16 Mayıs 2016, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • Kıskanmayın adamı Adam gibi adam TATLIBAL
  • 2013 sendika seçimleri öncesinde Reform hareketini kuran bir arkadaşı nasıl uzaklaştırdıklarıni biliyoruz. Onun ahı elbet tutacak. Hatta genel kurul gunu babasının jammer görüntüleri olmasa baskan olacak arkadaşıda nasıl afaroz ettiklerini biliyoruz.
  • Ali kemal baskan bir sonraki secimide kazanacak.Sn yazar sen dusunme bunlari Ilker bey sonuna kadar arkasinda.Yuregi olan aday ciksin sikiyorsa.
  • Ali Kemal, 2,5 senedir hangi ofisleri gezmiş, hangi personelin derdini dinlemiş? 2013'te Reform Hareketinin hiç çalışma yapmadığı tek yer şuan 13000 çalışanı olan Uçuş İşletmeydi. Seçimi kazandıktan sonra da bir kere ne Uçuş işletme'ye, crew lounge veya crew garden a gelinmedi. Biz çalıştığımız yerde 1,5 sene temsilcilerimizin kim olduğunu bilmeden çalıştık. TİS görüşmelerinde hangi temsilci ofisleri dolaşıp, bilgi verip, çalışanların sorularını cevaplamış? Sendikacılık yapacakları son iş. Kimseyi enayi yerine koymasınlar.

Hava İş başkanı için tuvalet kapatıldı

Zaman zaman yazıyorum Hava İş Sendikası  başkanı Ali Kemal Tatlıbal’ın uygulamalarını. Malum kısa bir THY çalışma döneminden sonra kendini bir anda sendika başkanlığında buldu. Buldu da ne oldu? Bana göre sendikacılığı beceremeyen bir profil çizdi. Nedenlerini yazıyorum.

Biliyorsunuz sendika seçimleri döneminde Ali Kemal Tatlıbal’ın esamesi bile okunmuyordu. Şapkadan tavşan çıkartılırcasına bir anda hoooop oturuverdi sendika koltuğuna. O sıralarda bu operasyonu yöneten kişinin de Serdar Uygur olduğundan bahsedilmişti.

Böyle olduğu da Serdar Uygur’un THY’den ayrılır ayrılmaz soluğu sendikada almasından anlaşılıyor.

Aslına bakarsanız, Ali Kemal Tatlıbal’ın sendikacılık geçmişi olmamasına rağmen herkesin ve her kesimin Atilay Ayçin’den kurtulunması amacıyla bir umut olarak seçildiğinin bilincindeyiz. Seçimin ilk günü grev çadırını ziyaret ederek vermiş olduğu görüntü umudu pekiştirmişti.

Ancak sonradan verilen görüntü “neydim ne oldum” görüntüsünden farksızdı.

Önce korumalar, kapıda karşılamalar, ipe-sapa gelmez tavırlar sendikacılıktan çok güç sarhoşluğunun eseri olsa gerek.

Korumalar deyince bana aktarılan bir iddiayı da yazmadan edemeyeceğim. Korumalardan birisi, THY’nin vize bölümünde iken işten attığı personelden biri. Ve bu kişinin ruhsatsız silah ile korumalık yaptığı iddiası var. Ne derece doğru bilmiyorum ama böyle bir iddia var.

Gelelim tuvalet kapatılması konusunda…

Biliyorsunuz Hava İş Sendikası, Hava İş Yapı Kooperatifi adında çalışanlara ev kazandırma adına önemli bir işe koyuldu. Eyvallah güzel düşünce. Bu güne kadar hayli yüksek bir talep oldu ve şu ana kadar 40 milyon TL’yi geçmiş bir mevduata sahipler.

Ama gel gör ki kooperatif bugüne kadar henüz arsa temin edebilmiş değil. Oysa kooperatif, kuruluşu sırasında 2015 yılı içerisinde arsa temin edileceği güvencesi verilmişti.

Kooperatifin genel kurulu da yapıldı. Ama üyelerin önüne kocaman bir fiyasko sunum ile çıkıldı. Google map üzerinden alınan harita ile havanda su dövüldü. Arsa-marsa yok henüz ortada. “Şurada arsa  bulduk kumlu çıktı, burada arsa bulduk çorak çıktı” gibi geçiştirici cümleler ile genel kurul, hayal kuruldan öteye gidemedi.

Wyndham Otel’de gerçekleşen kooperatif genel kurulunun en rezaleti neydi biliyor musunuz? Ali Kemal Tatlıbal’ın tuvalet keyfi idi.

Genel kurul sırasında tuvalet ihtiyacı hisseden Ali Kemal Tatlıbal’a korumaları da eşlik etmiş. Başkan bu. Elbet her yerde korunmalı. Burası tuvalet de olsa koruma geçerli.

Velhasıl Ali Kemal Tatlıbal, tuvalete girince korumalar kapıyı kesmiş. Otelde bulunan normal müşteriler dahil kimse tuvalete sokulmamış. “Neden giremiyoruz”  diye soranlara da “başkanımız içeride” cevabı verilmiş.

Adam haklı. İhtiyacını giderirken yan tuvaletten gelecek olası sesten konsantresi bozulabilir! Açıkçası kıskanmamak elde değil. Tuvalette bile korunuyorsunuz. Merak ettiğim şey şu. Acaba Ali Kemal Tatlıbal, tuvalete gitmeden arama yaptırdı mı, tehlikeli maddelere karşı etkin olan köpekler getirtilip kontrol ettirildi mi?

Ali Kemal Tatlıbal’a önerimdir. Git üyelerinle hemhal ol. Çık ortaya dokun onlara. Seçimler geldiğinde işin çok zor. Hatta ben şimdiden söyleyebilirim. Devirecekler seni. Bu tarihi de not al. Ali KIDIK böyle yazmıştı dersin.

Pardon dip not yazmadan edemeyeceğim. Geçenlerde kargoyu ziyaret etmiştiniz. Eminim bu ziyareti de Murat Herdem’in yazısından etkilenerek yaptınız.

Server Aydın büyük kayıp…

Sunexpress Almanya’nın başarısında hatta Sunexpress’in kar eden bir kuruluş haline gelmesinde en büyük emeği olanlardan biridir Server Aydın. Açıkçası, ticari zekası ve geliştirdiği yöntemlerle başarılı bir profil çizen Server Aydın’ı gelecekte THY genel müdürü olarak görüyordum. Ani ayrılışının sebeplerini bilmemekle beraber Sunexpress için büyük bir kayıp olduğunu düşünüyorum. Umarım Server Aydın’ın yerine onun yerini doldurabilecek birini getirirler.

Sunexpress Türkiye’de de Hacı Say, hiç sebepsiz çıkartılmıştı kurumdan. Yirmi yıldır tanıdığım Hacı Say’ın da katkısı büyüktü. İşbilenleri kaybetmektense onları efektif kullanmanın yolları aranmalıydı diye düşünürüm.

Haftanız güzel geçsin.

Hava İş başkanı için tuvalet kapatıldı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

Km ~ 2 yıl önce
Kıskanmayın adamı Adam gibi adam TATLIBAL

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tevfik ~ 2 yıl önce
2013 sendika seçimleri öncesinde Reform hareketini kuran bir arkadaşı nasıl uzaklaştırdıklarıni biliyoruz. Onun ahı elbet tutacak. Hatta genel kurul gunu babasının jammer görüntüleri olmasa baskan olacak arkadaşıda nasıl afaroz ettiklerini biliyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tk ~ 2 yıl önce
Ali kemal baskan bir sonraki secimide kazanacak.Sn yazar sen dusunme bunlari Ilker bey sonuna kadar arkasinda.Yuregi olan aday ciksin sikiyorsa.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sarı çiçek ~ 2 yıl önce
anlaşıldı o zaman ilker bey yanında ise sarı sendika iddiları gerçek demektir
Tk ~ 2 yıl önce
Bu yazınızdan sonra Ali Kemal beyin seçilmesi imkansız hale geldi. Keşke hiç yazmasaydınız
Tk ~ 2 yıl önce
Uyelerinin menfaatleri icin sendika yonetimi ve baskaninin thy yonetimiyle aralarinin iyi olmasi sizi niye rahatsiz ediyor.Ne yani sendika baskani kufur edip bagirmasimi gerekir gezi olaylarinami katilmasi gerekir.Uyeleri icin sendika yonetimi ikili iliskileri sicak tutmalidir Biz sendikamizin sonuna kadar arkasindayiz.Birakin bos isleri .
PERSONEL ~ 2 yıl önce
Ali Kemal, 2,5 senedir hangi ofisleri gezmiş, hangi personelin derdini dinlemiş? 2013'te Reform Hareketinin hiç çalışma yapmadığı tek yer şuan 13000 çalışanı olan Uçuş İşletmeydi. Seçimi kazandıktan sonra da bir kere ne Uçuş işletme'ye, crew lounge veya crew garden a gelinmedi. Biz çalıştığımız yerde 1,5 sene temsilcilerimizin kim olduğunu bilmeden çalıştık. TİS görüşmelerinde hangi temsilci ofisleri dolaşıp, bilgi verip, çalışanların sorularını cevaplamış? Sendikacılık yapacakları son iş. Kimseyi enayi yerine koymasınlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000