13 Kasım 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Siz kurulu izlememissiniz. size verilen gorevi acizane yapmaya calismissiniz. youtube da var isterseniz oradan izleyebilirsiniz. hep ben evet ben , ben yaptim. ben diyen ,, karsindaki gruba buyuk bir kin ile BUNLAR diye hitap eden , delege olmadan konusma yapan kisilermi EGO suz...oyleyse sizde KÖR sunuz.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • bu kadar havaciligi takip ediyorsunuz, uzerine yazi yaziyorsunuz. gercekten anlamak istiyorum, uye sayisinin yuzde 70 ini olusturan bir toplulugun secmedigi bir delege sistemi ve dolayisi ile yonetim nasil samimiyet kazanmis olabiliyor? Insanin sahip oldugu en onemli sey akil degil midir? neden insanlarin akli ile alay eder gibi bir durum yaratiyorsunuz anlamak cok zor.
  • Geçmiş yazılarda ftl, mesailer hakkında yazarken seni uçucular konusunda hassas bir adam sanmıştım ya en çok ona üzülüyorum, meğer sistemin adamıymışsın...

Hava İş seçimleri üzerine: Ego kaybetti samimiyet kazandı

Hava İş Sendikası’nda merakla beklenen seçimler  nihayet yapıldı.  Kaptan pilot İskender Çarkçı’nın çabalarına rağmen Ali Kemal Tatlıbal ve yönetimi bir kez daha ipi göğüsledi.

Delege seçimlerini yakından takip eden biri olarak genel kurulda, Tatlıbal ve ekibinin kazanmasının sürpriz olmadığını,  iyi bir örgütlenme ve beraberlik örneği sergilediklerini söyleyebilirim.  

Genel kurula ait izlenimlerime gelince….

Gergin geçmesini beklediğim ve aslında zaman zaman gerginliğin tırmandığı bir genel kurulun  bu kadar sıcak bir ortamda sona ereceğini açıkçası hiç tahmin etmiyordum.

Genel kurulun sonunda kürsüye çıkarak birleştirici bir konuşma yapan Ali Kemal Tatlıbal’ın uzattığı zeytindalına, rakibi İskender Çarkçı’nın olumlu karşılık vermesi, en azından şahsı özelinde iyi niyetle yola çıktığını, amacının bağcıyı dövmek değil üzüm yemek olduğunu ortaya koydu.  Takip ettiğim önceki genel kurullarda özellikle kokpiti temsilen ortaya çıkan adayların yaka cebinde taşıdıkları egonun Çarkçı’da olmaması, belki de atmosferin gerilmemesinde en önemli etkenlerden biriydi. İyi niyetli ve gayretliydi. Belli ki Çarkçı kaptan, sendika genel kurulunu bir dava olarak görüyordu.  Tabi aynı şeyleri ekibinden öne çıkan birkaç isim için söylemek mümkün değil. Genel kurulda zaman zaman söz alan bazı Zeytindalı Hareketi destekçilerinin, divana veya karşı adaylara yönelik söz ve tavırlarının rahatsız edici boyutlarda olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Mevcut yönetimin kabin kökenli yöneticisine yüksek sesle ve ismiyle hitap ederek, “ Gel buraya” şeklinde emir kipiyle seslenen bir kokpit üyesinin salonda yankılanan sesi, kabinden çıkan birisinin geldiği pozisyonu hazmetmek konusunda yaşadığı sıkıntıyı net bir şekilde ortaya koyuyordu.  

Özetle… 

Bu seçimlerde;

Ego kaybetti, alçakgönüllülük ve samimiyet kazandı…

Suyu bulandırıp balık avlamak isteyenler kovaları boş evine döndü.

Kirli koalisyonların üyelerin gözünde nazar-ı itibarı olmadığı tescillendi.

Çarkçı kaptan üzerinden başka hesaplar yapanların elleri boş kaldı.

Bilgi kirliliği yaratılarak oluşturulan suni kaos ortamı ters tepti.

O kadar kamyoncu tezviratına rağmen ortada bir tane bile kamyoncu yoktu. 

Sendika üzerinden THY’yi vurma gayretleri taca çıktı.

İşini yapmak yerine deveci armutlarıyla uğraşanların hevesleri kursağında kaldı.

Tacizci ve istismarcı bir pedofilinin, bu camiada itibarının olmadığı net bir şekilde ortaya kondu.

Sanal sendikacılık yapan deveci armutçusu ile tacizci pedofilinin genel kurula gelecek kadar yürekleri olmadığı ortaya çıkmış oldu!

Peki bundan sonra ne olacak? Kokpit ve kabin ayrı bir sendika olarak ortaya çıkar mı?

İskender Çarkçı’nın  bu süreçte sendikal anlamda iyi bir bilgi ve tecrübe edindiğini söyleyebiliriz ancak mevcut şartlarda kendisinin yeni bir sendika oluşumunda olacağına çok ihtimal vermiyorum. Kaldı ki daha önce de söylediğim gibi, THY’nin kokpite böyle bir güç verilmesini eli kolu bağlı izleyeceğini de hiç ama hiç düşünmüyorum. 

Bu arada, genel kurul salonunda mikrofonu eline alan kokpit üyelerinin sendikayı sorumlu tuttukları  sorunları, THY yöneticileri ile paylaşıp paylaşmadıklarını açıkçası çok merak ediyorum.  Sözkonusu pilotların mikrofon ellerindeyken ve THY yetkilierinin olmadığı ortamda gösterdikleri performansı yakın geçmişte   grev ya da iş yavaşlatma eylemlerine göremedik ancak umarız bundan sonra o performansı her ortamda sergileyecek kadar cesur olurlar!

Hava İş seçimleri üzerine: Ego kaybetti samimiyet kazandı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (66)

dusunebilen insan. ~ 2 ay önce
Siz kurulu izlememissiniz. size verilen gorevi acizane yapmaya calismissiniz. youtube da var isterseniz oradan izleyebilirsiniz. hep ben evet ben , ben yaptim. ben diyen ,, karsindaki gruba buyuk bir kin ile BUNLAR diye hitap eden , delege olmadan konusma yapan kisilermi EGO suz...oyleyse sizde KÖR sunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Klavye Şövalyesi ~ 2 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Murat Bey ~ 2 ay önce
bu kadar havaciligi takip ediyorsunuz, uzerine yazi yaziyorsunuz. gercekten anlamak istiyorum, uye sayisinin yuzde 70 ini olusturan bir toplulugun secmedigi bir delege sistemi ve dolayisi ile yonetim nasil samimiyet kazanmis olabiliyor? Insanin sahip oldugu en onemli sey akil degil midir? neden insanlarin akli ile alay eder gibi bir durum yaratiyorsunuz anlamak cok zor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
damien ~ 2 ay önce
Geçmiş yazılarda ftl, mesailer hakkında yazarken seni uçucular konusunda hassas bir adam sanmıştım ya en çok ona üzülüyorum, meğer sistemin adamıymışsın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000