29 Eylül 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Sadece selcukta değil corlu hazefren ve diger eğitim yapılan yerlerde de kalite cok düştü.sivil hv cılık gn mdlüğü yeterli denetleyemiyor .Bir hv yolumuzda f.o ların coğunluğu taşeron f.o 850tl-2900tl arasinda maaş alıyor.ucuş deneyimleri bir yılın altında yolcu Allaha emanet,patronu da ne cektiyse CEO sundan cekiyor,Egitim ŞART
  • Topçu Hava Yolları
  • Yaziniz ve sonrasi konusulanlarda bir terslik var.siz okulun kapandigini, yonetim ise asla olmadigini duzenlemelere gidildigini soyluyor yazinizin takipcisi olup acikliga kavustururmusunuz.
  • M.herdem bey hamdi beyle iyi görüşüyorsanız birde KHB nının ter kokusuna bir çözüm buldururmusunuz vallahi derslerınde öleceğiz biri parfüm ve deodoranttan bahsedebilir mi?
  • Ben MM Mustafa malkoçta diyorlar , kimliğini sürekli gizliyerek THY hakkında ve çok tanımasam da THY için değerli çalışmalar yapan insanlar hakkında atıp tutmayın. BaştaN açık kimliğinizi yazın da laf havada kalmasın.inanç ı eleştirenler baştan inanç I'n onda biri kadar hizmet yapsın
  • MSA nedir bilmezler tabiki. Uzun süre baş uçuş öğretmenliği yapmış olan UBÖDÖ'nün (dogan) alet sertifikası alırken hiç alet uçuşu uçmadığını kuşlar bana söylediler. Ben de kuşların yalancısıyım. Merak eden varsa ilgili yerlerde kayıtlara baksınlar. Alet uçuşlarında yapacak birşey bulamadığı için uçuş harekeretleri çalıştırıyormuş diyorlar. MSA onun neyine.
  • Bu THY yönetimi profesyonel ve kendi kararını verecek kadar donanım ve liyakata sahip olmadığı için ve de en önemlisi bu konuda arkasında bir hükümet motivasyonu olmadığı için hadi yapta görelim tarzı bir iş olan bu işi zaten beceremezdi, yukarıda yazdığım özelliksizliklerinden dolayı. Çünkü Hamdi hayatında planlama yapmamış, işin ehli insanları seçmemiş, sırf gösteriş ve hava için ortada dolaşmış, Temel ise olandan bihaber sadece gülücük ve palavralarla bugünlere gelmiş bir adam. Onlara bu şirketi teslim etmek tam bir cinayettir. Diyeceksiniz ki peki THY nin hali ne peki, onu bu hale nasıl getirdiler. THY nin öyle bir ortamı ve avantajı var ki onu kim olsa yönetir, yeterki kendi ayağına kurşun sıkma. Dünyanın merkezinde olan bir ülkenin havayollarının kar etmemesi düşünülemez. Sadece THY mi? Pegasus, Atlatjet, Sun Express hepsi iyi durumda. Konjonktür gereği hepsi iyi durumda. Yarın bir kriz olduğunda görülür yönetimin gücü. Örnek, Habom. O kadar büyük yatırım ne durumda bilen var mı?
  • Neyi feshediyo THY Allahaşkına millet de gerçek zannedicek...
  • Bizim milletin kafasında bazı kalıplar vardır. Çünkü son 35-40 yılı arabesk anlayışının şekillendirdiği kalıplara göre yaşamaya çalıştık. Bundan sonrasında da Arap mantalitesi olacak. Yorumlarda bile "ya benimsin ya da kara toprağın" anlayışı hakim. Bu nedenle acınası durumda olduğumuzun farkına bile varamıyoruz. Ülkenin sahip olduğu süper ötesi avantajlarıda bu ilkel benlik öğesi bencil yaklaşımdan dolay değerlendirip toplumca kalkınmaya yönlenemiyoruz. Akademinin kapatılmasını anlayamıyoruz. Eğer gerçekte "THY kasasına para akıtmıyor, aksine para çekiyor" diye tüccar mantığı ile yapıldıysa vah ki ne vah. Gerçi orası da seçilen öğrencilerin profili incelendiğinde çoktan arpalık olmuş gibiydi. Ancak gün be gün artan ihtiyaç için şimdi daha çok yabancı pilot alınacak demektir. Airshow için ise kelimenin tam anlamıyla "Allah ıslahetsin bu dar kafalıları" demekten başka çare yok. Son Berlin Airshow' un resimlerine organizasyonuna, gördüğü ilgiye bakın ne demek istendiğini anlarsınız.
  • On numara bir yazi. Süper. Tebrik ediyorum, gözlerinden öpüyorum. O•O

HAMDİ TOPÇU RÜYADAN UYANDI!

Aydın'daki THY uçuş akademisine ilişkin iddiaları bu köşeden okudunuz. Akademideki başıboşluğu, yanlış yönetimin getirdiği sıkıntıları, yanlış uçak tercihlerini ve THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'nun hedeflediği okul ile gerçekteki arasındaki uçurumu biraz olsun ortaya koymaya çalıştım.

THY ile organik ya da inorganik hiçbir bağım yok. Eşimi, dostumu THY'de işe yerleştirmek için çabaladığım ve bunu başaramadığım için THY'yi hedef tahtası haline getirmişliğim yok. THY'den atıldığım için kuyruk acım yok. THY'den ihale almıyorum, ihale vermiyorum. Ne maddi ne manevi bir beklentim var.  Sadece gördüklerimi, duyduklarımı okuyuculara iletmeye çalışıyorum.

THY'nin Aydın'daki akademi projesine ilişkin yazdıklarımda eksik olabilir, belki bazı kısımları yanlış da olabilir. Ancak şu bir gerçek ki o projede işler hiç yolunda gitmedi, gitmiyor. Plansız programsız yapılan işler ne kadar gizli tutulmaya çalışılsa da günü geldiğinde ortaya çıkıyor. İki hafta üst üste yazdığım yazılarla belki bu konuda birilerinin kulağına kar suyu kaçırmayı başardım.

Aydın'da her şey güllük gülistanlık gibi gösterilse de aslında işlerin hiç de öyle olmadığını dilim döndüğünde anlatmaya çalıştım. Tespitlerimin haklılığını da Hamdi Topçu'nun, " Aydın'daki uçuş okulunu (yönetimini)  feshediyoruz" açıklaması ortaya çıkardı. THY Yönetim Kurulu Başkanı Topçu, Aydın'daki okul yöneticileri ve İstanbul'daki bazı yöneticileri tarafından belli ki yanlış bilgilendiriliyordu. Topçu da oradan gelen yalan yanlış bilgilendirmelerle hedeflerini hep yükseltiyordu. Ancak işin aslını öğrenince herkes gibi o da rüyadan uyandı. Ben üzerime düşen görevi yaptım. THY'nin göz göre göre birilerinin çiftliği haline gelmemesine belki de vesile oldum. Bundan sonrası THY yönetiminin işi...

İSTANBUL AIR SHOW FORMAT DEĞİŞTİRMELİ

İstanbul Air Show, yeni adıyla ilk kez kapılarını açtı. İstanbul markası üzerinden pazarlanan bir havacılık fuarının çok daha etkili ve renkli olabileceği düşüncesi herkesi heyecanlandırdı ancak gel gör ki, bir öncekine göre daha zayıf bir fuarla karşılaştık. Normal zamanlarda Genel Havacılık apronunda görebileceğimiz uçakların, helikopterlerin bir araya toplanmasıyla havacılık fuarı olmazdı, olmadı da... Bunda kabahatli kesinlikle fuarın organizatörleri değil. Onların ellerinden geleni yaptıklarına şüphe yok ancak fuarın temel amacı konusunda artık bir karar verilmesi gerekiyor.

Bu fuar bilinen haliyle Paris'teki Dubai'deki milyarlarca dolarlık anlaşmalara imza atılan bir fuar mı olacak yoksa Türk halkı uçakları, her türlü hava aracını yakından görsün, havacılık kültürü aşılansın diye mi düzenlenecek? Bu ikisi arasında gidip gelen bir fuarda bundan ötesi olamaz. Bu haliyle Boeing ve Airbus gibi firmaların kaprisleri ve gölgesi altında bir fuar kimsenin beklentilerini karşılamaz. Önerim şu: Eğer milyar dolarlık anlaşmaların imzalarını İstanbul'da attırmayı başaramıyorsan bırakın o formatı ve fuarı bir festival havasına dönüştürün.  Her katılımcının ' Bu son bir daha katılmam' diyerek ayrıldığı bir fuar, uçuşların serbest olduğu, hava gösterilerinin yapıldığı (gösteri uçuşlarının mümkün olabileceği bir havalimanında) bir panayır havasına dönüştürülürse en azından Türk halkı iki yılda bir de olsa havacılığa doyar. Yanlış mıyım?

HAMDİ TOPÇU RÜYADAN UYANDI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (29)

TAŞERON PİLOTLAR ~ 4 yıl önce
Sadece selcukta değil corlu hazefren ve diger eğitim yapılan yerlerde de kalite cok düştü.sivil hv cılık gn mdlüğü yeterli denetleyemiyor .Bir hv yolumuzda f.o ların coğunluğu taşeron f.o 850tl-2900tl arasinda maaş alıyor.ucuş deneyimleri bir yılın altında yolcu Allaha emanet,patronu da ne cektiyse CEO sundan cekiyor,Egitim ŞART

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY Uzman ~ 4 yıl önce
Topçu Hava Yolları

Yanıtla

Kalan karakter 1000
? ~ 4 yıl önce
Yaziniz ve sonrasi konusulanlarda bir terslik var.siz okulun kapandigini, yonetim ise asla olmadigini duzenlemelere gidildigini soyluyor yazinizin takipcisi olup acikliga kavustururmusunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ye Ter! ~ 4 yıl önce
M.herdem bey hamdi beyle iyi görüşüyorsanız birde KHB nının ter kokusuna bir çözüm buldururmusunuz vallahi derslerınde öleceğiz biri parfüm ve deodoranttan bahsedebilir mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Ben MM Mustafa malkoçta diyorlar , kimliğini sürekli gizliyerek THY hakkında ve çok tanımasam da THY için değerli çalışmalar yapan insanlar hakkında atıp tutmayın. BaştaN açık kimliğinizi yazın da laf havada kalmasın.inanç ı eleştirenler baştan inanç I'n onda biri kadar hizmet yapsın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
katılıyorum'a cvp ~ 4 yıl önce
MSA nedir bilmezler tabiki. Uzun süre baş uçuş öğretmenliği yapmış olan UBÖDÖ'nün (dogan) alet sertifikası alırken hiç alet uçuşu uçmadığını kuşlar bana söylediler. Ben de kuşların yalancısıyım. Merak eden varsa ilgili yerlerde kayıtlara baksınlar. Alet uçuşlarında yapacak birşey bulamadığı için uçuş harekeretleri çalıştırıyormuş diyorlar. MSA onun neyine.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne sanıyordunuz ~ 4 yıl önce
Bu THY yönetimi profesyonel ve kendi kararını verecek kadar donanım ve liyakata sahip olmadığı için ve de en önemlisi bu konuda arkasında bir hükümet motivasyonu olmadığı için hadi yapta görelim tarzı bir iş olan bu işi zaten beceremezdi, yukarıda yazdığım özelliksizliklerinden dolayı. Çünkü Hamdi hayatında planlama yapmamış, işin ehli insanları seçmemiş, sırf gösteriş ve hava için ortada dolaşmış, Temel ise olandan bihaber sadece gülücük ve palavralarla bugünlere gelmiş bir adam. Onlara bu şirketi teslim etmek tam bir cinayettir. Diyeceksiniz ki peki THY nin hali ne peki, onu bu hale nasıl getirdiler. THY nin öyle bir ortamı ve avantajı var ki onu kim olsa yönetir, yeterki kendi ayağına kurşun sıkma. Dünyanın merkezinde olan bir ülkenin havayollarının kar etmemesi düşünülemez. Sadece THY mi? Pegasus, Atlatjet, Sun Express hepsi iyi durumda. Konjonktür gereği hepsi iyi durumda. Yarın bir kriz olduğunda görülür yönetimin gücü. Örnek, Habom. O kadar büyük yatırım ne durumda bilen var mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THYöğrenci pilot ~ 4 yıl önce
Neyi feshediyo THY Allahaşkına millet de gerçek zannedicek...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
baska ogrenci ~ 4 yıl önce
senden izin alacak halleri yoktu ya...
Ya benimsin ~ 4 yıl önce
Bizim milletin kafasında bazı kalıplar vardır. Çünkü son 35-40 yılı arabesk anlayışının şekillendirdiği kalıplara göre yaşamaya çalıştık. Bundan sonrasında da Arap mantalitesi olacak. Yorumlarda bile "ya benimsin ya da kara toprağın" anlayışı hakim. Bu nedenle acınası durumda olduğumuzun farkına bile varamıyoruz. Ülkenin sahip olduğu süper ötesi avantajlarıda bu ilkel benlik öğesi bencil yaklaşımdan dolay değerlendirip toplumca kalkınmaya yönlenemiyoruz. Akademinin kapatılmasını anlayamıyoruz. Eğer gerçekte "THY kasasına para akıtmıyor, aksine para çekiyor" diye tüccar mantığı ile yapıldıysa vah ki ne vah. Gerçi orası da seçilen öğrencilerin profili incelendiğinde çoktan arpalık olmuş gibiydi. Ancak gün be gün artan ihtiyaç için şimdi daha çok yabancı pilot alınacak demektir. Airshow için ise kelimenin tam anlamıyla "Allah ıslahetsin bu dar kafalıları" demekten başka çare yok. Son Berlin Airshow' un resimlerine organizasyonuna, gördüğü ilgiye bakın ne demek istendiğini anlarsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
On numara bir yazi. Süper. Tebrik ediyorum, gözlerinden öpüyorum. O•O

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000