04 Nisan 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bu sendika yönetiminin ne olduğu ve ne olamadığı bu ikini imzaladıkları TİS ile belli oldu. Emeğinin hakkının peşinde olan ve bunun için arkasında duracak bir işçi sendikası isteyen herkesin (yandaşlar hariç) ortak derdi aynı. O zaman yapılacak iki şey var. Ya hiçbir şey yapmayıp bu işverenci ve sendikal mücadeleden habersiz yönetime 2019 Ocak'ta bir 3 senelik yitik TİS daha imzalama yetkisi vereceğiz ve sızlanmaya devam edeceğiz ya da önümüzdeki sene yapılacak sendika seçimlerinde güçlü ve ne yaptığını bilen bir muhallif grupla bunları indirip sendikayı yeniden bir işçi sendikası haline getireceğiz.
  • şu kandil günü söylüyorum; yemin ederimki havaiş sendikasındaki hiçbir yöneticiye hakkımı helal etmiyorum mahşerde hepsiyle teker teker hesaplaşacağım kul hakkım haram olsun. allah size ben hakkımı helal etmediğim sürece sizlere cennet yüzü göstermesin vede göstermeyecekte. rahman ve rahim olan allah ne diyor; eykulum! kıyamet günü benim karşıma neyle gelirsen gel ama asla kul hakkıyla gelme diyor buyüzden hesap günü görüşmek üzere sendikadaki yöneticiler üstelik sizin şahsınıza hakkım haram olsun.
  • senin yazıda bildiğin sarı olmuş.. içi başka veri başka, mesnetsiz mesnetsiz ithamlar ...
  • sendika dedğin üyesinin arkasında durur.işçi haklarını kim koruur ve kollar,tabikide sendika temsilcileri.
  • Çalışanların maaş olarak enflasyonun üzerine çıkma fırsatı yakaladığı yıl TİS'in ilk yılıdır. Ondan sonraki yıllar ancak kafa kafaya gelir ki (resmi rakamlarla) gerçek enflasyonun saklandığı bir ülkede bu bile alım gücü olarak geriye gitmektir. E sen şimdi ilk TİS'i 3 sene yaptın. Akıllanmadın veya işine geldi, bu TİS'i de söz vermene rağmen tükürdüğünü yalayıp yine 3 senelik yaptın! N'oldu? 6 seneden 3 TİS imzalayacakken, 2 TİS imzaladın ve 1 TİS'lik zam ve sosyal hak kazanım şansını çöpe attın. Zaten Ocak'ta İlker Aycı'nın söz verdiği temettüyü de kendin almış gibi şov yaptın. Şimdi zaten TİS'ten önce çalışmaları süren ve müdürlük verilemeyen torpilli şeflerin gönlünü almak için işverenin önemsediği şef tazminatı ve kaçan pilotların önüne geçmek için ayarlanması gereken pilot ücret skalalarını da sanki senin başarınmış gibi göstermeye kalkarsın biz de sana ağzımızla gülmeyiz. Dünyanın neresinde görülmüş sendikanın TİS'i peşinen imzalayıp haklar konusunda sonradan anlaştığı?!
  • THY çalışanları, sendika temsilcileri ve şube başkanları da dahil olmak üzere hepimiz uyutulduk ve kandırıldık arkadaş! Olay bu kadar basit. Hamdi Topçu'nun THY çalışanlarına attığı en büyük kazıklardan biridir bu sendika yönetimi. Sendikal örgütlülük ve dayanışma anlamında hiçbir fikri ve misyonu olmayan, kendi aralarında bile ciddi çatışmalar yaşayan bir insan grubundan başka bir şey değiller.
  • SİZE KATILMIYORUM MURAT BEY. ÜMİTLER BAŞKA BAHARA KALMADI. YOK OLDU GİTTİ. GÜZEL VE ÖNEMLİ BİR KONUYA DEĞİNEN YAZINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. ÇÖ
  • You fool me once shame on you, you fool me twice shame on me... Güzel kelam.
  • Tum Kabin Ekibi 2 yıl boyunca verilecek %4 zamdan mutlu ya Lisede Matematik dersleri bos gecmis ya da derslerine beden ogretmeni gelmis anlasılan.Yukarıda yazıda oldugu gibi bir donem sozlesme hakkını da kaybettik Sendikanın gereken karsılıgında!! emekcilerinin haklarını ne kadar korudugu mechul ...
  • İmzalar atılırken boy göstermek başarılı görünmek değil. Vaad edilenlerin tümünü gerçekleştirmek sendilacılıktır.

Hava İş neden apar topar TİS'i imzaladı?

Türk Hava Yolları ile Hava İş Sendikası ; övgüler, taltifler, jestler, komplimanlar eşliğinde TİS'i imzaladı. Bu belki de THY tarihinin ikinci en kolay imzasıydı. En kolay demiyorum çünkü en kolay imza bir önceki sözleşmede atılmıştı. O imzayı atan da yine bu yönetimdi.

Hatırlayın...

THY ile Hava İş Sendikası, TİS'te uyuşma sağlayamayınca THY çalışanları düşük katılımla da olsa greve çıkmıştı.  Grev devam ettiği sırada, 7 Aralık 2013'te, sendika seçimleri oldu. Seçimlerde Atilay Ayçin yönetimi  kaybetti, görevi de bugünkü yönetim kazandı. Seçim günü yeni seçilen o yönetimden birisine sordum.  " Hiç TİS'i okudunuz mu?" diye...   " Henüz okumadık" cevabını vermişti. Ancak bu sözden sadece  12 gün sonra 19 Aralık 2013'te yeni yönetim TİS'e imzayı bastı. Hem grev bitti, hem de THY çalışanları ilk kez üç yıllık TİS ile tanıştı.

Son imzalanan TİS'te de imzalar üç yıl için atıldı. İlk yıl 7+6, ikinci ve üçüncü yıllar için 4+4 olarak zam oranları belirlendi. THY çalışanları, zam oranlarındaki kayıplarının yanında aslında bu iki imza ile bir dönem TİS hakkını da kaybetmiş oldu. 3+3 olarak imzalanan toplu iş sözleşmesi önceki yıllardaki gibi 2+2 olarak imzalanmış olsaydı, çalışanlar bir dönem daha kazanmış olacaktı. Ama Hava İş Sendikası'nın imza sonrasındaki açıklamasında da dediği gibi, sendika çevrelerince altın başarı olarak nitelendirilen (sanırım sarı sendika çevreleri kastediliyor) bu sözleşme aslında THY'nin altın başarısı olarak kayıtlara geçti!

THY ile Hava İş'in bu kadar hızlı imza atmasını kimse beklemiyordu. Çünkü bir önceki sözleşmeye jet hızıyla imza atan yönetimin, en azından 'sarı sendika' imajından kurtulmak adına  orta sahada top çevirerek çalışanlara farklı bir imaj sergileme yolunu seçtiği belliydi. Bu strateji doğrultusunda komisyonlar oluşturuldu, oturumlar yapıldı. Birinci oturum, ikinci oturum derken 5-6 oturum yapıldı. Bazı maddelerde uyuşmazlık (!) olduğu basına servis edildi. Zaten kimse bu sendika yönetiminin THY'yi uyuşmazlıkla greve götürmesini beklemiyordu ancak, bu danışıklı dövüşün,  göstermelik oturumların bir süre daha devam edeceğini bekliyorduk açıkçası... Ama kurulan komisyonlar henüz çalışmalarını tamamlamamışken ve sendikanın kendi temsilcilerinin bile haberi yokken bir anda taraflar imza aşamasına geldi!

Şimdi akıllara takılan sorular...

Acaba Sendika Başkanı Ali Kemal Tatlıbal'ın imzadan bir hafta önce THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'yı ziyaretinde imza kararı alınmış olabilir mi?

O görüşmede Aycı, Tatlıbal'a, "  4 Nisan'daki genel kurula TİS'i imzalamış olarak girmek istiyoruz" mesajı vermiş midir?

Ya da  Cumhurbaşkanı ile ABD'ye yapılacak seyahatte yer alacak THY yönetiminin, "TİS'i imzaladık, grev olasılığı da kalmadı" müjdesinin verilebilmesi için imza süreci hızlandırılmış mıdır?

Ve bunların karşılığında THY yönetiminin zaten Antalya zirvesinde vermeyi taahhüt ettiği primleri TİS'e dahil ederek sendikaya jest yapmış olabilir mi?

Bana sorarsanız yukarıdaki olasılıklar çok da olanaksız değil gibi...

 Bu kadar hızlı imza atılması başka türlü izah edilemez!

THY sendikayı, sendika onları uyuttu!

Türk Hava Yolları, 2011 yılında Borajet operasyonunun başlamasından dolayı istihdam fazlası olarak Bursa, Çanakkale, Tokat, Uşak, ve Isparta illerinde görev yapan 19 çalışanı işten çıkarmıştı. İşten çıkarılanlar iki yıl süren hukuki süreç sonunda işe dönüş davalarını kazandı. Ancak THY, bu isimlerin işe iadesini gerçekleştirmedi.

2013 sonunda yeni sendika yönetimi göreve geldiğinde işten atılan 305 kişi ile birlikte bu 19 kişinin de işe iadesinin sağlanacağı sözü verildi. Geçen sürede 305'in dönüşü sağlandı (şartlar ağır olsa da) ancak bu 19 kişi THY'ye bir türlü alınmadı. Sendika, THY yönetiminin önce bu kişilerin işe dönüşüne sıcak baktığını ancak sonrasında vazgeçtiğini, bir sonraki TİS sürecinde bu konunun tekrar gündeme getirileceğini iletti. Geçen Ağustos ayında THY Genel Müdür Yardımcısı Abdülkerim  Çay'ın sendika yönetimiyle yaptığı görüşmede bu  kişilerin iş dönüşleri için onay verildi. Umutlar tekrar yeşerdi. 3 Kasım 2015'te de mülakata çağırıldılar. İşe alım süreci başladı, evraklar istendi. Sendika yönetiminin, işe alınacakların görev yerlerinin bile belli olduğunu söylemesine rağmen  aylarca THY'den ses seda çıkmadı. İşe girişleri için evrakları istenen çalışanların hala icra kurulundan işe dönüş onaylarının çıkmadığı anlaşılınca bu kez de sendika, TİS sürecinde bu konuyu THY yönetiminin önüne koydu.

İlk oturum sonunda mail attılar. TİS'in en büyük kazanımının Borajet operasyonundan ötürü işten çıkarılan kişilerin işe geri dönüşlerinin sağlanması diyerek sözde müjdeli haber verdiler!  TİS apar topar imzalandı. Ne olduysa bu kişilerin işe dönüşleriyle ilgili tek bir satır TİS'te yer almadı. Bu süreçte, işe dönebilme beklentisiyle her gün bir umutlanıp bir yıkılan bu çalışanlardan birçoğu yıllarca sürdürdükleri haklı davalarında  sağlığından oldu.  Alel acele imzalanan TİS ile birlikte umutları bir kez daha ötelendi. Koskoca THY, binlerce çalışanın arasına,  yıllarını THY'ye vermiş  19 emektarını sığdıramadı! Dolayısıyla aylarca THY sendikayı, sendika da o  19 çalışanı resmen oyaladı, uyuttu... Umutlar da yine başka bahara kaldı.

Hava İş neden apar topar TİS'i imzaladı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

THY İşçisi ~ 2 yıl önce
Bu sendika yönetiminin ne olduğu ve ne olamadığı bu ikini imzaladıkları TİS ile belli oldu. Emeğinin hakkının peşinde olan ve bunun için arkasında duracak bir işçi sendikası isteyen herkesin (yandaşlar hariç) ortak derdi aynı. O zaman yapılacak iki şey var. Ya hiçbir şey yapmayıp bu işverenci ve sendikal mücadeleden habersiz yönetime 2019 Ocak'ta bir 3 senelik yitik TİS daha imzalama yetkisi vereceğiz ve sızlanmaya devam edeceğiz ya da önümüzdeki sene yapılacak sendika seçimlerinde güçlü ve ne yaptığını bilen bir muhallif grupla bunları indirip sendikayı yeniden bir işçi sendikası haline getireceğiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
klm ~ 2 yıl önce
şu kandil günü söylüyorum; yemin ederimki havaiş sendikasındaki hiçbir yöneticiye hakkımı helal etmiyorum mahşerde hepsiyle teker teker hesaplaşacağım kul hakkım haram olsun. allah size ben hakkımı helal etmediğim sürece sizlere cennet yüzü göstermesin vede göstermeyecekte. rahman ve rahim olan allah ne diyor; eykulum! kıyamet günü benim karşıma neyle gelirsen gel ama asla kul hakkıyla gelme diyor buyüzden hesap günü görüşmek üzere sendikadaki yöneticiler üstelik sizin şahsınıza hakkım haram olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
anca laf. ~ 2 yıl önce
senin yazıda bildiğin sarı olmuş.. içi başka veri başka, mesnetsiz mesnetsiz ithamlar ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
klm ~ 2 yıl önce
sen yalakasın
menekşe ~ 2 yıl önce
sendika dedğin üyesinin arkasında durur.işçi haklarını kim koruur ve kollar,tabikide sendika temsilcileri.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ÇALIŞAN ~ 2 yıl önce
Çalışanların maaş olarak enflasyonun üzerine çıkma fırsatı yakaladığı yıl TİS'in ilk yılıdır. Ondan sonraki yıllar ancak kafa kafaya gelir ki (resmi rakamlarla) gerçek enflasyonun saklandığı bir ülkede bu bile alım gücü olarak geriye gitmektir. E sen şimdi ilk TİS'i 3 sene yaptın. Akıllanmadın veya işine geldi, bu TİS'i de söz vermene rağmen tükürdüğünü yalayıp yine 3 senelik yaptın! N'oldu? 6 seneden 3 TİS imzalayacakken, 2 TİS imzaladın ve 1 TİS'lik zam ve sosyal hak kazanım şansını çöpe attın. Zaten Ocak'ta İlker Aycı'nın söz verdiği temettüyü de kendin almış gibi şov yaptın. Şimdi zaten TİS'ten önce çalışmaları süren ve müdürlük verilemeyen torpilli şeflerin gönlünü almak için işverenin önemsediği şef tazminatı ve kaçan pilotların önüne geçmek için ayarlanması gereken pilot ücret skalalarını da sanki senin başarınmış gibi göstermeye kalkarsın biz de sana ağzımızla gülmeyiz. Dünyanın neresinde görülmüş sendikanın TİS'i peşinen imzalayıp haklar konusunda sonradan anlaştığı?!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HAVACI ~ 2 yıl önce
THY çalışanları, sendika temsilcileri ve şube başkanları da dahil olmak üzere hepimiz uyutulduk ve kandırıldık arkadaş! Olay bu kadar basit. Hamdi Topçu'nun THY çalışanlarına attığı en büyük kazıklardan biridir bu sendika yönetimi. Sendikal örgütlülük ve dayanışma anlamında hiçbir fikri ve misyonu olmayan, kendi aralarında bile ciddi çatışmalar yaşayan bir insan grubundan başka bir şey değiller.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SİZE KATILMIYORUM. ~ 2 yıl önce
SİZE KATILMIYORUM MURAT BEY. ÜMİTLER BAŞKA BAHARA KALMADI. YOK OLDU GİTTİ. GÜZEL VE ÖNEMLİ BİR KONUYA DEĞİNEN YAZINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. ÇÖ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
You... ~ 2 yıl önce
You fool me once shame on you, you fool me twice shame on me... Güzel kelam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cabin Chief ~ 2 yıl önce
Tum Kabin Ekibi 2 yıl boyunca verilecek %4 zamdan mutlu ya Lisede Matematik dersleri bos gecmis ya da derslerine beden ogretmeni gelmis anlasılan.Yukarıda yazıda oldugu gibi bir donem sozlesme hakkını da kaybettik Sendikanın gereken karsılıgında!! emekcilerinin haklarını ne kadar korudugu mechul ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
luftsa ~ 2 yıl önce
İmzalar atılırken boy göstermek başarılı görünmek değil. Vaad edilenlerin tümünü gerçekleştirmek sendilacılıktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aynen ~ 2 yıl önce
Sendikacılık İşçinin Yanında Durmaktır Olmaktır Malesef Hava iş skalaya imza attırdı ben attırmadım dedi Thy teknıkte sendika savaşı vardı şunu yapıcaz dedıklerınız olucak diye kazandılar birkez geldiler kayıplara karıştılar müdür ayarladılar bizi tehtıdle çelik işe geçirdiler ve halen geldıklerı bıle yok saatleri bile bırakıp gittiler zaten gelmesınlerde onlara ıhtıyacımız yok o aldıkları paralarda burunlarından gelsin yazıklar olsun çelik işe 5 tlılık saatlerı kendılerı taksınlar

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000