katil olduğu açık işte, bunu çocuk bile anlar, neden hala THY oteli değiştirmiyor? Firmaların umrunda değil çalışanları ölmüş kalmış.. ancak ne kadar kar ettik onu hesapla.. az kar mı etti çıkart personeli.. Böyle sisteme dur diyecek delikanlı yok mu..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Flight ~ 2 yıl önce
Emekli hosteslere kontrollük verilmiş.Ne işleri var emekli olmuşların.Elini sallasan emekli kontrol,Kalite güvencede çalışanlar,Egitimde görev yapanlar.Zaten şirketten emekli olup kaymagını yemişler,Thy den vazgeçemiyorlar.Gönderin gitsinler.Ekstra külfet şirkete

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Doğruluk ~ 2 yıl önce
Vallahi çok dopru yazmışsınız..Kaynak israfı ..
Flight ~ 2 yıl önce
Khb de ek görevde bulunanlar dan ek görevi parası kaldırılmalı.Tassarrufa burdan başlanmalı.Uçmak istemeyip,Uçuş korkusu olanlar kendilerini ek görevlere atıyorlar.Her ünitede tasarruf tedbirleri uygulanmalı.Kabin kokpit in hedef alınması da düşündürücü.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
flight ~ 2 yıl önce
Khb de ek görev

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yep ~ 2 yıl önce
Degisin. O otelde kotu anilar var :(

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Onursuz air ~ 2 yıl önce
Murat Bey... Onur airde bugun maaslarimiz kur 3'e sabitlenerek yatirildi. Çok sevgili başkanimiz egitimlerde maaslariniz normal yaticak diye herkesi kandiriyomus, bugun bunu da gördük cok şukur.. Ucus primlerimiz de aylardir yatirilmiyor. Hepimiz mağduruz. Bununla da ilgili bi yazi yayinlar misiniz lutfen... ¿

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HAVACI ~ 2 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ölen öldü ~ 2 yıl önce
Burada ise şirket kavgası baki kaldı. Ne hazin alem.. Olay hasıraltı misali...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Murat beye ~ 2 yıl önce
Mademki kabine eğitim dökülüyor uçulmasında maaşlar düşsün diye; ozaman nevin başkanın ek görevli personeline de eğitim dökülse? Nasılsa zaten ayda 1 uçup keyfekeder o da , uçuş parası alıyorlar.. Acaba başkan bu konuda tasarruf etmek istemez mi? Hani onlardanda tasarruf edilse?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Flight ~ 2 yıl önce
Tespitiniz kesinlikle dogru.Ek görev paraları kaldırılsın.Do&co da şefler ek görev parası almadan mutfakta,Vıp te ,Cıp,te görev yapıyorlar.Tassarruf yapılacaksa ek görev paraları kaldırılsın müdürlük konumda olanların maaşlarından bir ay feragat etsinler.Şirket çok büyük kara geçer.İşe yaramaz birsürü ek görevde olanlar var.
md? ~ 2 yıl önce
md lere bi garezin var sanırım .ya o gnl md yr ları; başkanlar? o dediğin herkes için olur. müdür kaldırsın.. ee gerisi
YALNIZ KOVBOY ~ 2 yıl önce
Maalesef ki THY'da kabin memurluğu veyahutta yer görevlisi gibi bir ayda eğitim süreci tamamlanıp altı ayda öğrenilip uzmanlaşılan iş tanımları ne THY'nin kendi yöneticilerinin,ne de bu bölümdeki içerden gelen yöneticilerinin umrunda değildir,kimin öldüğü,kimin işinden olduğu,kimin sağlık sorunu yaşadığı vasfı yetersiz olan ara ve ana yöneticiler tarafından makyajlanmış hareketler kisvesi adı altında geçiştirilerek ötelenmektir.Böylesi durumlara maruz kalan çalışanlar sesleri çıkamayacak hale getirildiğinden olaylar ne dillendirilebilmekte ne de bir hak arama durumu gerçekleşebilmektedir.Çalışanların yüksek olarak adledilen maaşları ( pilot veya kabin memuru ) konuşulmakta ancak gerek torpilli gerek torpilsiz genel müdürlük veya benzeri istasyonlarda görevli iş tanımı belli olan yada olmayan böylesine bir havayolu iş kolu için gerekli yeterliliği bulunmayan çalışanların ev kiraları ayrı verilmekte,çocukları ayrı okutulmakta,makam araçları sağlanmakta ve aylık maaşları 80-100 bin tl lik meblağları bulabilmektedir,avanta ve kar payları bu meblağlara dahil değildir tabiikide.Amsterdam kazasında vefat eden merhumların aileleri ne durumdadır?işten uzaklaştırılan atılan veya izne yollanan personelin maddi manevi durumları nedir? İntihar eden arkadaşların gerçek durumları nelerdir? Diyarbakır kazasından sonraki merhumların aileleri nerede? THY veyahutta burayı sahiplenen geçinen yüksek kademe yöneticilere tavsiyem;bu şirketi bakkal mantığında idare edilme mantığından çıkarmaları,diğer büyük başarılı havayollarının yönetim organizasyon uygulama ve gerçek geribildirim ( çalışan mutluluğu ) olarak ne konumda oldukları,ve benzer olaylarda ne tepkiler ne reaksiyon verdiklerinide incelesinler ve kendilerine düzgün bir yol çizsinler.Maalesef memleket insan çalışan yönetici olarak çok düşük kalitede insan populasyonuna sahibiz,bu kaleme aldığım şeyler astronot geçinen pilotundan,kendini kraliçe zanneden kabin amirinden memurundan,kendini turkiyenin krali zanneden yönetici müdür olan arkadaşlardan hiçbirine hitap etmeyecektir bunu biliyorum,sözlerim anlayana gelsin.. YALNIZ KOVBOY

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000