14 Aralık 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Mevcut TİS'in geçerlilik süresinin bitmesine iki haftadan az zaman kaldı. Bir tane sendika temsilcisi işyerlerini gezerek sözleşem taslağı ve maddeleriyle ilgili bizleri bilgilendirmiş mi veya fikrimiz sormuş mu? Abant'a gidenlere yapılan anketler neden gitmeyen büyük çoğunluğa yapılmıyor? 2 senedir bir tane açıklama yapılmayan temsilci görmedik. Teknik A.Ş'nin kaybı büyük bir skandaldır. TİS'te belirtilen ikramiye zamanından 8 gün geç ödeme yapılıyor 4 senedir. Eski yönetimin açtığı dava vardı bu hukuksuzlukla ilgili. Ne oldu? Sonuçlandı mı yoksa geriye mi çekildi? Haberi olan var mı? İşverenin bu işçi aleyhine uygulamalarından dolayı açıldıysa hangi davalar açılmış şimdiye kadar?
  • Bırakında sendikamız rahat çalışsın.Tis zamanı hayırlı haberler bekliyoruz.Benim anlamadığın sayın yazar sendikayla alıp veremediğin nedir acaba?Çıkar davasımı...
  • Thy Teknik teki davayı kaybettikten sonra hani Anayasa mahkemesine gidilecekti hiçbir ses yok elleriyle Çelik Çomak sendikasına demeye utanıyorum (derneğine)teslim ettiler ortaya çıkıp da bir açıklama bile yapamıyorlar.
  • Bizim su akademi borclarini da euro uzerinden odemesek artik? 100bin euro boru degil Sendika duy sesimizi

Hadi çıkın er meydanına!

Geçen Mayıs ayında Hava İş Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal'ın,  üye aidatlarından maaş ödediği  kiralık iki muhabire verdiği bir röportajdan aynen aktarıyorum.

Ne diyordu Ali Kemal Tatlıbal:

"TİS vakti geliyor. Ben içinize gireceğim. Yanınıza geleceğim bana bir bardak çay ikram edeceksiniz. Yönetim kurulundaki arkadaşlarım çıkacak yönetim ile görüşecek. Pazarlığı onlar yapacak, başkan şunu kabul etmiyorum derlerse tamam gidin tekrar görüşün diyeceğim. İkinci görüşmede kabul ederlerse gidip imzayı atacağım. Bizi yaftalamayın, tanımadan algılamadan, kitabı kapağıyla yargılamayın. Biz içinizden geldik. Düne kadar ben de bu şirketteydim aidat veriyordum.

Yetki aldık. Genel kurulda itiraz ettiler Çelik iş yönetimi. Davanın seyrine itiraz etti. İtirazı da reddoldu. Allah'ın adaleti. Adalet orada da tecelli oldu. İnşallah nihai karar da tarafımıza çıkacak. Bakırköy’deki davayı da aldık. Düne kadar sözleşmeyi Çelik İş’le yapacağını düşünüp de bizi saymayan sevgili dostlara sesleniyorum. Bizi sevmeyen bizi sendika olarak görmeyen dostlara sesleniyorum. O masaya oturduğum zaman benim kim olduğumu göreceksiniz. Veya Hava İş yöneticilerinin kim olduğunu göreceksiniz. Biz gerçekten Allah hakkını, kul hakkını savunuyoruz.  Allahın adaleti için uğraşıyoruz kimsenin adamı olmadık olmayacağız."

Bu kadar iddialı sözlerden sonra ne oldu biliyor musunuz?

Hava İş Sendikası, iş kolu davasına bir hafta kala avukat değiştirdi. Dere geçerken at değiştirmenin cezasını da iş kolu davasını kaybederek ödedi.  Teknik A.Ş, metal iş kolunda sayıldı ve bir anda 5 bin üye elden uçup gidiverdi.

10 Temmuz günü Çelik İş Sendikası, Çalışma Bakanlığı'ndan yetkiyi aldı. "Masaya oturduğumda benim kim olduğumu göreceksiniz" diyen Tatlıbal'ı, maalesef o masaya oturtmadılar!

 25 Ekim'de o bahsettiği masaya, Çelik İş yönetimi ile THY yönetimi oturdu ve toplu iş sözleşmesini imzaladı.

THY Teknik A.Ş'nin metal iş koluna geçmesine engel olamayan Hava İş yönetimi hem karizmayı çizdirdi hem de aylık ortalama 600 bin TL'den oldu.

Şimdi THY için TİS dönemi geldi çattı. Abant tatilleri, eş dost mekanlarında iftarlar, özel korumalar, asistanlar, özel şoförler, kiralık muhabirler, bunları eleştiren bizlere sendika avukatlarını ve sendika kasasından ödenen harçlarla açılan binlerce TL'lik tazminat davaları... İyi eğlendiniz, keyifli vakit geçirdiniz. Artık işin zor kısmına geldik. Hadi işveren çağırdığında çıkın er meydanına, oturun TİS masasına, vurun yumruğunuzu masaya. Çalışanların haklarını çatır çatır alın da biz de sizi alkışlayalım.

Öyle değil mi Ali Kemal Tatlıbal?

Hadi çıkın er meydanına!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (38)

Personel ~ 2 yıl önce
Mevcut TİS'in geçerlilik süresinin bitmesine iki haftadan az zaman kaldı. Bir tane sendika temsilcisi işyerlerini gezerek sözleşem taslağı ve maddeleriyle ilgili bizleri bilgilendirmiş mi veya fikrimiz sormuş mu? Abant'a gidenlere yapılan anketler neden gitmeyen büyük çoğunluğa yapılmıyor? 2 senedir bir tane açıklama yapılmayan temsilci görmedik. Teknik A.Ş'nin kaybı büyük bir skandaldır. TİS'te belirtilen ikramiye zamanından 8 gün geç ödeme yapılıyor 4 senedir. Eski yönetimin açtığı dava vardı bu hukuksuzlukla ilgili. Ne oldu? Sonuçlandı mı yoksa geriye mi çekildi? Haberi olan var mı? İşverenin bu işçi aleyhine uygulamalarından dolayı açıldıysa hangi davalar açılmış şimdiye kadar?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kendi Bulma ~ 2 yıl önce
Rahmetli Neşet Ertaş, 1988 yılında ne kadar güzel beste yapmış "KENDİM ETTİM KENDİ BULDUM" diye, Allah herkese kolaylık versin, hayırlı satışlara İNŞALLAH!!!
EMEKÇİ ~ 2 yıl önce
Bırakında sendikamız rahat çalışsın.Tis zamanı hayırlı haberler bekliyoruz.Benim anlamadığın sayın yazar sendikayla alıp veremediğin nedir acaba?Çıkar davasımı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy Teknik ~ 2 yıl önce
Thy Teknik teki davayı kaybettikten sonra hani Anayasa mahkemesine gidilecekti hiçbir ses yok elleriyle Çelik Çomak sendikasına demeye utanıyorum (derneğine)teslim ettiler ortaya çıkıp da bir açıklama bile yapamıyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Borclu FO ~ 2 yıl önce
Bizim su akademi borclarini da euro uzerinden odemesek artik? 100bin euro boru degil Sendika duy sesimizi

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000